tegen de verkiezing van den heer 't Hooft aan de tweede kamer zal worden ingediend. Te Tilburg ontstond Vrijdag avond, ten gevolge van misbruik vau sterken drank, twist tusschen man en vrouw, waarbij de vrouw den inhoud van eene brandende petroleumlamp over hel hoofd kreeg en hare kleeren in brand geraakten. Door spoedig aangebragte hulp gelukte het het vuur te blusschen, doch de vrouw heeft erge brandwonden bekomen. Te llilvarenbcek werd dezer dagen de woning van een horlogemaker, die reeds eenige dagen gesloten was gebleven, op last der politie geopend. Het bleek dat hij het hazenpad had gekozen, met zich nemende een groot aantal gouden fn zilveren horloges, die hij tot reparatie had gekregen. 'sGRAVENIlAGE9 Januarij Door Z. M. is baron von Canilz, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z M. den keizer van Duitschlandkoning van Pruissen, bij hel Nederlandséhe hof, benoemd lot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den heer mr. E. N. Rahusen, advocaat en voorzit ter van het collegie voor de zeevis-ctierijen te Amsterdamen aan den kolonel A. J. W. van der Schrieck. kommandanl van het 3e reg. infanterie, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van officier van het Legioen van Eer. hun door den president der Eransche republiek geschonken. De telegrafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf L. Schillemans Wz. is uit 's rijks dienst ontslagen. De kapitein-luit. ter zee N. Mac Leod wordt eervol ontheven van het bevel over de instructiebrik Zeehond, en het bevel over dien bodem wordt opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee C. E. Uhlenbeck, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over het wacht schip te Ilellevoetsluis; het bevel over voornoemd wachtschip wordt opge dragen aan den kapitein-luit. ter zee A. baron Collot d'Escury. Door den minister van koloniën is H. P. C. Wagner, werkman 1« kl. aan 's rijks geweerwinkel tc Delft, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal tan Nederl. lndië, om te worden geplaatst als meesterknecht- instrumentmaker bij den constructiewinkel te Soerabaija. Hel gercgtshof te 'sGravenhage deed heden uitspraak in de correctionele appellen. welke jl. Dingsdag zijn behandeld. Hel hol heeft P. M. M. v. D. en J. H. Czn., uit Hillegersberg en Zevenhuizen, ter zake van mishandeling van den rijksveldwachter II.. met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot ééne maand celstraf. Hel vonnis der Rotterdamsche regt- bank, waarbij de huisv rouw van G.T., te Rotterdam, was veroordeeld tot 14 dagen celstraf wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde werd bevestigd, doch de straf veranderd in eene geldboete van 50. Naar men verneemt heeft Z M. de koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde de hh. d'. M. F. A. G Campbell, directeur van de kon. bibliotheek, en dr. G. P. van Tienhoven, geneesheer-directeur van het gemeente-gasthuis. beiden alhier. Heden geeft de gezant van het keizerrijk Japan hij ons hof, de heer Nagaoka in het hölel den Ouden Doelen een diplomaiiek diner. De sergeanten S. en V. Z. van het reg. grenadiers en jagers worden sedert eenige dagen bij hun corps vermist. Er beslaat alle grond voor het vermoeden, dat zij gedeserteerd zijn, om in Fransche dienst te kunnen treden. BU1TENLAN DSCHE BRR 1GTEN. SS E Ij fi 1 E. Te Brussel is Vrijdag II. in het oude mannen- en vrouwengesticht Sle Gertrude brand uitgebroken, waarbij de 75-jariee Barendz omgekomen is. Barendz was met de administratie van hel kleederenmagaziju belast en vertoefde daarin eiken ochtend van omstreeks 8 tot 12 uur. Hij was aan den drank verslaafd en Donderdag avond weder in zulk een toestand ge weest. Vrijdag was hij vroeger dan gewoonlijk naar het magazijn gegaan en had hij gezegd ten 8 uur geen kotlij Ie zullen