LEinSCHE COURANT. 1882. H10. 8. RINGSDAG 10 J A NU A RIJ. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ds Courant vcrsrlnjnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2 iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 124"' Januari 1882, des namiddags te twee uren. 1». Onderzoek der geloofsbrieven van liet nieuw benoemd lid van den Ge meenteraad. den heer S. C M Knappert. Benoeming van een Curator van bet Gymnasium. (272) Idem van een eersten onderwijzer aan de school n". 1 van de derde klasse. (9) Verzoek van J. A. Ilueber, om ontslag als leeraar in liet schoonschrij ven aan de Hoogere Burgerschool en benoeming van een leeraar. (1) Verordeningen regelende liet llerhalings-onderwijs. (2) Verzoek van Dr. J. E. Van Iterson JAz., om ontslag als lid van liet Bestuur van het G. Weeshuis. (3) Idem van Burke en C0., om vergunning tot het plaatsen van kios ken. (41 Voorstel tot het verleenen van eene toelage aan de brugwachters. (6) Voorstel van Commissarissen der Bank van leening tot uilkeering van eene toelage aan de beambten dier inrichting. (8) 2*. 3«. 5U. 6». 7'. 8'. 9'. LEIDEN, 9 January. In de maand December zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 162 kineren. als: 89 zoons en 73 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee- linggeboorien. Overleden 90 personen als: 34 mannen, 16 vrouwen23 zoons en 17 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 16 paren. Gisteren morgen ontstond er een vrij lievige schoorsteenbrand op een bovenhuis aan de Hoogewoerdbewoond door den heer W. Door middel van kardoezen is men den brand echter meester geworden, zoodat de dienst eener inmiddels aangerukte spuit niet noodig was. Heden voormiddag heeft een 6-jarig meisje, genaamd J.R., wonendein de Patadijssteeg. bij het dragen van een test met vuur, hel ongeluk gehad dat de slip van haar schortje daarmede in aanraking kwam en vlam vatte. Door de spoedige hulp van C. v. D.die zijn jas op het kind wierp, is de vlam gedoofd, zoodat het kind er zonder letsel alkwam. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat, in de maand Maart e. k.twaalf studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande, zullen worden toegelaten tot de verbindtenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augnstus 1880, om, na het verkrijgen van den titel van aris. eene benoeming tot officier van gezondheid der 2' klasse bij het personeel van dc geneeskundige dienst der landmagt aan te Hemen. Volgens berigl van den Staatsanwall te Aurich zijn in den nacht van 19 December 1881 ten nadeele der weduwe Lahmann, te Esens ontvreemd een aanlal gouden, zilveren en andere dames- en heeren-sieraden. bestaande in kettingen, medaillons, doekspelden, oorringenenz. Van dien diefstal wordt verdacht Fnedrich Frerichs, ook genoemd Gianneman, uit Esens, die zich van daar verwijderd beeft. Bij ontdekking wordt berigl ingewacht bij het depart, van justitie. De heer A. Agema, te Sneek, heeftvolgens bel /V. v. d. D., een engagement gesloten met drie der voorlreHelijkslc I.armonie-orchesten in ons land. om daarmede gedurende dc zomermaanden in verschillende sleden concerten ie geven, voor Junij het Amsterdamsche paleis-orchest (directeur Joh. M. Coenen). voor Julij de kon. milit. kapel der grenadiers en jagers, voor Augustus het Amsterdamsche park-orchest (directeur W. Stumpfl). Naar men meldt behooren onder degenendie ter zake van het spoor wegongeluk bij den Beugeldijkschcn weg, nabij Rotterdam, voor de regtbank moeten verschijnende stationschef, de wisselwachier en de man. die het telegram betreffende de aankomst van den trein bad moeten overbrengen, doch dit op bet gewenk en geroep van den wisselwachter naliet. Ook de machinist zal voor het geregt verschijnen wegens het doorrijden, terwijl het vereischte sein niet aanwezig was: er stond nl. een sein dat «veilig voor een goederentrein" beteekende. dus niet veilig voor een personentrein. Bij burg. en wetli van Amsterdam zijn van 11 31 December nog over de 600 aanvragen ingekomen om vergunning lot verkoop van sterken drank in het klein, te zamen dus met de beide vorige lijsten ongeveer 2000, waarbij een derde of vierde gedeelte door vrouwen. Men leest in het Paleis van Justitie: In de zitting van de eerste kamer der arrondissements-reglbank te Amsterdam van llingsdag 3 January jl. werd namens den leverancier, die het veel besproken beslag deed leggen wegens door hem verkochte en geleverde kostbaarheden tot een bedrag van 68900, conclusie van eisch genomen tegen de «millioencn-jnflrotiw". Deze naam is, gelijk onze Amsterdamsche lezers weten, althans hij een zeker deel der bevolking, de