BUITENLANÜSCHE BERIGTEN. gij de posterijen zijn benoemd: tot commies 1® kl. M. Vellinga en p Menschaar, thans commicsen 2® kl.; tot commies 2® kl. .D. P. M. du Cel- liée Muller, H. F. Boekliold en H. C. de Marrée, thans commiesen 3' kl.; tot commies 3® kl. G. J. Balfour van Burleigh, I. Boomsma en LH. de Witt, thans commiesen 4® kl.; tot commies 4' kl. J. II. de Laat de Kanter, D. J. Hofsommer, J. A. Hyner, C. P. W. J. Beudeker en J. Brester, thans surnu merairs der posterijen. Aan den heer jh®. B. van lleventhals Everts is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Grootegast. De enquêtecommissie uit de tweede kamer hoorde gisteren de hh. J. G. W Fijnje. raad-adviseur voor de zaken van waterstaat en spoorwe; gen te 'sGravenhage, en J. W. Bake, commissaris der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij te Amsierdam. Heden werden door de commissie gehoord de hh. mr. H. AmeshofT, presi dent van de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij te Utrechten 11. A. van Beuningen, waarnemend chef der afdceling goederenvervoer van de Ned. Centraalspoorweg maatschappij te Utrecht. Naar men verneemt zal de bijeenkomst der tweede kamer nog eenige dagen worden uitgesteld, vermoedelijk tot 19 dezer. Gisteren avond is alhier wederom brand ontstaan, thans in een kruide- nierswinkebje in de Rijsw(jksche straat. Hij ontstond door hel vlam vatten van een vat prelroleum, waardoor aanvankelijk hel ernstigste werd gevreesd. Door hel spoedig en krachtig optreden der brandweer was echter het gevaar binnen korten tijd geweken, maar dit belette toch niet dat het benedenge deelte der woning grootendeels is uitgebrand. De visschers te Scheveningen maken zwarigheid zich te doen aan monsteren. Bepalingen betreffende de schrobnetvisscherjj schijnen de aan leiding daartoe te zrjn. BEL.«3 IE. De Belgische «train-cclair", die de correspondentie lusschcn Engeland en üuitschland overbrengt en om half vier uit Ostende vertrekt. omte8uur^ te Verviers aan te komen, is eergisteren bij Tirlemont op eene losslaande locomotief gestoten en gederailleerd. Er was slechts één reiziger in en deze bleef ongedeerd. Drie ambtenaren van den trein werden ligt gekwetst. EN «3 EI. A ND. LONDEN. 11 Januarij. De Daily News verneemt, dat naar aanleiding van het voorstel om, naar aloud gebruik, aan prins Leopold bij zijn aanstaand huweljjk eene toelage uit 's lands kas te verzekeren, eene motie zal worden ingediend, waarbij wordt voorgesteld te besluiten tot de instelling van eene koninklijke commissie, die de quaestie van toekomstige jaargelden en stipendia aan leden der kouinklijke familie grondig zal te onderzoeken hebben, met uitnoodi- ging daaromtrent aan het parlement rapport uit te brengen. De Standard wil weten, dat de luitenant Ponsonby, die onlangs eene bufïetjufvronw verleid en verlaten en daardoor lol wanhoop en zelfmoord gedreven heeft, en door de regtbank wel berispt, maar vrijgesproken is, van de lijst der officieren van de marine zal geschrapt worden. In berigten uit New-York wordt gemeld, dat een geneesheer den heer Scoville 1000 dollars heeft aangeboden voor Guiteau's lijk na zijne eventuele tereglstelling. Guileau, van het aanbod onderrigt, zeide: ./Wacht hoogere aanbiedingen al". Naar men uit New-York meldt breidt de pokken epidemie zich in de groote steden der Vereenigde Staten op bedenkelijke wijze uit. -r De groote suikerraffinaderij van Havenmeyer en Elder op Long Island bij Brooklyn is Zondag avond afgebrand. De schade is 1 Ma millioen doll, en 1000 man zijn daardoor buiten werk gesteld. FBAIkRUK, Msgr. Freppel heeft, de gewone gebeden voor de volksvertegenwoor diging voorschrijvende, uitgeweid over de weldaden van het concordaat. Onder de Europeschc natiën heeft Frankrijk, zegt hydoor geduchte lessen geleerd het voordeel gehad van eene voor alle