BUITENLA N DSC UK HEKIGTKN. De kapitein W. Weytingh, van het 5C reg. infanterie, is op non-acl'i- viteit gesteldin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. In den loop van het jaar 1882 znllen voor den tijd van 5 jaren wor den gedetacheerd: bij het leger in Nederl. Indië, de kapitein C. P. J. van Vlierdeu, van het 2' reg. infanterie, en de 1« luilt. H. C. A. Neeteson, van het reg. grenadiers en jagers, N. C. U. Masman, van het le, A. Berends, van hel 4"alsmede A. 11. P. T. Brunei de Rochebrunevan het 7e reg. in fanterie, en bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren der in fanterie van hel leger in Nederl. Indië, als: bij het 2« reg. infanterie, de kapitein W. V. van Erp; bij hel le reg. infanterie, de le luit. P. Silvergie- ter Hoogstad; bjj het 5' reg. infanterie, de 1' luit. J. B. G. Brassard; bjj het 7' reg. infanterie, de 1" luit I. J. W. Stoutjesdijk en F. W. G. Merz. De 2' luit. der infanterie VV. J A. Roijeii, van het leger hier le lande, die voor den lijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij hel leger in Nederl. Indië is in zijnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wa pen der infanterie van laatstgemeld leger, en aan den 1'» luit. op non-acti viteit J. H. Nerszen, van het wapen der genie, op zijn verzoek, een eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. De luit. ter zee 1' kl. II C. Xcheut.ach, uit Üust-Indië teruggekeerd, op non-activiteit g.steld. 11. iM. de koningin en 11 K. tl. prinses Hendrik woonden Oudejaars avond in de üuitsche kerk de godsdienstoefening bij onder het gehoor van d'. Martius. till. MM. de koning en de Koningin hebben gisteren middag ten half 2 ure bij gelegenheid van het Nieuwjaar receptie verleend aan de groot officieren, de leden van V. M'. civile en militaire huis en van de overige hofstaten, alsmede aan de ministers, hoofden der departementen. II. K II. prinses Hendrik heeft heden den nieuwen minister van België bij ons hof, baron d'Anethan, in andientie ontvangen. Zelden werd op eene laatste rustplaats het stoffelijk overschot van een edel burger en trouw staatsdienaar door zulk eene talrijke schare opgewacht als heden voormiddag ter algemcene begraafplaats aan het Kanaal het hulsel van den gepensioneerden luil.-generaal F. V. A. ridder de Stuers, adjudant- generaal van Z. M. den koning, werd ontvangen. Uit alle kringen was eene talrijke menigte zamengevloeid om den afgestorvene de laatste eer te bew ijzen. Z. M. de koning had zijn adjudant, den kolonel Dumonceau, die in een gala-rijtuig den rouwwagen volgde, afgevaardigd om bij deze treurige pleg- tigheid tegenwoordig te zijn. Z. K. II. de prins van Oranje had zjjn adju dant, kapitein Beijerman, met die taak belast. Naauwelijks had het lijk den drempel van den doodenakker overschreden of een breede kring van siadgenooten, opper-, hoofd- en verdere officieren, slaats-ambtenarcnvlagofficieren en hofdignitarissen ging de lijkbaar te gemoet. In dezen aanzienlijken stoet werden o. a. opgemerkt baron de Ganitz, laatstelijk gezant van hel Dnitsche keizerrijk alhier; de generaalmajoor Queysen; de president van de tweede kamer; de heer Fransen van de Putte, lid der eerste kamer; Zr. M\ grootmeester, baron Schimmelpenninck van der Oye; onderscheidene ledeu van Zr. M». civile en militaire huis en van de overige hofhoudingenvele O. I. hoofdambtenaren en hoofdofficieren van het overzeesche leger; de vice-admiraals Uhlenbeck en de Gasembrool. Het hoofdcomité van de Vereeniging het Roode Kruis, die in den afge storvene haren president verliest was in talrijken getale vertegenwoordigd. Op de lijkkist prijkten fraaije kransen eu een groeue lauwertak, aan welke bloemenpracht de gepeus. kolonel Donleben op het graf een immor tellenkrans in rouwfloers voegde. De eervolle laak, om aan deze plek de groole verdiensten van den ont slapene als militair en getrouw dienaar van koning en vaderland te huldigen, was aanvankelijk weggelegd voor een der vereerders van wijlen den luite nant-generaal den generaal