Een treurig ongeluk heeft in de staalfabriek van Angleur te Luik plaats gehad. Een retort, hetwelk ongeveer 5000 kilo gesmolten staal inhoudt, is bij het overgieten in het waterreservoir plotseling gesprongen, waardoor 17 werklieden vreesseljjke brandwonden bekomen hebben. V(jf waren onmiddellijk dood en een viertal verkeert in hoogst zorgwekkendén toestand, terwijl ook de overigen niet buiten gevaar zijn. *•-. GKfiELAXtt. LONGEN. 29 Januarij. Aan onderscheidene dagbladen wordt uit Dublin gemeld, dat de Iersche regering op het spoor is gekomen van eene uitgebreide gevaarlijke zamen- zwering tegen de maatschappelijke orde in de graafschappen ClareLimerick en Cork. De heer Forster, die Donderdag den ministerraad zou bijwonen, heeft op het laatste oogenblik geseind, dat belangrijke zaken hem te Dublin terughielden. De Daily News verneemt, dat de Engelsche gezant aldaar II. Donder dag nieuwe voorstellen van de Fransche regering betreffende het lusschen Frankrijk en Engeland te sluiten handelstractaat heeft ontvangen. Die voor stellen behelsden eenige vermindering van de reglen op leder, staal, katoe nen en wollen stollen enz., maar zijn verre beneden de eischen van En- geland. De heer A. Mijers deelt in de Times mede, dal hij met den heer Glad stone een onderhoud gehad heeft over de gruwelen, die in Rusland legende Joden zijn gepleegd. De eerste minister had hem gemagtigd ter openbare kennis te brengen, dat z. i. alle inmenging van de Engelsche regering, daar waar de gruwelen de gevolgen zijn van de fanatieke domheid van een volk, meer schade dan voordeel zou aanbrengen. Aan den Observer wordt uit Dublin het faillissement van een effecten makelaar gemeld. Het passief bedraagt 200,000 Men vreest, dat nog meer firma's hare betalingen zullen moeten staken. Aan den Standard wordt uil Alexandrië berigt, dat 15000 Abyssini- sche troepen, onder aanvoering van koning Johannes, Egypte's zuidelijke grens bedreigen. Aan boord van de Engelsche stoomboot Newnham, die ter reparatie in hel dok van Suez ligt en levens aan quarantaine onderworpen werd, is 22 Jan. muiterij ontstaan, omdat aan eenige matrozen verlof geweigerd was om aan wal te gaan. Zij boden gewapenden tegenstand en de hoofdingenieur, die ook zijn revolver voor den dag haalde, werd door het toevallig afgaan van zijn eigen wapen doodeljjk gekwetst. Met behulp van Arabische solda ten, door den Engelschen consul aan boord gezonden, werd de orde hersteld. Een telegram uit Sydney meldt, dat de inlanders van Santo-Eiland (Stille Oceaan) onlangs weder hun moordlust getoond hebben. De heer Muir, reseringszaakgelasiigde aan boord van het schoonerschip Isabella, dal uitging om werklieden onder de inlanders te wervenwas in besprek met hen, toen een hunner hem een slag met eene bijl gaf. De heer Muir echter weerde den slag af en schoot zijn aanvaller dood. De inlanders kwamen toen aflen op de bemanning af. doodden den heer Muir, den heer Hampshire, den stuurman en twee Creolen, terwijl het den twee overigen van i»ët scheepsvolk gelukte te ontkomen. FRASIHRMH, Naar men verneemt zal, zonder onvoorziene omstandigheden, het nieuwe ministerie zijn zamengesteld als volgt: de Freycinet, bnitenlandsche zaken en voorzitter van den ministerraad; Jules Ferry, openbaar onderwijs;® Goblet, hinnenlaudsche zaken en eeredienst; Humbert, justitie; Varróy, financien; Carnot. openbare werken; Tirard. landbouw; Cocheryposterijen. Voor de portefeuille van oorlog is er sprake van llillot. Sassier en Davoust; voor die van marine van Jaureguiberry en Peyron. Volgens andere dépêche zou de heer Léon Say de portefeuille van financiën aanvaarden. Het Journ. des Dèb. is over de houding van de kamer