PER TELEGRAAF. zal eveneens een kunstmatig meer verkrijgen, ten bate van het land. Van de bergen in Midden-Amerika loopen naar beide zeeën groote en kleine I rivieren, die van tjjd tot tyd door hevige regens sterk zwellen. De voor- I naatnste, de Chagres, die gewoonlijk kalm naar den Allantischen Oceaan I vloeit, stijgt eenmaal 'sjaars plotseling en voert dan somtijds 1200 kub. M. per seconde af. Daar het kanaal die rivier zal snijden, moest deze worden afgeleid of tegengehouden, en dat is het moeijelyksle deel van het groote werk. Eene commissie van ingenieurs heeft aanbevolen, het water door t een kolossalen dam legen te houden en het daardoor te leiden in eene vallei, die dan een meer zal vormen van meer dan een milliard kubieke meiers inhoud. Het stijgende water in de rivier wordt aldus als het ware in een pakhuis geborgen eu dan door zijkanalen naar zee afgevoerd. Het materiaal voor den dam, dat op 4 millioen kub. meter geschat wordt, zal in de nabijheid uit een berg, die moet worden doorgegraven, worden ver kregen. Uit het kunstmatig meer zal men tevens de landerijen kunnen be vloeien tot groot nut van den landbouw". In de gevangenis te Baugé. dep. Maine et Loire, is dezer dagen door vier gevangenen eene poging gedaan lot ontvlugieu. Zy vielen hun bewaker aan, toen deze hun de avondsoep bragt, wierpen hem op den grond, maakten hem met hevige slagen weerloos en vulden zijn mond met zand om hem te beletten hulp te roepen. Zijne vrouw, die haar man kwam bijstaan, onder ging hetzelfde lot, maar hunne dochter slaagde er in de gendarmes te waar schuwen. Een der vier was intusschen de sleutels uit den zak des wachters mag tig geworden en buiten de gevangenis gekomen; hg werd echter spoedig ingehaald en naar zijn verblijf teruggebragt. De gemeenteraad van Marseille had credieten geweigerd, die aange vraagd waren als schadevergoeding voor kosten van woning enz. voor gees telijken van erkende kerkgenootschappen. Door den prefect uitgenoodigd om op dit besluit terug te komen, heeft de raad thans besloten over te gaan lot de orde van den dag en met algemeene stemmen zijn vroeger ge nomen besluit gehandhaafd. Uit Egypte verneemt men, dat de gemengde commissie, belast met de instructie der jongste ongeregeldheden te Suez, hare taak volbragt heeft. De van den moord op een Egyptisch officier verdachte Italiaan is onschuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde. De hoofdaanlegger der ongeregeld heden is naar Cairo gezonden en zal daar voor een krijgsraad teregt staan. De gouverneur van Suez heeft den Italiaanschen vice-consul bezocht en hem zijn leedwezen betuigd over de demonstratieswaarvan zijn consulaat bij die gelegenheid het mikpunt is geweest. ITALIË De ontrouwe kassier van een der grootste bankiershuizen te Florence,- dat van Fenzi, die de firma voor een paar millioen lire heeft bedrogen, bevindt zich in handen der justitie. Veertig jaar lang was hg doorge gaan voor een eerlyk, braaf, naauwgezet man, in wien niet slechts de chels van het hnis, maar om zoo te zeggen ieder te Florence een onbeperkt vertrouwen stelde. Niettegenstaande hij een ruiin inkomen had, leefde hij uiterst zuinig, zoodat men vermoedt dat hij eerst zijn eigen geld en toen een paar millioen van zyn chef aan de beurs heeft verdobbeld. Toen de politie door een toeval had vernomen dat iemand, die sterk op Bosi ge leek, zich te Cajano schnil hield, was hij onverwijld in handen der justitie. Op het oogenblik van zijne inhechtenisneming betoonde hij geenerlei verba zing of ontsteltenis. "Dat het te eeniger tijd zoo ver komen zou, heb ik jaren lang voorzien", zeide hy, en zeer gewillig volgde onze arrestant den inspectenr van politie, door wien hij was opgespoord. DIJ1T8CIILA1IID. Men wil weten dat de socialistische leden van den rjjksdag het voor stel van Windthorst c. s.tot