Wij laten natuurlijk geheel aan uwe regering over, aan deze gelden die bestemming te geven, welke het best strookt met het doel, waarvoor zij ons werden toevertrouwd, maar het zal ons aangenaam zijn later in hoofd trekken te vernemen, welk gebruik daarvan is of zal worden gemaakt, opdat wfl in staat worden gesteld ons tegenover onze comittenlen te ver- antwoorden". Door mej. de wed. Koperdraat, geb. Muser, Ie Delft overleden, is aan de weezen-inrigting te Ncerbosch /4000 gelegateerd. Van den sneltrein, die gisteren morgen ruim 9 uur Schiedam passeerde naar Rotterdam, stond een as van een waggon 2' kl. in brand. Staande aan het station te Schiedam zag men duidelijk de vlam opstijgen toen de trein in de kromming was tusschen daar en Rotterdam. Ongelukken schjj- nen er echter niet door te zijn ontstaan. Éenige heeren te Amsterdam hebben zich vereenigd tot eene commissie, om door middel van eene tooneelvoorstelling in een der schouwburgen of lokalen een krachtigen steun te kunnen vrrschaflen aan de velen, die schade geleden hebben bij het vergaan van de Koning der Nederlanden of, mog- ten de droevige verwachtingen omtrent het lol der vermiste opvarenden be waarheid worden, voor goed broodeloos zullen zjjn. Zondag avond is uit het huis van verbetering en opvoeding: van jeugdige veroordeelden te Alkmaar ontvlugl Johannes Gerardus Ewijk, oud 12 jaren, geboren te Delft, lang 1.36 meter, aaugezigt ovaal, voorhoofd laag, mond gewoon, haar en wenkbraauwen donker, kleur gezond, kin spits. Op sporing cn aanhouding wordt verzocht door den commissaris van politie te Alkmaar. Naar men van Texel meldt moet in de buitengronden van Vlieland een groot schip gestrand zijn. De vergadering van stad en lande van Gooiland heelt besloten aan de harddraverij- en renvereeniging hel terrein der heide, nabij Bussum, voor het houden van harddraverijenvoor 40 jaren in huur af te staan. Bij die vereeniging bestaat het plan eene tribune voor 1500 personen te bouwen met middel-tribune voor de koninklijke familie, met steenen onderbouw, waarin weegplaats, commissiekamer, kleedkamer, bergplaats, restaurant en ruimte tot berging der banken, met ijzeren bovenbouw, zinken dak, enz. Gisteren morgen sprong te Arnhem eene vrouw met haar kind op den arm in het water. Beiden werden gered, doch de vrouw zal vervolgd wor den wegens poging tot moord op haar kind. Drie tappers uil Nijmegen, die voor de rCgtbank te Arnhem wegens het toedienen van sterken drank aan beschonken lieden teregtstondenzijn veroordeeld ieder tot eene geldboete van 25 of subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen, terwijl aan een bediende uit eene dier tapperijen, wegens het toedienen van sterken drank aan eene beschonken vrouw, eene geldboete van 10, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, werd opgelegd. De personen, die Vrijdag avond jl. te Leeuwarden eene met eege dienstbode alleen wonende weduwe geld afgeperst hebben, met bedreiging met moord, zijn reeds in handen van de justitie. Hel zijn drie jongelingen uit den fatsoenlijken burgersland, twee van 20 en een van 22 jaren. Niat uit nood, maar om verteringen-te maken, pleegden zij de misdaad. Doqr vergelijking van het schrift op het adres van den geflngecrden brief, waar mede toegang tot het huis der weduwe wérd verkregen, met dat van brand brieven die eenige maanden geleden aan een geacht ingezetene gezonden i werden, is gebleken, dat de schrijver dezelfde persoon was. Allen hebben j volledige bekentenis afgelegd; tevens is aan den dag gekomen, dat althans twee hunner ook de daders zijn van eene poging tot inbraak, bjj eene bui ten de voormalige Vrouwenpoort wonende .weduwe, 14 dagen geleden in den nacht gepleegd. I!e horlogemaker v. d. A.. te llilvarenbeek, die met een groot aantal gouden cn zilveren horloges, welke hij te repareren had, verdwenen