van afgevaar digden ontstemd. Niet dat wij, zegt dat blad, gevonden hebben dal de zamenslelling van het kabinet van 14 November aan de verwachting heeft beantwoordmaar het kwam ons voor dat dit kabinetbestaande uit werk zame, kundige, met het parlementaire leven door en door vertrouwde man nen, die daarenboven een vasten bundel vormden met hun aanvoerder, een even langen duur zou hebben als de kabinetten, die het vooraf zijn gegaan. De kamer heeft het anders beslist. Zij heeft haar vertrouwen geweigerd aan den staatsmandien zij voor minder dan drie maanden juichend had begroet. Tien weken van regering en een enkele dag van discussie waren toereikend om een ministerie te verslijten, dat met reden zich een langen duur kon beloven. Gambella en zijne ambtgenoolen zijn gevallen zonder een bewijs te hebben kunnen geven van hunne administrative bekwaam heden, die elk voor eenige weken hun misschien wat kwistig toeschreef, die ieder hun thans onregtvaardiglijk ontzeide. Zij vallen zonder dat iemand het regt heeft eeu bepaald oordeel uit te spreken over hunne dadenover hun gedrag, over hunne waarde. DV1TSCIILANO. De keizer heeft aan prins von Distnarek zijn dank en ingenomenheid doen betuigen voor en met de rede, welke hij in den rijksdag over het koninklijk-keizerlijk schrijven uitsprak. In den rijksdag heeft de minister Bötticher verklaard, dat tot de rege ring herhaaldelijk het verzoek was gerigt, om hare ondersteuning te ver- leenen aan de internationale tentoonstelling te Berlijn in 1885. De rijksre gering acht dat tijdstip te vroeg. De voordeelen van zulk eene onderneming staan niet in verhouding tot de noodzakelijke kosten. Tegenwoordig wordt tnsschen de verschillende regeringen geraadpleegd over de vraag, waar en op welke tijdstippen afwisselend wereldtentoonstellingen zullen gehouden worden. De commissie voor de stichting van een rijksdaggebouw beraadslaagt, nu het terrein is aangewezen over de beste wijze out een goed plan te krijgen. Het vóór zeven jaren bekroonde plan van prof. Bohnstcdt kan niet meer dienen, omdat voor de inwendige inrigting andere eischen gesteld worden. De commissie zal eene prijsvraag voor Duitschers en Oostenrijkers uitschrijven, maar. omdat de ondervinding geleerd heeft, dat in den regel alleen jongere architecten daaraan deelnemenbovendien eenige beroemde meesters uitnoodigen, bouwplannen te onderwerpen. Dë wijnhandelaar Herbster te Sulzburg, in Baden, is door de regtbank te Freiburg veroordeeld, omdat hij 300 hectoliters wijn zoodanig met andere bestanddeelen had vermengd, dat hij 52000 hectoliters van dat fabrikaat had verkocht, en wel alles onder den naam van echten wijn. Hel vonnis was 500 mark boete en twee maanden gevangenisstraf. Uit Bucharest meldt men, dat de architect van het afgebrande circus, Kertsch gebeetenen eenige andere personen in verzekerde bewaring zijn genomen, wegens het vermoeden dat zij hel houten gebouw in brand hebben gestoken. OOiTENRMK, vs ^Uit Serajevo meldt de kommandant-generaai: Op 23 Januarij heeft een kort gevecht zonder verliezen plaats gehad ten zuiden van Kraiselich tns schen eene uit Kaliitovie gezonden compagnie en 150 opstandelingendie zuid westelijk aftrokken. Op 24 Januarij trok een kleine troep uit Kal'rnèvie »oor eene bende van, naar beweerd wordt, 700 opstandelingen naar Fotcha. Den 25"™ wilden de opstandelingen Rangenkula bezetten, om Gorezda vton Serajevo af te omsingelendoch daartegen werden maatregelen genomen. Pen 26"™ werd gemelddat 500 opstandelingen bij Paorice aan de Drina roet platboomde vaartuigen naar den rcgleroever der rivier overstaken om Fotcha bij nacht te bedreigen. Op 23 dezer besloten 200 opstandelingen van Kula