Door burgemeester en wethouders werd heden ten raadhuize alhier aan besteed het maken van een wachthuisje ten dienste der politie nabij de Doezabrug. Hiervoor waren 10 inschrijvingsbilletten ingeleverd, waarvan de hoogste bedroeg 1808. Hel werk is gegund aan den heer J. lllansjaar, timmerman alhier, als laagste inschrjjver, voor de som van ƒ559. Daarna had de openbare verpachting plaats van de meslspeciën afkomstig uil de riolen cn kolken binnen deze gemeente voor den tyd van één jaar. Als hoogste inschrijver is hiervan pachter geworden de heer J. W. Filippo. alhier, voor de som van ƒ0.46 per kttb. meter. De laagste inschrijving be droog voor de rioolspecie 0 34 en voor de kolkspecie /0.32 per kub. meter, Omtrent het Raamland, gelegen aan den straatweg onder Zoeterwoude. over de Utrechlsche brug. waarvan mede de openbare verhuring plaats vond, werd besloten de huur niet toe te wijzen. Heden werd aan het dep. van marine te 's Hage aanbesteedhet maken van een ijzeren lichtopstand en bolbakcn met het stellen van beiden op het duin ten zuiden van kijkduin, en het uit elkander nemen en vervoeren van den aldaar beslaandcn ijzeren lichtopstandalles met den aankleve van dien. Minste inschrijvers waren de lih. D. A. Schreden C». alhier voor ƒ2410. De vele zuidwestelijke winden, schrjjft men ons, hebben tot dusver mcuigen winterdag in lente doen verkeeren. Het is merkwaardig weer. Hetzij de wind krimpt of ruimt, strenge vorst schijnt niet in de lucht te zitten en de temperatuur verandert daarhij weinig. Hel gevolg van zulk eeue weersgesteldheid veroorzaakt dat de weilanden groen zijn, dat er nog bloiijende madeliefjes geplukt worden, dat er eenige vroege planten in bloei staan, zooals dal gaat bij zachte winters. Nu moet de ooijevaar ook al in het land zijn en als deze vosel in Januarij reeds zuidelijke streken verlaat om ons te bezoeken, dan moet hel hier ongetwijfeld beter zjjn dan aldaar en gevoelen weerprolcten zich het hart in de borst zwellen van voldoening. De minister van biunenl. zaken, overwegende, dat, ten gevolge van het door mr. II. J. Brouwers genomen ontslag in het kiesdistrict Boxmeer, ecne verkiezing meet plaats hebben van een lid van de tweede kamer der staten-gcneraal, heelt bepaald, dat die verkiezing zal geschieden Dingsdag 7 Februarij aanst., en de herstemming, is die noodig, Dingsdag 21 February daaraanvolgende. De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, vier klerken kunnen worden aangesteld, op ecne jaarwedde van aanvankelijk ƒ400. Dit vergelijkend onderzoek zal plaats hebben in de tweede helft van de maand Februarij a. s Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigen- I andig op gezegeld papier geschrevenmoeten bij het dep. zjjn ingediend uiterlijk op 31 Januarij a. s. De opbrengst van 's lands middelen over het jaar 1881 bedroeg 105,620,891.19'. dal is 2.904,911095 meer dan in liet jaar 1880. De raming was 100.044.000. De verschillende middelen hebben opgebragtdirecte heiast. ƒ25,078,571.995 (waaronder grondbelasting 10,857.613.82, personeel ƒ9,993.543.10, palen ten 4.225,364 99. regl op de mijnen 3.050.085); reglen op den invoer 4,939,674 01accijnsen 40,281,730.69s (waaronder suiker 6.488.756.26s, wijn 2.051,754.54s, binnen- en buitenlandsch gedistilleerd ƒ22.709,859.55, zooi ƒ3,420 724.77, zeep 1,691,243.62s, bieren en azrjnen 934,252.64s, geslagl 2.985,139.29s); waarborg en belasting der gouden en zilveren wer ken ƒ323.878.22; indirecte belast, 26 596,137.36s; domeinen 1,526,214.70s; posterijen 4.217,598.665; rijks-telegraphen 1,062.269.05, staatslot erjj 433.211 00; acten voor de jagt en visscherij 142,309.50; loodsgelden 1,019 295.99 Bij onze regering is van den Staalsanwalt te Aurich berigt ontvangen dat in het laatst der vorige maand, ten nadeele van de wed. Lakmann, te Esens, de navolgende voorwerpen zjjn ontvreemd: 2 gouden dameshalskcltin- gen, 4 gouden heerenkettingen. 1 gouden damesketting, doublé, 1 gouden damesmedaillon, 1 dilo doublé, 1 zilveren doekspeld, 2 dito met steenen, 1 gouden signet met sleutel1 koralen hanger met sleutel eene hand voor- j stellende. 