LEISISCIIE COI R OT. >y V, WOENSDAG 11 JANUARIJ. ST A DS- BE RIC1ITEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. P ATESTBLADEW. ilUl rkrijg- ;N (via W. F. eiden in. 66, 0. r uren, n kan- •gelijks an één 7AISER volgt; i Lange en nog Ie Oude 100. )0; ter- Ds Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. f. f 2. regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van belanghebbenden, dal ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor dering der plaatselijke belasting op de HONDEN, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daar van jaarlijks vóór ol op den 31»"° Januari bij den Gemeente-Ontvanger aan- gilte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrrjvingsbiljetlen voor liet dienstjaar 1882 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zjjn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 3 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. e zeret 'krijgei alwaai w or der 115) 45 t 74 126 88 91i leden, afgewisseld door de uitvoering van eenige muziekstukken waarvan 91i de leiding was opgedragen aan den heer Grenizius. De executantenvooral 90; zij die met de solo's waren belast kweten zich voortreffelijk van hunne schonken aan velen der feestvierenden genotvolle oogenblikkcn. - taak en Naar gewoonte werd het feest met een bal besloten, en men bleef lol laat in deu nacht in de beste harmonie vrolijk bijeen. j i Bij kon. besluit is bepaald, dal met 1 Januarij het gedeelte Bijlagen 1171 van de Ned. Staatscourantbevattende de Handelingen der zittingen van - de beide kamers, afzonderlijk tegen 3 en met de Bijlagen zamen tegen 39 12 'sjaars verkrijgbaar gesteld zijn. gi De minister van financiën heelt, ten vervolge op zjjne vroegere aankon diging, ter kennis van de belanghebbenden gebragldat de verklaring, in 113 art. 24 der wet tot regeling van hel auleursregt bedoeld, op zegel moet - worden gesteld en moet zijn geregistreerd, alvorens aan bet dep. van jus- titic te worden ingezonden. 21.17 ''e Staatscourant bevat liet verslag van de commissie, belast met het ni97 afnemen der examens van hen. die de bewijzen wenschen te leveren, dat Hits' zjj tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zijn. Vgn de 54 candidaten, die zich hadden aangemeld, bleef één zonder en één met kennisgeving afwezig, terwijl twee zich gedurende den loop van het examen terugtrokken. Van de 50 candidaten. die dus het volledig examen erstond De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te heidenbrengt Ier kennis van belanghebbenden dal de ingevulde patentbladen over het 2' kwartaal, dienst 1881/2. bij het College van Zetters, in een der ver trekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslag biljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van één tot drie uren, van 11 tol en met 14 Januari eerstkomende. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd. Leiden, 10 Januari 1882. Mr. P. C. LIRRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 10 Januarij. Gisteren avond vierde de Typographische Vereeniging Lourens Jansz. iCoster hare gewone jaarlijksche feestviering in de Stads-zaal, die met de tegenwoordigheid van haren beschermheer, den heer burgemeester, werd vereerd. De voorzitter opende deze bijeenkomst met een kort woord en -j. daarna brast de secretaris het verslag uit omtrent den toestand der veree- uigiiig. Het bleek daaruit, dat het algeloopen jaar voor haar niet gunstig lOOsj was, wat betreft het aantal zieken onder hare leden. Wel bleek daarby 101 hare nuttige strekking; voor de kas was het minder voordeelig. Zij had rchier ten volle aan hare verpligtingen kunnen voldoen, maar het kon niet anders of het moest van invloed zijn op den feestavond van heden, waarbij men zich spaarzaamheid lot pligt had moeten stellen. Het weduwenfonds der vereeniging bleef in zeer goeden toestand verkeeren. Aan ééne we duwe en aan de nagelaten betrekkingen van een der leden waren in het afgeloopen jaar niet onbelangrijke uitkeeringen gedaan, die zeer te stade kwamen om in de eerste behoeften te voorzien. De verdere avond was gewijd aan liet zingen van enkele feestliederen door de leden en het houden van verschillende voordragten door twee der aflegden, kon aan 32 liet getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen worden toegekend. Uit Ouderkerk a. d. IJssel meldt men aan de .V. R. dat aldaar kort na den aanvang der godsdienstoefening, nadat de predikant den