LEIDSC HE COURANT. 1882. VRIJDAG 3 FKBRUARIJ. V. 29. De Courant verschijnt dadelijksZon- eti Feestdagen uityeumderil. Ue prijs der Couiut.t u p<> iteitimeei juars 1.50, franco p. p. f 2.— Af Kinderlijke nummers zijn verkrijg haar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. BINNENLANDSCHE BE BIGT EN. LEIDEN. 2 Bevolking op 31 Februari). Bcceniber 1880. Vermeerdering Mannen Vrouwen Totaal door geboorte 802 748 1550 vestiging 2069 1123 3192 totaal 2871 1871 4742 Vermindering door overlijden 508 523 1031 vertrek 1989 1298 3287 totaal 2497~ 1821 4318 Mannen Vrouwen Totaal 19419 21819 41238 374' 50 424 19739 21869 41662 11 Geheele vermeerdering Bevolking op 31 December 1881 Ten overslaan van burgemeester en wethouders had heden ten raad- huize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats van het vernieuwen: 1». van de brug over de Korte Mare, genaamd Alkemadrsche brug Hier voor waren 4 inschrijviugsbilletien ingekomen, waarvan de hoogste inschrij ving bedroeg /4300. Als laagste inschrijvers is het werk gegund aan de tiecren 0. A. Scbretlen C°.alhier, voor/3341; 2". van de Singelbrug over den Rijn nabij het Broederpad, waarvoor 4 inschrijviugsbilletien waren ingekomen. Het hoogst was ingeschreven voor i 4250, terwijl als laagste inschrijvers, voor 3685, het werk aan de heeren D. A. Schretlen C". is gegund, en 3''. van de brug over den Rijn genaamd Rijnstraatsbrug. Hier voor waren mede 4 billenen ingekomen. De hoogste inschrijving bedroeg 3400 en de laagste 2997. Bij opbieding is hel werk algrmijnd door de Kon. Ned Grofsmederij voor 2920. De officier van gezondheid 2' kl. W. H. L BorgerhofT Mulder is van Leiden naar 's Hage overgeplaatst. Gedurende de afgeloopen maand Jannarij zjjn 22814 personen per Leidschen tramway vervoerd. Gisteren avon l werd door den heer O. Lamborg. uit Weenen. in de stads-sehoorzaal alhier eene muzikale, declamatorische soirée gegeven. De heer Lamborg bewees door liet voordragen van verschillende passages uit een aantal opera's, hem door het publiek opgegeven, een niet alledaagsche kenner der muziek te zijn. Ook als declamator voldeed hij uitnemend; op eenc geestige en onderhoudende wijze wist hij het niet talrijk opgekomen publiek bezig te hotideu en steeds de lachspieren in beweging te bren gen; vooral de parodie op het Italiaansche tooneel viel algemeen iu den smaak en deed hem luide leekenen van bijval verwerven. Mogt deze talent volle kunstenaar hier nog eene soirée geven, dan kunnen wjj ieder, die op gepasteu humor gesteld is, wel aanraden die bij te wouen. liet heeft Z. M. de koning behaagd den heer J. P. Trcub, burgemeester van Voorschoten, te benoemen tot ridder in de orde van de Eikenkroon. Bij de rijks-postspaarbank is gedurende de maand December 1881 in- gebragt ƒ132 505 59 - en terugbetaald ƒ57488 39, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 75017 20. Aan het einde der maand November 1881 was ingc- 5^ schreven ten name der verschillende inleggers een bedrag van 775.600.59. zoodat de som der inlagen lot einde December 1881 bedraagt 7850.617 99. 13den loop der maand werden 2122 nieuwe boekjes uitgegeven. 212 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat het getal iu omloop zijnde boekjes aan hel einde der maand 22831 bedroeg. De afdeeling Ncdeiland van de Internationale Vereenigiug tol verbe tering van hel lot der blinden heeft in hare laatste vergadering besloten "den voorzitter der afdeeling. d'. M. A. Perk, den algemeenen secretaris, den I iO;i',ecr J. H. Meijer, en den voorzitter van het plaatselijk comité Amsterdam, 13iis; Pr°'- W. M. Gunning, af te vaardigen naar den minister van biiineiiland- ilandifche zaken met de opdragt om aan Z. Ex. het wenschelijke cu noodzake- •'"•Jlijke te beiongen eener statistiek van blinde en zulke hall-blinde kindereu litsscheii 4 12 jaar, die van liet openbaar of bjjzonder onderwijs geen gebruik kunnen maken en aan wier ouders of verzorgers de middelen ont leken om in dit gemis op voldoende wijze te voorzi.cn. De commissie w«'d op de meest welwillende wjjze ontvangen en uitgenooiiigd haar ver zoek schriftelijk te willen indienen. Thans heeft zij van den minister het -L verblijdend antwoord ontvangen, dat de gemeentebesturen, door tusschen- komst van heeieu gedeputeerde stalen iu de onderscheidene provinciën, worden uitgenoo 'igu een onderzoek in te stellen naar de in hunne ge meente aanwezige blinde en half-blinde kinderen, in den zin als door de commissie werd aangegeven, en dat de uitslag van dit onderzoek baar later zal worden medegedeeld. (<V. ll. C.) Door de geneeskundige staats-commissie zijn lol arts bevorderd de bh. II. A. Janssen en II. C. Getiken, uied. doctorandi, en is tiet getuigschrift voor hel eerste gedeelte van bel arts-examen uitgereikt aan den lieer A. W. Verheydcncanil.