LEID8CIE COURAiT, 306. I8SI VRIJDAG 30 DKCKMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jams 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. «srtri s j&pcssaa&t ST A DS-BER 1CIITE N. in, iv, v, VI, VII, 11 E R. - 1*1 K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vin LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 13deo December 1881, n°. 74/1 Provinciaalblad n°. 73), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1882: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art, 15, lett. a, der wel van den 7en April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente- apotheeken wel: voordelen verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 10, 11, 12 en 13 Januari voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 17 en 18 Januari, II, 19 en 20 Januari, 24, 25, 26 en 27 Januari, 31 Januari 1, 2, 3 en 7 Februari, 8, 9, 10, 14 en 15 Februari, 16,17, 21, 22, 23, 24 en 28 Februari en 1 en 2 Maart. 3, 7, 8, 9. 10, 14 en 15 Maart, VIII en de buitenwijk, op den 16, 17, 21, 22, 23 en 24 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnhereidersgoud- en zilversmeden, speciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III. IV en V, op den 28, 29 en 30 Maart, VI, VU, VIII en de buitenwijk, op den 31 Maart en 4 en 5 April, (eiken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze gemeente zal worden gehouden, op den 1,2, 19 en 20 Mei, 9, 10, 29 en 30 Juni, 24 en 25 Juli, 11 en 12 Augustus, van des morgens 9 tot des namiddags 3 oren, en wijders na den 24 Augus tus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: idat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den l8teD October nog aan den ijker, op de daarvoor aangege ven dagen, ter herijking moeten aanbieden; o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhan den hebben van maten en gewichten niet voorzien van de vereischte stempel- merken, volgens art 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te overtuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 9den December 1881 de letter in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 24 December 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE fl E KIG T K N LEIDEN, 29 December. De onlangs bij den gemeenteraad van commissarissen der gasfabriek ingekomen voordrag! bclreflende het maken eener verbinding van de stede lijke gasiabriek met den Hollandschen spoorweg, strekt om lot dat einde een contract aan te gaan met de spoorweg maatschappy, voor het vervoer der kolen en andere goederen van en naar de gasfabriek over eene verbin- dingsbaan. De maaiscbappij zal zich verbinden tot het aanleggen en onder houden dier verbindingsbaandaaronder begrepen de brug over de singel gracht naar bet terrein der fabriek. Voor bet vervoer van de waggons «aar de gasfabriek en het ledig terughalen wordt door de maatschappij ƒ2 per waggon in rekening gebragt, zullende echier het aldus jaarlijks door de gemeente te betalen bedrag niinmer minder mogen bedragen dan 5 pCt. van het kapitaalvoor aanleg van de verbinding door de maatschappij ver leend. liet voor den aanleg bestede kapitaal zat in gemeen overleg wor den vastgesteld; de raming bedraagt p. m. 87000. Crmmissarissen zijn van oordeel, dal uil deze overeenkomst belangrijke voordeelen vnnr de fabriek zullen voortspruiten. Tot heden hebben 281 personen bjj het gemeentebestuur alhier ver zoekschriften ingezonden tot verkoop van sterken drank na 1° Mei 1882. De uitslag van de gehoudene aanbesteding van het maken van een ringmuur met ingang bij het schoolgebouw aan het plantsoen, waarvan heden ten raadhuize de openbare aanbesteding plaats bad, is als volgt; Ingeschreven door de hh.VV. Verhoog, alhier, voor ƒ1700; J. Doom, alhier, voor ƒ1685; D. van Leeuwen en O. Rietnergen, alhier, voor ƒ1590, en de firma Gebr. Neuleboom, alhier, voor ƒ1498, aan welke laatste het werk is gegund Een inschrijvingsbillel is buiten aanmerking gebleven, op grond, dat het op ongezegeld papier was