was, is door de politie te 's Bosch opgespoord en aangehouden. In het bagage-bureau van het station der staats-spoorwegen te Venlo is gisteren ochtend eene geldlade geopend met behulp van een valscheu j sleutel en daaruit al bet geld. op twee kwartjes na, ontvreemd. De dader moet goed met den weg bekend zijn geweest. Eene 21-jarige jonge dochter, inwonende bij haren vader te Vlodorp, is aan de justitie te Roermond overgeleverd, als verdacht haar kind te heb ben om hét leven gebragt liet lijkje van een pas geboren kind van hel j mannelijk geslacht werd gevonden onder een aardappelkuil in den tuin. Het meisje heeft ten volle bekend, dat zij het kind met een touw heeft geworgdna het vooraf een kussen op den mond te hebben gelegd om het schreeuwen te beletten. i 'sGRAVENHAGE11 Januarij. Door Z. M. de koning-grootliertog is benoemd tot ridder-grootkruis van de Eikenkroon de heer W. C. baron Suouckaerl van Schauburg, the saurier des konings. Door Z. M. is aan den heer J. J. van Kerkwjjk, lid van de tweede kamer der slaten-generaalvergunning verleend lol het dragen der versier selen van kommaudeur der orde van hel Legioen van Eer, hem door den president van de Fransehe republiek geschonken. Aan den heer D. F. J. van YValsem is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanlonregter-plaatsvervanger te Oud-Beijerland. Tol commies van staat bjj den raad van stale is benoemd de heer J. B. Breukelman. Tol ontvanger der registratie en domeiten te Drillen is benoemd de beer A. Helderman, thans in dezelfde betrekking te Groenlo, en tot ont vanger der registratie en domeinen te Oud-Beijerland, de heer A. G. Stork, thans in dezelfde betrekking te Hoogeveen. Aan den surnumerair der posterijen A. 11. Spaan is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, en tot surnumerair der posterijen is benoemd de heer J. A. Coopnians, te Leeuwarden. Tot ingenieur van den waterstaat 3* kl. zijn benoemd D. J. Steyn Parvé en A. E. Kempees, thans adspirant-ingenieurs. De commissie uit de tweede kamer der staten-generaal voor de enquête omtrent de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen heeft gisteren gehoord de heeren: J. P. de Bordes, directeur der Ned. Zuid Oosterspoorwegmaat schappij, en mr. H. P. G. Quack, lid van den raad van toezigt over de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Amsterdam. De gemeeuteraad heelt de concessie-voorwaarden vastgesteld voor den aanleg en de exploitatie van eleclrische klokken in deze gemeente, waar voor mr. dr. Jansma van der Ploeg vergunning heeft verzocht. Ter verze kering der gestelde voorwaarden is hij verpligt eene waarborgsom te stor ten. De bezwaren, die legen het voorstel lol verpluatsiug van den asch- en vuilnisstaai Ie Scheveningen van verschillende zijden rezen, zijn door den raad bijna algemeen beaamd. Met algemeene stemmen werd besloten den aschslaal te laten waar hij is, ook omdat door de verplaatsing aan anderen onregt zou worden berokkend. 1111. MM. de koning en de koningin woonden gisteren wederom de voorstelling van de vereeniging het Ned. tooneel in den Mol!, schouwburg tol den afloop hij. De heer Mazel, nieuw benoemd buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister le kl van Z. M. bij het Russische hof. heeft lieden met zijne familie de residentie verlaten en de reis naar St. Petersburg, zijne nieuwe stand plaats. aangenomen. Ten huize van den houder van den galanteriewinkel «le Printcmps" in de Tweede Wagenstraat ontstond gisteren avond door het omvallen van eene brandende spirituslamp, waarmede de bewoner Cenige werkzaamheden ver- riglte, brand in de achterkamer van genoemd perceel. De vlam, die zich ook aan de aangrenzende keuken mededeelde, werd spoedig gebluscht, dank den wa- teraanvoer van de w éldra ter plaatse verschenen brandspuiten en de hulp door een der buren aan de overzijde verleend, die de slang van het in zijne wo ning aanwezige besproeijingstoestel van de waterleiding naar hel brandend perceel liet brengen, waardoor mede water werd gegeven. Het achterhuis heeft aanzienlijke brandschade geleden. BUtT ENLAN pSCH E BER 1 GTE EKGELA K I». v LONDEN. 