BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 2 Januarij d882JVU. d. BU1TENLAN DSCHE BER I GTE N. De gemeenteraad van Gouda heeft burg. en weth. gemagtigd om in i onderhandeling te treden met het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw betreflende de oprigting eencr vakschool voor zuivelbereiding aldaar. Door den gemeenteraad van Utrecht is afwijzend beschikt op het ver zoek van eenige veehandelaars en vleeschhouwers te Amsterdam, om de Zaturdagsche veemarkt te Utrecht op een anderen dag te stellen. Te Gramsbergen is Donderdag morgen omstreeks vier uur brand uit gebroken in de woning van den landbouwer en klompenmaker Bulthuis. De levende have en een gedeelte van den inboedel werd geredhet overige was binnen korten tijd geheel in een puinhoop veranderd, terwijl men het aan de krachtige hulp der brandweer had te danken, dat de belendende ge bouwen bewaard bleven. Het verbrande perceel met inboedel was tegen brandschade verwaarborgd. Te Zwaag-Westeinde, in Friesland, had Zondag 11. eene vechtpartij plaats tusschen eenige personendie in toestand van dronkenschap ver keerden; een hunner werd zoodanig verwond, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. De persoon te Groningen, die jl. Maandag bij de blussching van den brand in de graanpakhuizen der firma Rijkens en Leopold hulp verleende en daarbij het ongeluk had van een ladder te vallen en eene zware hoofd wonde te bekomen, is aan de gevolgen bezweken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is onder de gemeente Kaats heuvel brand ontstaan in een huis bewoond door twee huisgezinnen. Het is geheel afgebrand en van de inboedels werd weinig gered. Ook te Nuland, nabij Oss, is een huis met den geheelen inboedel eene prooi der vlammen geworden, 'sGRAVENHAGË31 December. Tot burgemeester der gemeente Slenaken is benoemd de heer A. van Melsen. Tot directeur van het postkantoor te Meppel is benoemd de heer J. P. Halberstadt, thans directeur van het postkantoor te Brummen. Tot adjunct-commies bij de topographische inrigting is benoemd de eerste klerk bij die inrigting F. W. Kuypers, en tot concierge van het ge bouw, waarin die inrigting is gevestigd, de bode bij het departement van oorlog P. J. H. Adriaens. Bij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt is be noemd tot paardenarts 1' kl.de paardenarts 2e kl. J. Laméris, van dat personeel. Bij den rijks-telegraaf zijn benoemd: tot onderdirecteur D. W. Evers, thans telegrafist 1' k!.; tot telegrafist le kl.G. L. Crietée, II. D. Monk- horst, F. K. C. Kahle, F. A. van Suchtelen Jr. en L, de Veer, allen thans telegrafist 2C kl.tot opzigler le kl.J. A, van der Heyden, thans op- zigter 2e kl.; tot telegrafist 2e kl.L. M. van Hengelaar, thans telegrafist 3e kl., L C. Fleischer, thans leerling-telegrafist; W. van Bork, B. F. Hackfoort, J. A. van Amerom, P. Raadsveld, allen thans telegrafist 3e kl.; W. F. J. M. van de Wakker, P. L. Jung, beiden thans leerling-telegrafist; F. de Konink, thans telegrafist 3e kl.A. H. M. Dieperinkthans leerling telegrafist; G. J. de Jong, F. G. Loder, P. van der Ven, allen thans tele grafist 3' kl. De met verlof hier te lande aanwezige luit.-kolonel der infanterie van het leger in Nederl. Indië F. C. Burgers is, op zijn verzoek, eervol uit de militaire dienst ontslagen; ook is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van dat leger J. P. G. van Baer, op zijn verzoek, wegens ligchaamsgebreken, eervol uit de militaire dienst ontslagen. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Htl. MM. de koning en de koningin hebben hunne bezoeken aan den Kon. Hollandschen schouwburg hervat. De eerste voorstelling, na terug komst der vorstelijke familie in de residentie door de vereeniging «het Nederlandsch tooneel" gegeven, werd gisteren avond met de hooge tegen- woordigheid Hunner Majesteiten vereerd. De vorstelijke bezoekers versche nen in de hofloge toen de zaal reeds door een buitengewoon talrijk publiek bezet was en werden door het orchest met het //Wilhelmus" begroet. Alhier is in 88-iarigen ouderdom overleden de gepensioneerde luit - gencraal, .adjudant-generaal des konings, jhr. F. V. A. ridder de Stuers, oud-k«yn,mandant van het Nederl.-lndische leger. -- -1 eiGE L A. 16 EL LONDEN, 30 December. In Ierland is thans eene circulaire in omloop van den bisschop van Meath, die zeer de aandacht trekt, omdat het gevoelen van dien bisschop zeer afsteekt br} de houding der katholieke geestelijkheid in den laatsten tjjd aangenomen. Hij schrijft o. a.; «De grond van ieder land is het eigen dom van de bevolking, omdat de Schepper, die de wezenlijke eigenaar is, dien grond aan het volk heeft geschonken. Daar nu elk persoon in ieder land een schepsel en een kind van God is, en daar in Gods oog al zijne schepselen gelijk zijn, is iedere regeling van den grondeigendom in dit land of in eenig ander, waarbij ook maar de minste des volks van zijn aandeel in het gemeenschappelijk erfdeel nitgesloten wordt, eene onregtvaardigheid tegen dezen mensch en een verzet tegen de liefderijke oogmerken des Scheppers". Maandag II. kwamen over de 3000 personen bijeen op landerijen niet ver van New Inn in het lerschc district Clonmel, en nadat zij daar eene menigie hazen en konijnen gedood haddenvroegen en verkregen zij ook vergunning om te jagen op de goederen van den onder-stadhouder Thomas Butler, die bekend staat als een zeer goede landheer. Nadat alle hazen en konijnen ook daar gedood waren, hitste de menigte de honden tegen de herten en de reeën op, en maakte die dieren voor het landhuis en ten aanschouwe van den eigenaar met hunne knuppels af, zonder dat men er in slagen rnogt aan die slagterij een einde te maken. Enkele der verslagen dieren werden door de bende medegesleeptterwijl men de overige in het park liet liggen. Uit het krankzinnigengesticht te Barmingheathbij Maidstone, is dezer dagen een der bewoners ontvlugt. Het is zekere heer Elliot, die daar ruim twintig jaren vertoefde, en hoewel hij, volgens zijne vrienden, sedert verscheidene jaren niet meer krankzinnig was, er nog altijd opge sloten gehouden werd Alle pogingen ouj zijne vrijlating te bewerken waren vergeefsch. Zijne vrienden hebben toen een plan van ontvlugting beraamd en uitgevoerd. In de kleederen van den directeur vermomd kwam hij onop gemerkt uit hel gesticht, reisde met een paar vrtenden, als knecht ver kleed, naar Littlehampton en ging daar scheep naar Frankrijk, waar h(j veertien dagen doorbragt, na welk tijdsverloop hij niet weder mag worden opgesloten zonder regterlijke magtiging. Thans is hij in Engeland terugge keerd, en woont te Lancing bij een zijner vrienden. Hij heeft zijnen pach ters berigt, dat voortaan de pacht weder aan hem uitbetaald moet worden in plaats van aan zijne vrouw, die de inkomsten zijner goederen genoot, maar zich nooit om haar echtgenoot bekommerd heeft. Omtrent de reeds vermelde Boerenbijeenkomst te Paardenkraal wordt aan de Times uit Durban het volgende gemeld: Op 14 dezer werd te Paardenkraal een groot feestmaal gehouden. De landdrost van Pretoria zat voor. Redevoeringen werden gehouden door de heeren Kruger, Joubert, Pretorius, Jorissen, den Britschen resident Hudson en den opperregter Kotzé. Den 16Jen hield men eene wapenschouwing Ten 9 ure 's ochtends werd een kanonschot gelost. Terstond werden de paarden gezadelden de man nen, die gewapend waren, renden tegen de omliggende heuvelen open schaarden zich op de toppen er van. Er waren een 2000 manschappen te paard en evenveel te voet. In het front van