berispten wegens hunne onderwerping aan de conventie. Gedurende dé bijeenkomst, die een leestelijk en godsdienstig karakter droeg, werd de rustdag gehouden in het gansche land. Daar het volk aldus de handelingen van het driemanschap en vau den volksraad bekrachtigd heelt, mag de vrede als verzekerd beschouwd worden. Alle vrienden van vooruitgang en bescha- viu" mogen zich met dezen uitslag geluk wenschen. liet regtsgeding van Guileau heelt nu meer dan zes weken geduurd. Toen hij Dingsdag II. de zaai inkwam, zag hjj glimlagchend om zich heen en zeide: «Ik heb een goed Kerstmaal gehad en hoop, dat dit met ieder ander het geval is geweest. Ik heb cene menigte vruchten ontvangen, benevens, bloemen eu bezoeken van dames, in het kort, goede dagen gehad". F K A IV H K IJ K. Het ministerie houdt zich bezig met de herziening der grondwet, en liet ontwerp, dat aan het congres na afloop der senaatsverkiezingen van 8 January zal worden aangeboden, is reeds bjjna gereed. Naar men ver neemt wil Gambelta deze gelegenheid aaugrypeu om het oscrulin de lisle", het stelsel vau groote kiesdistricten, voor de kamer in te voeren. Ingevolge de belolledoor Gambelta te Havre voor eenigeo tyd afge- legd, heelt op zijn verzoek de minister van openbare werken last gegeven tot de noodige onderzoekingen en plannen voor het maken van een nieuw dok aldaar, ter lengte vau 168 meter eu iugerigt voor Traus-allantisclie stoomschepen. Voorts zal de regering bij de kamer een ontwerp indienen lot het aanleggen van een spoorweg van Havre naar Dieppewaardoor de voornaamste haven van Noord-Frankrijk iu regtstreeksche verbinding met Rijssel gebragt zal worden. De dezer dagen door Gambelta gedane benoeming van den heer Weiss tot directeur der staalkundige aangelegenheden bij het ministerie van bui- tenlandsche zaken heelt een slechten indruk gemaakt by de republikeinen, omdat hij de ziel is geweest van de politieke manoeuvre, waardoor Thiers op 24 Mei 1873 omvergeworpen werd, en daar hjj in het voorjaar van 1877 een werkzaam deel nam aan het optreden van het ministerie van 16 Mei. Later heelt hij meer dan eens de republiek scherp aangevallen. Gam belta'schijnt onder zjjne partijgenooten geen geschikte mannen te kunnen vinden om Item in zjjne taak ter zijde staan. De betrekking van directeur-generaal bjj het ministerie van eeredienst is opgehevem De heer Castagnary, lid vau den raad van state, is tijdeljjk belast met de hervorming van dat ministerie en met een onderzoek naar de veranderingen, die gemaakt moeten worden in de wetten, decreten en or donnantiën, welke de staatskerken betreden. De heer Castagnary heelt den prefecten verzocht, hem iiaauwkeurig in te lichten omtrent de tegenwoor dige houding der bisschoppen en hunne handelwjjze, vergeleken bij die hunner voorgangers. Le Tempt verklaart, dat eene dergelijke circulaire niets bui tengewoons is, dat zij jaarljjks voorkomt en dienen moet om den minister in te lichten, welke personen voor de opengevallen plaatsen in aanmerking kuumm komen. De clericale bladen keuren den maatregel zeer af, en op die wijze zouden de bisschoppen als ondergeschikt aan de prefeeten worden aangemerkt. In eene bjjeenkomst der kiezers voor den senaat uit de buitenwijkeu van Parijs heelt de heer Talandier medegedeeld, dat majoor Labordère de candidatuur voor dat ligchaam had aanvaard. Deze officier is dczelide, die vier jaren geledente Limoges in garnizoenweigerde zekeren bevelen le gehoorzamen, welke hem toeschenen met voorbereidselen tot een coupd'ëtat van maarschalk de Mac-Mahon in verband te slaan. Wegens deze door enkele bladen uitbundig loegejniclile daad van insitbordinaiie uit de dienst verwijderd, werd hjj vóór ecnigen. tijd daarin hersteld. Zijne candidatdur moest worden aangemerkt als eeiic demonstratie tegen de benoeming van generaal