kansel beklommen bad, een der in de kerk aanwezigen, blijkbaar aan verstands verbijstering lijdende, algemeene ontsteltenis teweeg bragt door het maken van allerlei wilde gebaren en liet uitschreeuwen van onbestemde volzinnen. Toen de predikant dientengevolge van den preekstoel kwam, maakte be doelde persoon van «lie gelegenheid gebruik om fluks den kansel te bestij gen, vanwaar hij op dezeilde wijze voortging, steeds meer en meer schrik en ontsteltenis verspreidende. Na niet zonder moeite van die plaats verwij derd en buiten het kerkgebouw gebragt te zijn, keerden rust en kalmte langzamerhand terug en kon de godsdienstoefening worden voortgezet. Uit Streefkerk meldt men, dat Vrijdag 11. door den sterken wind in het waterschap van de Overwaard twee oppassende huisvaders, bagger- lieden, door het omslaan van een bootje in liet water geraakt en jammer lijk verdronken zijn. Een zesjarig meisje van een arbeider te Rozenburg had Zalurdag het ongeluk met het vliegwiel eener stoommachine, tol het snjjden van bieten gebruikt, in aanraking'te kotuen. waardoor haar linkerarm bij den schou der afgerukt werd. Als vermoedelijke dader van een diefstal van twee schapen uit de weide van K., onder Sloten, is zekere d. B. te Haarlemmermeer in hechtenis genomen, die vroeger als knecht bij K. in dienst geweest is. Een treurig ongeluk had Zalurdag II. nabij Sloterdjjk plaats, liet p.ard van den veehouder H., die met den ledigen melkwagen van Amster dam huiswaarts keerde, geraakte op hol. 11. viel van den wagen, kwam in aanraking met de boomen en werd zoodanig gewond, dat bij kort na den val overleed. Te Amsterdam werd gisteren in de groote zaal van Arlis, iu tegen woordigheid van den minister van binnenlandsche zaken en van vele auto riteiten, afgevaardigden van rijks-univcrsiieiten, oud-studenten, studenten en andere belangstellenden, liet 250,le herinneringsfeest gevierd der stichting van liet Athenaeum Illustre, thans gemeente-universiteit. De hoogleeraar dr. J. VV. R. Tilanus sprak de talrijk opgekomenen, als rector magnificus, een welkomsgroet toe en noodigde daarop zijn ambtgenoot, den hoogleeraar in de geschiedenis, Tlicod. Jorissen, uit, om, als meer bekend met het hier Ie bearbeiden historisch terrein dan des rectors wetenschappelijke studiën me- debragten, als feestredenaar op te treden. De hoogleeraar voldeed aan die uitnoodiging en sprak eene keurige rede uit, waarin hij achtereenvolgens doorliep de jaren der wordings-, der lijdens-, der strij lens- en der overwin- nings-perioden van hel Oude Athenaeum, thans hoogeschool. Daarbij tee- kende hij verschillende krachtige figuren en sieraden bij die inrigting, die steeds de zelfstandigheid der wetenschap had gehandhaafd. Na den afloop dezer plegtigheiddie door 700 a 800 personen, waaron der vele dames, werd bijgewoond, had er eene receptie plaats, waarbij de minister van binnenlandsche zaken, namens de regering, den senaat der universiteit geluk wenschte en de burgemeester van Amsterdam namens de bur gerij der hoofdstad, antwoordde, aanloonende hoe steeds de onmisbaarheid eener inrigting voor hooger onderwijs te Amsterdam was gebleken. Voorts sprak prof.de Goeje, van Leiden, namens de andere universiteiten, mr. E. J. Asser namens oud-studenten, mr. S. Hingst namens de doopsgezinde soeieteit, de heer van Leeuwen namens het Amsterdamschc studentencorps. Voor Leiden waren aanwezig prof. de Goeje en van Geer, voor Utrecht prof. Talma en YVijnne, voor Groningen prof. van den Ham en Muller. Uit Steenwijk meldt men, dal Zondag avond, door een noodlottig toe val, hetzij duisternis of wind, even buiten de Woldpoort in de rivier de Aa, tusschen de schutten, te water is geraakt de bijna 70-jarige weduwe v. O., wonende aldaar. Zij wilde familie van haar een bezoek brengen, die digi bij genoemde schutten in een vertrek in de leerlooijerij van den heer Fabius woonde. Daar er vrij wat stroom op de Aa was, is de ongelukkige van den stroom afgedreven, cn ondanks alle aangewende pogingen niet teruggevonden. Te Terborgh werd dezer dagen ten voordeele der algemeene armen het op twee drijfjagten gescholen wild publiek verkocht. De opbrengst was ongeveer 350. Te lleusden bad de zoon van den koperslager C. Sens van den luite nant der artillerie, aldaar gedetacheerd, in last gekregen de ledige kruid- bussen met gloeijende bonten te openen. Vroeger werden deze bnssen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1