een hoog platform in het midden der vlakte werd eene pyramide opgerigt van de steenendie door patriotten werden aangedragen. De hooger gelegen grond was bedekt met vrouwen en kinderen. Op de vlakte stond het voetvolk, en in het rond galoppeerden de ruiters met opmerkelijke snelheid. Deze cirkelvormige be weging verraste allen, die er getuigen van waren; zij verklaart, zamen- gaande met de juistheid van hun vuren en de eenvoudigheid van hun leger trein, de overwinningen, die de Boeren in den oorlog behaalden. Hoogst indrukwekkend waren de dankliederenwelke rondom de steenen pyra mide gezongen werden. Na deze godsdienstoefening toog men huiswaarts. Er moeten niet minder dan 15000 menschen bijeen geweest zijn, onder s welke 4000 gewapende mannen Deze bijeenkomst strekt den Boeren zeer tot eer: want eene meer orde lijke en betamelijke vergadering van zóóveel menschen is zeker in Europa nooit gezien. Men had gevreesd dat geen Engelsehman zich er had kunnen vertoonen doch het volk wedijverde in vriendelijkheid en gastvrijheid jegens alle Engelsche bezoekers. Over politiek liep het hoog, vooral in de preken, die meer zweemden naar de fulminaties van demagogen, dan naar de uitin gen van boodschappers des vredes. De bitterste uitvallen waren tegen kolonel Lanyondie gebrandmerkt werJ als de stichter van al de troebelen. 1 In berigten uit de Vcreenigde Staten wordt gemeld, dat Guiteau thans geplaatst is in het gewone hokje der beschuldigden aan het uiteinde van de geregtszaal. De overbrenging naar dat hokje en de verwijdering van de buitengewone politiemagt, die hem omringde, was niet naar zijn zin, maar hjj moest zich in het onvermijdelijke schikken. Hij riep: «Gij wilt gelegen heid geven mij dood te schieten, niet waar, Corkhill? Gij kunt mijne ver oordeeling niet verkrijgen en daarom wilt gij mij laten doodschieten. Gij kondt mij even goed buiten laten ophangen en aan het gepeupel bevelen te schieten. Ik vertel u, God Almagtig zal u vervloeken, mijnheer, als ik in dat hokje gebragt en doodgeschoten werd, gij ellendige schurk". Te Washington overleed onlangs Maria, echtgenoole van dr. Wilhelm Austin, in den ouderdom van 58 jaar, die gedurende eene 33-jarige echt- vereeniging haren man 44 kinderen heeft geschonken. Zij baarde 13 maal tweelingen en zesmaal drielingen. Van al deze kinderen zijn er nog slechts 11 in leven. Eene jongere 43-jarige zuster, de vrouw van C. Kennie, had 26, en eene zuster van haren man, Jane Wise, 41 kinderen. Deze drie vrouwen te zamen hadden dus 111 kinderen gehad. FM ANKBIJK, De ministerraad heeft in beginsel het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan den prefect van politie en aan de regtbanken magtiging verleend wordt om handelend op te treden tegen de publieke vrouwen, wier aantal bij den dag toeneemt. Het wetsontwerp zal terstond na het reces bij de kamer worden ingediend. De minister van eeredienst heeft in eene circulaire aan de prefecten de indiening aangekondigd van een wetsontwerp, waarbij den onderwijzers zou worden verboden het bedrijf van klokkenluiders, kerkedienaars, orga nisten enz. uil te oefenen, In afwachting van eene verhooging hunner be zoldigingen, beveelt hij den plaatselijken overheden aan, de zoodanige on derwijzers en onderwijzeressen, die nu reeds terstond van dergelijke betrek kingen mogten willen afstand doen, schadeloos te stellen. De Univers valt wegens die circulaire den minister hevig aan De Union Républicaine heeft den brief openhaar gemaaktwaarhij de majoor Labordère de hem aangeboden candidatuur voor den senaat aan vaard heelt. «Wat men ook beweren moge", schrijft hij. «ik heb mij nooit met de active politiek ingelaten, en zoo ik verkozen werd, zou ik in eene

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5