Door den heer R. Fruin werd eene mededeeling gedaan over het door den heer Boot gevonden stuk in de portefeuille brieven van llnyghcnswelke onlangs door den heer S. Muller Fz. aan de akademie zijn vereerd geworden. De bedoelde brief is van de hand van den kardinaal Baronius; hij was in 1604 gerigt, naar het schijnt, aan den bisschop van Roermond, die aange drongen had op de heiligverklaring van Balthasar Geraerdts en daartoe reeds by voorbaat een officium proprium had opgesteld, ten einde dat aan Clemens VIIl over te leggen. De kardinaal schijnt met hel plan slechts matig te zijn ingenomen geweest. De heer Fruin voegde hieraan het een en ander toe over hetgeen sedert 1853 aangaande Balthasar Geraerdts in het licht is verschenen. De moordenaar heeft blijkbaar niet gehandeld uit geldzucht, maar uit partijhaat en dwceperij. Hij zelf was niet overtuigd, dat zijne daad onvoorwaardelijk kon worden goedgekeurd. Als echt huiche laar heeft hij zijne bedriegelijke rol met zwier gespeeld. De lofspraak van Baronius geldt eigenlijk den held, dien hij zich verbeeldde, den geloofsheld der opgesmukte legende. Aanleiding had daartoe gegeven de moed des moordenaars ei^ de geloofskrachtwelke hij ten toon heeft gespreid bij de martelingen, waartoe hij veroordeeld was. liet blijft duister, hoe dit origi neel van den brief van Baronius onder de papieren van Huygheus mag verdwaald zijn, maar aan «ie echtheid valt op geenerlei wijs te tornen. Aan de discussie werl deelgenomen door de heeren Campbell, Brill, Ygn den Bergli, Borrel en Leemans. [H. C.) Maandag morgen is uit de gracht om het fort ''Krayenhofl", onder Nijmegen, liet lijk opgehaald van zekeren W metselaar, wonende te Nij megen, die Zondag avond, door den dikken mist en de duisternis misleid, van den weg was afgeraak! en in de gracht was leregt gekomen. De onge lukkige laat eene weduwe met zeven jeugdige kinderen achter. Hel berigt dat nabij Geldermalsen 2000 goudstukken zouden gevonden zyn is nader gebleken onwaar te zijn. Het vinden van een enkel stukje bij het omspitten van land heeft aanleiding lot het berigt gegeven. Een Nieuw-Schoonebeeker boer bragt dezer dagen een paar nagelhou ten en eene versche koehuid ter markt. Een koopman beziet een en ander in den wagen en vraagt naar den prijs. De boer eischt 20 cent voor het pond. Het aanbod wordt oumiddellijk aangenomen. Maar nu blijkt, dat de koopman de nagelhouten en de boer de huid bedoeld heeft. Heftig en aanhoudend gekibbel! Ten slotte neemt de koopman de nagelhouten mede naar huis. Maar weinige oogenblikken later worden ze door den rijksveld wachter weder afgehaald en aan den boer teruggegeven. Onderscheidene ge tuigen hadden dit tooneel bijgewoond, o. a. ook de commiezen van Nieuw- Schoonebeek, die zich maar niet kouden herinneren, dat de boer in den loop der week eene koe voor de slagt had aangegeven. Van daar een twéede bedrijf ten huize van den boer zeiven, waar de commiezen de geslagte koe weer uit den pekel halen. Van twee kanten proces-verbaal! Hak mij injoar stille hollen" zei de mandie de hoofdrol vervulde. In den nacht van Maandag op Dii gsdag ontstond er onder Oudenhoorn brand iu de behuizing van B. van Trierum J'. De bewoner en zijne vrÓuw waren atwezig. De schuur werd geheel vernield, terwijl hel huis hleefsge- spaard. Door den mist werd de brand niet opgemerkt en bleef de brand weer afwezig. Des Woensdags zou een en ander, ten gevolge van mitider gunstige omstandighedenonder den hamer komen. Bij den landbouwer W. Schutte onder Raalte vond men in de vorige week eene doos met lucifers onder hel rieten dak en Maandag morgen ont dekte men weder eene aangebrande turf op dezelfde plaats, blijkbaar met het doel om brand Ie stichten, hetwelk beide keeren niet schynt gelukt te zijn. Een beëedigd nachtwaker aan het spoorwegstation te Leeuwarden, die reeds sinds