li:i»s( hi; courant. m2. VRIJDAG 27 JANUARIJ. V. 23. STADS-BERICIITEN. B1 N N EN L A N ÜS C tl E 8 E 111GT E N. 1 I)e Courant verschijnt dadelijks, 'Aon- en Feestdagen uitgezonderd. lie prijs der Courant 1» per vierendeel puirs 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz welke over het afgeloopen jaar 1881 tn la*ie der gemeente eenine vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit0 Januari c. k., ter Gemeente secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1882. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN. 26 Jannarij. Bij kon besluit van 17 Jan. jl. zijn benoemd de militaire leden van de militie-raden in de onderscheidene provinciën, voor de ligting van 1882 In liet 3' militie-district van Zuidholland zijn benoemd: tot lid de majoor Harsveldt, en tot plaatsvervangend lid de kapitein van der Voort, beiden van liet 4e reg. infanterie alhier in garnizoen. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bepaald, dat de loting voor de nationale militie zal plaats hebben: te 'sGravenhage den 7, 8, 9, 10 en 13 Eebruarij; te Delft den 16 Eebriiarij; te Rotterdam den 8, 9. 10. 11, 13, 14 en 16 February; te Schiedam den 18 February te Leiden den 14, 15 en 16 February en te Dordrecht den 8 Februarij. - lil de zitting van den gemeenteraad van lieden werd de lieer S. C. M. Knappert als lid beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter weiiscbie hem geluk uvev zijne benoeming cu drukte den wensch uitdat zijne werkzaam heden als lid van den raad mogteu strekken tot zijne eigene voldoening en lot bevordering van de belangen der gemeente. De voorzitter deelde mede, dat bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad op 21 Fel/rnarij aanst. in bel hoofdbureau zullen zitting ne men de bh. Libreclit Lezvvijn en Douner, en in het onderbureau de hh. Scheltema (als voorzilter). Versier en Dercksen. Ingekomen is een verzoek van den heer 9. F. van Ileyst, om ontslag als regent van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis, alsmede e.n adres van den gemeenteraad van Zoeterwoude. verzoekende een vroeger genomen besluit te wijzigen in dien zindat kinderen uit die gemeente nog lot 1 Julij op de scholen 3" en 4' klasse worden toegelaten. Tot vierden opzigter bij de gemeentewerken werd benoemd J. Iding, thans straatmaker te Delft, en tot derde onderwijzers aan de school 3' kl. in'. 1 werden benoemd D. Vente, te Loosduinen, en F. van Wijk, te Val kenburg. Tot leden van het curatorium der gemeente-instelling voor de opleiding van O. 1. ambtenaren werden benoemd de bh. mr. J. de Wal, die als zoodanig aan de beurt van aftreding was, en H. J. Boolin de plaats van den heer mr. Goudsmit, die zijn ontslag had genomen. De voordragt van burg. en weth., tot verplaatsing van de derde onderwijzeres mej. C. F. Ie Clercq van de school 4e kl. n". 1 naar de school 3' kl. n». 3, werd goedgekeurd. I Aan de orde was verder een bezwaarschrilt van regenten van hei Waal- sche neeshuis tegen den aanslag van mej. G. J. van der Weyden op het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1881. Be- questranlen grondden hun bezwaar daarop dal volgens de verordening de locstand wordt genomen zooals die is op 1 January van hel dienstjaar en dat geen vermeerdering van inkomen gedurende den loop van het belas tingjaar verandering in den aanslag brengt. De aangeslagene nu bad eerst mei 1 Maart een tractement van 7550 verkregen. Burg. cn weth. en ook de commissie van financiën stelden voor op liet adres afwijzend tc beschik ken. Met den uitleg, door requestranten aan de verordening gegeven, kon- tien zjj zich niet vereenigen. In art. 13 der verordening toch was bepaald, i<ht aan lien, die later belastingschuldig of als zoodanig bekend worden, mede ceiic ttitnoodiging tot 'net doen van aangifte van lief inkomen wordt gerigt, zoodat de belanghebbende, die met 1 Maart in het genot was gekomen van een in de termen der belasting vallend inkomen, op een suppletoir kohier moest worden aangeslagen. De heer Buys meende, ofschoon de zaak over «ene onbeduidende som liep, iets over de quaestie van regt in het midden te moeten brengen. Zijns inziens deden burg. en weth. eene poging om den raad op den verkeerden weg Ie leiden, en gaven zij aan de verorde ning Cfne verkeerde interpretatie. De quaestie was of iemand, d e eerst in Maart een inkomen van ƒ400 had gekregen, voor 10 maanden kon aange slagen worden. De toestand, zooals die in Januarij was, gold echter ook voor dit tractcoient. Met 1 Maart kreeg men eerst eene hoogere som. Burg. en weth. hadden alleen