1 paar oorringen, paarlcn met trassteen, 1 paar lila koralen voor kinderen, 1 paar dito, blaauw met zwart geëmailleerd, 1 kinderme- daillou met goud, van boven eene tasch voorstellende, 1 paar oorringen met email en parel, 1 paar dilo, paarlen met rosalijn 1 paar dito rosalijn, 3 granaten garnituren, 1 paar oorringen, 2 granaten medaillons, 1 garnituur, medaillon en oorringen, massief en mat, met vergeet-mjj-niel1 hanger, goud en kristal. 1 heeren-medaillon met zwarten en groenen steen, 1 hee- ren-medaillon wit en groen, 1 dito met email, 1 dito blinkend. 2 dito doublé, 1 medaillon, goud met email, 1 dilo, goud met zwarten steen, 1 dames-medaillon, geëmailleerd met parel, 4 geëmailleerde dames-medaillons, 2 dames-medaillons, doublé met émail, 2 dito blinkend, 1 dito, aan de ach terzijde glas met parel, 1 dito blinkend, met gouden strik en parel, aau de achterzijde glas, 2 matte kruisen, 1 kruis rosaliju, 1 kruis met matte bloem, 1 dito met émail, 1 dito blinkend, 2 dito doublé, 1 dito mat, 1 doekspeld, amatist, mat goud, met 3 steenen. 1 dito met paarlen en tur kooizen, 1 hanger rosalijn, duifje met brief, 1 signet, met parel en groenen steen, 1 anker, kristal met goud, 1 dito, de hoop voorstellende, 1 kompas, hoefijzer. Van dezen diefstal wordt verdacht Friedrich Frerichs ook ge naamd Granemann, uit Esens, die zich van daar verwijderd heeft. Bij ont dekking wordt berigt ingewacht bij hel departement van justitie. Volgens het ad. heeft de luit.-generaal van der Heyden hel voorne men zijn pensioen te vragen. Over de schadevergoeding aan de slagtofters van het spoorwegongeluk op 2 Oct. jl. te Rotterdam schrijft men van daar aan het Pad.De post beambte NVieser, die aan hel been werd gekwetst, is eerst heden weder in dienst kunnen komen. Gedurende dien tijd is ziju weekloon uitgekeerd, doch eene vergoeding heeft hij niet te wachten. Zijne vrouw, die eveneens haar been ernstig bezeerde, heeft zich met een klein, niet noemenswaardig bedrag moeten te vrede stellen. Evenzeer de vrouw van den tpajoor van politie Wink, die haar arm zoodanig bezeerde, dat zy dien nog moejjelijk gebruiken kan. Een ander persoondie toenmaals niet onder de gekwetsten werd genoemd, doch evenals zoovele anderen naar zijne woning is gegaan, schijnt gelukkiger geweest te zijn en 750 gekregen te hebben. De spoor- wegbeambte J. J. de Graad, die nog steeds lijdende moet zrjn, ontving ge durende dien tyd zijn vast wekeljjksch loon zonder de emolumenten. Van vergoeding schjjnt te zijnen opzigte geen sprake te zjjn. Eene jufvrouw B., die eveneens tot de toenmaals niet genoemde gekwetsten behoorde, kreeg dadelijk Na het ongeluk 240. ten einde in de eerste behoefte te «oorzien. Zij eischte als schadevergoeding voor hel kwetsen van haar been 10CO. Namens den spoorweg werd 500 geboden, totdat ten laatste is toegestemd in eene schadevergoeding van 700. Aan de nagelaten betrekkingen van Pieler Verhoevendie onder de dooden behoordewonende in den Alexan- derpolder onder Kralingen, is 6000 geboden, doch dal achtten zy te weinig en hebben de zaak in handen van een advocaat gesteld. -- Te Rotterdam is in het stedelijk ziekenhuis overleden de zandschipper, die den 31<* December jl. door een schippersknecht aldaar met een luiwa gen aan hel hoofd verwond werd. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, bij de aanvaarding van de legaten, vermaakt door wijlen Joh. Hilman. een voorstel om een huldebljjk voor Joh. Hitman's nagedachtenis te stichten en daarvoor te bestemmen de som van ƒ500, aangenomen. Te Hoorn werd in het jaar 1838 in de spaarbank ingebragt eene som van 100. Daar het boekje in al die jaren niet was opgekomen, zelfs niet tol bijschrijving der rente, bestond er reden om te vermoeden, dat het ver loren of vernietigd zou zijn. Dit was echter niet het geval, en den tegen- woordigen houder, die dezer dagen zijn ƒ100 terugvorderde, werd uitbe taald eene som van ƒ474 30. Vrijdag jl. nam de Panhuis, van de