BUI TENLAN DSCIIE BERIGTEN. bofen het oog toebragt, vermoedelijk uit wraak dat deze laatste als ge- tuige optrad, toen de broeder van R. onlangs een gedeelte van den neus van een huzaar afsneed, en deswege veroordeeld werd tot drie maanden celstraf. keerde in een voldoenden toestanddoch niet aldns was het gesteld met de kistwaarin de stoffelijke overblijfselen van den grooten zeeheld bewaard worden. Doeltreffende maatregelen waren noodig om het behoud daarvan te verzekeren. Aan den heer P. J. H. Cuypers, architect der rijks-museum- gebonwen, die met het hierbovenbedoelde onderzoek was belast geweest, werd de laak opgedragen lot hel treffen der noodige voorzieningen en op diens voorstel werd besloten omten koste van den staat eu met toestem ming der afstammelingen van de Ruyter, de bestaande kist en de daarin bewaarde overblijfselen van den grooten en vromen vaderlander in eene nieuwe looden kist en deze in een nieuw eikenhouten omhulsel te doen overleggen. De plegtige overlegging had gisteren namiddag plaats, zijnde de datum, waarop den luitenant-admiraal-generaal Michiel Adriaanszoou de Ituyter. in den avond van zijne schitterende en onbevlekte loopbaan, ten jare 1672, door burgemeesteren en regeerders van Amsterdam, om »zjjne groote beqiiaamheit, ervaarenlieit en wakkerheil" hel gebied over al hun krijgsvolk aan IJ en Waalkant werd opgedragen. De nieuwe kist is op het deksel voorzien van eene sierlijke koperen plaat met het navolgende opschrilt//Michiel Adriaanszoon de Ruyter, Luitenant- Admiraal Generaal van Holland en West-Vriesland, geboren te Vlissingen 24 Maart 1607, overleden 20 April 1676 aan de wonden ontvangen voor Messina, begraven 16 Maart 1677 en door de zorg der Ncderlandsche Regering in deze kist gelegd 28 December 1881". Bij de pieglighcid waren, behalve een beperkt aantal genoodigden, tegen woordig: de heer mr. P. F. Hubrecht, secretaris-generaal bij het dep. van binnenlandsche zakendoor den minister van binnenlandsche zaken gecom mitteerd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regering; de heeren Jo- han Wiihem de Ruyter de Wildt, gepens. schoui-bij-nacliten van de familie Elias, Jan Maurits Elias, directeur der maatschappij //de Atlas", Pieter Elias Pieterszoon, mr. Wouter Hendrik Elias, regter in de arrond.-regtbank te Amsterdam, als vertegenwoordigers der beide takken van de afstammelin gen van den vlootvoogd, alsmede vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur van Amsterdam en van het kerkbestuur der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam. De secr. gen., mr. P. F. Hnbrecht, sprak een toepasselijk woord, waarbij hij o. a. deed uitkomen, dat de Ie verrigten handeling voornamelijk moest beschouwd worden als een bewijs van hulde, door de tegenwoordige regeriiis aan de nagedachtenis van den luitenant-admiraal- generaal Michiel Adriaanszoon de Ruyter gehragr. Vervolgens daalden allen in den kelder af om de stoffelijke overblijfselen van voornoemden luitenant- admiraal-generaal te bezigtigen, waarna een proces-verbaal werd opge maakt, het feil der overlegging constaterende, dat door al de genoemde heeren werd onderteekend. Als hulde der familieleden werd vervolgens een prachtige krans van laurieren, immortellen en witte camelia's door het twaalljaiig zoontje van een der heeren Elias op de kist nedergelegd. De schout-bij-nacht de Ruyter de Wildt nam nog het woord om der regering dank te zeggen voor hare hulde aan den grooten zeeheld, waarbij hij ook hel woont rigtte tot eenige jonge adelborsten, naneven van de Ruyter, hen wijzende op zulk een voorbeeld, in hel bgzonder op den christelij- ken zin van dezen grooten vaderlander. Daarmede nam deze plegtigheid een einde. J Door wijlen den heer Joh. Hilman, te Amsterdam overleden, zijn de navolgende legaten vermaakt: Aan de vereeniging voorchristelijk nationaal onderwijs aldaar 10000Sophia-Stichting te Scheveningen ƒ8000; alge meene armen te Amsterdam 8000het