partijen bevredigende en eervolle regeling der betrekkingen tusschen kerk en staat. Aan het con cordaat heeft Frankrijk het te danken gehad, dat het, hierin ongelijk aan andere minder door politieke beroerten geteisterde natiën, althans gods dienstvrede genoten heeft. Slechts onbesuisde lieden, meent de prelaat, kunnen bedacht zijn op het verwoesten van een gewrocht, dat zooveel goeds heeft opgeleverd, en op het zonder reden storen van die rust der gewetens, welker zegeningen liet hedendaagsche Frankrijk tot nu toe be stendig heeft op prijs gesteld. De Itép. Frang. zegt deze ingenomenheid met het concordaat zeer goed te kunnen begrijpen. De geestelijkheid heeft de uitvoering geëischt van de haar gunstige bepalingen, weigerende zich te onderwerpen aan die, welke haar verpligtingen oplegden. Tot dusverre is het concordaat eene zuiver Leoninische overeenkomst geweest: daarom juist hemelt de heer Freppel in zijn mandement er de weldaden van op. Hel slaat nu te bezien, of de staat op den duur het kind van de rekening zal willen blijven. De regtbank van correctionele politie heelt uitspraak gedaan in de zaak der overige beschuldigden bij het oproer van Zondag jl. Bijna allen zijn tot drie maanden gevangenisstraf veroordesld. Het is geblekendal bij gelegenheid van de demonstratie op Zondag II. ter eere van de nagedachtenis van Blanqui verscheiden zijner vereerders niet geweten hebben, dat het stoflelijk overschot van hun held uit het voorloo- pig graf naar de definitive begraafplaats was overgebragt, zoodat zij hunne ktansen op een ander graf dan dat van Blanqui hebben nedergclegd. De uitkomsten der volkstelling Ie Parijs zijn thans bekend. Het getal inwoners bedraagt 2,225,910, tegen 1,988,805 bij de volkstelling in Decem ber 1876. liet postkantoor te Parijs heeft ter gelegenheid van Nieuwjaar 7,580,565 kaartjes ter bezorging ontvangen. ITALIË Rome en geheel Italië heeft thans den sterfdag van Victor Emanuel plegtig herdacht. Het treurfeest nam, met het oog op de vernieuwde opra keling der Romeinsche quaestie, ditmaal hel karakter van eene nationale demonstratie aan. Uil alle deelen des lauds waren deputatiën van veteranen verschenen, om kransen op het graf van Italie's eersten koning neder te leggen. De aanspraakwaarmede de burgemeester van Rome deze depnta- tiën op het kapitool begroette, bevatte de plegtige verklaring, dat Rome, na langdurigen strjjd, nu eindeljjk en voor altijd tot Italië behoorde, dat het met liefdevollen ijver alles tol Italie's grootheid zou trachten bij te dragen eu dat hel getrouw de wacht zou blijven houden bij het graf van den man, waaraan Italië zijne eenheid dankte. Deze redevoering, die zoowel op het verband tusschen Italië en Rome als op de gehechtheid van de natie aan de dynastie wees, werd met warme geestdrift toegejuicht. De demonstratie liep lot aller bevrediging af en gaf geen aanleiding tot eenigerlei buiten sporigheden. De krater van den Vesuvius, die gedurende de geheele maand Decem ber is werkzaam geweest, is sedert eenige dagen tot rust gekomen. Daar entegen werpt de middelste krater der Etna op het oogenblik massa's steenen, zand, ascli en waterdamp naar boven en ziet men eene lava-uit barsting te gemoet. DUITSCHLANB. In den rijksdag had de beraadslaging plaats over het voorstel van Windt- horst. De voorsteller bepleitte zijne motie, die hij al lang te voren had moeten ter tafel brengen De onzalige broedertwist in Duilschland, zeide hij, moet bijgelegd worden. Juist in het belang van Duiischland's consoli datie was dit voorstel gedaan, dat het middel aan de hand doet tot verzoe ning en om de twistpunten uit den weg te ruimen. Hel voorstel wil den katholieken geen voorregten bezorgen, maar hun slechts het regt verschaffen, dat overal in op den voet van vrjjheid geschoeide staten elke gezindheid bezit. In het