PER TELEGRAAF. iourgcvlijfcc £>t<uib. God, dien zij aanroepen. Ik heb woestaardiger regeringen gekend, maar belagchelijker nooit. Te Besangon werd dezer dagen in den schouwburg, terwijl de "Favorite" gespeeld werd, "brand!" geroepen. Onmiddellijk stoof een ieder op om naar buiten te dringen. De een liep den ander overhoop en menigeen werd ge kwetst. Te midden van het rumoer kwam de directeur op het tooneel om de aanwezigen gerust te stellen; er was geen spoor van brand. Het bleek naderhand dat eenige zakkenrollers van het gediang gebruik hadden ge maakt ter uitoefening hunner industrie. lie Fransche vice-consul te Brussa. in Aziatisch Turkije, meldt, dat die stad door aardbeving en brand is geteisterd. Een geheel stadskwartier, waarin ook het Fransche consulaat gevestigd was, is eene prooi der vlam men geworden. De archieven van het consulaat zijn gered. DDIT8€ULA]KD. Van regeringswege is in de provinciën Posen en West-Pruissenj de openbare afkondiging van ondernemingen van landverhuizing ten strengste verboden. Onmiddellijk na de vermoording van Alexander II werd te Berlijn een Franschmanllollender genaamd, op verzoek der Russisische politie aange houden. Men verdacht hem van medepligtigheid aan dat gruwelstuk. De gevangene heeft een fatsoenlijk voorkomen en spreekt verscheidene talen. Hjj behoort tol de partjj der nihilisten, terwijl het tevens is gebleken, dat hij 's avonds na den moord St. Petersburg heeft verlaten. Door de Pruissi- sche autoriteiten zal Hollender eerstdaags aan de Russische politie worden uitgeleverd. Onlangs heeft de Russische prins, EristofT geheeten, te Berljjn zeer kostbare diamanten voorwerpen aangekocht. In plaats van ze te betalen voor zijn'vertrek van daar, poogde hij zich heimeljjk te verwjjderen, dat hem echter niet gelukte, want hij werd aan het spoorwegstation aange houden. In regten vervolgd, werd hij door de regtbank veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Van dit vonnis is hg niet in hooger beroep gekomen, maar zijn verdediger heeft een verzoekschrift ingediend bij den keizer-koning, waarbjj gratie voor den veroordeelde wordt gevraagd, op grond, dat het leven van den jeugdigen delinquent gevaar loopt, indien hij twee jaren celstraf moet ondergaan. De nieuwe bisschop van Fulda heeft lijj het feestmaaldat ter zijner eere in het priesterseminarium werd gegeven, den volgenden toast uitgebragt: «Laat mij eerst de hooge personen gedenken, aan welke wij dit vreugde volle feest te danken hebben. Twee edele grijsaards hebben elkaar de hand gereikt tot het werk des vredes. om aan het bisdom Fulda. bij het graf van den 11. Bonifacius, weder een herder te geven. Moge de blijdschap, die zij ons en het geheele bisdom daardoor hebben bereidmogen de tranendie zjj weggewischt, de verwachtingen, die zjj opgewekt hebben, als heldere stralen aan de kroon en de tiara dezer doorluchtige hoofden schitteren en nog lang, zeer lang, hare glansen verspreiden. Mijne heerenleve Zjjne Majesteit onze genadige keizer en koning Willem en zjjne Heiligheid onze Heilige Vader Leo XIII!" Prof. Andreas Achenbach te Dusseldörf, de bekende schilder, heeft van de Central-Dombau-Verein de groote medaille omvangen, geslagen Ier her innering aan de voliooijing van den Dom. Dit is geschied naar aanleiding der omstandigheid, dat hg veertig jaar geleden geheel belangeloos zijne diensten had aangeboden voor de restauratie van het schilderwerk in het gewelf van het koor hoven het hoogaltaar. Hij schilderde toen werkeljjk den zich aldaar bevindende «Zegenende Christus" weder geheel by en moest op die