dagen zoowel op het paleis als in de officiële kringen aldaar, meer loena- derin"' tot Frankrijk te bespeuren. Rcschid-bey, een der staatslieden, die onlangs Berlijn bezochten, heeft een onderhoud met den Franschen ambas sadeur, den heer Tissot, gehad en hem de meest bevredigende verklaringen gegeven. De "Union Générale", directeur de heer Bontoux. heelt hare betalingen gestaakt. De heer Bontoux had met talent deze bank gesticht, voor een groot deel met bet gemobiliseerde kapitaal der geestelijke orden, en een groot deel van de legitimistiscbe partij daarin doen deelnemen. Men zegt zelfs, dat de groote dames uit den Faubourg Saint-Germain druk speculeer den in de aandeelen van die bank, die buitensporig snel omhoog gingen. Plotseling echter is de daling ingetreden, die aan alle illusion een einde heeft gemaakt. De Paris meent le weten, dat er cene gcregtelijke vervolging is inge steld tegen de «Union Générale", liet slakm der betalingen van de «Union" werd gemotiveerd door hare breuk met de «.Lttnderbank" le VVeenen. Het syndicaat der Oostenrijkscbe bank zou namelijk geweigerd hebben de 17 millieen te storten, die strekken moesten om het hoofd te bieden aan het vervallen van wissels op 31 January. Alle zaken tusschen de beide ligcha- men werden hierop afgebroken. De kassen der «Union Générale" zgn ledig bevonden, liet reserve-kapitaal wordt slechts vertegenwoordigd door 50000 volslagen eedepreciëerde aandeelen. De verificatie der boeken, verrigt door financiers van hoog aanzien, toonde een tekort aan van 96 miliioen. De nasporingeu worden in het bureau der «Union" en in het particuliere woon huis van Bontoux voortgezet. Op den Westerspoorweg, bij Asnières, is eene poging gedaan om een passagierstrein te doen ontsporen. Twee spoorwegbeambten gingen den weg over, toen zjj een individu zagen, die bezig was de wissels te verzetten. In hechtenis genomen, wendde hjj verstandsverbijstering voor. zeggende, dat hij de uitwerking eens wilde zien van eene verplaatsing der wissels. Te St. Pierre-les-Calais is Maandag avond een van de reservoirs der waterleiding van Calais, 15 meters hoog en 500,000 liters water inhoudende, ingestort, drie huizenwaaronder eene school, overstelpende. De redding was zeer moeijelijk en men telde spoedig 27 omgekomenen. DUITICIILAIVIi. De heer Falk, gewezen minister van eeredienstis benoemd tot pre sident van het «Oberlandesgerichl" te Hamm. Bij aanvaarding dezer functie vervalt zjjn mandaat als lid van liet Pruissisclie buis van afgevaardigden en tan den ryksdag. De Germania deelt mede, dat de kapittel-vicaris dr. Holing zal wor den benoemd tot bis-chop van Osnabriick. Er moeten alleen nog enkele formaliteiten worden vervuld. OOITEKR IJ M. Van officiële zijde is liet volgende bekend gemaakt: Generaal Czveits ondernam den 26,ltn dezer, des avonds, met twee baiaillons infanterie, van Mostar uit eene verkenningterwijl gelijkertijd eeu bataillon jagers van Ncvesiiije uit den omtrek van Glavalicevo verkende. Den 27""1 had er een gevecht van een half uur plaats mei omstreeks 1090 man opstandelingen aan den regteroevcr der Narenta. De opstandelingen trokken langs de gausclie linie terug. De troepen overnachtten in htiinie stellingen, en keer den den 28,l'D. daar van verdere vervolging werd afgezien, naar Mostar en Nevesinje terug. Het verlies der opstandelingen was belaugryk. Van de troepen sneuvelde een eerste luitenant, en werden twee mail zwaar, drie man ligt gekwetst. Den 30'le0 werden een 40-tal opstandelingen na een gevecht van een half titir. zonder verlies, op Svorcanhosen (bij Korito) aan de Montenegrijnsclic grens teruggedreven. RUSLAWD. In een dezer dagen verschenen nommer van het revolutionaire blad, de /Pil des