Weitzeldoch wegens een sterfgeval in zijne familie werd hij verhinderd aan dal voornemen gevolg te geven, liet was thans de luitgnant-generaal van Swieten die zich kweet van eene hulde aan de nagedachtenis van den geachten doode. Ondanks de storm- en regenvlagen werd door de talrijke omstanders met de meeste belangstelling de uitvoerige levensschets gevolgd, die de generaal van Swieten van zijn ontslapen vriend en wapenkameraad gaf. De spreker doorliep tol in bijzon derheden de eervolle carrière, welke generaal de Stuers zoowel in Indië als hier te lande doorloopen had, liet vooral het licht vallen op zijne onver saagde houding bij eene schipbreuk en op het vele goede door de Stuers in andere betrekkingen tot stand gebragt. Vooral huldigde hij het edel en humaan karakter van den overledene, wiens schoonzoonde oud-gouverneur- generaal Loudon, in treflende bewoordingen den dank der betrekkingen aan de belangstellenden vertolkte. - De Vereeniging: "het Nederlandsch Tooneel" voerde gisteren avond weder met veel succès de twee gebruikelijke Nieuwjaarstukken op: "Gjjs- brecht van Aemstel" en "de Bruiloft van Kloris en Roosje". De uitvoering van Vondel's vermaard treurspel verdient lof. De Nieuw jaarsweusch in "de brui loft van Kloris en Roosje" werd uitgesproken door den heer Spoor in het karakter van Thomasvaer en mevr. Chr. Stoetz in dal van Pieternel. Zaturdag kwam eene kar met steenen op den Nieuwen Schevening- schen weg, juist toen de stoomtram aankwam. De kar kon nog bijtjjds over, maar ongelukkig struikelde het paard, doordien een der strengen brak. Het gevolg was, dat de stoomtram de kar onderste boven, het paard op den grond, de steenen meest stokkend er afwierp en de voerman zich vrjj ernstig bezeerde, liet rijtuig der stoomtram werd eenigzins beschadigd. IS RLGI K. In de vorige week is voor de correctionele regtbank van Gent de zaak behandeld van den wisselagent August Hage-Buydens, te Gent. Hij was beklaagd van bedriegerij en misbruik van vertrouwen. Deze wisselagent had tot klant eene oude vrouw, met name Vernieuwen, oud 76 jaren, die noch lezen noch schrijven kon. Volgens de acte van be schuldiging had Hage-Buydens van deze vrouw waarden ontvangen voor eene som van 10000 Ir.bestaande in premielolen en staatsfondsenwaarvoor hjj haar andere waarden moest geven van dezelfde soort, maar tot een grooleren intrest. In plaats echter van aan vrouw Vernieuwen effecten te geven, zooals zij meende te ontvangen, gaf hij haar persoonlijke schuldbe kentenissen onderteekend Hage-Buydens. Deze schuldbekentenissen haddeu den vorm van obligatiën en waren prachtig geïllustreerd. Het kapitaal moest eerst in 1889 terugbetaald worden. Vrouw Vernieu wen had eens deze zoogenaamde obligatiën aan haren kleinzoon getoond en deze zeide, dal het geen obligatiën waren, eenvoudig persoonlijke schuld bekentenissen. Daaruit volgde de aanklagt van misbruik van vertrouwen en bedriegerij De regtbank heeft Hage-Buydens veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf en 200 fr. boete, daarenboven tot onmiddellijke teruggave aan vrouw Vernieuwen van de som vau 11,919.50 fr. ËNGFI.ASfi. LONDEN. 1 Januarij. De regering heeft aan vijf leden der regterljjke magl opgedragen, zich naar de woeligste districten in Ierland Glare LimerickCork Queen's County 'fenz. te begeven, om te onderzoeken of de gewapende magt talrjjk genoeg is om "de ongeregeldheden te onderdrukken en. zoo niet, welke versterking noodig zal zijn. Verder is hun opgedragen een uitvoerig verslag in le dienen over de werking der Landwet en der beteugelingswellenzoomede over de hou ding der troepen en der politie. Door dit onderzoek zal de regering een leiddraad krijgen voor bare toekomstige houding. Daar alle pogingen om de roovers van hel Ijjk van lord Crawford te vinden tot dusver zonder gevolg zijn gebleven, hebben de overheden en de familie van den overleden graaf besloten, tot het uilloven van belooniugen over te gaan. Tot dusver liet men dit na op verzoek van de weduwe zelve, die geen antecedent