B UI TE NL AN D S C H E B E R I G TEN. PER TELEGRAAF. I! Antink, van Beverwijk naar Utrecht; H. P. van der Tak, van Hoorn naar Beverwijk; D. van Nievelt, van Purmerend naar Hoorn. De heer G. J. A. Umbgrove, ontvanger der directe belastingen te Bar- neveld c. a., is benoemd tot ontvanger derzelide middelen te Marnix. Bij het wapen der infanterie zijn benoemd tot kapitein; bij het 5'reg., de 1« luit. J. van der Meer, van het 2e reg.; bij het 7' reg., de 1« luit.- adjudant J. van Maaren, van het reg. grenadiers en jagers. Bij het personeel der geneeskundige dienst van het leger in NederL ludië is benoemd en aangesteld lot officier van gezondheid 2' kl., dr. A. J. Rouxarts. Z. M. de koning heeft de directie der Ilaagsche tramwegmaatschappij doen aanschrijven, dat de tramwagens in hel vervolg moeten sloppen wanneer Z. M. per rijtuig passeert. Onlangs had het zich namelijk voorgedaan, dat Z. M. genoodzaakt was voor den tram stil te houden. In de zitting van de eerste kamer van heden zjjn de begrootingen van justitie, btnnenlandsche zaken, marine, vestingwerken en oorlog aangeno men; de laatstgenoemde met 26 tegen 8 stemmen, nadat een lat van. bezwaren waren ingebragt tegen het liooge eindcijfer. De vroegere legen- standers, de hh. Teding van Berkhout en van Ttenhoven, stemden dit jaar voor, om den minister niet te belemmeren in de organisatie der levende strjjd« krachten. De minister maakte bezwaar legen de intrekking van hel besluit tot vermindering ol opheffing van de garnizoenen te Maastricht en Middel burg. De minister van justitie herhaalde zijne belofte lot invoering van liet strafwetboek, zoo spoedig mogelijk. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de hh. t'Hooft en Buina, na te zijn beëedigd, zitting genomen. Uitvoerige discussiën zijn weder gehouden over het Fransche handclstractaatwaarbij tal van spre kers het bestreden en verschillende ministers het verdedigden. Heden avond zullen de beraadslagingen worden voortgezet. Ten hove had gisteren avond het eerste the' dansant in dit jaar plaats. HU. MM. de koning en de koningin vereenigden op die soiree tal van ge- noodigden in de schitterend verlichte, prachtig versierde balzaal van het paleis. 11. K. H. prinses Hendrik voegde zich bij de koninklijke gasten. Tot de genoodigden behoorden al de leden van Zr. M'. civile en militaire huis, de hofdames, de leden van het corps diplomatique, de voorzitters en enkele leden van de beide kamers der staten generaalopper-, hoofd- en verdere officieren van hel garnizoen, leden van hooge staalscollegiën en landsinslellingenvan het provinciaal, stedelijk bestuur en de regterlijke magt. Ten 1 ure ongeveer was de soiree, waarop de kon. militaire kapel dansmuziek uitvoerde, geëindigd. BELGIË. De kamer van afgevaardigden heeft met 86 tegen 10 stemmen het wets ontwerp betreffende het handelslraclaal met Frankrijk aangenomen. Bij de kamer is ingekomen een schrijven van den procureur-generaal t>R hel hof van appèl te Brussel, waarin op grond van art. 45 der constitutie magliging gevraagd wordt tot het vervolgen van den heer Olin, afgevaar digde voor Nyvel, wegens de uitdaging tot een tweegevecht, vóór eenigen tijd, ten gevolge van een heftig incident in de kamer door hem aan den Coremans gerigt. De zaak is naar de afdeelingen verwezen. |i Omtrent den moord van den advocaat Bernays is lot heden nog niets naders aan het licht gekomen. Aan allerlei geruchten is er echter geen gebrek. Nabij het station La llulpe bij Brussel zjjn eergisteren ochtend een rangerende personentrein en de van Antwerpen komende goederentrein met elkaar in botsing gekomen. Hel vuur der locomotief van dezen laatsten trein deelde zich aan de waggons mede. ten gevolge waarvan vijf