Polks. wordt door liet uitvoerend comité verklaard, dat de gevonnisde Sankofsky en Meinikolf niet tot de partij belmorenen dat de diefstal van 100 000 roebels uit de kas van het vondelingengesticht te Mos kou niet door nihilisten kan gepleegd zijndaar zij wel de verschillende kas sen der regering trachten te bestelenmaar liet geld van weduwen en wee zen hun heilig is. Verder wordt medegedeeld dat een nihilistisch «Roode Kruis" is opgerigt, hetwelk zich ten doel stelt onderstand te verleenen aan allen, die in den strijd tegen hel gouvernement ligchamelijk ol stoffelijk benadeeld worden, en die verbannen zijn of uit Rusland hebben moeten vlugten. Op de lijst der vogelvrij verklaarden is een kolonel der gen darmerie te Alavropol geplaatst wegens mishandeling van vrouwelijke ge vangenen. FEU TELEGRAAF. PAKIJS31 January. In de kamer werden door den heer de Freycinet wets ontwerpen aangekondigd betredende de pers, het regt van vergadering en veree- nigiiig, hervorming der magistratuur en verminderiug van den diensttyd tot drie jaren. De herziening der grondwet, zeide hij, is uitgesteld, omdat het verkieselijk is zich eerst bezig te houden met wetgeving van onmiddellijk dringenden aard. Doch het kabinet verbindt zich om de herziening te ge legener tyd voor te stellen. Hg verklaarde voorts een minister van zaken, niet van politiek te willen zgn, en lig verzocht het vertrouwen der kamer, hem onmisbaar tot behartiging van het welzijn van Frankrgk en de republiek. LONDEN, 1 Februarij. Sir Charles Dilke heeft gisteren avond zgne kiezers te Chesea toesesproken en daarbij voornamelijk de buitenlandsche aange legenheden behandeld. Hij betoogde dat de staatkunde der regering gewyd was aan de handhaving der goede verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk over de Egyptische quaestie en uitte de hoop, dat hel Engelsch- Franscli handelsverdrag lot stand mogt komen, hoewel de Britsche regering geen verdrag van teruggaanden aard zon kunnen sluiten. CAJRO,. 1 Februarij. Arabi-bey bragt een bezoek aan den president van de kamer van nolabelen en verzocht hem de aanneming door de kamer van een tegen-ontwerp. Men gelooft in diplomatieke kringen dat de kamer, zooals die is zamengesleld, voor de pressie van de militaire partij zal zwich- tetjt,. *a' stemmen zooals hij verlangt en van den Khedive het ontslag van den Cberifl zal vragen. Het ontslag van den Cheritl wordt verwacht ten einde een nieuwen militairen opstand te verhinderen. ÏKGEZUNRESI. Mijnheer de Redacteur Nu en dan ontvang ik circulaires om by te dragen voor een of ander nuttig doel of voor liefdadige instellingen. Begryp ik het nuttige en noodige daarvan, dan draag ik daaraan by naar mgn vermogen; omdat we in eene goed geordende maatschappij eikander moeten helpen. In eenige van die circulaires stuit ik op namen van personen, waaronder er ook voorkomen die, naar mijne beséheideu meening, niet in de betrok ken commissiëu behoorden te worden toegelaten, eu beter deden zich van de mede-teekeniug daarvan le onthouden. Ik bedoel diegenen, die aan hel hoofd staan eu leden zijn van de ver- eeniging Eigen hulp". Gaarne weuscb ik ieders gevoelen te eerbiedigenmaar het gaat toch niet aan, wanneer men door onderliuge verecnigingeu zich sterk zoekt te ma ken. om door eigen hulp" (en dus zonder hulp van anderen) voort le komendat men zich in commissiëndie voor het algemeen welzijn werk zaam zgn, op heimelijke wgze tracht in te smokkelen ol in le dringen. Hel is immers die vereeniying die zich sterk genoeg acht door Eigen hulp"? De titel geeft het aan. En toch vraagt men hulp hg hen, die men zeil uitsluit. Waarom dan niet uil eigen hulp commissiëu benoemd om tot goede doel einden werkzaam te zgn Of