ingeleverd. De lieer Otlo Lamborg, has-butïb-, clavier- en declamations-humorist, uit Weenen, is voornemens eene kunstreis door Nederland te doen. De groote bijval, welken bij dezen zomer mogt ondervinden bij zijn optreden in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenh:ige, in het Feestge bouw te Rotterdam en in de Nieuwe Concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem, in verband met de vele aanvragen om ook in andere steden con certen te geven, hebben hem daartoe doen besluiten. De lijd, dien hij daar voor beschikbaar heeft, loopt van 15 January tot 15 Februarij 1882. De heer Albert de Leur, directeur van het Feestgebouw te Rotterdam, heeft zich bereid verklaard, de regeling dezer reis geheel op zich te nemen. In de Staatscourant worden opgenomen een overzigt van de zamen- stelling der couimissiöo voor de eind-examens der hoogere burgerscholen in 1881, van den duur en van den uitslag dier examens, en de verslagen dier commission in de verschillende provinciën. Door liet departement van oorlog zijn ten behoeve van het leger in de garnizoenen en legerplaatsen voor den lijd van écn jaar. ingaande 1 Ja nuary 1882, contracten gesloten voor de levering: van rgsl met F. J. Frcni en Comp. ƒ13 07 per 100 Kgr.van goit met R. J Stegcman Jr. (e Deven ter ad ƒ11.79, van bruine booncr, met J. Miinlinga te Groningen ad 12.50, van graattwe erwten in de V mil. afd. met 0. J. Stegcman Jr. ad ƒ1372, in de 2e mil. aid. met Z. van Gerreviuk te Deventer ad 13.18 en in de 3' mil. afd. met J J. Ochtman te Goes ad 13.38 en van graauwe erwten met J. Muntinga te Groningen ad ƒ12 50. alles per HL. Door de commissie, zitting houdende te Middelburg, is de acte van bevoegdheid als apoihekers-bediende uitgereikt aan de dames E. P. Denners, M. E. Wafelbakker en R J. Wijnen, allen wonende Ie Amsterdam. Eene dame trok zich tijdens het examen terug. Hel examen is afgeloopen. Door de commissie, zilting houdende te Utrecht, zijn twee candidatcn. die zich voor het examen haddon aangemeld, afgewezen. Een derde trok zich terug. Het stoomschip Prinses Jmaliavan Batavia naar Amsterdam, is op 28 Dec. te Napels aangekomen. Aan het verschenen jaarboekje der Chr. Ger. kerk in ons land over 1882 wordt het volgende ontleend: Er zijn 366 Chr. Ger. gemeenten, waar van o. a. Amsterdam met 4303, Rotterdam met 4212. Leiden met 1900Urk met 1739 en 'sGravcnhage mei 1370 leden. In 288 gemeenten zijn predi kanten gevestigd, terwijl in de vacante gemeenten de dienst door naburige predikanten ol studenten der theol. school wordt waargenomen. //Metlray" bad, blijkens de mededeeling in hel jaarboekje Onesimtis, in 1881 een goed jaar; de koning bezocht het en aanvaardde vrijwillig het beschermheerschap. Landbouw en veeteelt leverden goede baten; de jaar- ïyksche bijdragen namen toe; van mr. P. Heringa Cats, te Oranjewoud over leden, ontving men liet vorstelijk legaat van 50000. 133 jongens werden op de kolonie gepleegdde berigten van de ontslagen kweekclingen waren over het geheel gunstig. Aan den Leidschendam geraakte eene jonge dochter van omstreeks 16 jaar in den Leidschen Vliet. Ofschoon nooit te water geweest, zwom zjj toch de 40 meter breede rivier over, waarna zg door de juichende menigte op het drooge werd gehaald. (IV. R. C.) Te Delft is door de politie aangehouden zekere W. P., oud 49 jaar, zonder vaste woonplaats, die in de laatste dagen bij verschillende winke liers aldaar goederen had gehaald op naam van het St. Joris gasthuis of op naam van het ziekenhuis. Te Amsterdam had gisteren eene eigenaardige plegligheid plaats in de Nieuwe Kerk op den Dam. In het voorjaar van 1881 werd van rijkswege een onderzoek ingesteld mar den toestand van de praalgraven in die kerk, o. a. ook naar dat van den ltiiienaui-admiraal-generaal Michiei Adriaanszoon de Rtiyter. Rij deze gelegenheid werd, in overleg met de familietevens de grafkelder, die zich onder dit monument bevindt onderzocht. Deze ver-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1