algemeen gebruikelijke Ier aanduiding van de ge daagde in deze. Bij conclusie beperkte echter de eischer (behoudens zijn verdere en meerdere regten) zijn eisch tot een bedrag van f 1250, den prijs van een der op dc rekening, in haar geheel bedragende 68900, voor komende voorwerpen, een borststok met hrillanten. Uit de Ier tcregtzitting genomen conclusie blijkt, dat de eischer tot deze beperking van zijn eisch geleid wordt door de vrees, dat bij niet eens de kosten van het vonnis tot betaling van ƒ68900 op de gedaagde zou kunnen verhalen. Om toch der gelijk voor executie vatbaar vonnis Ie kunnen verkrijgen, zou dc eischer aan de schatkistonder den naam van registratiereglmoeten belaten niet minder dan /2377.05, namelijk 2 pCt. en 38 opcenten over het bedrag der scbnid blijkens vonnis, en nog eens een half pCt, met de opcenten over het zelfde bedrag voor het afschrift van het vonnis, noodig voor de executie daarvan, behalve nog het regt verschuldigd over den interest van den dag der dagvaarding af. De eischer moet deze belasting 2377.05, betalen, al zou hij geeuerlei voordeel uit dit vonnis kunnen genietenbij gebreke van goe deren, waarop hel kan worden ten uitvoer gelegd. Wanneer zullen wij eens bevrijd worden van deze onbillijkste aller belasting n, die den burner verhindert zijn regt te vervolgen? Wat beteekenis hel beknibbelen der declaration van advocaat en procureur, waar dc staat de voornaamste schul dige is aan de duurte der processen De Werkmansbodete Amsterdam, meldt, dat mej. d'. Aletta Ilen- riëlle Jacobs, te beginnen niet Dingsdag 17 dezer, tweemaal per week, in een der bovenvertrekken van het gebouw der Vereeniging «Amsterdamsch Werkmansbond", zitting zal houden ter kosteloozc geneeskundige behande ling van vrouwen en kinderen. De beruchte Antónie Casper Cornelis Beek. laatst wonende te Utrecht, is weder in handen der justitie gekomen. Deze gevaarlijke persoon trachtte in de maand September jl. te Nijmegen met de door hem gestolen papieren ten name van Antonius van der Jagt, uit Amsterdam, zich voor het O.-l. leger te doen aanwerven; doch toevallig kwam aan het licht, dat hij zich ook wel Cornelis Ypenburg had genoemd en onder dien naam door de po litie te Harderwijk gezocht werd, waar hij in een logement had verblijf gehouden en een belangrijken diefstal had gepleegd en o a. ook dc bedoelde papieren had ontvreemd. Bij zijn transport van Nijmegen naar Harderwijk wist hij aan een agent van politie uit Arnhem, die hein van daar verder geleiden moest, Ie Utrecht Ie ontsnappen. Hij schijnt zich na zijne ont- vlugting beurtelings in bel buitenland en hier Ie lande onder verschillende namen te hebben opgehouden en door het plegen van misdrijven in zijn onderhoud te hebben voorzien; althans het is bjj zijne aanhouding gebleken dat hij zich den 16d'D December jl., onder den naam van van Rees, horlo- gemakersbediende bij P. du Pont te Rotterdamdoor opligting ten nadeele van den winkelier J. P. Kluyskens, te Amsterdam, van twee gouden cilin der- en vier gouden remontoir-horloges beeft weten meester Ie maken. Ook van een aantal andere misdrijven van dien aard, na zijne ontvlugting ge pleegd. wordt bij verdacht gehouden. In den nacht van 30 op 31 December is voor het huis van den bak ker B te Klooster, gemeente Coevorden, een schot gelost. Dc kogel ging door de voordeur en langs de bedstede, waar het gezin te ruste lag. De ver moedelijke dader, de buurman en molenaar P. L., is in hechtenis genomen. -- Te Leeuwarden heeft een manspersoon bij eene in de Beijerslraat met eene dienstbode zamenwonende bpjaarde weduwe, door het aanbieden van een brief, toegang in hel huis weten te verkrijgen en haar, onder bedrei ging met den dood, eene som geld afgeperst. De wapenen, waarmede hij dreigde, waren een scherp geslepen blaauwe Engelsche handbijl met houten steel en een vrij groot mes met wil hecht. Hij was middelmatig van lengte, slank van gestalte, had eene bleek geelachtige gelaatskleur, donkere oogen en donker kneveltje, gekleed met blaauw dttflelsche jas, donkere broek en kaplaarzen (de broek in de laarzen) en droeg een donkere pet of muls, met rondom neerslaande klep. Hij was vergezeld van een an'eren man, die buitenshuis op de straal is gebleven. Op de straat is later een bijl gevon den, gemerkt J. en 11. Sorbij. De Aliddetb. C. meldt dat op grond van informaliteitenwelke bij het overbrengen van slembussen uit onder-kiesdistricten op Walcheren en bij het 1n ontvangst nemeu daarvan Ie Middelburg, bij gelegenheid der verkie zing op den 34(« January jl.begaan zijn, door eenige kiezers een protest

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1