duizelingwekkende hoogte dit werk, op den rug liggende, volbrengen. De Köln. Ztg. deelt mede dat prinses Marianne der Nederlanden ten behoeve van de evangelische dootkerk, die Ie Spiers gebouwd wordt ter berinnering aan het «protest" van de aanhangers der hervorming, eene som van 3000 mark geschonken heeft. Op die van den Duilschen keizer en den koning van Beijeren na, is dit de grootste gift, welke lot dusverre voor dit doel werd ontvangen. De prinses laat ook te Hillersdorf in Oosten rijk eene jubileum-kerk bouwen ter herinnering aan de godsdienst-vrijheid, die Jozef II in 1781 aan de protestanten verleende door het tolerantie-edict, en voorts nog eene kerk by hel slot Kamenz. In Gallicië zijn dezer dagen aardschokken waargenomen. In de omstreken van Fiume, aan de Illyrische kust, heeft op 24 Dec. een «bora". of noordwesten storm, gewoed zooals slechts zelden het geval is. De kracht van den wind was zoo geducht, dat een achttal waggons, waaronder zes zwaar beladen goederenwaggonsvan de rails werden geligt en het onderste boven gekeerd. De overige acht personenwaggons van den trein bleven op de rails. Geen der verongelukten heeft het leven daarbij verloren. In de nabijheid van Grundelwatd, in het Zwitsersche kanton Bern, heeft in den nacht van 26 op 27 December eene instorting van berggrond plaats gehad, waarbij een huis onder de rotsklompen bedolven is. Ofschoon het grootendeels werd verpletterd, is men evenwel er in geslaagd, de be woners levend uit de puinhoopen te redden. Slechts twee zjjn er gekwetst, doch naar het scheen niet gevaarlijk. De overigen zjjn er ongedeerd af gekomen. OOITEKRMK. De eerste bezending kinderenuit het zuidelijke gedeelte van Rusland afkomstig en bestemd om naar Palestina te worden gezonden, is van daar op 28 Dec. jl. te Weenen aangekomen. Het aantal knapen is 29, het getal meisjes, van 9 tot 15 jaar, is slechts vijf. Hun overlogt naar het vreemde land geschiedt op kosten van de bekende vereeniging: de Israëlitische Al liantie. Het zijn kinderendie bij gelegenheid van de jongste rustverstorin gen in het zuiden van Rusland uit het ouderlijk huis zjjn weggevoerd. De jongens zullen worden geplaatst op de landbouwschool te Jafla, eene zee stad op een afstand van slechts een zevental mijlen van Jeruzalem gelegen. De meisjes zullen te Weenen bljjven, totdat zy in staat zijn de eene of an dere betrekking te aanvaarden, indien geschikte gezinnen zich bereid ver- klareu, ze in hun schoot op te nemen. Algemeen genomen hadden die kinderen veel beter opvoeding genoten, dan men aanvankelijk onderstelde; men moest derhalve aannemen, dat velen uit welvarende huisgezinnen her komstig waren. RUSLAND. Het Journ. de St. Pet. komt op tegen de schikking, volgens welke de schattingen van Bulgarjje en Oost-Rumelië ter betaling van de fondsen houders zullen gebruikt worden. Naar het blad meentzouden eersi de kosten van onderhoud van het Russische bezettings-corps moeten worden afgedaan. Rusland kan wel rekeniug houden met de ongelegenheden, welke door de nieuwe organisatie worden veroorzaakt, maar zijne welwillendheid moet aan de vrijgemaakte volken ten goede komenniet aan de fondsen houders, tegenover wie Rusland op grond van het Berljjnsche verdrag de prioriteit heeft. Er is weder een nommer verschenen van hel revolutionair werkmans- blad Nabotschny. De redactie geeft haar leedwezen te kennen, dat zij sinds een jaar niet in staal is geweest de uitgave voort te zetten, maar belooft, dal die nu geregeld zal voortgaan. In het nieuwe nommer wordt het volk opgeruid om den keizer, de grondeigenaars en