Harlinger stoomboot-maatschappjj, weer een onwilligen passagier mede naar Friesland, zegt de Enkh. Cour. Men weet nu eenmaal, dat de Friesche koppen er niet toe te bewegen zijn om voor het vertrek der booten te bellen of te fluiten; men doet dus maar het voorzigtigst, geen voet op de boot te zetten, als men niet wil wegge varen worden. Te Utrecht werd eergisteren eene vergadering gehouden van al de landbouwmaatschappjjen in Nederland. Men besloot in 1883 eene nationale landbouwtentoonstelling Ie houden, die bij genoegzamen geldelijken steun tot eene internationale zal worden uitgebreid. De plaats waar is nog niet di fini- tief bepaald. Vermoedelijk zal Amsterdam worden aangewezen wegens dein dat jaar daar gehouden wordende koloniale tentoonstelling. Tot leden der commissie tol regeling dezer tentoonstelling werden benoemd de hh. m'. C. J. Sickesz te Laren, voorzitter; C. J. van der Oudermenlen. te Wasse naar; mr. D. Visser van Ilazerswoude, te Amsterdam; J. A baron van Har- denbroek. te Utrecht; J. M. Kakebecke. te Goes; M. Merkelbaehte Witten; A. J. van der Hoop van Slochteren, te Groningen; baron van llarinxma thoe Slooten, te Dokkum; P. A. van der Borch van Vordente Vor.len; P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris, en C. L. M. Jongkind! Couiuck, te Wageningen, adviseur. In den nacht van Zondag op Maandag en gisteren nacht werd op onderscheidene boerenhofsteden in de omstreken van Nijmegen inbraak ge pleegd en een aantal goederen, pluimgedierte en konijnen ontvreemd. Gis teren in den vroegen morgen werd door de politie zekere B M., arbeider, wonende te Valburg, aangehouden, toen hij hier een drietal ganzen en eenige kippen wilde verknopen, welke bleken van een dier boerenhoeven ontvreemd te ziju; voorts bleek nog. dat hjj Maandag jl. ook dergelijke ge stolen voorwerpen ter markt had verkocht. Uit Uardenberg wordt gemeld: Bij de invoering van de drankwet doet zich hier hel bijzonder geval voor. dat onder de zeven personen, die aanvrage gedaan hebbenom de vergunning tot het verkoopen van sterken drauk in het kleindrie |edrn van den raad zjjn (één wethouder). Eene vierde aanvrage is van den gemeentebode. -— Onder Gemert zjjn drie woningen met hel grootste gedeelte der inboe dels in de asch gelegd. De brand is ontstaan op den zolder van een der bewoners, wiens huis en inboedel voor 2700 verzekerd waren. De inboedels der beide anderen waren niet verzekerd. In een aardewerkfabriek te Maastricht is een jeugdige werkman in aanraking met eene machine gekomen, ten gevolge waarvan hem een arm werd verbrijzeld. Eergisteren avond werd op de Maas onder de gemeente Hejjen door de aldaar gestationeerde rjjksamblenaren eene belangrjjke aanhaling gedaan. Twee hunner vonden in de Maas eene roeiboot, op hetzelfde oogenblik zagen zjj eene bende sluikers naderen, die, toen zij de commiezen bespeur den, hunne vracht wegwierpen en het hazepad kozen. Een dezer echter trachtte de boot te redden, doch werd daarin verhinderd. De geheele aan gehaalde partij bleek te beslaan uit 20 ankers spiritus: de roeiboot werd mede in beslag genomen. Een der sluikers, die aangehouden werd, gal op Jacobus Bons te heetcn en te llassum, in Pruissen, woonachtig te zjjn. Hij is gevankeljjk naar 's Bosch gebragt. 'sGRAVENHAGE12 January. Door Z. M. zijn benoemd tot kommandeur der orde van den Neder- landschen Leeuw de heer W. F. van Erp Taalman Kip, minister van marine, en de heer E. Wiebe, geheim regeringsraad en hoofd van afdeeling aan het Dnitsche rijksspoorwegbureau, en tot ridder van die orde de hh. W. Nefl, hofraad en bureau-chef bij het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, en A. Kleinschmidtgeheim rekeningsraad en directeur der bureaux van hel Pruissische huis der afgevaardigden. Tot commissaris van politie te Bolsward is benoemd de heer J. W. Tuinenbnrg, thans commissaris van politie te Dokkum, en tot commissaris van politie te Dokkum, de heer E. de Veer, thans commissaris van politie te Bolsward.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2