wilde stellen, waardoor alligt andere booswichten zouden kunnen worden uitgelokt om, tuk op belooning, den roof van lijken tol een verfoeijelijk handwerk te maken. Ten slotte heeft men echter ingezien.dat alle middelen gebruikt moesten worden om de reeds al te lang onbekende daders van de misdaad op te sporen. De regering heeft nu 100 t uitgeloofd voor alle mededeelingen of aanwijzingen, die lol de ontdekking van de daders zullen leiden, en belooft voorts straffeloosheid aan de mcdrpligtigen die zich binnen zekeren termijn bekend maken. Hiervan is de hoofddader uitgesloten. De grafelijke familie verhoogde de belooning met nog 500 Te Macroom, nabij Cork, is in de vorige week in hechtenis genomeu zekere Connell, in wien men den beruchten kapitein Moonlight, den aan voerder van eene wjjdverlakte bende stroopers en strnikroovers, meent ge vonden te hebben. Men vond zeer compromitterende papieren bij hem waaronder het plan om een aantal pachters le vermoorden, die niet van plan waren de betaling van pacht te staken. Het volk noemde hem kapi tein Moonlight, omdat de onder zjjn bevel handelende bende bjjna uitslui tend des nachts optrad. Dezer dagen hebben de Mormonen, die propaganda in Engeland pogen te maken, eene bjjeenkomst te Londen gehouden. Daar werd o. a. mede gedeeld, dat van Augustus tot December van dit jaar 1500 personen in Engeland tot het Mormonendom waren toegetreden, waarvan velen eerst daags naar Utah zullen vertrekken. Hel meerendeel van hen behoort tot de fabrieks- en boerenarbeiders van de graafschappen Lancaster en L ucolu en van Manchester en Birmingham. Te Manchester is in een huis, dat ernige dagen gesloten was gebleven het lijk gevonden van een 19-jarig meisje, dat klaarblijkelijk üc-vorgd was; na met choral bedwelmd te zijn. De man, met wien zij wbimde, een commis-voyagenr, werd in een aangrenzend vertrek insgeljjks dood ge vonden. De Daily News verneemt uil de Kaap-kolonie, dat men aldaar eer van alle heerschappij over het land der Basoeto's zal afzien dan w eder oorlog met hen te voeren. De regering van het moederland moet dan maar weten wal zij met Basoeto-land aanvangen zal. Daar echter de Basoeto's, zoo zjj niet onder de Kaap-kolonie komen, vroeg of laat door de Boeren van den Oranje-Vrijstaat zullen worden ten onder gebragt en dan het "Afrikaander- element" aanzienlijk zouden versterken, zoo gelooft de berigtgever, dat de Engelsche regering wel zal doen met de zaak niet te laten varente meer omdat, naar hij althans meent, de Basoeto's zich veel liever aan Engeland dan aan de Kaap-kolouie onderwerpen zullen. De socialisten in Amerika hebben Engeland hun nieuwsjaarsgroet ge bragt in den vorm van een pamflet, dat te Washington verscheen met den titel: de Iersche wreker, of de Dynamiet-Evangelist". Het is gevuld met de schrikkeljjkste verwenschingen en ophitsingen om alles in brand te steken. Londen moet nu zoo spoedig mogelijk verwoest worden. Hel hol van de Britsche tirannen moet een puinhoop worden. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat een ernstig oproer onder de negers te Plymouth in Noord-Carolina is uitgebroken. Driehonderd gewapende negers bezetten de stad. Bij het gevecht vielen verscheidene dooden en gewonden. F B A li U SJ II. In de Radical drijft de heer Maret den spot met de circulaire van den heer Castagnary, waarin de profecten worden uitgenoodigdnaauwkeurige inlichtingen te verstrekken omtrent het persoonljjk karakter enz. der bis schoppen en met de daarvoor door de Temps gegeven verdediging op grond dal dergelijke inlichtingen aangaande alle ambtenaren plegen le worden gevraagd en gegeven. Zou het niet beter zijn, vraagt hij, eens voor al al- gedaan te hebben met al deze direcliën, cie niets dirigeren, met al deze gedirigeerdendie slechts de keus hebben lakkeijen of verraders te zjjn? Daar gelast men weder de priesters om voor de republiek te bidden, die zij verfoeijen, en zjj, die deze gebeden cischen, gelooven niet eens aan den

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2