gelijk met vermelding van de soort waarloe die honden behoorenen het bedrag der betaalde belasting opgeleekend worden. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zjjne openbare vergadering van den 17™ November 1881. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aangehaald bij Koninklijk besluit van den 22*» December 1881, n°. 18. En is hiervan alkondiging geschied waar het behoort, den 17dtD Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. B1 N NENLANDSCHE B E R I G T E N. LEIDEN, 17 January. Den 14'° Augustus werd in de Vrouwekamp eene vrouw niet een revol verschot onmiddellijk gedood. De dader, zekere K.rigtte daarop liet wapen op zich zeiven en verwondde zich ernstig. Sedert werd hjj in hel akademisch ziekenhuis alhier verpleegd en thans is hij in zooverre hersteld, dat hij op hed n naar de gevangenis te 's Gravenhage kon worden overgebragt. Ten vervolge op de voorloopige niededeeling in de Staatscourant van 2 Sept. 1881 wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de vol gende aankondiging, voorkomende in de Javasche Courant van 22 Nov.jl.: «rite directeur van binnenlandsch bestuur maakt bekend, dat op Maandag den 13''" Maart 1882, des voormiddags ten 10 ure, door den resident van Samarang eene openbare aanbesteding zal worden gehouden voor de exploi tatie van het djatibosch perceel Séprèh. gelegen in het district Kradenan, regentschap Grobogan, groot ongeveer 1270 (twaalf honderd zeventig) bouws van 500 Rijnlaudsche roeden. Voor de exploitatie van liet boscli per ceel Séprèh wordt eene tijdruimte gesteld van acht jaren, ingaande den 1"'» Mei 1882". De stoomschepen Prins Hendrik en Gelderland zijn op 14 Jan. van Batavia vertrokken. De illadura. op weg naar Batavia, passeerde Aden op 15 Jan. De Drenthe is op 14 Jan. Ie Batavia aangekomen. De Zeeland. mede op weg naar Batavia, vertrok op 15 Jan. van Suez. llll MM. de koning en de koningin hebben eene som van 100 doen toekomen aan schipper M. Zegel te Texel, wiens schuitje door brand ver nield werd, toen hij langs zijde van hel barkschip Saga uaplita overnam. Uit Delft meldt men: Gisteren avond omstreeks G& uur verzuimde de postconducteiir in den sneltrein van Rotterdam, toen hij op de hoogte van het station alhier een pakket brieven en gedrukte stukken uit den wagen zou werpen, uit te zien of de sneltrein van Amsterdam iu aanlogt was. Dit verzuim had ten gevolge, dat het pakket gegrepen werd door de machine van den laatstbcdoeldeu trein, waardoor een groot aantal brieven enz. verloren gingen. Eenige briefkaarten waren lusschen de locomotief geraakt en werden later teruggevonden. Te Rotterdam werden gisteren avond de schouwburgbezoekers door eene soort van paniek aangetast. Bij het einde van de vierde acte in de Duitscbe opera, waar de Hugenoten werd opgevoerd, drong plotseling een brandlucht door tot in de loges, regts van de zaal. De vlugt was weldra vrij algemeen. Van alle kanten drong men naar de uitgangen, die weldra als verstopt wa ren. De leden van het orchest vlugtten op hunne beurt. Een der bezoekers van het balcon sprong nit hel hoekbalcon op het tooneel. Op het looneêt zelf begon eveneens de grootst mogelijke verwarring te heerschen. Velen echter behielden hunne tegenwoordigheid van geest en bleven zitten. 11e directeur en regisseur van de opera traden voor liet voetlicht, spraken de ontstelde menigte aan en slaagden er in alles lot bedaren te brengen,, waarna het bleek dal alle gevaar was geweken. Er moet een begin van brand zijn «nts'aan in eene kamer achter de kleine hoffijkauier van de loges. In die kamer moet eenig goed op eene kagchel te droogen zijn gehangen en aan het branden zijn gegaan, van waar de sterke brandlucht. Het vuur was door de bedienden spoedig gebluscht. Na weinige oogenblikken kon de voorstelling worden hervat. Te Amsterdam is in den ouderdom van 77 jaren overleden de heer F. J. Siamkart. oud-hoogleeraar van de Polytechnische school te Delft. De vroeger gunstig bekende tooneelspehr Henri Moirien is in het bui tengasthuis te Amsterdam overleden. Hij werd aldaar den laatsten tijd wegens krankzinnigheid