LMDSCIIE COURANT. 1882. WOENSDAG 4 JANUARIJ. 3 STADS-BE RICII TEN. BINNENLANDS CII E J3 E RIG T li N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1881 t.n laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit0 Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. 3 Januari 1882. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor dering der plaatselijke belasting op de HONDEN, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting'Onderhevig zijn, verplicht is, daar van jaarlijks vóór of op den 31""1 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aan- gilte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteckend biljet en dal bedoelde inschrijvingsbiljetten voor liet dienstjaar 1882 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 3 Januari 1882. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 3 January Gedurende de afgeloopen maand December zijn 23585 personen per Leidschen tramway vervoerd. Naar men verneemt is de minister van waterstaat voornemens aan de bekroonde Nederlandschc inzenders op de internationale tentoonstelling Ie Melbourne de hun door de jury toegekende medailles enz. persoonlijk uit te reiken. Onder Kralingen is gisteren avond een hevige brand uitgebarsten in de katoenlabriek van de hh. Kesling en van Sillevoldtwaardoor die fabriek geheel is vernield. De IV. R. C. meldt daaromtrent: Hel was tusschen 5 en half 6 ure, op welken tijd de werklieden aan het schoften waren. Of er toen, gelijk men vermoedt, eene gasontploffing heeft plaats gehadscheen in den laten avond nog niet met voldoende zekerheid te kunnen worden uitgemaakt. Wal er van zij, blijkbaar is de brand ontstaan in een vertrek boven de machinekamer, vanwaar hel vuur, aangewakkerd door den krach ligen wind, zich met eene buitengewone snelheid door het hechte gebouw verspreidde. Eer er eenige voldoende hulp kon opdagen, sloegen dan ook de vlammen uil bijna alle ramen en zag men terstond dat er aan geen red ding van het gebouw viel te denken. Bovendien verspreidde de gloed zulk een geduchten regen van vonken, dat de panden in den omtrek groot ge vaar liepen van te worden aangetast, daar een gedeelte van hel park Ho ningen letterlijk door de knetterende vuurmassa werd overtogen. Vooral ook de fabriek van den heer ltavenswaay liep g-oot gevaar. Gelukkig heeft deze niet veel geleden, doordien men terstond alle krachten inspande om hel overslaan der vlammen en de voorlgierende vonken te keer Ie gaan. Evenzoo heeft men ook op de daken van verschillende particuliere wonin gen door spoedige hulp nog in tijds de overal indringende vonken kunnen blusschcn. liet geheele gebouw is zoo goed als uitgebrand, en wel zonder dal men iets had kunnen redden. Van het kostbare laboratorium is niets behouden gebleven. De kostbare voorraad drukplaten, die eene waarde van vele duizenden guldens vertegenwoordigde en juist in deze week naar een ander gebouw zou worden overgebragt, was mede reddeloos verloren. Ook van de goederen der werklieden is niets teregt gekomen. Kortom, het eene gedeelte na het andere is met dondfrend geraas inge stort en reeds vóór 10 ure stonden er nog slechts gedeelten van waggelende muren. Naar uien verneemt, was de fabriek tegen brandschade gewaar borgd en hebben er geene ongelukken plaats gehad. Met dat al is het ongetwijfeld eene groote ramp voor de vele huisgezinnendié er onder lijden daar er 100 personen aan de fabriek werkzaam waren. Terw ijl men zich roet het beteugelen van dezen brand onledig hield brak nog op een ander punt brand uitdie echter spoedig w erd gebluschl. Bene merkwaardige vangst wordt gemeld van het 26 Dec. te Grimsby binnengeloopen visschcrsvaartuig Johannes Cornelius, reeder de heer J. U. Speelman te Pernis. De heeren T. C. Hill en Brown, agenten van boven genoemd vaartuig, berigten dat het aanbragt 2000 kabeljaauwen200 len gen, 2000 schelvisschen100 coalvisschen en een groot aantal heilbotten en andere visch, wegende meer dan dertig ton (pl. m. 30000 KG.), en vrucht van vier dagen visschens op üoggersbank. De hoogleeraar J. C. G. Boot, Ie Amsterdam, heeft uit zijne boekerij alle Grieksche schrijvers, die óf in de bibliotheek