LEID8CRE COIRl\T. 1882. DINGSDAII 31 JANUARIJ. m. 1)3 Courant verschijnt dagelijksZon- en feestdagen uitgezonderd. Ce prijs \Ur ion runt is j i' vierendeel juars J.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 ceiits. De pr(js der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICH TEN. HER-IJH. burgemeester sn wethouders tan leiden, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 13det> December 1881, ri°. 74/1 Provinciaalblad n°. 73), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1882; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7"> April 1869 IStaatsblad n". 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder medc- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk iii, op den 31 Januari, 1, 2, 3 en 7 Februari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 9den December 1881 de letter in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel hij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en hij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing iu de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemJ, l.eiden24 December 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. B 1 N N'KNLANDS Cl IE BEllIGTE N LEIDEN30 January. Met leedwezen vermelden wij, dal de beer Bakker Korfï, die onder onze vaderlandscbe schilders zich een zoo eervollen naam verwierf, eer gisteren avond na eeue langdurige ziekte door den dood is weggenomen. Aan het volgende ons welwillend verstrekte geven wij bier gaarne eene pl. as: Leiden heelt een waardig nazaat van zijne beroemde sladgenoolen verlo ren op hel gebied der schilderkunst, in den persoon van den heer Bakker Korff, die aan eene ernstige ziekte bezweek. Alexander Hugo Bakker KortI werd den 31,uo Augnslus 1824 le's Gravenliage geboren. Uij ontving het onderwijs iu de teekenkunst aan de leekenaka- deniie Ie 's Gravenliage onder leiding van den hoofdonderwijzer J. E). J. van den Berg, een zeer ontwikkeld man, die eene strenge rigting, inzonderheid der klassieken op hel gebied der Grieksche en Romeinsche kunst', was toe gedaan, grondige keunis bezat van de proportiën des menscltelijken ligchaams en niet misdeeld was van eenige schoonc gedachte, zooals hij geloond beeft 'in zijne compositie, waarbij de val der Engelen werd voorgesteld. Tot leermeester in de schilderkunst heeft Korfï C. Krnseman gehad. Van den Berg en Kruseman hebben veel leerlingen gevormd, doch de meeste volgden beider ris ling niet loen zij op zichzelven stonden. Niet zonder strijd, vaak met ontmoediging vergezeldtreedt de kunstenaar liet tijdperk in dat hij niet onopgemerkt wordt voorbijgegaan. Toen Bakker Kuril voor een 30-tal jaren zich te Leiden vestigde, vernam men van een jongman, die kleine stukjes schilderde en soms op steen teekende. Ook illustreerde hij enkele werken met de pen. Van lijd tot tijd begonnen die kleine stukken Ie behagen, op tentoonstellingen de aandacht te trekken, te boeijen. De bekwame teekenaar verried een geestig penseel, en olschoon zjjn gezigls- «rmogen niet toeliet dat by zich ooit voor een groot paneel nederzette, een zooveel scherper blik toonde hij voor eigenaardig maatschappelijke toe standen en gewoonten te bezitten. Hij onderscheidde zich wel niet door tene groote verscheidenheid van onderwerpen en typen, maar door een groot talent van compositie, eene meesterlijke behandeling en schikking der dra- perieneen treffend karakteristieke nabootsing van wezenstrekken en geba ren, een dramatisch kunstenaarsgevoel van den eersten stempel en, bij dat 'Hes, door een malsch penseel van eene zeldzaam geëvenaarde uitvoerigheid. Pe kunstenaar had zich allengs naam verworven en op de tentoonstelling Ie Rotterdamdaarna op die te Amsterdam werd voor eenige jaren zijn werk hel goud bekroond. Vaak onvoldaan over zich zclvenvermeerderde liet ge- al zjjner schilderijen niet merkbaar, maar het gehalte won er telkens bij. 9e bescheiden, bijna schroomvallige kunstenaar achtte de knust te edel oui toar tot winstbejag te verlagen, daartoe had by ziel: ook te liooge eisclten I gesteld. Als satiricus vaak zco geestig, zoo humoristisch als Dickens, had Korff een Pieter Stastok in zijne verliefdheidof ecu plakavondje bij de de Grootjes, van onzen llildehrand. kunnen voorstellen, doch dat tijdvak scheen minder liet zijne le wezen. Zijne fijne waarneming bepaalde zich meer tot hel komische uit de bedaagde dames-wereld van het eerste 20-tal jaren dezer eeuw. [let waren