LMI1SC1E S. COURANT. maandag 9 januarij. sta ds-be richten. binnenlanüsche bkrigten. 1882. oth ers 15 ene 7, De Currant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Ij|j deze Courant behoort een Bijvoegsel. ste BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Her/.ien de openbare kennisgeving omlrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1882, voor hen die op den lslen Januari van dit jaar hun 19de jaar *ijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in liet jaar 1863, alsmede voor Iten (lie eerst na liet intreden (an linn 19tiRjaar, docli vóór liet volbrengen van linn 20slF, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17(,€"24sten en 3lstcn December 1381; Doen te welen dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden óp het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 9 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 10 11 12 13 4 6, 8 en 5, 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-aktendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, belmoren over Ie leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling liur- gcrlijke Stand), van des voormiddags 9 tol des namiddags 3 uren, wanneer levens voor ben, die bier niet zijn geboren, aanvrage Ier verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Januari 1882. DË KANTER, Burgemeester. E. KiST Secretaris. b'js 1.2Ö; ii\ kuit .35;: BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis, dat voor de schatting der localileitenbedoeld in de wet van den 28ll"> Juni 1881 (Staatsblad n". 97), tol regeling van den kleinhandel in sterken drank, door hen zijn benoemd: tot schatter, de heer WILLEM ARIE MULDER; tot herschatterde heer ADRIANUS VERHOOG; en tot herschatterplaatsvervanger, de heer JOHANNES JACOBUS HASSEL- BACH. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden. 7 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 January Gisteren avondomstreeks half elf, heeft op de Haarlemmerstraat ten huize van den hoeden- en petienwinkelier v. d. B. een begin van schoorsteen brand plaats gehad, ten gevolge waarvan de balk en de zoldering gedeeltelijk zijn verbrand. Door middel van eenige emmers water cn eene handspuit heeft men den brand gebluscht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 69 volwassen personen cn 2 tot 12 kinderen Wjj vestigen de aandacht op een hierachter onder de advertenlien voor komend beroep van eenige ingezetenen op de liefdadigheid hunner stadge- nooten, ten behoeve eener moeder met zes nog zeer jonge kinderen, die door het overlijden van haren man in kommervollen toestand is geraakt. Zö hopen dat dit beroep een gunstig gehoor zal vindenten einde door veler hulp ook in den nood van dat gezin te kunnen voorzien. In het tijdperk van 27 November tot 31 December jl. zijn bij het dep. van binnenl. zaken gcene ambtsberigten omtrent hel voorkomen van long ziekte onder het rundvee ingekomen. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald, dat het goedkettrings- merk, gedurende het jaar 1882 ie bezigen, zal zijn: hij den ijk van weeg werktuigen vo>r gewoon gebruik de koninklijke kroon; bij den ijk van 'Weegv.rrktuigen voor fijnere wegingen eene vijfstralige ster. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Nederl. Indiëvan 26 Oc tober jl., is magtiging verleend om, op een nader door den directeur van binnenlandsch bcslimr te bepalen dag in den loop van het jaar 1882, in het openbaar bij inschrijving te doen verkoopen hel djatihout, aanwezig in de -Op het huurland Gelas (Soerakarta) gelegen hosschen. - [lel fad. deelt nog het volgende mede: fn de tweede zitting van de buitengewone synode der Nederl. herv. kerk werd na de benoeming van dr. J. Oflerhans tol opvolger van dr. Acqnoy geconstateerd, dal er thans 5 van de 6 kerkelijke hoogleeraren tot de Evangelische rigtiog behooren, en dat mitsdien, ook bij de benoeming, de geest van uitsluiting, waartegen vooral van moderne zijde was geprotesteerd, toch bad heerschappij gevoerd. De voorzitter vond algemeene instemming voor zijn gevoelen, dat het debat hierover, na de gevoerde beraadslagingen, niet kon worden heropend. Het was trouwens ten duidelijkste gebleken dat, hoe eensiemmig mén was in de afkeuring van het werk der commissie (het eenige lid, dat niet mede had verklaard dit werk te betreuren, was van gevoelen, dat een voorstel tot opheffing der commissie overweging verdiende), er verschil besiond om trent heigeen er thans moest worden gedaan. Onder hen, die overtuigd waren, dat Leiden regt had gehad op een modernen opvolger voor dr. Acqnoy, waren er, die evenzeer de overtuiging hadden, dat het niet aanging voor deze vacature een tegenstander der moderne rigting te kiezen, omdat men niet een van hare voorstanders kon benoemen, die als vanzell voor hare vervulling in aanmerking hadden moeten komen. De vergadering wenschte dal de synode-commissie zich, zoo noodig, lot de regering en de tweede kamer zou wenden iu hel belang der a. s theolo ganten bij tie behandeling der nietttv-ingediende mililiewet. Op haar verzoek blijft de hoogleeraar Acqnoy zich belasien n et liet on derwijs, totdat zijn opvolger optreedt. Aan het verzoek der studenten om prof. Acqttoy ook te roagtigen kerkelijke examina ie blijven afnemen tot dien tijd, meende zij niet te kunnen voldoen, daar l et reglement hierloe geen regt geeft; zij hoopte echter, dat langs anderen weg aan hun bezwaar kon worden tegemoetgekomen. Door R. A. Flinterman en L. E. de Rop, ambachtslieden en leden van vak-vereenigingenis een adres aan de tweede kamer der staten-gene- raa! gezonden, waarbij zij vragen eene wet tot oprigting van een /(Al gemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor Ambachtslieden", met den naam van: //Algemeen Pensioneerend Patentregt." De grondslag daarvan zal zijn, dat elke ambachtsman van zijn 20»" jaar af en werkzaam als ondergeschikte verpligt is een patent te nemen, welk vak bij ook uitoefent. De zoo ver- krrgene gelden zullen gebruikt worden: 1". om een pensioen ttit te keeren iu geval van ongeluk, buiten schuld, in of door de dienst verkregen, waar door men niet in staat is verder in zijn onderhoud te voorzien: 2*. om een pensioen uit Ie keeren aan ieder, die den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft. Ons plan zeggen zijis in hoofdtrekken aldus: 1-. het fonds zalbeeten: //Algemeen Nederlandsch Pensioneerend Patentregt"; 2°. de betaling der jaarlijksche bijdragen geschiedt van 1 Jannarij tol ultimo Mei; 3". elk am bachtsman moet deelnemen4°. er zal eene vaste jaarlijksche uitkeering zijn; 5'. geen fabrikant of patroon mag iemand in dienst stellen zonder patent op boete van 10 tot 109 gulden6'. de administratie geschiedt door staatsambtenaren, bezoldigd uit de inkomsten van het fonds; 7". elke ge meente draagt de kosten der administratie, evenals zij vergoeding geeft aan de armverzorging; 8°. de balans wordt jaarlijks opgemaakt en bekend ge maakt in de Staatscourant en aangeplakt in elke gemeente; 9". eene com missie van 5 leden, uit de ambachtslieden gekozen, zal dc kas nazien cn goedkeuren. Bij vonnis van den krijgsraad in liet 1' militaire arrondissement standplaats 's Gravcnhage, is P. J. P.. oud 36 jaren, geb. te Leidenkanon nier bij de instructie-compagnie, laatst in garnizoen te Schoonhovenschuldig verklaard aan openbare schennis der eerbaarheid ten opzigte van een zesjarig meisje, onder eenigzins verzachtende omstandigheden (hij schijnt zeer be perkt van geestvermogens) en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenis straf van drie maanden, met ontzegging van het regt om bij de gewapende magt of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. Tegen dat vonnis is de heer advocaat-fiscaal bij het hoog militair geregts- hof gekomen in hooger beroep, o. a. voor zooveel daarbij niet als be wezen is aangenomen dal de feitelijkheden tegen de eerbaarheid van het zesjarig meisje met gewelddadigheid zijn uitgevoerd. Het hof, zich met het betoog van den advocaat fiscaal verecnigende, heeft, bij sententie van 24 Dec. jl. het vonnis van voorschreven krijgsraad gewijzigd, alleen voor zoo veel de schuldigverklaring en de opgelegde correctionele gevangenisstraf van P. J. P. betreft en den gedetineerde veroordeeld tot eene correctionele ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar, te ondergaan in eenzame opslui ting voor den tijd van een halfjaar, met ontzegging enz. voor den lijd van vijfjaren.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1