tot dusverre ontbraken, of slechts in gebrekkige uitgaven voorhanden waren, benevens een gróót aantal commentaren, die geheel werden gemist, ongeveer driehonderd ban den, aan curatoren der universiteit aldaar ten geschenke aangeboden. Vrijdag nacht zijn uit een land aan den Uitweg te Sloten twee beste schapen gestolen. Den dader heeft men nog niet in handen, doch er zijn ernstige vermoedens tegen zeker persoon gerezen. Van Texel meldt men dat men in het lijk, dat aldaar in de vorige week aanspoelde en op liet kerkhof voor drenkelingen werd ter aarde besteld, een jeugdigen visscher van Volendam heeft herkend. De verongelukte had met nog twee makkers een paar maanden geleden in de Zuiderzee den dood gevonden, doordien hun botter op een wrak liep en zonk. Zalnrdag avond is een stafmuzikant van het 4e reg. infanterie uit Lei den, die met verlof zich te Utrecht ophield, op de Oudegracht aldaar door een burger onverhoeds van achteren met een scherp voorwerp in de zijde en aan den linkerarm hevig verwond, zoodat hij naar het hospitaal moest worden gebragt. De politie arresteerde den aanvaller. Sedert de invoering der drankwet hebben te Arnhem niet minder dan 300 overtredingen dezer wet p'aats gehad. Gedurende het jaar 1881 zijn uit de gemeente Doornspijk, by Elbtira, welke ongeveer 3000 inwoners telt, ruim 40 huisgezinnen, uit 206 personen bestaande, naar Noord-Amerika vertrokken. Dit aantal zal in het ingetre den jaar waarschijnlijk niet uiindcr zijn, daar er zich thans alweder talrijke huisgezinnen gereed maken om in de maand Februarij e. k. naar bovenge noemd werelddeel over te stevenen. Zaturdag avond viel een 68 jarig man van den hoogcii wal in het kanaal tusschen Donkerbroek en Oosterwolde. Zijn trouwe hond sprong hem dadelijk na, doch het beest was niet sterk genoeg, om den drenkeling naar den wal te trekken. Gelukkig werd bet gejank van den hond gehoord door den heer W. S.die derwaarts ijlde en den drenkeling door middel van de sluishaak op den wal trok. Hoewel men meende, dat de oude man reeds den geest had gegeven, is het aan een geneesheer na veel Disponing gelukt het leven weer op te wekken. Dat de hond zich buitengewoon had ingespannen om zijn meester te redden, bewees de kraag van diens jas, die geheel aan flarden was gehelen. Eergisteren strandde op het Nieuwe Zand, bij Schouwen, deEngelsche bark Cronstadt, komende van Moulmain, bestemd naar Rotterdam. De equipage, bestaande uit 11 koppen, benevens de Engelsche loods, des kapi teins vrouw en twee kinderen kw amen met eigen sloepen aan land en wer den door den opzigtcr der kust verlichting te Westschouwen opgenomen en verzorgd. De kapitein en stuurman vertrokken te middernacht per as naar Brouwershaven. 'sGRAVENHAGE. 3 January. Door Z. M. is aan zijn adjudant in buitengewone dienst, den kolonel J. A. Barre, van den gruotcn staf, vergunning verleend tot het dragen van het kotnmandeurskruis 2e'klasse der Danebrog-orde, hem door den ko ning van Denemarken geschonken. De heer Julio A. Corredor is eikend en toegelaten als consul-generaal der Vereenigde Staien van Columbia te Amsterdam. De officier van gezondheid 2e kl. W. Meyboom, dienende aan boord van het schroefstoomschip Alkmaar, wordt op non-activiteit gesteld en ver vangen door den officier van gezondheid le kl. dr. J. de Boer. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij arrest van den hoogen raad van 29 Dec. jl. is verworpen het be roep in cassatie van H. E. van den Dool, vroeger koffijhuishouder te Rot terdam, door het geregtshof te Ainhem dd. 29 Sept. jl., wegens medeplig- tigheid aan diefstal met braak en inklimming, veroordeeld tot tuchthuisstraf voor tien jaren. Genoemde H. E. v. d. Dool is betrokken geweest in de zaken van den berochten inbreker Mühme, zich noemende G. Meijer, en zal alsnu weder voor het hof te Amsterdam wegens een vroegeren diefstal moeten teregt staan. Gisteren heeft hel geregtshof alhier uitspraak gedaan in zake A. M. B. Fullbrun, wed. S. F. Lammerts, te Antwerpen, appellante van een vonnis der arren I -regthank te Rotterdam van 15 November 1880, tegen de ven-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1