eenigen tjjd van oneerlijkheden werd verdacht gehouden, is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. op heeterdaad betrapt, terwijl hij met een valschen sleutel eene lade nu l geld opende en daarin een greep deed. Het waren thans echter slechts 24 centstukkenwaarvan hij zich had meester gemaakt. Hij heeft bekend en zit nu gevangen. Uit nood be hoefde de man niet te stelen, daar hij, met inbegrip van een militair pen sioen, vast ruim 12 per week verdiende. In den nacht van Zondag op Maandag werd te Maasbree ren paard uit den stal van den landbouwer Koopmans gestolen. De maréchaussee is er in geslaagd het op te sporen. De diefstal was gepleegd door eene 23- jarige jonge dochter. 'sGRAVENHAGE18 Januarij Tot burgemeester der gemeente Oldenbroek is benoemd de heer II. P. C. Heitinga, en aan den heer A. L. van Tienen is. op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Diemen en Watergraafsmeer, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Tot ontvanger der registratie voor de burgerlijke acten n". 1 te Amster dam is benoemd de heer J. II. Smits, thans inspecteur der registratie te Amsterdam (2' afdeeling). Tot griffier bij het kantongeregt te Amsterdam (derde kanton) is be noemd de heer mr. C F. A. Knijfl, thans griffier bij het kantonaereet te Schiedam, en tot griffier bij het kantongeregt te Schiedam, de heer mr. J. H. Reiser, vroeger griffier der arroud-regtbank te Zierikzee. Aan P. A. Terlaak is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bode bij liet dep. vhd financiën; vooris zijn benoemd lot bode by hetzellde dep. B. Romer, thans vaste knecht, en II. R. Kneifer, te 'sGravenhage. Aan den heer jli'. J. C. 11. Bloys van Treslong is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Epe. Door Z. M. is de kolonel van den grootcn stal, A. I. M. C. baron de Posson, adjudant des konings, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit de be trekking van adjudant en tevens op non-activiteit gesteld; die kolonel is tevens benoemd tot adjudant des konings in buitengewone dienst. Voorts is, bij liet wapen der genie, benoemd tot luit.-kolonel, de majoor J. E. N. ba ron Schimmelpeiitiinck van der Oye, van dat wapen, en die luit.-kolonel benoemd lot adjudant des konings en in verband daarmede in zijnen-n overgeplaatst bij den grooten staf. Naar men meldt zou ter vervanging van den kolonel de Posj buitengewoon adjudant des konings, tot Zr. M'. hofmaarschalk benut zyn mr. J. I). C. C. W. baron de Constant Rebecque. Z. M. de koning zet dagelijks zijne ochtend-wandelingen voort. De commissie voor de spoorweg-enquête hoorde lieden als g(; gen de navolgende heeren: G. Menalda Az., president der kamer i koophandel te Leeuwarden; (I. J. Klüsjener, lid der firma II. Braakoiai Co. te Rotterdam; B. Rodenhuis, directeur der exportmaatschapptj te delburg, en J. P. Korthals Alles, korenfactor te Amsterdam. De gemeenteraad behandelde gisteren het ingekomen verzoek tol schaffing der Scheveningsche kermis. De meerderheid van den raad In niet het minste bezwaar gevonden om dit aanhangsel van de Haags jaarmarkt uit den schakel der nog beslaande volksgebruiken te verwijde, De vraag rees echter of, nu eenmaal A gezegd was, ook niet B moest t den gesproken en daarom gaf de lieer Ivips de hoop te kennen, dat - voorstel om ook de Haagsche kermis af te schaden binnen een niet te verwijderd tijdstip bij den raad moge inkomen. In allen gevalle meende dat de vereeniging der Scheveningsche met de Haagsche kermis aan de woners van het zeedorp geen regt gal op eeuwigdurende instandhoud van het jaarfeest in de residentie De minderheid tegen de afschaffing, droeg 7 leden. Bij den aanvang der zitting gingter gelegenheid dal de verordening den hoofdelijken omslag in overeenstemming werd gebragt met de lierii: artikelen der gemeentewet betrekkeljjk deze heffing, wederom