afschaffing der wet op de onbevoegde uit oefening van kerkelijke ambten, gepaard willen doen gaan met een voorstel tot intrekking der zoogenaamde socialistenwet. Bij de beraadslaging in de Beijersche kamer van afgevaardigden over de begrooting van buiienlandsche zaken heeft de heer Schels voorgesteld, het Beijersche gezantschap te Berlijn in te trekken, op grond der beleedi- ging, die Bismarck den Bejjerschen gezant Rudhardt in het voorjaar van 1880 had aangedaan. De minister van buiienlandsche zaken zeide, dat het voorval met den gezant niet heeft plaats gehad in een groot gezelschap, dus niet in liet bijzijn van vele ooggetuigen. Het was een incident, geheel en al van intiem persoonlijken en particulieren aard. In de beriglen der dag bladen is de zaak toen verdraaid en overdreven voorgesteld. Wat betreft de daarop gevolgde terugroeping van den gezant, daartoe is de regering uit eigen vrjje beweging overgegaan; zijn goede wil en zijne vaderlandsche ge zindheid werden toen ook ten volle door Bismarck erkend. Na deze toe lichting heeft de kamer het voorstel van den heer Schels met eene kleine meerderheid verworpen. Voor de algemeene Duitsche tentoonstelling op het gebied van hygiëne en reddingswezen zijn reeds 920 inzendingen aangegeven. Intusschen zijn er nog inzendingen van verschillende ministeriën toegezegd. Het tentoon- stellinsgebouw te Berlijn, ter grootte van 10000 vierk. meters, wordt ge plaatst op een terrein van 60000 vierk. meiers, alwaar dagelijks oefeningen zullen worden gehouden, onder anderen van brandweer, alsook met dui kers, reddingsbooten enz., eene voldoende oppervlakte water wordt uit gediept. Dc opening van den spoorweg door den St. Gothard-tunnel had 1 Ja nuary plaats zonder eenige openbare leestelijkheid, doch onder kolossalen aandrang van het publiek. De wagens van alle treinen waren tot de laatste plaats toe bezet en toch waren alle beschikbare wagens verre van voldoende om aan alle aanvragen te voldoen. De rit duurde 40 minuten en allen die «en plaatskaartje konden magtig wordenwaren zeer ingenomen met den togt door den langen tunnel, die in alle ppzigteu aan de verwachting be antwoordde. antwoordde RV8LAND. In den laatsten tjjd wordt door den senaat behandeld het regtsgeding tegen den voormaligen gouverneur van Minsk, deu geheimraad Tokareff, en zyne medepligtigen, den luit-generaal Loshkareff, voormalig direetetir van het rijksdomein in het gouvernement Minsk, en den kolonel Kappherr. wegens overtreding hunner magtsberoegdheid en nalatigheid in het vervullen hunner pligten. De zaak komt hierop neder: In het jaar 1870 werd aan de boeren uit hel vlek Logishino (Minsk), op hel inialief van Tokareü, het hun toegewezen land wederregtelijk ontnomen, onder voorwendsel, dat het aan de kroon behoorde. Hetzelfde land kocht Tokared daarop van de rege ring voor een spotprijs; verscheidene duizenden desjetinen voor 14000 roe bels. Nadat de boeren lang te vergeefs hunne bezwaren hadden ingebragt. kwam het in 1874 tot verzet. Het gerucht daarvan drong tot Petersburg door en de minister van binnenlandsche zaken zond generaal LoshkarelT af, om onderzoek te doen. Deze maakte in zyne rapporten melding van een groot oproer, dat door de tusschenkomst der troepen moest onderdrukt wor den. Het is echter geblekendat er volstrekt geen oproer beeft plaats ge had, ofschoon kolonel Kappherr met de Wladimir-orde werd begiftigd, wegens den bijzonderen moed, door hem by die gelegenheid aan den dag gelegd. Thans, by de behandeling van het regtsgeding. beweert Kappherr, dat hy daarbij slechts als "toevallig toeschouwer" tegenwoordig was. De waarheid is, dat hij destgds de boeren onmenschelijk behandelde. Deze laatsten hielden met hunne klagten niet op, en het gevolg daarvan was, dat de senaat in het jaar 1876 hen weder in het bezit stelde van het we- derregtelyk