dringen ze zich wellicht op die wijze in die commissiëu in, om óók voor een koopje klaar le komen, en zoodoende het rondbrengen van circulaires uit te halen of le besparen; en wenschen ze bovendien op deze leuke manier hunnen naam op circulaires voor liefdadige eu nuttige iusleilingeu te doeu schitteren? Ik zou het brutaal kunnen noemen, doch wensch er liever den zachteren en meer passenden naam van inconsequent aan (e geven, dat lui, die onder de vlag of vaan van eigen hulp" varen, op deze wgze hulp durven inroe pen bij winkeliers en handelaars, wie zg zeiven aiie maatschappelijke medehulp onthouden. Voor de waardigheid Yan de betrokkene commissiën, die zich tot lief dadige en nuttige doeleinden zamenstelleu en die sieeds uit achtenswaardige mannen bestonden, is het niet wenschelyk dal dit (uitsluitend) deel der maatschappg daarin vertegenwoordigd wordt, omdat hel weldenkend publiek daarmede niet gediend is; de mede-teekening van dergelgke circulaires door hoofden oi leden van "eigen hulp", zal daaraan meer kwaad doen dan goed. Leiden, 31 Januari 1882. Eeu vriend van sociale hulp. MS', JO'iPi ]5ut-gcvltjRc §f<u»b. Van 26 Januarij tot en met 1 FobruariJ 1883. w, BEVALLEN: J Pnilippo, geb. Arnoldns, D. J. van Vliet,geb. Poelijoe, D. M- A. Hu ishoorn, geb. PlanUeber, Z. J. Erades, geb. v Hooven, Z. C. J. "Sciiu Ier, geb. Geenjaar, Z. J. v. Leeuwen, geb. Stuivinga, D. - D. G. Breyer, geb. v. Dissel. Z. M. v. Loon, geb. de Grys, Z. G. J Siebert, geb: v. Rooy, 2. A. M. Plaiitfeber, gei», v. Leeuwen, Z. tl. G. Essers, geb. de Hen, Z. C de Graaf, geb. Klijnhens. D. J. F. Moote, geb. Merkensaat, Z. F. M. pisser, geb. Perin, D. - M. Gijsman. geb. Huge, Z. J. de Beer. geb. Nieuwen- burg, D. M. E. Fakkel, geb. Pikei, Z. J. van Leeuwen, geb. de Kier, —- li. de Bruin. geb. in 't Hol, D. - C van Es, geb. Klein, Z. 11. Witleman, geb. Blom, Z. S. Mizee, geb. de Kier, D. M. üriessen, geb. Wylenburg, Z-M. M, Laman. geb. Fontein, D. - J. M. Byrij, geb. Honsbeck, Z. - C. Roosdorp, geb. Winkelaar, Z. - E. Nieuwenbuysen, geb. Mulder, Z. - G. Hasselbach, geb. Loeps, Z. A. Reysl, geb. Paters, Z. -- M. Bey, geb. de Tombe, Z. G. S. Roo- zendaal, geb. Quaadgras, D. G. v. d. Sande Bakhuyzen. geb. v. Vollenhoven, II. L. v. d. Berg. geb. Molenaar, D. A. C. Heymans, geb. Knol, D. G. v. Bemtem, geb. v. d. Veen, Z. GEHUWD: J. den Hoed, wedr. en C. Maaskant, jd P. C. Bonnet, wed', en C. M. Duyser.jd. OVERLEDEN: P. Stern, D., 2 j. J. Bonte, geb. van Koperen, wed. 66 j. P. van Zutphen, 61 j. L. J. van Stralen, Z 1 m. J. M. Segyn, D„ 14 ni. W. van der Lelie, geb. Snijders, D. levenl. K. Marsman, vr„ 25 j. O J. Wynijes, 27 j. H. P. Rietkerken, D„ 7 m. J. Rietbergen, 0.. 17 j. L. dé Buiter, 61 j. - M. Schutjes, 6 d. N. de Néel, Z„ 18 m P. Pynnaken, D 1 m. J. Mulder, D., 7 j. C. Fuchs, 34 j. D. Oudslioorn, z-, 4 m. G. Maryt, geb. Schuchhard, Z. levenl. W. C. Zandvoorl, Z„ 1 in. - M. van Leeu wen, D., 10 d. A. H. Bakker Korff, 57 j. B. A. M Alois. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 1 Februari 1882. „Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingba Wichers. Uitspraak in strafzaken. Kaam en woonplaats der beklaagden. F. S., Katwijk, C. L. D.Leiden G- D, v. d. B.idem F. S.Leiderdorp W. Q.Bleiswijk, A. V., Voorscholen, Aard van het misdrijf. tot het opnemen en doen ver trekken van passagiers een stoomboot in de gemeente Katwjjk doen aanleggen op eene plaats daarvoor niet door Burg. en Wetb. aan gewezen dronkenschap in een spoorweg station, Leiden, idem, rijden op de klinkerstraat Leiden idem idem, Gevallen uitspraak. vrijspraak. 10.of I dag. J 3.of 1 dag. ontslag van rechtsvervolging ƒ3.of 1 dHg. idem.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3