sedert eenige dagen wordt er in de pers melding van gemaakt, dat vah den kant der erfgenamen van wijlen Z. K. 11. prins Frederik bedenking zou worden ondervonden tegen de erkeuning van hel regt van den staat om de domeingoederen, bedoeld bij de wet van 25 Mei 1816, tot zich te nemen. Wij meenen te kunnen mededeclen, dat er van verzet legen dat regt nog nieis gebleken is; maar nel schijnt bij den Deenscheu tak der erfgenamen twijfel te zijn gerezen omtrent de interpretatie van de bedoelde wet, en moet daaromtrent het advies zijn gevraagd o. a. van een der juridische hoogleeraren van elke onzer rijks universiteiten. Naar wjj meenen te welen zou het de vraag gelden, of onder de woorden "wettige mannelijke afstamme lingen", in art. 1 der wet, moet verstaan worden: "de mdle en mile". Uit Kralingen meldt men, dat door den heer Viruly te Leiden aan zjjne huurders van landerijen in den Prins-Alexanderpolder eene aanmerke lijke vermindering van pacht is geschonken. De gemeenteraad van Haarlem heelt bepaald, dal de kermis aldaar voortaan zal aanvangen op den eersten Zalurdag in Augustus en eindigen op den tweeden Maandag daaropvolgende. Dezer dagen, meldt het K. v. d. I)., maakten wij melding van een geval te Niëuwer-Amstelalwaar iemand een aarden pot vermiste, wa^*iq hij een aanzienlijk bedrag aan eflectrn had verborgen. Deze zaak is echter gelukkiger afgeloopeo dan de eigenaar had durven vermoeden. Bij een naauw; keurig onderzoek in tegenwoordigheid van den veldwachter is gebleV ken. dat men niet op de juiste plaats had gegraven; want een eindje ver der dan de kuil kwam weldra de pot te voorschijn! 'De inhoud was nog ongeschondenalleen een beetje nat. Te Arnhem is eene dienstbode heimelijk bevallen. De justitie heeft geconstateerd, dat het kind eenige oogeublikken later een gewelddadigen dood is gestorven. Aangaande de arrestatie van den commies der posterijen C.op hef Zwolsche postkantoor, verneemt het V. D. nader, dat hjj heeft bekend in de 14 dagen lijd dat hjj aldaar dienst heeft gedaan (de andere 10 dagen van December is C. met verlof naar 's Hage geweest) drie brieven met geldswaarde te hebben geopend en de waarde zich te hebben toegeëigend. Verder heeft C. bekendte 's llage den vermisten aangeteekenden brief van den postambtenaar Vissering aldaar te hebben ontvreemd en de waarde, ruim ƒ900, zich te hebben toegeëigend. De gearresteerde wordt in het huis van arrest dag en nacht bewaakt. Op den stoomtram van 's Hertogenbosch naar Vught had een ongeval plaats Een der conducteurs viel, terwijl de trein in volle vaart was, ach terover van het balkon, met het noodlottig gevolg, dat hij kort daarna aan inwendige kneuzingen overleed. 'sGRAVENHAGE. 30 December. Door Z. M. is W. II. A graaf de Perponcher Sedlnitzky, 2« luitenant: bjj hel 1' llannoversche uhlanen-regiuienl n". 13, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw. Door Z. M. is aan jhr. nr. P. 11. Gevers Deynoot. referendaris bij liet, kabinet des kouings, vergunning verleend lot het aannemen en dragen der. onderscheidingsteekenen van ridder tweede klasse der orde van Verdiensten; van Waldeck en Pyrmont, hem door Z. D. 11. den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Z. M. heeft aan jhr. mr. P. A. van den Velden, ten gevolge van eene nieuwe organisatie van het dienstvak, waartoe hij behoort, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het departement van justitie, en hem benoemd to secretaris van den hoogen raad van adel: Aan den heer A. Frederiksc is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver-» leend als tijdelijk adsisteni aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Tot ontvanger der directe belastingen te Dalfsen is benoemd de heer F. Raadt, surnumerair ter inspectie Amsterdam. -- Door Z. M. zijn na afgelegd vergelijkend examen benoemd tol surnu merair bij liet bestuur der directe belastingen, invoerregten en accijnsen: G. B. Wendel, jhr. A. J D. Coenen, P. A. van de Velde, J. C. C. Slote- maker, A. M. Vermere, D. Fennema. A. E. F. A. baron van litersum, A. J. J. Ente, W. L. Koopmans, W. C. Kttyk, A. C. van Deventer, H. Bejjer- i man, A. U. J. Verhoed', jh'. J. W. E. von Schmidt auf Altenstadt en 11. Hamstra. Den 28'1"1 December heelt aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderleekening plaats gehad eener verklaring tusschen Nederland en Duitschland, tot wederkeerige bescherming van handels- en fabrieksmerken. Z. M. de koning heeft lieden namiddag ten 5 ure in bjjzonder gehoor ont-angen den baron d'Anethan, ter overhandiging zjjner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van België bij het Neder- landsche hof. De nieuwe vertegenwoordiger van den koning der Belgen werd door V. M'. kamerheer-ceremoniemeester in een gala-rijtuig naar h^w koninklijk paleis geleid en vandaar met dezelfde staatsie naar zijne woning in de Nassaulaan teruggebragt. Z. Exc. de minister van buitenl. zaken leidde den diplomaat ten hove in. Na afloop der audiëntie werd de heer d'Anethan door H. M. de koningin ontvangen. In de correctionele teregtzitling van het geregtshof werd gisteren be handeld het beroep van een vonnis der regtbank te Middelburg, ingesteld door L. Th. A. 15.. huisvrouw van J. B. R te Philippine, waarbij zij, ter zake van verschillende dielstallcn van geld en winkelgoederenmet aanne ming van verzachtende omstandigheden, is veroordeeld tot 45 dagen een zame opsluiting. Hoewel bekl. voor den regler-commissaris had opgegeven de diefstallen uil armoede te liebhcn bedreven, trachtte zjj zich voor de regtbank te verdedigen met de beweringdat zij tot de diefstallen door een onweerstaanbaren en onverklaarbaren aandrang was gedreven, welke gees-estoestand zou zijn opgewekt door eene onbehoorlijke bejegening, haar aangedaan tjjdens hare zwangerschap, door den brigadier der marcchaussée te Philippine. Dit had een onderzoek van deskundigen ten gevolge, maar hun rapport belette toch niet, dal de regtbank bekl. toerekenbaar oordeelde en de medegedeelde straf over haar uitsprak. In hooger beroep maakte de geestestoestand der vrouw een punt van uitvoerig debat uil. De verdediger, mr. M. de Pinto, was van meening, dat waar het niet vaststond, dat bekl! in normalen geestestoestand verkeerde en dat zij voor de diefstallen toere kenbaar was, haar schuld ook niet kon worden aangenomen en zjj moest worden vrijgesproken. Hij geloofde, dat die abnormale toestand zeer goed kon zijn veroorzaakt door de bejegening van den brigadier. Adv.-gen mr. Gregory bestreed de meening, dat de toerekenbaarheid door bet O M. moest bewezen worden. Waar ontoerekenbaarheid wordt aangevoerd, gelijk hier door bekl., moet zjj daarvan bet bewijs leveren. Met de regtbank hechtte hij niets aan de rapporten der deskundigen, die eenerzijdsgebaseerd zïjn op verklaringen van bekl. of hare familieleden, maar waaruit levens blijkt, dal "cleplomanie". als waarvan hier sprake is, zich in den regel vóór, doch hoogst zelden na de zwangerschap voordoet. De beweringen van de verdedigers bij regtbank en hof en het gevoelen der deskundigen vloeiden allen uit dezelfde bron, namelijk uit den mond van bekl., maar deze moest z. i. als eene zeer gewone diefegge worden beschouwd. Zijn requisitoir strekte ten slotte tol bevestiging van het vonnis. Het hof, heden in deze zaak uitspraak doende, heeft het vonnis van de regtbank te Middelburg bevestigd. De toerekenbaarheid is alzoo ook door den hoogeren regter aanwezig geacht. Het hof heeft voorts heden uitspraak gedaan in de zaak van M. C. droogist te Amsterdam. Het heelt het vonnis der regtbank te Amsterdam, waarbjj was ontslagen van reglsvervolging. bevestigd: alsmede tot twee jaren gevangenisstraf en twee boeten van 50 veroordeeld A. H., uit Schie dam, die gisteren teregt stond ter zake van valschhcid in geschrifte. In de correctionele teregtzitling stond o. a. teregt zekere S. K.uit Rotter dam die door de regtbank aldaar is veroordeeld tot 2 jaren celstraf, wegens diefstal vau 3 stukken bever en 1 lap zwart eskimo, uit een pakhuis aan de Gedempte Binnenrotte, ten nadeele van de firma R. Ook in hooger be roep hield bekl. zijne onschuld vol. Advocaat-generaal mr. Gregory eisclite bevestiging van het vonnis. Het hof deed nog heden uitspraak en heeft bekl. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Volgens het Fad. is de dader van den diefstal bij den beer van Her- zeele alhier gearresteerd. Hel was de, knecht, die zich zelf heeft opgeslo ten; de overtuigende bewijzen zijner schuld zjjn aan het licht gekomen. BUITENLAN DSCII E BER IGTEN. BELGIË. Onlangs heeft de gouverneur van Brabant een commissaris naar Neer- heylissem moeten zeilden, om bij de gemeenteraadsverkiezing het voorzitter schap te beklecden, daar de burgemeester en wethouders niet lezen ol schrijven kunnen. Theresia Defruit, die op 24 Nov. II. zekere A. Lebrun den inhoud van een kop vitriool in het aangezigt wierp in eene danszaal op de Groot# Markt te Brussel, is gisteren voor de correctionele regtbank verschenen. Zij werd veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf en 250 fr. boete. E1IIGELAND. LONDEN, 29 December. De vrouwelijke Land-league heeft eene circulaire rondeezondenwaarin alle afdeelingen van dien bond in Ierland aangespoord worden om op 1 Jan. eene bijeenkomst te beleggen. Zoo daaruit inhechtenisnemingen ol vervolging voortvloeiendan moet meti niettemin den volgenden Zondag op hetzelfde uur weer overal bijeenkomsten beleggen en men moet deze manier van doen volhouden zoolang de .regering aan het bijeen komen der vergaderingen moeijeljjkhéden blijft in den weg leggen. De leden worden voorts vermaand zich in geen geval te laten bewegen om voor de overheid eene belofte van rustig gedrag af te leggen. Te Kilmallock in Ierland, was dezer dagen de politie aan het pa trouilleren, toen hulpkreten haar naar een pachlershuis lokte, waar een doctor met eenige anderen bezig was een pachter, die niets misdaan bad dan dat hjj zjjne pacht betaald had, duchtig af te ranselen. De gevaugeneming der geweldenaars had een grooten volksoploop en vechtpartjj tusschen politie en gepeupel ten gevolge. De heer Vivian, lid van het parlement, niet afgeschrikt door het ge beurde met den heer Powell, heeft met twee vrienden een luchtreisje onder nomen. Toer. zij na eenig rondzwalken wilden nederdalen, verloren zij hun anker, en schoten dientengevolge tot eene ontzettende hoogte naar boven, over de zee. Gelukkig echter dreef eene luchlstrooming hen weder landwaarts; zjj daalden en slaagden er eindelijk in, hoewel ileerlgjk ge schokt en gehavend, weder vasten grond onder hunne voeten te krijgen. Bij gelegenheid van het Kerstfeest werd in eene methodisten-kerk Ie Cramborne-, West-Cornwallis, in eene boven de kapel gelegen zaal een Kerstmis-bazar gehouden. Plotseling zonk de bodem weg en ongeveer 300 personen van beiderlei kunne stortten in de kapel, waarin ook ren talrijk publiek bijeen was. Er ontstond een ontzettende schrik, vooral daar eene stikdonkere duisternis heerschte; de vallende vloer van de bovenste verdie ping had namelijk krooncn en gasbuizen meegesleept en alle licht uitgedoofd. Onmiddellijk gedood werd niemand, maar een groot aantal personen be kwam wonden, waaronder enkele zeer ernstig, zoodat aan hun behoud ge wanhoopt moet worden. Te Brighton is in het Theatre des Variétés, bij gelegenheid van eene door een kunstenaar gegeven voorstelling, een jongen, bij het afschieten van een kanon, zoodanig door de prop getroffen, dat hem de hersens wer den weggeslagen. Uit Durban meldt men aan de TimesDe groote Boeren-bjjeenkooist te Paardenkraal is zeer rustig afgeloopen. Politiek werd door niemand aan geroerd, behalve door de predikanten, die in hunne preken hunne hoorder»

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2