-arls. Volgens den dagwijzer van de stoomvaart-maatschappij "Nederland", zal de tiendaagsche dienst aanvangen met bet vertrek van 8 April a. s. uit Amsterdam. Marseille treedt dan in de plaats van Napels als aanknoopings- pinit in de Middellaudsche-zee. zoowel voor uit- als tehuisreizen. Deze wij ziging in het postcontract is door de regering goedgekeurd en zal vermoe delijk in de snelheid, waarmede de brieven worden overgevoerd, weinig of geeue verandering brengen, daar de sponrwegaansluiting fusschen Marseille en Amsterdam zooveel beter geregeld is dan tussclien Napels en Nederland, waar de brieven altoos onderweg moesten overnachten, hetzij zjj over Frankrijk of over Dtiitsclilaud verzonden werden. Voor de passagiers is deze aanknooping minder kostbaar en tijdrooveud. Het hoog militair geregtshuf heeft goedgekeurd het vonnis, gewezen door den krijgsraad in bet 1' militaire arrondissement, standplaats 's Gra ven hage. in zake legen VV. van E.. 34 jaar, get), te Rhoon, huzaar vrij williger, 4e esc, 3' reg.laatst in garnizoen te 's Graven hage, schuldig verklaard 1°. aan 2' desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aan gifte, doch niet binnen de vier weken; veroordeeld lol eene uiilDaire ge vangenisstraf van 1 jaar, met ontzegging van het regt enz. voor den tjjd van 5 jaren, in Julij 1877 verliet hij, gekleed in daagsch tenue, zonder verlof zijn garnizoen, begaf zich naar Rotterdam, ging op den Rijn varen en vertrok daarna met een schip naar Amerika en van daar terugkeerende. leed bij onlangs schipbreuk bij liet Nieuwe Diep; van waar bij met du overige schipbreukelingen naar Rotterdam werd gebragt; bezocht daar een bierhuis en ging voorts naar 'sGravenhage, alwaar hij zich aan de hoofd wacht op 1 Januari) jl. als riescrteur-vrjjwilliger in arrest begaf. Van E. was in 1875 wegens desertie veroordeeld. Hem werd ook nog ten lastu gelegd het zoek maken van groole en kleine equipemcntsiukken, doch van die beschuldiging werd hij vrijgesproken. Te Rotterdam, meldt bet /V. v. d. D., boort men iu de laatste dagen algemeen spreken van eenc nog al 'geheimzinnige geschiedenis. Drie perso nen. vrienden, waarvan twee te Rotterdam woonachtig en zeer bekend, zfjii nagenoeg tegelijk overleden, naar men zegt korten tijd nadat zij te zaïuco een vrolijken a«ond hadden doorgebragt. Het gaat niet aan alles neer tc schrijven wat zooal gesproken en gefluisterd wordt, doch een der on-dits spreekt van vergiftiging en van een regterljjk onderzoek. Hei geregtshof te Amsterdam heeft C. Vermandele, zetbaas aan de meelfabriek te Vlaardiugenter zake van de hem te laste gelegde bigamie of dubbel huwelijk, tol eene celstraf van twee jaren veroordeeld. Hel hof overwoog, dal een in België door hem gestoten huweljjk niet alleen als be slaande moet worden aangemerkt, maar zelfs niet vatbaar is voor vernieti ging. Vermandele had geweien dat de autoriteiten in Relgië zijn hnwelyk voor geldig hielden en desniettegenstaande het bestaan daarvan verzwegen toen hij voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te Amsterdam een ander huwelijk aanging. Daarin lag dan ook hel bewjjs van zijne kwade trouw. Als verzachtende omstandigheid nam het hof aan het feit dat zjjne eerste vrouw heelt geweigerd na het huwelijk met beschuldigde zamen Ie wonen. Een jong Duitscher was gedurende de laatst vcrloopen maand bedieude hij een photograaf te Amsterdam. Voor eenige dagen verliet de bediende plotseling zijne betrekking, en na zijn vertrek vermiste de photograaf een aantal portretten en twee bankbilletteneen a ƒ300 en een a ƒ100. De verdenking viel natuurlijk op den bediende, ten wiens huize door de politie een onderzoek werd ingesteld; daar vond uien op eene verborgen plaats de gestolen portretten, maar de bankbillet ten niet; wel eene groote som aan goudgeld. Alhoewel de verdachte onikenl den diefstal gepleegd te hebben, heeft men hem naar de gevangenis gebragt. Eergisteren is uit de Ketilsche vaart nabjj de Caiharijaebrug te Utrecht door haggerliedcn een kofier, inhoudende een groot aantal parapluies, opge haald welke vermoedelijk in Noveuiber II van een reiziger uit de vestibule

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1