moeten letten op den staat in Januarij. De belanghebbende was niet van elders ingekomen, maar was reeds op 1 Januarij ingezetene. De conclusie van burg. en weth. was geheel in strijd met de verordening. De heer de Fremery wees er op, d3l onder belasting schuldigen ook opgenomen werden die als zoodanig bekend worden. Art. 13 der verordening was hieromtrent duidelijk. De verordening was altyd in dien zin toegepast cn nooit was er bezwaar tegen ingebragt. Ook de raad iiad er vroeger zijue goedkeuring aan gehecht Indien de meening van den heer Buys werd gedeeld, dan zou de verordening moeten herzien worden. De lieer Buys meende, dat het beroep op antecedenten niet opging, men was daardoor niet gebonden, men was bier om de wet toe te passen. Herziening der verordening was niet noodig, deze was voorlreflelijk. De woorden van art. 13 sloegen op art. 12, en betroffen personen die van elders inkwamen. De beer Bool bestreed de meeniug van den lieer Buys; op die wijze toch zou de verordening niet geregeld kunnen toegepast worden. De lieer Dercksen was hel volkomen eens met den heer Buys; zoo de zienswijze van burg. cu wetli. juist was, dan moest men spoedig de verordening herzien, want Int was ouregtvaardtgdat iemand, wiens inkomen b. v. met 2 a 3000 gulden loenani, niets meer betaalde, maar wel hij die 550 tractement erlangde. De heer Cock achtte liet door den Buys aingevoerde zoo rationeel, dat hij er niets had bij te voegen. Alleen wat antecedenten betrof kon hij zich niet herinneren, dat er een bezwaarschrift van dien aard was ingekomen. De voorzitter verdedigde, op grond van het bepaalde hij de verordering, de zienswijze van burg. en weth Wat de antecedenten be- tr«t, wees hij er op, dat die meermalen op de goedgekeurde kohieren waren voorgekomen, In stemming gebragtw erd de conclusie van het rap port van burg. cn weth., afwijzing van liet verzoek, met '16 tegen 7 stem men aangenomen. Ten slotte werd nog goedgekeurd het derde suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1881. «La Traviata" van Verdi is eene dier opera's, welke zicli steeds in de belangstelling van het Nederlandsch publiek blijven verheugen, al is liet niet te ontkennen, dat zij vrij dikwijls in den Haag en ook, schoon in mindere mate hier ter stede, werd opgevoerd. De lieer Ant. Voitus van Haoimc achtte liet weiischelijk dal gisteren avond in den Leidscben schouw- buig nog eens te doen plaats hebben en deed dit met succes, aangezien de zaai tamelijk vol was, ondanks het feit, dal de voorstelling eerst Maandag avond werd aangekondigd. Hel is ons aangenaam dat succes te constateren en een woord van buide Ie brengen aan de artisten, die de opvoering mo gelijk maakten. Vooral wijzen wy daarbij op den heer Selrack, een even uitstekend tenor als acteur, en op mejufvrouw Arnaud, wier zuivere sopraan slem en levendig spel zich uitnemend leenden lot de vervulling der party van //Violetta". De bloemruiker, welke haar uit eene der zijloges ten deele viel, was stellig verdiend. Wy hopen hel Haagschc opera-gezelschap spoedig weder te zien en kan het zijn met iets wat hier nog niet werd ten gehoore en tooneele gebragt. Naar wij van goederhand vernemen zal de heer dr. H. J. A. M. Schaep- man, lid van de tweede kamer der staten-generaalwiens letterkundige verdiensten algemeen worden gewaardeerd, op 28 Februarij e. k. optreden als spreker in de Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en weten schappen alhier. Onlangs deelden wij mede, dat de heer Otto Lamborg, «bas- bufïo-, clavier- en declamations-humorist" uit Weenen, het plan had gevormd eene kunsreis door Nederland te doen. Blijkens hierachter voorkomende aan kondiging zal hij nu op Woensdag 1 Februarij alhier een concert geven. Overal waar de lieer Lamborg optrad, werd met veel lof van zijn talent gespreken dat hem in slaat stelt alleen het publiek een geheelen avond op de aangenaamste wijze bezig te bondenofschoon hy slechts eene piano en eene goede stem te zijner beschikking heeft. Zijn piano-spel wordt hoog geroemd en men was verbaasd over zijn geheugen, bij het spelen van ge deelten van opera's, die hem door de toehoorders werden opgegeven. Inden zang loonde hij zich een meester, door zich beurtelings als bas, tenor en baryton tc doen hooien. Bij alles loont hij zich den echten humorist, zoo- dat sommigen hem nog boven den vroegeren luimoristischcn kamer-virtuoos Reicliiiiann stellen. Ook zijne declamatorische voordragten schenken zoowel door dei: t'on als door de mimiek veel genoegen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1