komen drinken, ouidat hij daarin geen lust had. Hij sloot zich vervolgens in hel magijziju op, hetgeen vroeger nooit gebeurde, en reeds ten 814 uur sloegen de vlammen uit de ramen van dit lokaal. De brandweer. <1 ie spoedig aanwezig was, moest de magazijndettr openhakken, maar kou daarin niet doordringen, daar het geheele lokaal reeds in vlammen stond. De brand werd spoedig gehluscht, waarna het met brandwonden overdekte lijk van Barendz ge vonden werd, die echter volgens de geraadpleegde geueesheeren door ver slikking gestorven was. - In de vorige week is de woning van Wanson. te Avin, nabij Hoei, afgebrand. De vrouw was juist bezig haar kind, van twee maanden oud, te verzorgen. Zij was op het punt in het huwelijk te treden, en haar ver loofde bevond zich bij haar. De drie personen zijn in den brand omgeko men, ondanks de spoedig aangebragte hulp. E X G E I. A X I». LONDEN8 Januarij. De regering houdt zich onledig met het gereed maken der wets-ont- werpen. welke zij in de aanstaande parlementszitting denkt aan te bie den Het eerste dier voordragten heeft betrekking op het reglement van orde voor het lagerhuis. De regering wenscht voor alles het stelsel van //obstruction" te ouderdrukken en eene herhaling te voorkomen van de tooneclen, waardoor het aanzien van het huis verminderd en eene geregelde afdoening van zaken belemmerd wordt. Naar men vrij algemeen geloolt, zal zij het regt van interpellatie beperken, het stelsel van sluiten der debat ten aannemen en veel in de aftkelingen en commission doen behandelen, wat thans in openbare zitting geschiedt. In den ministerraad moet besloten zijn buitengewone maatregelen te nemen, ten einde de uildeeling van wapenen aan de bevolking van Ierland te beletten en de personen, die zich daaraan schuldig maken, geregtelijk te vervolgen. De hertog van Hamilton heeft, naar de Times verneemt, besloten om zijn in Hamilton-palace bewaard wordende prachtige bibliotheek en collectie handschriften zoo spoedig mogelijk onder den hamer Ie doen brengen. De boekerij moet in waarde zelfs wijlen de beroemde Sunderland- of Blenheim- bibliotheek, waarvan de schatten onlangs naar alle winden verstrooid wer den, nog ver overtroffen. Te Darlington kwamen dezer dagen met den sneltrein uit Edinburgh twee knapen, van 10 en 13 jaren, aan, die de reis op eene eigenaardige, maar gevaarlijke wjjze hadden medegemaakt, nl. hangende op een remtoe- stel ouder een der rijtuigen. Zij hadden zoo. zonder te betalen, naar Lon den willen gaan, maar werden nu door de politie, die heil in verzekerde bewaring nam, verhinderd limine reis voort te zetten. De afstand tusschen Edinburgh en Darlington is 260 mijleu. Twee jaar geleden werden in Staffordshire twee pachters, Johnson en Clowes, tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld, wegens het toebrengen van wonden aan een antieren pachter, zekeren Brooks. Thans echter heeft Brooks op zijn sterfbed verklaard, dal de beschuldiging valsch was en hij aan zich zelven die wonden had toegebragtmet hel doel om htln geld af te persen. Deze verklaring van den stervende is uit zijn mond opgeteekend en aan den minister van binneulandsche zaken gezonden. Eene vrouw, die aan It-1 hoofd slaat van eene ambachtsschool te Glas gow, is beschuldigd van een meisje van vijftien jaar ten bloede toe gekastijd, daarna tien minuten onder een stortbad geplaatst en eindelijk vier dagen op water en brood opgesloten te hebben. FlUNKRIJK, Ofschoon de benoeming van den heer Floquet tot prefect der Seine een goeden indruk heeft gemaakt, is die indruk weder geneutraliseerd door de benoeming van den kolonel de Saint-Germain, van den generalen staf, tot chef van het derde bureau van den algemeenen staf van den minister van oorlog. Genoemde kolonel is een bekend royalist. De minister vau fraaije