fabrikanten allen dood te slaan, of uit het land te jagen en zich van al hunne bezittingen meester te maken. "vl OOST-INDIK BATAVIA, 25 November. Het cholera-rapport vau gisteren staat op schoon. Niemand in behan deling, niemand aangetast, niemand overleden. Den 24" September kwam hier het eerste geval voor. Van de postwisselsmet de Koning der Nederlanden vergaanzjjn naar men verneemtdoor de postdirectie te Batavia duplicaten naar Neder land gezonden. - Een hcerschend bijgeloof heeft een klerk van een der pakhuizen tc Batavia ren aardig buitenkansje bezorgd. Men kent, zegt het d. D., de kemerie-notendie 4 a 5 voor 1 cent verkocht worden, om de geurige olie daaruit te gebruiken hetzij voor het bereiden van sambalhetzij als haarolie, als hoedanig zy geacht wordt al de eigenschappen te bezitten der onfeilbaarsle Macassar-olie. Die noten hebben een kern als een hazel noot, doch soms, zeer, zeer zelden, zijn er die een versteenden kern heb ben eo aan deze hooge zeldzaamheid uit het rijk der natuur wordt bijzon dere kracht als djeinat toegeschreven. Men begrijpt dus de blijdschap van den bedoelden klerk, toen zjjne huishoudster onder een door haar gekocht partijtje kemerie-noien er zulk een versteende vond. Geen halven dag later kwam een Arabier er reeds ƒ50 voor bieden; maar onze klerk staat den ^iljsman niet onder de 100 al; overigens wijselijk een bankbriefje voor ren beter talisman houdende dan een misgroeide noot. Jlen wil weten dat de schorsing der opening van hel krankzinnigen gesticht te Builmzorg zou zamenhaiigeu met liet verlangen van de militaire geneeskundige dienst naar een ander hospitaal dan Batoe-toelis. Men be weert, dat het al te wjjdsch aangelegde krankzinnigengesticht van den aan vang af de militaire geneeskundige dienst een doorn in het oog geweest is. Naar aanleiding van het vreesselijk voorval te Malaug. waar een sol daat den Wedhono heeft dood gestoken, dringt het Soer. Ubl. aan op de benoeming van een schout op plaatsen waar garnizoen is. - - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den secretaris der resid. Wester-afd. van Borneo L. F. de Liser de Morsain. Benoemd: tol secretaris der resid. Wester-afd. van Borneo, J. W Dersjant; tot adsist.-resident van Keboemen, J. de Crane. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den gezagh. 2' kl. bij de gouv.-marine A. C. Rjjcken. LONDEN. 2 Januarij. De Times verneemt, dat Frankrijk en Engeland overeengekomen zijn om den Kbedive eene gemeenschappelijke of gelijk luidende nota te zenden, waarin zjj zich bereid verklaren om, indien on lusten in Egypte mogten uitbreken, door stoffelijke middelen de orde te herstellen en het gezag van den Khedive te steunen. PARIJS, 1 Januarij. Heden heeft op het Elysée, overeenkomstig het programma, de receptie plaats gehad. De voorzitters van den senaat en de khmer der afgevaardigden gaven in hunne toespraken de verzekering van de genegenheid en den eerbied van het parlement voor den president der republiek De heer Grévy antwoordde, dat hij met een bijzonder ge voel van tevredenheid deze betuiging uit den mond der beide voorzitters vernam. Bjj de ontvangst van het corps diplomatique, welks gelukwenschen door den oudsten in jaren werden aangeboden, antwoordde de president op har telijke wjjze. Hij verzocht den gezanten, om aan hunne regeringen de uitdrukking over te brengen van zijne opregie gevoelens van vriendschap en genegenheid. ONDERTROUWD: D. J. Bonnet, wed'. 39 j. en C. C. Hoppenbrouwer,jd. 35j. M. J. Weyl.jm. 27 j. en K. Kan, jd. 28 j.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3