Miribel tot cliel van den gPiirraleu stal Üingsdag avond heelt de door de Parjjsclie bladen georganiseerde buiten gewone voorstelling in de groote opera plaats gehad ten b,-hoeve van de nage- latene betrekkingen der slaglofl'ers van den brand te Weenen en van de dezer dagen plaats gehad hebbende schipbreuken in het kanaal. Alle rangen waren, met uitzondering van één of twee loges, digt bezet, zoodat het na zekeren tjjd moejjelijk was er nog eene plaats magtig te worden. De loge van den president der republiek werd ingenomen door zjjne dochter, mevr. Wilson. Er was voor eene groote verscheidenheid gezorgd. Na de voorstel ling was er bal. De goochelaar Hermann was uit Weenen overgekomen, om gedurende het hal «enige zijner vermaardstc toeren le verloonen. De op brengst was meer dan 70 000 Ir. 0e journalist Reué de Pontjes! is door de regthank te Caen tot drie maanden gevaiigcuisstrai veroordeeld, wegens het stelen van een gouden horlogiekeliing ter waarde van nog geen ƒ25. Men kan algemeen niet aan zijne schold gelooven, daar verscheidene geachte letterkundigen, Oaudel, Blavet e. a.eene zeer gunstige getuigenis omtrent den veroordeelde aflegden eu hij een inkomen heelt van 24000. OV1T8CU LAND. Maandag II. is te Essen eene vergadering gehouden van ongeveer 4000 mijnwerkers uit het gebied van de Ruhr. De kapellaan Laai en de heer Stötzellid van den rijksdag, hebben daarin hel woord gevoerd. Zij spra ken over tiet feit dal niettegenstaande de stjjging van de prijzen der steen kolen de looneu laag blijven, over de werkuren boven den gewouen werk tijd en over de middelen ter verbetering van den toestand. De kapellaan Laai trachtte aan te toonen. dat lerwjjl de prjjzen der steenkolen gestegen zjjn, en zijns inziens nog wel verder zullen stijgen, het eene grooteonregt- vaardigheid is, dat het loon niet wordt verhoogd, olschoon de werklieden meer productie leveren. Dit achtte hij te onregtvaardiger, omdat zij alzoo versloken blijven van de voordeelen der nieuwe economische politiek, ler wjjl de directiën der mijnwerken maar al te goed vau den guiisligen toe stand der ondernemingen partij trekken door steeds meerte eisehen en goede prijzen te maken. Voor de werklieden stonden onder deze omstan digheden twee wegen open, die van vrede en die van oorlog. Met laatst genoemden weg bedoelde hjj werkstaking; doch hiervan wilde hij niet spreken, daar hjj aan den weg des vredes onvoorwaardelijk de voorkeur gal. Eene vredelievende rigting was ook reeds door de regering aangewe zen door de vakvereenigingen. In die vereenigingen lag voor de mijnwer kers eene groote kracht. Zij moesten zich dus naauwer aaneensluiten eu zich dan tot Bismarck wenden, wien zij iu de eerste plaats moesten ver zoeken om wetteljjke invoering van den normalen werkdag. Op dit laatste werd ook door den tweeden spreker aangedrongen en in dien zin werd dan ook met algemeene stemmen besloten. -t 0e oudste der stadsbeeren uit den beerenkuil te Bern, Mani. die 20 jaren geleden zich naam maakte door het dooden vau een Engelschman, die zich te digt in zijne nabijheid waagde, is dood. lljj was Ijjdende aan verlamming der aehlerpooten, waarom men hem door middel van Prttissisch zuur gedood heelt. Hij woog 500 pond en was 28 jaren oud. OOITENKIJ K. Dingsdag ochtend, zoo meldt men uit Weenen, stortte zich te Graz eebÜ'lton in de rivier. Zij werd gered en toen zij haar bewustzjjn herkregen had, zeide zjj, dat haar moeder haar gedwongen had in het klooster te gqan en dat zjj reeds tweemalen te vergeefs had getracht te onlvlugten. HaarHaam is Magdalena Dubowski. De directrice van het klooster eischte haar op, maar de autoriteiten hadden haar nog niet uitgeleverd. Sedert eenige jaren woont een Hollaudsche majoor, Royen genaamd, in het liauaal; hij legt er zich op toe de landerijen, die geregeld