u; M*s nu; CRIRUT. 188». WOENSDAG I FKBKUAIUJ. B1NNENLANDSCHE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 31 Januarij Door de leerlingen der hoogere burgerschool voor meisjes alhier is de som van ƒ25 bijgedragen ten behoeve der internationale Pool-expeditie. In de gisteren avond in de Stads-gehoorzaa! gehouden volksbijeen- komst hield de heer dr. A. E. J. Ilolwerda het opgekomen publiek op eene aangename en duidelijke wijze bezig met eene voordragt over: Vulkanen, opgehelderd door verscheidene afbeeldingen. De oorzaak en de gevolgen eener vulcanische uitbarsting bleven daarbij niet achterwege. Het gevolg hiervan was. dat hij een helder overzigt gaf van de in 79 na Chr. ver woeste, doch in de vorige eeuw opgegraven sleden Herculanum, Pompeji en Stabiae. Herhaalde toejuiching bewees ten volle, dal het publiek zjjne voordragt over dit onderwerp op hoogen prijs wist te schatten. Wij vestigen hier nogmaals de aandacht op het morgen avond in de stads gehoorzaal te geven concert door den heer Otto Lamborg, uit Weenen. In het genre, dal die heer zich ter beoefening gekozen heeft, moet hij een bijzonder talent ontwikkelen, zoodat men zich een aangenamen avond mag beloven. De ondernemer heeft den enlrée-prijs zoodanig gestelddat bij op een talrjjk. publiek meent te mogen rekenen. De minister van justitie heeft in herinnering gebragt, dal allen, die tot den Nederlandsclten adel behooren. gehouden zijn overeenkomstig de bestaande bepalingen aan het dep van justitie kennis (e geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten huwelijken en sterfge vallenen wel door de inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven aclen. De minister van koloniën heeft Ier kennis van belanghebbenden ge bragt, dat voor zes, bij voorkeur ongehuwde, civile apothekers, die krach tens de wet binnen het koningrijk der Nederlanden bevoegd zijn tot uit oefening der artsenijtnengkundemits zij den ouderdom van 40 jaar niet hebben overschreden en physiek geschikt zijn voor de militaire dienst in Nederl.-Indië. de g lcgenheid bestaat zich voor den tjjd van vijf jaar te verbinden ais apotheker 2e kl. bij het leger in die gewesten, en dat wel onder het genot van eene gratificatie van f 3000 en van overlogt voor gou- veruementsrekening naar Nederl.-Indië als passagier 1' kl. Gegadigden moe ten zich vóór 1 April e. k in persoon of schriftelijk, melden by het dep. van koloniën Het stoomschip Celebes vertrok op 28 Jan. van Batavia naar Amster dam. De Foorwaarts vertrok op 29 Jan. van Napels naar Batavia; de l'rins Alexander, op weg naar Amsterdam, vertrok op 30 Jan. van Napels. Volgens het Utr. Dagbl. was op 21 Jan. door vrijwillige giften 23938 voor het Nederlansch station bij de internationale Pool-expeditie bijeenge- bragt. Men weet, dal er ƒ30000 moet zijn, opdat van 's iandswege het subsidie van 30000 worde uitgekeerd, die de zaak uitvoerbaar moet ma- keil. Daar er natuurlijk kosten zijn goed te maken, hoopt met, dat de natie zal bljjven voortgaan voor de internationale Puol-expcdilie ruime giften te doen vloeijen. Te Delft was reetls sedert langen tjjd de politie in kennis gesteld van herhaalde diefstallen van eenden onder de gemeente Pyuacker, welke dieren vermoedelijk te Delft werden te gelde gemaakt. Tot hiertoe was het haar evenwel niet mogeljjk den dader op het spoor te komen, toen zij dezer dagen vernam, dat een zekere A. S., uil Pyuacker, iemand van zeer ongunstige aiiteceadeiiten en van wten het tevens zeer moeijelijk is op te geven op welke wijze hij in zijn onderhoud voorzietbij den poelier V. een twaalftal houten had verkocht. Een ingesteld onderzoek leidde nu tot de ontdekking, dat de eenden onder Berkel waren ontvreemd en dat levens door dcnzelf- den S. tien bouten bij de poelierster G. waren verkocht met aanbod van "og meer te leveren, wat evenwel niet werd aangenomen. De eerste een den werden inmiddels door den eigenaar erkend en S.ondanks zjjne hard nekkige ontkentenis, in hechtenis genomen en ter beschikking der justitie naar 's Hagc opgezonden. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een directeur der zee vaartkundige school te Botterdam zijn geplaatst de hh E. J Hoos, leeraar aan de zeevaartkundige school aldaar; S. J. Grontstra, directeur der zee vaartkundige school te Terschelling, en K. Prakken Jzn., directeur der zee vaartkundige school te Schiermonnikoog. Te Delfshaven is eergisteren nacht ingebroken in een kantoor op de Schans, door een tuin van de woning gescheiden. De sloten van lessenaars en kasten waren geforceerd, en drie zakjes, gevuld met centen, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ13.50, verdwenen. Verder was er geen geld te vinden. Op den weg naar Schiedam werd een opengebroken kistje ge vonden, waarin zich een weegtoestel bevond, voor den dief blijkbaar van geen waarde. Uit Hellevoe'.sluis meldt men, dat door Z. M. den koning eene som van ƒ700 geschonken is ter verdeeliug onder de bemanning van het stoom schip Zeemeeuw van het loodswezen en die der reddingsboot, wegens de redding der bemanning van hel op de ribben gestrande Zweedsche bark schip Solid. De jonge man. meldt het Uil.die Zaturdag avond bij den overgang van liet spoor in de Stads-Bietlandcn door midden werd gereden, was de zoon van een der nog vermiste schipbreukelingen van de Koning der Ne derlanden en verdiende voor zjjne moeder het brood. Die omstandigheid maakt het ongeluk nog droeviger. Het N. v. d. D. meldt, dat door den veldwachter A. Boeldagen, te Nieuwer-Amstel, is aangehouden zekere Julius Daniel Smit, oud 29 jaren, van beroep koopman in diamanten De regtbank te Amsterdam had in December 1881 bevel tot zijne gevangnueming gegeven en aan België zjjne uitlevering gevraagd. Ilij moet zich hebben schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, door namelijk den heer Alvaresz voor 7000 aan diainen ten op te lig ten. Een persoon, die gewoonljjk nog al misbruik maakt van sterken drank, kwam eergisteren in beschonken toestand in de herberg ede Zwaan", te Uitgeest, en verlangde nog meer sterken drank. Toeu de herbergier hem Weigerde te geven, omdat hij nog achterstallige schuld had, en hem buiten de deur wilde zetten, ontstond er eene worsteling, waarbij de beschonkene den herbergier met een mes twee wonden toebragl in de borst en eene op den arm, ten gevolge waarvan deze, hevig bloedend, bewusteloos neerzeeg. De geneesheer, die terstond ontboden werd, verklaarde, dat de wonden niet levensgevaarlijk waren. Bij uiterste wilsbeschikking is door wijlen mevr. Bosch van Drake- slein aan de armen der gemeente te Soesterberg eene som van 4000 gelegateerd. Uit Doesborgh meldt men, dat de zoogenaamde nieuwe sluis, op het weiland //de Ooy", welke dient om het water van den Ouden IJssel te keeren, geheel is weggeslagen. Vier jaren geleden werd zij gebouwd en kostte ƒ13000. Men meldt uit Assen: Vrjjdag jl. overleed alhier op «5-jarigen leeftjjd op den huize eVredeveld" de heer Augustiuus van Valkensteiu, die voor om streeks 40 jaren aldaar met zjjne echtgenoole was komen wonen en al dien tjjd zich van de zameuleving met de ingezetenen heeft onthouden. »Vrede- veld" is een buiten op K uur afstands van de kom, met hoog opgaande boomen, waarin het woonhuis als hel ware verscholen ligt en waarop nie mand ongeroepen werd toegelaten. Was het wonder, dat van den eigenaar allerlei praatjes de ronde deden en de nieuwsgierigheid steeds zeer geprik keld was? De heer van Valkensteiu was gewoon bewezen diensten ruim te belooncn, de armen werden nu en dan met milde hand bedeeld. Bij het overlijden van mevr. v. V., ongeveer 11 jaren geleden, werden de verschil lende kerkelijke armbesturen rijkelijk bedacht. Thans verneemt men, dat door den erflater bjj testament de onroerende goederen aan hel R. K. arm bestuur zijn vermaakt, met bepaling, dat de opkomsten moeten strekken ten bate der armen en niet mogen worden aangewend voor ceremoniëel, etc. Na aftrek van eenige legaten aan de dienstboden enz., komt het overige, dat op een groot bedrag wordt geschat, ten bate van de algemeene armen. Nog ruim een jaar zou alles echter in den bcstaanden toestand moeten bljj ven. De overledene zal worden bjjgezet in den gratkelder, op het buiten aangelegd bij het overljjden van mevr. v. V. Gisteren ochtend is de eerste trein van Enschede' op eene lor geloopen die zich aan den weg bevond en vermoedelijk door kwaadwilligen op de rails was gezet. De lor werd geheel in de machine verbrijzeld, zoodat deze eene belangrijke schade bekwam en met een expres-trein uit Hengelo werd opgehaald. Een half uur oponthoud en geen aansluiting op den snel trein was gelukkig het eenige gevolg der ramp. Te 's Herlogcnbosch zjjn gisteren nacht door het omvallen eener pe troleumlamp eene vrouw en een kind van vijf weken dermate verwond, dat zjj naar het gasthuis moesten worden overgebragt. Men vreest zelf» voor het leven der ongelukkigen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1