ontnomen land. De senaat kwam daarby op het spoor van de gepleegde opligterij. Volgens eene nieuwe verordening der politie te Petersburg moeten de concierges onmiddellijk ter kennis van de politie brengen, of een der be woners een nacht buiten zijn hnis doorbrengt; elk verzuim wordt met geld boete gestraft, die tot 50 roebels bedragen kan. Omtrent de te Warschau voorgevallen ongeregeldheden loopen de nadere berigten zeer uiteen. Het is echter zeker dat het bestuur niet van nalatig heid is vrij te pleiten, daar liet wist, dat er een complot bestond. Ook is hel zeker dat de Joden geheel onschuldig aan de zaak zijn. Eene openbaar gemaakte proclamatie van den stadprefect van Warschau van 29 December toch zegt o. a."Ter huldiging van de waarheid moet openlyk worden ge constateerd, dat de Joden geen schuld hoegenaamd hebben aan het gebeurde in dé Kruis-kerk, en dat ook niet één enkelen Jood het geringste ten laste gelegd zou kunnen worden in verband met deze ramp. Integendeel hebben de Joodsche geneesheeren en ziekenverplegers, zoodra het ongeluk bekend werd, zich naar de kerk begeven en met lofwaardigen ijver aan de gewon den hulp en bijstand verleend". Ongeveer honderd boeren poogden in den nacht van 29 Drcember op nieuw te gaan plunderen hij de in de voorstad Praga wonende Joden, doch ttiaus was de politie waakzaam en nam de plunderaars gevangen. Vele lieden, die aan de plundering deelnamen, begonnen nu voor een geregteljjk onderzoek te vreezen en wierpen hun roof in den Weichsel, doch ook daar- ttgen wordt door de politie gewaakt. De regeringshode beval een telegram uit Irkutsk, waarbjj Stitkowsky zijne terugkomst meldt. Hij had het Amerikaansche schip Rodgerson ont moet, dat noordwaarts ging om de Jeannette op te zoeken. In de St. Lau- rens-baai trof hy leden van het Bremcr aardrijkskundig genootschap, die met het schip SireL k naar de Ooslkaap en de Noordelijke IJszee gebragt werden. TlfllKIJE Eenige dagen geleden is melding gemaakt van eene vrij hevige aard beving te Brussa, gegrond op beriglen van den Franschen vice-consul aldaar. Uit Konstantinopel meldt men nudat die tijding erg overdreven was; niet meer dan een ligte schok is te Brussa waargenomendie geenerlei schade toebragt. Verder in het binnenland kan de aardbeving ernstiger geweest zijnmaar tot dusver zijn daaromtrent bij de regering geen berigten ontvangen. BERLIJN, 4 Januarij. Volgens de Prov. Corr. heeft de keizer op de NieHwjaars-receplie aan het ministerie gezegd, dat de tegenwoordige onaan gename stemming in Pruissen zooveel te onbegrijpelijker is. nu iedereen reeds bij een enkelen blik op Europa kan zien, hoe goed onze toestanden naar verhouding zyn. TUNIS, 4 January. Volgens berigt uil Egypte is Arabi-bcy door Cherifl- pacha benoemd lol onder-secretaris voor oorlog. De overeenstemming tus- schen den Khedive, de kamer van notabelen en het ministerie is thans volledig. Van de Mekkasche bedevaartgangers in het kampement by Alexandrië sterven er dagelyks gemiddeld 3 pCt. aan de cholera. LONDEN, 5 Januarij. De Times keurt het denkbeeld van eene Engelsch- Fransche militaire tusschenkomst in Egypte af. Eene vervroegde landing van vreemde troepen zou, in den tegenwoordigen toestand van Egypte, niet tot orde, maar tot rustverstoring leiden en gemakkelijk verwikke lingen kunnen veroorzaken, waarvan het einde niet te voorzien is. PARIJS, 5 Januarij. Het reeds door de vorige kamer aangenomen, doch door de commissie van den senaat afgekeurde ontwerp van wet, betrt-fïWide de militaire verpligtingcn der seminaristen, zal door de regering worden in getrokken. Het kabinet is voornemens de zaak te regelen in het wetsont werp, dal thans in gereedheid wordt gebragt, betredende de beperking van den duur van de militaire dienst en de vrijstellingen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3