kunsten, de heer Proust, heeft dezer dagen een ongelukkig denkbeeld gehad. Hij heeft een brief van dankbetuiging gerigt tot eenige personen die het museum van den Louvre verrijkt hebben met sommige Noord-Afrikaansche oudheden. Van deze oudhedendoor een lief hebber opgekocht bij een speculant, bezit het Instituut sedert twintig jaren een volledig stel afgietsels, en alle inlichtingen', die zij aan de wetenschap verstrekken kunnen, zijn sedert lang bekend en gedrukt. Men is van mee- ning dat, indien de minister zich de moeite had gegeven het instituut ie raadplegen omtrent eene zaak, waarvan hjj niet genoeg op de hoogte is, hjj zich voor die vergissing had kunnen vrijwaren. Een leerstoel voor de Celtische taal is aan het Collége de France op- gerigt eu lot hoogleeraar van deze faculteit benoemd de heer d'Arboi de Jabainville, correspondent vau het Instituut. De heer Challemel Lacour zal Rochefort op nieuw wegens laster ver volgen, wegens de artikelen, die sedert 29 December in l'Intransigeant ten nadeele van den aanklager voorkomen. De politie houdt zich op dit oogenblik bezig met de geheimzinnige verdwijning van een agent der veiligheids-politie, Oyot genaamd, die onder de regtstreeksche bevelen van den heer Macé stond. Oyot was een der slimste agenten en 28 jaren oud. Sedert acht dagen had men hem niet meer geziendoch daar hij voor zijne dienst dikwerf geriiimen tijd afwezig was. had men zich eerst over zijn uiitiiijveu niet ongerust gemaakt. De commissaris van politie heeft de woning van Oyot laten onderzoeken, zonder iets naders te vinden; men vermoedt, dat hij vermoord is. De jury van het hof van assises te Aix heeft uitspraak gedaan in de zaak der Italianen, beschuldigd van de aanleggers te zijn der onlusten, die in de maand Junjj van het vorige jaar te Marseille hebben plaats gehad. De jury heeft over twee der beklaagden. Pardiui en Ferranti, hel «niet schuldig", over de zes andere hel «schuldig" uitgesproken, liet hof heeft daarop twee der laatsten tot tien jaren tuchthuisstraf, twee anderen tot vijf jaren tuchthuissti af en twee tot zes maanden gevangenzetting veroor deeld. De twee vrijgosprokeneu ontvingen van den Italiaanschen consul de som van 20000 Ir., die in Italië bjj eene vrijwillige inschrijving was bij- eengebragt. Volgens een telegram aan de Standard, blijkt meer en meer, dat de Frauschen van plan zijn de stad Soesa, in het regentschap Tunis, bezet te houden. De militaire autoriteiten gaven reeds 5000 i voor het herstel dei- citadel uit. Het aantal zieken is nog zeer aanzienlijk. Sinds September werden in het hospitaal te Soesa 2000 soldaten opgenomen, waarvan er 100 stierven en 1200 onmiddellijk naar Frankrijk werden teruggezonden. Men gaat dan ook steeds voort met de oprigting van barakken. Gok is te Soesa hel gerucht in omloop, dat de troepen van generaal Loge- rotin plaats van naar Frankrijk terug te keereneerst naar Kairoean en van daar naar Dsjerid zullen marcheren. De oorlogschattingdie de troepen onderweg heflen, heeft zelfs onder de niet krijgszuchtige Arabische stammen groote ontevredenheid gewekt. DVIT»C«LAN». - De Reichsanzeiger bevat een schrijven des kooings aan het staats- ministerie, geconlragineei'd door Bismarck, waarin het volgende verklaard wordt; Het regt des konings om de politiek vau Pruissen naar eigen goed vinden te leiden is door de grondwet beperktmaar niet opgeheven. De regeringsdaden, ook als zij door een minister zijn gecontrasigneerd, blijven regeringsdaden des konings. Derhalve kan niet vergund worden de regteu des konings zóó voor te stellenalsof zjj vau verantwoordelijke ministers uitgingen. Dat is in tegenspraak met Pruissens monarchale traditiën. Het is daarom des konings wil, dat zoowel in Pruissen als in de wetgevende

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2