verpleegd. Te Amsterdam in de Tweede Leliedwarsstraat geraakte eergisteren avond door het omvallen van eene pelroleumlamp eene vrouw inbrand. Na dat zij op straat was gevlugt. werden de vlammen met eendeken gebluscht. De vrouw heeft verschrikkelijke brandwonden. Haar zoontje, dat pogingen aanwendde om de vlam te stuiten, brandde zich eveneens deerlijk. Te llaafleu waren Vrijdag II. eenige personen bezig met een laag bij den grond loopenden wagen houtblokken te vervoeren. Zij werden door een 40-tal joiigens, die pas uit de school kwamen, geholpen in hel voorttrek ken van het voertuig. Door de groole kracht, die nu aangewend werd, kwam de wagen in eene te snelle vaart, waardoor een der jongens strui kelde en onder den wagen geraakte, liet voorwiel van het zware gevaarte ging hem over de borst. Hij was terstond dood. -- Te Kampen heeft Zaturdag II. een 4-jarig jongentje een meisje van 3 weken oud een knikker in den mond gestopt, die door het meisje werd doorgeslikt. Het kind is reeds den volgenden dag aan de gevolgen overleden. - Te (lldenzaal is een man van 98 jaren overleden. Hij laat eene we duwe achter van 96 jaar. met wie hij circa 76 jaar gehuwd is geweest. De ovciledcne had tot het laatst alle zintuigen lot zijne dienst, en de vrouw ziel er uit alsof zij zeventig is. - Breda zal de eerste stad in ons land zijn, die een electrischen tramweg zal bekomen, met eene leiding boven den grond, op dezeltde wijze als de beweegkracht door electriciteit in sommige gedeelten van Parijs in toepas sing wordt gebragt. Hij zal loopen van den Nieuwen Schouwburg r/Concordia" i al lol in hel midden van liet Ginneken. Zaturdag II. moest een klerk der Nederlandsche Zuid-Oosterspoorw« Maatschappij te Nijmegen eene som van ƒ500 in bankbilletten en eenig goud geld overbrengen van het directie-bureau dier maatschappij naar het stalij aldaar. Hieraan voldeed hij niet, maar verdween er mede. Hij werd reed den volgenden nacht te Venlo aangehouden, nog in het bezit van bt grootste gedeelte van het hem toevertrouwde geld. '8 GRAVENHAGE 17 Januarjj. Door Z. M. is de lieerj F. C. Zillesen, oud-zeeofTtcierbenoemd tot ridde der orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan den heer G. J. Rogliair is, op zijn verzoek, eervol ontslag vet leend als burgemeester van Rhenen. Tot officier van gezondheid 2e kl. bjj het personeel van de gene» kundige dienst van het leger in Nederl. Indiê, zijn benoemd de studentg voor genoemde dienst (artsen) R. J. Koppenol, R. van Beuningen van Heli dingen en J. M. H. van Dorssen. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen apotheker 2' kl. bij h« leger in Nederl. Indie W. A. Knee|>kens is, op zijn verzoek, eervol oiilslai verleend uit de militaire dienst. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden herval, h deze zitting zijn, na mededeeling van eenige ingekomen regeringsbesctiei den, de aanhangige begrootingsontwerpen verzonden naar de afdeelinge» die op nieuw werden zamengesteld. De commissie uit de tweede kamer voor de spoorweg-enquête Itceli heden als getuigen gehoord de heeren: O. P. Iltman J'.lid der firma C P. Ittman en Zoon te Rotterdam. \V. I). Kievits, directeur van stoomboot maatschappijen te Amsterdam. G. J. L Ankersmit te Deventer, en A M. C. Jongkind! Coninck, boom- en bloemkweeker te Dedemsvaart. Burg. en weth. hebben voorgesteld, aan den directeur van dei koninklijken Franschen schouwburg voor het speeljaar 1882/83 wederou het subsidie in geld toe te kennen. In eene der eerstvolgende vergaderingei zal de raad hierover te beslissen hebben. De heer Gerickc. zaakgelastigde van Nederland Ie Lissabon, is. na bi Z. M. den koning in audiëntie te zijn toegelaten en door II. M. de koningii in gehoor te zijn ontvangen, heden namiddag naar Brussel vertrokken, lei einde van daar naar zijn post te vertrekken. Een man met een zeer slecht geheugen, zekere B.ontslagen zieke» oppasser in het ziekenhuis te Botterdam, als niet vrij van sterken drank stond gisteren voor de regtbank alhier teregt ter zake van hel plegen v» vier opligtingen ten nadeele van inwoners van Delft, Loosduinen