oude jongejulvrouwen. seutimenteele jul- vrouwen en zeer deftige oude matronen, die met hare eigenaardige physio- nomiën aan de theetafel, roet de breikous, iu gczelligen kout, voor de piano, in lectuur verdiept, werden voorgesteld. Al die tafereelen, waaron der echte kunsljiiweeien voorkomen, op te sommen, hoezeer hun getal niet zoo groot is, zou tot niets leiden. Men hcriunere zich slechts onder zoo veel uitmuntend werk de geestige schilderij "De slag van Waterloo", waarby men ziclt verlustigt dat woelig, opgewonden muziekstuk, hetgeen in de dagen na dien veldslag en vogue kwam, op de piano met niet weinig geest- drilt uit te voeren, zoodat bij het raken der toetsen de ianny's en mimi's als razenden door de kamer ijlen; uDe dochter van den held", waarbij deze tot weemoed gestemde dame aan het ontvangen bezoek nog een ondechaco uit het eerste keizerrijk vertoont, door haren vader in zijn krijgshaftig leven gedragen; "De Romance" naar aanleiding van: Mich fliehen alle Freuden, ich sterb vor Ungeduld; An allen meinen Leiden isl uur die Liebe schuld; met andere stukken door Sluiter in koper gebragt; de "Rjjbellczing", waar drie jonge oudejufvrouweu zich onledig houden met Hooglied II vers 1 te be peinzen: lek ben een roose van Saron ende een lely der dalen; «Onder de Pal men", waar twee oude jongejufvrouweit opzien naar en in de beschouwing verzonkeu zijn van een waayerpalmije, welke beide zoo uitnemend traai geschilderde paneeltjes, op de tentoonstelling tc 's Gravenliage van 1881, de algemeene bewondering wegdroegen, en het eene door een particulier, het andere door het rijk werd aangekocht. Bij een zoo fijn, edel penseel, wa4 de voorstelling altijd treffend waar, de opvatting rein, nooit alledaagsch. Met het vervaardigen van aquarellen, zooals dat in onze dagen verstaan wordt, waar' sterk geëmpateerde waterverwleekeningen op schilderijen in olieverw gelijken heeft Kolfif zich nooit afgegeven. Ilij heeft eenige teekeningen gemaakt mét de pen op décalqueerpapier en deze luchtig met een kleurtje aangewasschen maar zyj waren even bekwaam en dun behandeld als er op zoo menig teekening in waterverw gezwoegd wordt, zonder tot dat meesterschap te geraken. Korfll zocht niet hetgeen oten gemeenzaam verkeer noemt, liet lag niet in zijne neiging kennis aan le knoopen, zelfs maar spaarzaam met zijne kunstbroeders. Men noerne dit zonderling, maar beoordeele daarnaar niet den persoon. Men lioore liever het getuigenis van zijne weinige ver trouwde vrienden, die hem hebben hooggeschat. De kunst verliest in Rak ker Korff, die teregl de Hollandsche Meissonier genoemd werdeen talent vol man en de stad zytter inwoning een voortreffelijk burger. Hij was rid der der Leopoldsorde. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen 35, ƒ19, ƒ390 en ƒ1.95, de laagste ƒ35, /19, ƒ3.80 en /1.90. Heden werd alhier ten raadhuize door burgemeester en wethouders in liet openhaar aanbesteed de levering van bouwmaterialen enz. ten dienste dezer gemeente, gedurende het jaar 1882, in acht perceelen, waarvan als minste inschrijvers aannemers zijn geworden vanperceel 1. houtwaren rubriek a. Vurenhout, de heeren Gebr' van Hoeken, houtkoopers le Zoeter- wouJe, voor ƒ663, rubriek b. Koperwijkgrenende heeren Jac. v. d. Kamp en O., houihaudelaars alhier, voor /365, rubriek c. Rijnsch eiken en ru briek d. IJpenhout, de heeren L. A. en J. P. Vreeburg, houthandelaars alhier, voor ƒ462.75 en ƒ441.31., rubriek E. Wijburgerplanken, de heeren Jac. v. d. Kamp en C°., houthandelaars alhier, voor ƒ565; perceel 2. Spijkers en Kleinijzerwerk de heeren M. Langezaal en Zoonsmeden alhier, voor 283.96; perceel 3. Metselmaterialende heeren P. Fontein en Zoon fabriekanten alhier, voor ƒ505.20; perceel 4. Metselsteen, de heeren Gebr» Koning, steenfabriekanten tc Leiderdorp, voor ƒ1748; perceel 5. Verlwaren, kwasten en glas. de heeren H. L. Zalme en Zonen, handelaren iu verfwaren te 's Hage, voor ƒ413; perceel 6. Polder-kruiwagens, de heeren Jac. v, d. Kamp en C°.voor 81.60; perceel 7. Bezems en boen ders, de heeren 1'. Fontein en Zoon, voor ƒ158 36;perceel 8. Kolkroosters, de heer B. J. Oleflf, metaalgieier alhier, voor ƒ80. Wederom wordt er een beroep op de liefdadigheid onzer stadgenooten gedaan. 0c heer Los, predikant alhier, vraagt, bjj eene hierachter voorko mende advertentie, eene gift voor eene vrouw met negen kinderen, die Tan.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1