goederen wagens geladen met spek, granen, vaten petroleum en koffijbenevens een ledige goederenwagen en een ledige personenwagen door de vlammen ver nield zjjn. Een remmer en de machinist en stoker van den goederentrein hebben geringe wonden bekomen. ENGEI.AKD. LONDEN, 26 Januarij. Volgens de Daily \ews heeft eene invloedrijke deputatie zich bij den heer Gladstone aangemeld, met het verzoek om, zoo spoedig mogelijk na de opening van het parlement, tol hem een verloog te mogen rigten be treffende den opium-handel. De beweging tegen dit zoo verderfelijke mono polie groeit aan. Connell, hel hoofd cener Iersche bende, die onlangs vele zijner mak kers verraadde, moet nog hebben medegedeeld, dat zijne bende den eed ge zworen had van trouw aan de Iersche republiek, gehoorzaamheid aan de aanvoerders en dood aan de verraders; Als betooning voor bijzondere dap perheid werd aan de leden eene Parnell-medailte uitgereikt. Een 'paar jaar geleden werden twee Engelschen, Kol. Synge en m'. Suter. door Turksche roovers gevangen genomen en tegen een losprijs, door de Engelsche regering betaald, weder vrijgelaten. Het bedrag van de losprijzen, te zamen 263,000, werd later door de Engelsche regering aan de Porie teruggevraagd, maar lot dusver ontving zij nog niets. Zij heeft nu nogmaals door haar gezant, lord Dulïerinnadrukkelijk op belaling laten aandringen, en met dwang-maatregelen gedreigd. Eenigen tijd geleden werd te Londen, ten huize van m'. Allcroft, Lancastergate, eene kosibare schilderij uil de lijst gesneden en gestolen.» Men heeft thans den dief of een medepliglige in handen gekregen. De man, een handelaar in boeken, werd met de schilderij op den schouder door de' politie aangehouden en in hechtenis genomen. Te Birmingham en te Liverpool zullen eerstdaags mede bijeenkomsten worden belegd om tegen de onderdrukking, waaraan de Joden in Rusland ten prooi zijn, te protesteren. De hh: Charles Henderson O. te Glasgow, reeders van de op 16 Januarij 100 mjjlen bewesten de Scilly-eilanden gezonken stoomboot Mar guerite, ontvingen dezer dagen een telegram, meldende dat de nog vermiste sloep door een schip was ontdekt en dat de bemanning veilig te Gibraltar was binnengebragt. De geredde schipbreukelingen zjjn de kapitein, de eerste machinist, de tweede stuurman en 3 scheepsgezellen. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat de heer Hofmeyer, lid van hel Kaapsche parlement, die onlangs zijn ontslag uit hel ministerie genomen heeft, genoemd wordt als in aanmerking komende voor het president schap van de Transvaal. Volgens berigten op 25 December jl. uit Yokohama verzonden, is het Chinesche district Kantcheor door eene hevige aarbeving geteisterd, waarbjj 250 personen om het leven gekomen zijn. In Canada heeft de regering van Quebec de oprigting van eene provin ciale lotery van 10,000,000 dollars goedgekeurd De regering zal het patro naat over de loterij op zich nemen en daarvoor 10 pCt. trekken, welke som zal besteed worden tot ondersteuning van de liefdadige instellingen in de provincie en ter bevordering der kolonisatie. Het is aan de regering gebleken, dat jaarlijks voor omstreeks 50000 dollars in de provincie Quebec in de loterijen van de Vereenigde Stalen gespeeld wordt. Zjj acht hét beter, dat dit geld aan de genoemde liefdadige instellingen en aan de kolonisatie ten goede komt. Volgens berigten, uit de Vereenigde Stalen is de winter, die tot nog toe zeer matig was, plotseling streng geworden. In twee etmalen is de thermometer 50 graden gedaald. De inschrijvingen voor het kapitaal, dat bestemd is voor de weduwe en de kinderen van president Garfield, zijn thans gesloten. Er is 361,892 dollars of ongeveer ƒ900,000 bjjeengebragt. FKANHKMR. De kamer