aan over strooming zijn blootgesteld, droog te leggen. Eenigen tijd geleden pachtte hjj voor 50 jaren de pnszta Vlajkovetz bjj Werschetz en door toepassing van de in Holland gebruikelijk systemen van kanalisatie en waterlozing gelukte het hem zijne landerijen geheel van het watergevaar te bevrijden. Zij brengen tegenwoordig veel op. De majoor heeft om het land te bebouwen vele familiën uit Holland medegebragt, die eene geheeie kolonie vormen. PEK TELEGRAAF. PARIJS, 29 December. Heden diende de zaak van Challemel Lacour tegen Rochefort voor het correctioneel geregtshof. Challemel Lacour werd als civiele party veroordeeld in de kosten. KONSTANTINOPEL, 28 December. De stoomboot Provence, van de "Société des Messageries Maritimes", werd. terwijl zjj in de haven alhier geankerd lag. door eene Russische stoomboot aangevaren en zonk. Alle op varenden werden gered. Het verlies wordt op zes millioen francs geschat. CALCUTTA, 28 December. Ayub Khan is, op zjjne reis naar Teheran, den 14"1" December te Khafl aangekomen. LAHORE. 28 December. Men verwacht dat de Emir van Afganislan in het aanst. voorjaar Britsch-lndië zal bezoeken. RECLAMES Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longtering zeker de meest algemeene. de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst le Brussel eu later bijna overal geleerd, dat de leer. die een harsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaar- digeu en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de leer te gebruiken is in den vorm van capsules. De "Teercapsulés van Gutot" zjjn een der meest populaire geneesmiddelen voor bovengenoemde ziekten. Gewoonljjk neemt men twee capsules telkens voordat men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoe«lig bemerken. Ten einde de vervalsching «toor ieder geljjknamig product, waarvan de heer Guyot noch voor de qua- lilcit der teer zelf, noch voor de vervaardiging kan instaan, te vermijden, lrtte men op de driekleurige handteekening van den heer GUYOT op het etiquet van den flacon. A I) V K K T K N T I F Y DANKBETUIGING aan vrienden en bekenden voor de hulp en belangstelling, in den avond van den 261"° dezer aan mij en de mijnen bewezen, alsook aan de brandweer, voor hare spoedige hulp, waardoor wjj voor een groot onheil zijn bewaard gebleven. H. J. J. LABREE. Blijkens nnilerhandsche acte, van 24 December 1881, is tusschen M'. PAUL CLAUDE LIBRECHT LEZWIJN. PAULUS GLAUDUS CORNELIS EIGEMAN, MARINUS JACOBUS EIGEMAN en WILLEM JOACHIM SURINGAR, de heide eerstgenoemden Commissionairs in Eflecten en Kassiers, de beide laatst genoemden zonder beroep, alleii wonende le Leiden, aangegaan eene Vennootschap lot voortzetting der zaken tot heden onder de firma nLEZWIJN ENI EIGEMAN" le leiden door voornoemde Mr. PAUL CLAUDE LIBRECHT LEZWIJN en PAULUS GLAUDUS CORNELIS EIGEMAN uitgeoefend en ten doel hebbende: hetzjj voor gemeenc rekening, hetzij voor rekening van derden te koopen en te verkoopen publieke Eflecten, aandee- leu in Negotiation en Loterijen; het in deposito nemen van gelden; het plaatsen van kapitalen op hypotheek, op de Grootboeken der Nationale Schuld, op prolongatie en in beleening; liet inkasseren van wissels, assig nation. orderbriefjes en promessen; het ontvangen van renten van kapitalen op de Grootboeken der Nationale Schuld geplaatsten voorts alles wal ver der kan geacht worden te belmoren tot de uitoefening van hel vak van Commissionairs in Effecten en Kassiers. Deze Vennootschap is gevestigd tc Leiden en aangegaan voor een tijdvak van tien jaren, aanvangende 1° Januari 1882 en eindigends 31 December 1891. Alle de Vennootcn hebben de teekening der firma, doch alleen voor zaken het onderwerp der Vennootschap rechtstreeks betreffende. Waarvan aankondiging ingevolge de Wet.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3