en Rollet dam. Tot groole verbazing van het Maandagsche auditorium had het slit overleg, hetwelk uit bekl.'s handelingen sprak, thans plotseling plaats gi maakt voor eene volslagen geheugeiiloosheidwelke op niets anders sletind dan op de herhaalde verzekering, dat hij zich van al de bedriegerijen niet wist te herinneren. Een tiental getuigen ongeveer was echter daar ni bet geheugen van den man op te frisschen, wi ns herinneriugsvermogr althans nog zoo helder was, dat hij het ondergaan van drie vroegere vet oordeelingen erkende. Niet alleen dal bekl. verschillende personen in zjjn opligterijen-ressort to slagtofler zijner bedriegerijen had gekozen, joeg hij een hunner zelfs nog o kosten om herwaarts te komen. Deze getuige was de gebrekkige Blom m Loosduinen, dezelfde, die bij het spoorwegongeluk te Rotterdam zjjne beent verloor en heden per rijtuig naar liet reglsgebouw vervoerd moes', worde» zonder dal Item voor die buitengewone uilgaven een cent meer te goed ki worden gedaan dan waarop hjj volgens het wettelijk tarief aanspraak heel: De inwilliging van zijn verzoek om hoogere schadeloosstelling stuitte mits dien af op de bestaande wet. Op den naam van Blom, en daarom werd ook de bij de botsing v« wonde zoon gehoord, had bekl. in een winkel te Rotterdam een overjt besteld en bekomenzonder dat beiden hem daartoe last hadden gegevet Voorts had de bekl. zich eenige paren bottines weten toe Ie eigenen o naam van den geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Botterdam, di evenmin daartoe order had gegeven. De schoenen had bekl. verkocht en lit geld ten eigen bate gebruikt. Zeemlappen, baai en andere goederen lm deze persoon, altijd voorgevende uit naam van anderen bestellingen te doe» voorts weten meester te worden. Bij zijn requisitoir bragt de subst.-officier bekl» vroegere veroordet liiigeu in rekening en eischte hij thans, daaraan een jaar celstraf en vit boeten van i 25 toe te voegen wegens opiigling en het ouder eene valscb qualitcit zich doen algeven van losse goederen, viermalen gepleegd. Uil spraak over acht dagen. B UITE N LA N SCII E B E R GTEN. ENGEIiAltlD. LONDEN. 16 Januarij. De Daily News acht het zeer waarschijnlijk dat de voorstellen, di de regering voornemens is te doen om de wijze van werken van het lage huis te verbeteren, door de conservativen zullen verworpen worden, dat zij zich nu reeds openlijk verklaren tegen de beperking van alle vrijheid i het debat. Zekere doctor Lamson is door de jury schuldig verklaard aan het tot dienen van aconiet aan zijnen schoonbroeder, een schoolknaap, wiens do» hem eene erlenis van 3000 moest aanbrengen. Lamson is iemand, di niet,gunstig bekend stond en wiens regt om den titel van doctor te voere ook zeer betwistbaar scheen. De dagbladen doen uitkomen, welke vordi ringen het bereiden van snelwerkende vergiften blijkens de bij dit prooi aan het licht gekomen bijzonderheden in de laatste jaren hebben gemaal en hoe gebrekkig de wetgeving op liet punt van verkoop van vergiften is. In het werkhuis te Devizes heeft zich in de zaal, die voor de oud mannen bestemd is, een afschuweljjk voorbeeld van woede en wraakzuel van een grijsaard voorgedaan. Twee grijsaards van 70 en 69 jaar kregt twist over eene plaats bij het vuur. De oudste was de wijste, gaf toet ging elders zitten. Maar de andere was zoo verbitterd door den twist, di hij den pook in het vuur wit-gloeijend maakte, daarmede gewapend achlt den anderen kwam aansluipen en hem den gloeijenden pook achter I» linker oor legde. Een bijna oogenblikkelijke dood was daarvan het gevol: FRANHRIJfi. Zondag hebben te Parijs de bij de wet uitgeschrevene openbare gebedt voor de werkzaamheden der kamers plaats gehad in de Notre Dame. Dei werd gelezen door den kanunnik Guioux, in tegenwoordigheid van dt kardinaal-aartsbisschop Guibert. Detachementen infanterie en cavalerie wart aanwezig om de plegtigheid te verhoogen. Een aantal leden van de regte zijde der beide kamers woonden de dienst bij. Hel voorstel is thans gi daan om de plegtigheid te doen vervallen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2