PER TELEGRAAF. •wereld komen, waar mij vele dingen vreemd zijn. Ik beloof u daarom geen lasthebber, die verdient, dat zijn naam gevoegd worde bij de namen van Victor Hugo en Barodet. Mijn wil is goed; ik heb de ellendigen lief; ik ben verkleefd aan de beginselen, zonder welke de republiek slechts boerenbe drog is; ik geloof, dat men handelen moet. Is dit genoeg, dan ben ik tot uwe dienst, ik herhaal het, en welke de uitslag der stemming ook wezen moge, ik zal er trotsch op zijn, met de democratie te hebben gestreden". Volgens de Figaro bezit Frankrijk tegenwoordig 2840 standbeelden op openbare plaatsen opgerigt en 12000 standbeelden in publieke gebouwen geplaatst. Onder deze bevinden er zich een groot getal van personen, vijandig aan de revolutie. Naar het schijnt zouden de radicalen voornemens zijn eene opruiming van standbeelden aan het gouvernement te vragen; dit wil zeggen de verdwijning van al die, welke aan de democratie of de gods dienst herinneren. In de zaak van den heer Challemel Lacour tegen Rochefort heeft de regtbank slechts de dagvaarding nietig verklaard wegens gebrek in den vorm en den heer Challemel Lacour in de kosten daarvan veroordeeld. De zaak zelve is dus niet behandeld en kan dus weder aanhangig gemaakt worden. De correspondent van Le Temps te Tunis heeft den volgenden brief van den generaal Elias Mussali ontvangen, met verzoek den inhoud naar Parijs te seinen: //Mijnheer de redacteur! In het verslag van het proces Roustan-Rochefort heb ik, in plaats van bewijzen, niets dan beschuldigin gen en beleedigingen tegen mij en mijne familie gevonden, zonder dat ik bijtijds gewaarschuwd waswaardoor ik in staat zou zijn geweest mij te ver dedigen. Ik wend mij daarom tol uw geacht blad, om den hatelijken laster en de logenachtige beschuldigingen jegens mij en mijne vrouw te Weerleggen. Ik daag de hceren Rochefort, Pelletan en Constans uit om le bewijzen, dat ik het ministerie moest verlaten om redenen van diefstal of om andere slechte daden. Ik werp met verachtjng de beschuldiging van mij af, als zoude ik of mijne vrouw zich .jf^foen laten omkoopen. De man, van wien de heer Rochefort deze leugen^ gekocht heeft, zal voor de wettelijke overheid ter verantwoording geroepen worden. Het is waar, dat ik mijn post, na een diensttijd van achttien jaar, heb verlaten, doch ik heb dat gedaan, gedwongen door kuiperijen, die ik, als de tijd daarvoor geko men is, zal ontmaskeren. Als een bewijs hoe valsch de beruchte onthul lingen zijndie de heer Rochefort zegt van een zekeren Arif Afïendi ont vangen te hebben, kan ik verzekeren dat die man, twee jaar geleden, in een krankzinnigengesticht te Konstantinopel is overleden". De Parijsche politie heeft dezer dagen de hand gelegd op eene dieven bende, die, zonderling genoeg, onder het bevel stond eener jonge vrouw, Hortense Labart genaamd, doch die meer bekend was onder den naam van Judith. Die goed ingerigte bende had haar hoofdkwartier in de Rue Saint-Victor. Volgens de gemaakte berekeningen stal de bende dagelijks voor eene waarde van 500 fr. Een doctor aan een der gevangenissen te Parijs, heeft twee mannen, die aan den drank verslaafd waren, geheel van deze hebbelijkheid genezen. Twee der onverbeterlijke dronkelappendie telkens aan den avond van den dag, dat zij op vrije voelen, waren gesteld, weder wegens verregaande dronkenschap opgepakt werdenwaren hoogst verwonderd toen zij aan het begin van eene veertiendaagsche gevangenschap lekker eten kregendat ruimschoots met alcohol was overgoten. De vreugde was natuurlijk bijzon der groot; eindelijk had men dan toch begrepen, wat hun toekwam, meenden zij. Den tweeden dag weder dezelfde vertooning, alleen met dit onderscheid, dat de opgewondenheid veel minder was. öp den derden dag maakten zij de opmerkingdat zij alcohol zeer lekker en gezond vonden doch het als sauce bij het eten liever zagen weggelaten. Het eten van den vierden dag vonden zij verschrikkelijk en de maaltijd werd niet dan met den grootsten tegenzin verorberd. Op den vijfden dag verklaarden zij ein delijk liever te sterven dan nog een enkel stukje van zulk eten te nuttigen. De doctor en de honger bleven echter volhouden en toen zij na veertien dagen de gevangenis verlieten, waren zij volslagen afschaffers en kon men hen met een glaasje cognac fine champagne de deur uitjagen. Het te Ilonstantinopel uitkomende Arabisch blad El Djewaid, dat door de regering in groote hoeveelheden naar Noord-Afrika ter verspreiding onder de Arabische stammen gezonden wordt, gaat steeds voort met artike len te leveren, waarin de stammen tot verzet tegen Frankrijk worden aan gespoord en waarin de hulp van den Sultan, gesteund door Duitschland en Italië, hun tegen het voorjaar wordt toegezegd. Naar men verneemt zal de minister van eeredienst eerstdaags het ont werp eener kerkelijk-politieke wet in den ministerraad ter talel brengen, ten einde het in Januarij bij den landdag in te dienen. De strekking van dit ontwerp zou zijn