een g, protest op tegen de vrijstelling der betaling van hoofdelijken omslag ingezetenen, die lijdelijk elders verblijf houden en hier ter stede hu behoorlijk gemeubelde en ingerigte woningen aan de hoede van huisbewi ders toevertrouwen. Zelfs achtte de interpellanl iu deze, de heer En zich geregtigd te mogen zeggen, dat misbruiken in deze niet tot de zeldzi heden behooren, zoodat hij het houden van betere controle aanbeval lien, die de stad tijdelijk verlaten, wijl hij zekerheid bezat, dat lm, bewoond werden zonder betaling der daarvoor verschuldigde plaatse!, belasting. Met eene herinnering aan hel eenmaal in dit onderwerp verloren pro deed de burgemeester uitkomen, dat aan den hedendaagschen toestand veel te doen is, zoolang de gemeentewet niet gewijzigd is. Hij en de Stam verzekerden evenwel, dat op de verhuizing naar elders een behot. toezigl wordt gehouden, mededeelingen die vergezeld gingen van de uil diging om bepaalde personen aan te wijzen, aan welk verzoek door heer Evers echter niet voldaan werd, zich verontschuldigende met een roep op de geheimhouding hem door zijn ambtseed afgelegd. Noge werd echter geconstateerd, dat veelal geen misbruiken voorkomen. De berigten omtrent de verhouding tiissclien reeders en visscliei Schcveningen waren heden van bevredigenden aard. Men verzekert, dij. inmenging van eene buiten de partijen slaande commissie aan beide zj met welgevallen zou worden begroet. BUITENLANDSCUE BEIllGTEN. ES G EI. A X LONDEN. 17 Januarij. De correspondent van de Tim-s te Durban mei It liet volgende: de Transvaal gaat alles kalm zijnen gang. De algemeenc afkeuring vai nieuwe belastingen zal vermoedelijk hare wijziging icu gevolge hebben, zegt dat eene Ainerikaansche maatschappij aangeboden heelt een spou le leggen naar de Delagoabaai. Een nagelaten schrijven van wijlen heer Burgers heeft het licht gezien. Hij wijt daarin de inlijving Transvaal aan de volgende oorzaken; 1". dat de hoofdlieden der Bi hem in den steek lieten: 2°. aan de lafhartigheid des volks, en 3". aai particulieren invloed van Theophilus Shepstone. Met verontwaardiging v hy de betigting af, dat bjj een pensioen zou aangenomen hebben als voor zyne onderwerping. Hij bewaarde, zegt hij, op die betigting hel zwijgen, omdat hij de zaak des volks niet wilde benadeelen. Omtrent het reeds vermelde spoorweg-ongeluknabij New-York, neemt men hartverscheurende berigten. De trein moest plotseling slof de wachter in den laatsten wagen stapte uit om naderende treinen legt te gaan en te waarschuwen, toen plotseling een andere trein den hoek kwam en met volle kracht legen de stilstaande wagens aanstoomdt zoogenaamde vpaleiswagen", door senateur Wagner uitgevonden en if brüik gebragt, maakte tegen gewoonte de achterhoede van den treil De heer Wagner was op den trein en was juist door de doorloopendf gens naar den achtersten wagen gegaan, om te zien ofgevaarsignalem uitgehangen toen het onheil plaats had. Hij werd gedood. De omver; pen kagchels staken in de opeengestapelde wagons en vele ongelukkige gers, vastgeklemd tusschen de banken, werden levend verbrand, I bereik der ter dood ontstelde geredde reizigers, die niets konden doi van verre sneeuw te werpen op den brandstapel. In de vernielde v was een jonggehuwd paar. De jonge vrouw was tusschen de wagens gekneld; de man ongedeerd, doch weigerde haar te verlaten. Hij hiel| in haar doodstrijd, haar hand vasthoudende en haar hoofd onderstem en zy verbrandden beiden. FRAKHRIJK. De regering heeft besloten om het voorstel tot grondwelsherzid alle gemeenten officiéél te doen aanplakkenzij hoopt dat de indruk van op de bevolking gunstiger zijn zal dan in de kamer het geval wi In de kamer van algevaardigden heeft de heer Lockroy op hé zieningsonlwerp der regering een amendement ingediend, strekken

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2