van afgevaardigden heeft, zooals bepaald was. Donderdag in behandeling genomen het voorstel tot herziening der constitutie. De heer Lockroy viel het rapport der commissie der 33 hevig aan en eischte voor het congres, als souvereine magt, het regt tot geheele herziening der constitutie. De heer Barodet verdedigde zjjn amendement ten gunste der ge heele herziening. Dal amendement werd verworpen met 298 tegen 1?3 stemmen. De heer Gambctta beklom het spreekgestoelte en liet zich o. a. aldus uil: Men vergeet, dat wjj den senaat noodig hebben voor de herzie ning der constitutie door een congres, liet is in strijd met de precedenten, te zeggen dat het congres souvereine bevoegdheid heeft. De kamer en de senaat kunnen het wettige grenzen stellen. Gij zjjt de meesters. Ontbin ding is onmogelijk. Indien gij niet gediend zijt van den «scrutin de liste", die noodzakelijk is om de talrijke ontwerpen, door mjjne medewerkers reeds uitgewerkt, te doen slagen, dan, mijn verleden is bekend, boven alle per soonlijke eerzucht gaat de bevordering van den bloei van het vaderland. Langdurige toejuichingen vielen Item ten deel. Het Journ. des Déb. zegt in haar financiëel overzigt, dat de zaken her leven. en hel kondigt aan, dat de crediet-insteTliiigen besloten hebben, ïi die operatien te prolongeren, waarvan het saldo vau rekening bjj de liquidatie verzekerd wordt geacht. Het blad prijst voorts den ijver, waarmede de heeren Rothschild en andere financiers zamenwerken om een einde aan de crisis te maken. Het handelshuis Jules Arbib te Marseille en Parijs is failliet. Het pas sief wordt bij benadering geschat op 2,500,000 Irs. Een Grieksch handelshuis, de firma Vagliano, te Marseille gevestigd, wordt vervolgd wegens bedrog ten nadeele der douanen gepleegd op den invoer van suiker. Het bedrag beloopt reeds 80 millioeu sedert de oprig ting van het huis. of 6 millioeu per maand. Toen een trein van de maatschappij Parjjs-Lyon—-Middellandsche zee in den avond van 23 Jan. te Tarascon aankwam, vond men een man, in een tweede-klasserijtuig, die vermoord scheen te zjjn. DUITSCULAND. Te Keulen is Dingsdag avond ten 5 ure 18 minuten eene aardbeving waargenomendie U seconde duurde en vergezeld ging van een geraas als het voorbij gaan van een zwaren last. Elders, is het verschijnsel niet waargenomen. Dit laatste is intusschen gemakkelijk verklaarbaar, zegt de Köln. Ztg., want de schok werd teweeggebragt door hel gelijktijdig doen instorten van ongeveer negen bogen der oude stadsmurenwaardoor eene massa van misschien 10000 centenaars op hetzelfde oogenblik ter neder viel, Het blad hoopt dat men bij het verder opruimen minder ruw zal te werk gaan. De drie personen, die na het afbranden van den circus van Krembser te Bucharest werden vermist, zijn teregt gekomen; zjj bragten den nacht niet in den circus door en liepen dus geen gevaar. OOSTEKRIJK. De burgemeester van Weenen, de heer von Newald, heeft aan dei gemeenteraad medegedeeld, dal hij zijn ontslag had gevraagd. De politie- president von Marx heeft reeds eervol ontslag bekomen. Een en ander staat in verband met de klagten over politie en brandweer bij gelegenheid val den schouwburgbrand. PARIJS, 26 Januarij. In hel voorstel der 33 wordt gezegd, dal er redt! g« is tot herziening der constitutionele wetten. De regering verwierp dit stelling. De kamer nam haar aan. met 282 tegen 227 stemmen. va PARIJS, 26 Januarij. De tweede paragraaf van het voorstel der com- te missie van 33 is aangenomen. Een amendement betreflende de ontbinding Ji der kamer werd verworpen. Het plan der regering ten opzigte van dei let «scrutin de liste" werd verworpen met 305 tegen 117 stemmen. Help on

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2