om de regering bij de uitvoering der kerkelijke wet- ten meer vrijheid van handelen te geven, naar dat de omstandigheden dit zullen vorderen, Op die wijze zou de regering in staat zijn aan de katho- lieke partij concessiën te doen, maar de vraag is of zij daardoor het centrnm der kamer wel voor zich zal winnen, daar het steeds de volledige intrek king der zoogenaamde kerkelijke wetten eischt. Graaf von Moltke heeft nog geen beslissing ontvangen op zijn verzoek om zich een ad latus te zien ter zijde gesteld. Hij had daartoe voorgedragen den generaal-majoor graaf Waldersee. De veldmaarschalk blijft hopen op eene gunstige dispositie, daar het vérrigten van den steeds toenemenden arbeid hem te bezwarend wordt. Des graven taak is in die mate toegeno men, dat hij dagelijks wel 100 stukken heeft af te doen. Daarenboven vervult de graaf zijn lidmaatschap van den rijksdag zeer naauwgezet. Bij de postkantoren te Berlijn zijn dit jaar verzonden 440,718 en ont vangen 295,834 pakkettenalle bevattende Kerstgeschenken. Het gezamen lijk aantal 736,552 was 80657 meer dan bij gelegenheid van het Kerstfeest in 1880. Onlangs stak in den Elzas een klein meisje een brief in de bus //Aan den heiligen Nicolaas in den schoonen Hemel", waarin zij den Heilige ver klaarde, zich goed gedragen te hebben en hem voorts allerlei wenschen kenbaar maakte. //Onbestelbaar" schrééf men ten postkantore op het adres en de brief kwam bij de hoofddirectie te Metz. Dezer dagen werd hij bij de ouders van het kind terugbezorgd, die tien pf. strafport moesten betalen. Sedert 1872 bestaat er te Jeruzalem een kinderhospitaal, Marienstift genaamd, het eenige niet slechts in het Heilige Land, maar ook in geheel het Turksche rijk. Directeur is de met eene Nederlandsche dame gehuwde dr. M. Sandreczki. Uit het door hem en den Jeruzalemschen predikant, dr. K. Reinicke, gegeven verslag over het afgeloopen jaar 1880/81 blijkt, dat deze inrigting in de acht eerste jaren van haar bestaan 464 kinderen en 59 moeders heeft verpleegd. In het laatste jaar werden 88 kinderen en 5 moeders opgenomen, op vier Joodsche na allen van Arabische afkomst. Drie van deze kleinen, nog geen zes jaar oud, moesten reeds van den steen geopereerd worden: één dezer was uil een dorp tusschen Alexandrië en Cairo gekomen. Slechts twee sterfgevallen had men in dit laatste jaar te betreuren. Eene Londensche vereeniging tot ondersteuning van kinder-hos- pitalen stelde dr. Sandreczki in staat aan 248 arme kinderen om niet geneesmiddelen te leveren. Gebrek aan geld, aan ruimte en aan verpleeg sters dwingt den directeur dikwijls patiënten af te wijzen. OOSTENRIJK. In eene Dingsdag. 11. gehouden vergadering van het comité ter onder steuning van de slagtoffers der ramp van het Ringtheater heeft de voorzitter, de vice-burgemeester van Weenenmedegedeeld, dat tot dien dag aan giften was ingekomen eene som van 1,017,000 fl. Onder de aanvragen om onder steuning bij het comité ingekomenzijn er twee die gebleken zijn op valsche opgaven le berusten, en daarvan is de onbesehaamdste de aanvrage van een persoon, die beweerde vrouw, dochter en twee zoons bij den brand te hebben verloren, waarvan geen woord waar is. Deze hulpbehoevende is door het comité in de aandacht der politie aanbevolen. ROME, 30 December. De minister van openbare werken teekende heden een decreet, magtigende tot een onderzoek naar de mogelijkheid van een onderzeeschen tunnel tusschen Messina en Reggio. De regering behoudt zich het regt voor om dit werk voor eigen rekening te volvoeren. ST. PETERSBUBG, 30 December. Het regeringsblad meldt, dat het op roer te Warschau den 2 78len tot laat in den avond voortduurde. Den 28«ten en 29llel1 was de stad rustig. Er werd getracht de door Joden gehouden kroegen in de voorsteden te plunderen, doch zonder gevolg. De troepen behoefden de wapens niet te gebruiken. Bij de vechtpartijen werden 24 Christenen en 22 Joden gekwetst, die naar de hospitalen vervoerd zijn. Eén Jood is gestorven. De minderjarige gearresteerden zijn aan de ouders teruggezonden. MADRID, 30 December. In de Cortes heeft heden Sagasta een konink lijk besluit voorgelezen, waarbij de parlemeniszitting geschorst wordt lot Maart a. s. ZWOLLE, 30 December. Tarwe 9.50 k f 10.50; rogge ƒ8.25 k 8.75; boekweit ƒ6.50 k ƒ6.75; gerst ƒ6.50 k/7; paardeboonen 8.75 k ƒ9; aardappelen f 1.75 k 2.75 alles per HL. Boter. Aanvoer 525/8 en 400/16 vaten, benevens 475/2 KG. stukgoed. Totaal 29475/2 KG. Middelmarkt ƒ1.20 per KG. Handelswaarde 17685. Notitie van heden: per KG. 1.10 a/1.40; per 20 KG. of vat prima kwal. 31.50 k ƒ33.50; afwijkende soort ƒ28 k ƒ30; tweede soort ƒ21 k ƒ23.50. Eijeren: ƒ4.25 a 5.25 per 100 stuks. Vee. Handel willig. Aanvoer aanzienlijk. Prijzen vast. Varkens. Aanvoer heden p. m. 100 biggen en ruim 150 andere soorten. Prijzen onveranderd. Handel vlug. Huiden. Dezelfde prijzen van December zijn bereids voor Januarij 1882 vastgesteld. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6