Kinderziekenhuis idem ƒ8000; het college Zeemanshoop idem ƒ6000; de Prins-Hendrik-Slichting te Egmond aan Zee ƒ6000; de vereeniging tot aanleg van een rij- en wandelpark te Amsterdam 4000: de vereeniging voor ziekenverpleging aldaar ƒ4000; de vereeniging voor burgerziekenverpleging ƒ3000; het gemeentebestuur te Amsterdam, ten behoeve der Protestantsche armen /2000; idem R K. armen /2000; idem Israëlitische armen /2000: de maatschappij voor den werkenden stand ƒ3000; de inrigling voor volwassen blinden (Stadhouders kade) 2000de inrigting tot ondersteuning van blinden te Amsterdam ƒ2000; tie inrigting tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden 2000; de Maatschappij voor den wfrkenden stand afd. Ambachtsschool ƒ2000; de i inrigting voor Stadsbestedclingen /2000; de inrigling «Taliiha Kumi" te Zetten ƒ2000; het zedelijk ligchaam //Charitas" te Amsterdam /1000; hel zedelijk ligchaam »Sarepta" te Amsterdam ƒ1000; het Koning Willemshuis ƒ1000; de bewaarschool voor kinderen (Vinkestraat) 1000; de inrigting voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen ƒ1000; de school voor have- looze kinderen ƒ1000; de inrigling voor doglijders (Spinozastraat) ƒ1000; de algemeene Nederlandsche vrouwen-vereeniging //Tesselschade 1000; de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam ƒ1000; de diaconie der Ned. hervormde gemeente, de gebouwen en erven, zamen uitmakende de //Willèft Hendrik Uilmans-Stichting" in de nieuwe Looijerstraatbene vens tol onderhoud en voeding 125,000; de gemeente Amsterdam, ten be* hoeVe harer bibliotheek, de boekenverzameling en platen met losse kasten; j het rijksmuseum van schilderijen het marmeren beeld, voorstellende //Ceres" en het portret van den St.-Bernards-hondt door Te'Gempt geschilderd, be nevens het kamertooneel met loebehooren. Alles vrij van successieregten. Uit Drenthe meldt men, dat sedert eenigen lijd door Duitsche koop lieden veel rundvee wordt opgekocht, voornamelijk eerste soort kalf- en melkkoeijen. Daar zij niets dan best vee uitzoeken, zijn zij genoodzaakt hooge prijzen te hesleden, voor kalfkoeijen tot ƒ235. -- Dbor het geregtshof te 's Hertogenbosch is R. d. R., oud 38 jaren, brievenbesteller te 's Uertogenboschschuldig verklaard aan het door een agent der hoógere regering verduisteren van aden en bescheiden, die hem ter zake van zijnen post waren overgegeven of medegedeeld en met aanne ming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot twee jaren celstraf en in de kosten. Zekere R., te Venlo, is aan de justitie te Roermond overgeleverd, omdat I ij op den tweeden Kerstdag den jongeling H. eene gevaarlijke snede 'sGRAVENHAGE29 December. Tot burgemeester der gemeente Vries is benoemd de heer C. P. Eb- bingc Wubbensecretaris dier gemeente. De heer P. J. van de Kamp, hoofd eener openbare lagere school te Roermondis benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Maastricht. Bij het dep. van oorlog zijn benoemd: tot commies, de hh. mr. W. J. Wintgens en P. W. Steenbergen, thans adjunct-commiesen bij dat departe ment, en lot adjunct-commies, de hh. C. A. Sehreurs, Ph. Hermans, W. H. N. Meltzer en P. Vrugt, thans le klerken bij dat departement, alsmede de heer mr W. P. graaf van Bylandt. De Oost-Indische ambtenaar J. Hendriks, laatstelijk 1« gezagvoerder bjj de dienst der kustverlichling in Nederl. Indië, thans met verlof in Europa, is eervol uit 's lands dienst ontslagen. -A Tot secretaris bij den geneeskundigen raad van Zuidholland is op nieuw benoemd de heer dr. C. P. Pous Koolhaas alhier. De duur der detachering bij het wapen der infanterie in Ned. Indie van den 1" luit. J. J. P. Buhlman is weder met een tijdvak van twee jaren verlengd. De officier van administratie 3' kl. C. M. Krul, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld, en de lait. ter zee 2e kl. P. J L. de Gijselaar aan boord van dien bodem geplaatst. De eerste kamer nam heden met algemeene stemmen aan de begroo tingen