uit eene verkenningspalrouille naar den Vrabacberg te zendenen des avonds beproefden 150 hunner een aanval op Konjilza, doch zij werden -teruggeworpen. Den 24"" trok eene bende gewapenden, die bij Lug. ten oosten van Jablauitza, zich vertoonde, zonder gevecht voor eene militaire patrouille naar Reeica terug. Benden, die den 25"™ des avonds op de hoog ten ten N. O van Konjilza verschenen, werden door zes compagniëh van .het negende regiment over den Vrabacberg teruggedrongen en tol Borke vervolgd, van waar men bjj Glaticevo, Speta en Kalaza 80 kampvuren ont dekte. Den 26"™ keerden de soldaten te Konjitza terug. RVSLAND. De commissie te Warschau belast met de taak om een onderzoek in te stellen naar de schade, door de Israëliten geleden bij gelegenheid der rustverstoringen op den Kerstdag van verleden jaar en daarop volgende dagen, heeft bevonden dat 2011 Joodsche gezinnen meer of minder zijn geplunderd, en dat de schade, door de betrokken partijen opgegeven tot een bedrag van 1.200,000 roebels, moet gesteld worden op 767,339 roebels. De commissie heeft de noodlijdende personen verdeeld in 4 klassen naar male van de schade die zij geleden hebben. -.{jCTT-" T—7—TT—T -.1 - ■- T PER TEL KG HAAF. LONDEN, 29 Januarij. Lord Granville is gisteren naar Osborne, naar de koningin, vertrokken. j. BERLIJN, 29 Januarij. De Nd. /Mg. Zeil. verneemt, dat er eene zen ding naar Konstantinopel wordt afgevaardigd, bestaande uit den generaal- jmajoor prins Radzivil, den majoor Below, den ritmeester prins Reussenden luitenant prins Radzivil, om aan d.n Sultan de insigniën der orde van den jZwarlen Adelaar over te brengen. PARIJS, 30 Januarij De heer de Freycinet heeft lieden morgen den heer Grévy de lijst medegedeeld van hel nieuwe kabinet, welke zamensielling morgen in hel Journ. Off. zal afgekondigd worden, in den vorm als reeds gemeld is. De ondersecretarissen van staat zijn nog niet benoemd. LONDEN, 29 Januarij. Daily News meldt dat het gerucht, volgens het welk in de Iersche graafschappen Clare en Limeaick eene zamenzwering ontdekt zou zijn. ongegrond is. PARIJS, 29 Januarij. De kamer van koophandel alhier heeft een motie aangenomen, houdende uitdrukking van den wensch dat de thans beslaande handelslractaten nog voor den tijd van twee maanden van kracht worden verklaard, voor zooveel die landen betrell welke de tractalen reeds on- derteekend hebben ot nog vóór 8 Febr. a; s. zullen onderteekenen. üuvgcvlijkc ütfatti) ONDERTROUWD: J. Batenburg, jm. 22 j. en E. G üieben, jd. 20 j. H. Lohman, jm. 39 j. en H. S. van Well, jd. 31 j. P. Goemans, jm. 27 j. en F. J. Blommeslijn, jd. 28 j. H. P. W. van Veen, jm. 25 j. en A. M. Reut her, jd. 28 j. ft. Raat, wedr. 35 j en J. B. Ramakers, jd. 29 j. P. van der Pot, jm. 34j. en A. E. Altmuller, jd. 29 j. S. P. Barnhoorn. jm. 19 j. en D C. Verhoeven, jd. 22 j. - J. C. van Tol, jm. 23 j. en J. P. M. de Kruys, jd. 23 j. J. van Valderen, jm. 39 j. en W. C. Dam, wed'. 42 j. - C. van der Weyden, jm. 27 j. en C. Smit, jd. 26 j. A. P. Spaan, jm. 29 j. en J. van Sonsbeek, jd. 24 j. Gehouden Verknoping tau onroerende gordereii, in het Ileeren-Logcment aan den Burg, Zaturdag 28 Jauuarrj Notaris A. van Leeuwen. Een Huis en Erf, aan de noordzijde van hel Levendaal no. 46, Sectie D no. 455. Koopèr A. Couwenhoven. /1750. Een Huis eti Erf, aan de noordzijde van de Waardkerksteeg no. 4, Sectie C, no. 1450. Kooper li. Visser qq. 1500. - Een dito aldaar no; 8. Sectie C, no. 488. Kooper 11. Visser qq. 1700. Een Huis, Pakhuis en Erf, aan de noordzijde van de Sinl-Michielstraat nos. 30 en 32, Sectie 11, nos. 2237 en 2238. Kooper Joh». Verhoog qq. ƒ1600.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3