buitenland had nooit iemand begrepenhoe het ..volk van denkers" ooit deze waarborgen voor godsdienstige vrijheid had kunnen te niet doen. Doch eene wending ten goede was thans onmiskenbaar. Behalve bij de nationaal-liberale en de vrijconservatieve pers, had despreker bg het onderwerpeljjke voorstel overal min of meer steun gevonden. Ook de in de Jnlij-wet neergelegde discretionnaire magt der regering kon de katho lieken niet van grieven oniheflen, evenmin als de tegenwoordige humane toepassing der wet voldoende was om al de bitterheden van kerkelijken strjjd te voorkomen. Hel aannemen van dit voorstel zou het eerste teeken zijn dat men in het Duitsche rijk, den twist moede, elkander de hand des vredes reiken wilde. In den loop der beraadslagingen hebben Kleist Reizow namens een deel der conservatieven en lloi.recht namens de nationaal-liberalen zich tegen .het voorslcl-YVindhorst verklaard, Virchow namens het grootste deel der 'Forischritts-parijj er vóór. Op het beroep van Virchow op den bondsraad verklaarde de minister Bötticher, dat de bondsraad zjjn in het debat aange nomen reserve niet kon laten varen. Er was hier sprake van afschaffing «ener wet, en de regering kon, luidens de grondwet, eerst tot de behan deling van het vraagstuk overgaan, als de rijksdag het voorstel had aange nomen. Zoo de keizer thans tol een maatregel zou overgaan, waaraan in het vorige jaar niemand had gedacht, moest men zich met dankbaarheid en eerbied daarbij neerleggen. Een voorstel der regering lot vervolging van een socialistisch blaadje, dat bij de verkiezingen den rjjksdag verschillende beleedigingen had aange daan, is verworpen. De rijdsdag. voerde men aan, had nog nooit eene dergelijke vervolging ingesteld en ook de officieuse pers. vooral de Pol. Corr., bleef den rijksdag aanhoudend smaden. De gedelegeerden der drie liberale partijen in den rijksdag hebben een wets-ontwerp gereed gemaakt op schadevergoeding bij ongelukken en ver zekering tegen ongevallen der werklieden. Op 31 December jl zijn te Berlijn in de kassen der verschillende stads- postkantoren 1,256,500 visitekaartjes in couverts afgegevendie alle voor Berlijn waren bestemd. In vergelijking met het vorige jaar, laat zich eene vermeerdering waarnemen van 47000 stuks. PER TELEGRAAF. LONDEN, 11 Januarij. Reuters office meldt van heden uit Cairo, dat de agitatie verminderd is. De Klicdivc heeft de collective nota woordelijk aan de Porte overgeseind. Door de Egyptische regering wordt een antwoord aan Engeland en Frankrijk voorbereid, waarin zq voor de goede zorgen haar dank betuigt, maar verzekert dat bezorgdheid onnoodig is. LONDEN. 11 Januarij. De St. James Gazette zegt dat zij gewigtige berigten uit Tunis ontvangen heeft, waar voor een hongersnood gevreesd wordt, daar ten gevolge van den oorlogstoestand op vele plaatsen de land bouw verwaarloosd is. Zoodra er gebrek aan voedingsmiddelen in het bit- nenland ontstaat, moet daarom eene nog heftiger uitbarsting van den opstand verwacht worden. ST. PETERSBURG10 Januarij. Hetberigt, dat eene boot van de Jeannelte gevonden is door een walvischvaardcr, met de lijken der bemanning er in, wordt van officiële zijde tegengesproken. TUNIS, 10 Januarij. Een hevige storm heeft gewoed, waardoor aan de Franscl.e kampementen groote schade is toegcbragl. Alle gemeenschap met de kust is afgebroken. ST. PETERSBURG, 12 Januarij. Volgens de IVoroje f'remya is bij eene keizeilijke verordening van den 9d"1 bepaald, dat nog gedurende 1882 vrij willige overeenkomsten tussehen boeren en grondbezitters ten behoeve van het loskoopen van land worden toegestaan. Na 1882 behoort alle niet los gekochte land aan de boeren. De kroon trekt den grondbezitters van 1 Januarij 1883 af 80 pGl. van de taxasie-som van het vrij te maken land af.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3