voor den arbeid der gevangenen, voor de algemeene landsdrukkerij, het burgerlijk pensioenfonds en hel domcinfondsverschillende si ppletoiré begrootiugs-ontwerpen17 naturalisatie-ontwerpen, enkele onteigenings- ontwerpen en goedkeuring van verkoop of ruiling, de verlenging van den termjjn der herziening van de ijkwet en eindelijk hoofdstukken I (Huis des Konings) en VII/# (Nationale Schuld) der staatsbegrooting voor 1882. zoo mede de wet op de middelen. Tegen de laatste stemde de heer Blijden, steinals protest legen de onvoldoende toezeggingen der regering tot af schaffing der staatsloterij, waar tegenover de minister van koloniën, bij ongesteldheid van zijn ambtgenoot van financiën, antwoordende, wees op de vrij aanzienlijke opbrengst en op de noodzakelijkheid, om, als men geen inkomsten uit hartstogten wil trekken, nog veel belangrijker inkomsten te moeten prjjs geven. De kamer heeft, in strijd met een voorstel des voorzitters, om op 9 Jan. terug te komen, besloten op Maandag 16 January 'savonds ten 8 ure terug te keeren tot onderzoek en behandeling der staatsbegrooting voor 1882 en zulks met het oog op eventuële behandeling dan ook van het Fransche handelstraciaat. De heer van de Putte betwijfelde echter zeer of het voor- loopig verslag der tweede kamer over dat tractaat in de eerste 10 12 dagen te wachten was. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft heden E. v. M., uit Capelle a/d IJssël, en A. v. W., uit 'sHage, die jl. Donderdag teregt stonden ter zake van moedwillige brandstichting, ieder veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Aan laatstgenoemden, die zich bovendien aan mishandeling heeft schuldig gemaakt, werd nog eene boete van ƒ8 opgelegd. E. II. R.uit Boskoop, die zich in dezelfde Icregtzitiing had te verantwoorden wegens valschheid in een omlerhandsch geschriftw erd veroordeeld lol 45 dagen celstraf en twee boelen van ƒ50. Voor het hof verscheen, onder beschuldiging van valschheid in geschrifte, A. 11., oud 43 jaren, sjouwerman te Schiedam. Deze persoon vond, niet tegenstaande hij zoowel lot tuchthuisstraf als tot gewone gevangenisstraf vroeger veroordeeld was, als werkman een vrij goed beslaan in deslearine- kaarsenfabriek //Apollo" te Schiedam, maar zijne verslaafdheid aan sierken drank en dienstweigering gaf aanleiding tot zijn ontslag. Toen hij later beterschap beloofde werd hij toch weder aangenomen, maar de oude kwaal kwam al spoedig weder te voorschijn en toen werd hij voor goed weg gezonden.. Besch leidde daarna een zwervend leven eu om te trachten in zjjn onderhond te voorzien nam hij zijne tocvlugt weder lot oneer lijkheid. Hij schreef een briefje, waarin hij om koperen kranen ver zocht, hetgeen hij met den naam van den machinist der kaarsenfabriek onderteekende en aanbood aan de firma B. en Zoon te Rotterdam. Een drietal van die voorwerpen, ter waarde van ƒ15, werden in zjjn bezit gesteld, maar, hqewel hij er reeds in geslaagd was een sier kranen le ver- koopen, bevond besch. zich weldra in de gevangenis. Besch. legde eene vol ledige bekentenis af. Adv.-gen. m'. Gregory eischle eene veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf en twee boeten van ƒ50. en de verdediger mr. Saaymans Vader wees het hol op eenige verzachtende omstandigheden. De uitspraak is bepaald op morgen ochtend. De gezant van het Japansche keizerrijk aan ons hof zal den 9d,° Januarij a. s. in bet Hotel den Ouden Doelen een groot diner aan het corp diploma tique aanbieden. BEIiGIE, Zalurdag II. heeft nabij Trazegnies, op het snijpunt van twee wegen, eene botsing tusschen twee treinen plaats gehad. In bijna volle vaart is een trein van achteren gereden in den anderen, die bijna het kruispunt voorbij was, en bij de ontzettende verwoesting, daardoor aangerigtis het als een wonder, dat slechts 9 passagiers doodelijk of ligt gewond zjjn en hel gehecle treinpersoneel ongedeerd gebleven is.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2