10 Januarij. Prins Leopold wordt op 11 Jan. le Arolsen verwacht, om tegenwoor dig te zijn bij de viering van den geboortedag van den prins van Waldeck, zijn aanstaanden schoonvader. De prins zal in het begin van Februarij naar Engeland terugkèeren met den prins en de prinses van Waldeck en prinses Helenazijne verloofde. Freeman'» Journal, een der invloedrijkste organen in Ierland, heeft eene oproeping gerigt tot alle weldeukenden, om een groot verbond te vormën tot het voorkomen van agrarische misdrijven. Miss Margarelha Boiley vierde dezer dagen haar 111" verjaardag. Zij i, woont te Ballygilbert in het kerspel Coirncastle, op de kust van Antrim, i tusschen Larne en Glenarm. Een predikant te Carlton heeft z(jne eigene kerk in brand gestoken, met het doel, naar de aanklagt luidt, om zijne gemeente te grieven, die aanstoot nam aan zijn zedeloos leven en hem wilde noodzaken zijne be trekking neder le leggen. K R A W K K IJf K. De repubtikrinsche bladen rekenen, dat de senaat thans is zamenge- steld uit 207 republikeinen en 93 leden van de regterzrjde. In die bereke ning wordt de Freycinet, die viermaal is gekozen, iu de departementen der Seine. Tarn-el-Garonne, Ariège en in Franseh Indie, viervoud geteld; want hel zal wel geen misrekening zijn, aan te nemen dat de drie nieuwe verkiezingen, die nu uilgeschreven moeten worden, vermoedelijk weder in republikeinschen zin zullen uitvallen. De Figaro erkent, dal de conservative partij thans tot zulk eene onmagt is gedoemd, dat de herziening der constitutie haar invloed voortaan niet meer kan verminderen liet blad troost zich echter met een omkeer der denkbeelden ten gunste der beginselenwelke hel voorstaat. Voortaan, zegt de Frangaiis de minderheid in den senaat zoo ge slonken, dal zelfs met de twijfelachtige hulp van de vrienden van Jules Simon zij zich niet vleijen kan iets te zullen tot stand brengen of tegen houden. Onder de geleden verliezen vallen verscheidene ons bijzonder smar telijk; ook afgezien van alle partijbelang is het diep treurig en vernederend, mannen als de heeren Caillaux Paris, de Gontaut Biron en zoovele anderen uit het parlement geweerd te zien. Niet hen, maar het land en den senaat beklagen wij: het is een stap verder in de verlaging der democratie. - Roche,fort is natuurlijk woedend o»er hetgeen gebeurd is bij de de monstratie op Zondag II ter eere van Blanqui. Sedert lang, leest men in de Citoyen, hebben wij voorspeld, dat de heer Gambetta, als een gemeene schelm, charges met het blanke wapen op de Parijzenaars zou gelasten. Nn is het geschied, liet gevloeide bloed zal eene onuitw ischbare vlek nala ten op den naam van dezen ellendeling. In 1870 had hjj, om de bourgeoisie niet in gevaar te brengen, er de voorkeur aan gegeven, Frankijjk te laten verminken, liever dan de revolutie te ontketenen tegen de Fransehe reactie en de ingevallen Duitschers. In 1882 neemt hij hen, die voor zijn scepter niet knielen en trouw blijven aan de voorheen door hrm aangebeden be ginselen, in hechtenis en slaat hen dood. Welnu, dat betcckentdat de oorlog nader ophanden is dan wij durfden hopen; dat de vervolging weder begint en ongetwijfeld de fusillade wordt voorbereid. Onze vrienden hebben gedaan wat hun pligt, de handlangers der politie wat hun beroep mede- bragt, en wanneer het een man geldt, die een toonbeeld is geweest van moed en trouw, zal eene lafhartigheid of eene schanddaad der reactie meer of min de revolutie niet doen terugdeinzen, wanneer hare ure gekomen is.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2