COURANT. LEinSCHC V. 305. 18SI. DONDERDAG 29 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De pr{js der Advertenlifn is van 1—4 LEIDEN, 28 December. Ter vervulling der bestaande vacature in het collegie van curatoren van bet gymnasium alhier zijn door dat collegie aanbevolen de hh. dr. T. Zaayer en mr. S. Ie Poole. Gisteren avond hield de Hollandsche Maatschappij van fraajje kunsten en weienschappen (afdeeling Leiden) hare tweede vergadering mei dames, gedurende het aangevangen leessaizoen. In deze bijeenkomst trad als spre ker op de Zuid-Nederlandsche dichter Pol de Mout, wiens «■Lentesotternijen" in ieders handen zijn; terwijl zijn eerstdaags verschijnende; «Loreley" stellig op niet minder belangstelling mag aanspraak maken. Tal van grootere en kleinere gedichten, zoowel van het epische als het lyrische genre, werden door hem achtereenvolgens ten gehoore gebragt. Mogen wij van de eerste in het algemeen verklaren dat zij van Deers' poëzie op waardige wjjze ter zijde streefdenin het bijzonder mag gewezcn worden op de zinrjjke legende, waarin Adams gral ouder Golgotha's heuvel wordt voorgesteld als drager van den vloek der zonde en het kruis daarboven opgerigt als het leeken der verzoening, die den paradijsvloek in zegen verkeert. Ook «Docus de koewachter" behoort tot diezelfde dichtsoort, waarin de Mout uitmuntzooals ook zijn «Polichiuelle" dit bewijst. Zijne lyrische poëzie welligt te fijn om bij eene voordragt volkomen gesmaakt en voldoende srnoten te worden, bestond uit eeuige versjes, welker titels ons ontsnapten doch wier inhoud eene verheerlijking van hel leven der natuur, vooral dat der vogelen, ten beste gaf en ons deed zien dat ook deze dichter er naar streeft die natuur met den mensch tot een geheel te maken, waarbij de Uatste juist niet altijd in zijn absoluut koningschap der selfepping wordt gehandhaafd. Een klein, maar uitgezocht publiek, zooals wij dat in de '/Hollandsche maatschappij" gewoon zijn. woonde deze voordragt bij. welke zeker druk ker zou bezocht zijn geworden, indien niet te gelijker tijd de tooneelisteu van den Amsierdamsclicn stads-schouwburg,-onder directie van van Ollefen, Moor en Veltman, in den onzen eene tooneelvoorstelling hadden gegeven, beslaande uit: »Nelly", een volksdrama in 10 tafereelen, naar den bekenden roman van Charles Dickens, door Charlotte Birch Pleifier bewerkt en door C. J. Roobnl in onze taal overgebragt. Dat dit stuk zoo geheel verschillend van het geen iu den laatsten tjjd veelal werd ten tooneele gebragtware het slechts ter nille der afwisseling, op de belangstelling van het vrij talrijk opgekomen publiek mogt rekenen is evenzeer bewezen als het feit dat de vertooners uitnemend voor hunne taak berekend waren. Dat de voorstelling eerst na elf uren eindigde zal onzen gewonen verslaggever, die reeds zoo dikwijls zijne ontevredenheid over hel vroeg afloopen der abonnementsvoorstellingen te kennen gaf, zeker genoegen doen, al weien wij ook dat hij ten deze op geene algemeene instemming - welke trouwens op ieder gebied zeer zeld zaam is zal kunnen rekenen. Hoe dit ook zij, wij hopen de //Amster- dammers" spoedig eens weder te zien. Heden morgen werd op de begraafplaats nabij de Warmonderbrug het stoflelijk overschot ten grave gebragt van den heer K de Jong, iu leven eerste onderwijzer aan de openbare school 3e klasse n°. 1. Deze treurige plegtigheid werd door vele onderwijzers en belangstellenden bij gewoond. Hij de geopende groeve werd door den heer A. van der Harst, hoofd der school, waarbij de overledene werkzaam was, in hartelijke be woordingen hulde gebragt aan 'smans verdiensten en het verlies geschetst, dat door zijn verscheiden werd geleden. Door een der familie-leden, den heer Planjer, werd dank. betuigd voor de hier betoonde deelneming in het geleden verlies. Men verzoekt ons onder de aandacht van het publiek te brengen dat, ongelukkigerwijze, op het kerkbriefje van laatstleden Zatnrdag verzuimd is op te nemen de vermelding van de predikbeurt in de YVaalscbe Kerk op Oudejaarsavond. Die beurt zal vervuld worden door d». J. A. van Hamel, als gewoonlijk ten zes ure Gelijk verzuim heeft plaats gehad wat betreft de Evang. Lulhersche ge meente. Ook in de kerk dier gemeente zal het jaar godsdienstig gesloten worden op Zaturdag 31 December, 's avbnds ten 6 ure, door ds. Rümke. Tot notaris te Warmond is benoemd de heer J. W J. Pape, thans notaris te Ouder-Amstcl. Bij kon besluit van 23 Dec. jl. is bepaald, dat de stembriefjes ter ver kiezing van een lid van de tweede kamer der staten-g-eneraalin het hoofd- De prijs dvr Courant is per vierendeel jaars i,50, franco p. p. 2. fels 1.iedere regel meer 25 cents. kiesdistrict Middelburg op 3 Januarjj 1882 in te leveren, zullen geopend worden op 5 Januarjj daaraanvolgende. Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, zijn als apothekers bediende toegelaten de hh. T. Plet, A. N. Vechtmann en G. Ocumers; een candidaat werd afgewezen. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, is op 25 Dec. van Suez vertrokken. De Koningin Emma, op weg naar Amster dam. is op 26 Dec. van daar vertrokken. Gisteren middag is op de Maas onder Kralingcn gezonken de veerboot van Rotterdam op IJsselmonde, beladen met marktgoederen. Dit ongeluk is veroorzaakt doordat men hel bootje te kort aan de sleepboot had vastge maakt; door den zwaren golfsbg van voorbijgaande stoombooten is het omgeslagen. De opvarenden zijn alle gered. Men leest in het llhl..- liet was avond Een opperman vindt een pakket, blijkbaar van hooge waarde. De stempel, waarvan het was voorzien, ver klaarde wie de eigenaar was. Hjj gaal er heen, doch vindt mijnheer niet te huis. ,\'a elven gaat hij er andermaal heen en dringt er bij den huisknecht op aan lot den bankier te worden toegelaten. Hij stelt dezen het gevondene ter hand, eene waarde van ƒ35.000. De bankier geeft den opperman al vast ƒ200 voor belooning en verzoekt Item, met het oog op hel late uur, den volgenden morgen terug te komen. Het weekloon van den opperman be droeg 8. Levenslang heeft de bankier hem toen 8 daarenboven toege zegd, als loon voor zijne eerlijkheid. Ziedaar twee edele daden. Te Niettwer-Amstel heeft een diefstal plaats gehad van eenige effecten. De eigenaar had die stukken in een aarden pot in den grond achter zijne woning op het erf verborgen. Men vermoedt dat die veiligheidsmaatregel door anderen is opgemerkt, die in den nacht den pot hebben opgegraven. De politie heelt de daders nog niet in handen. Te Utrecht is eergisteren in hechtenis genomen de 21-jarige zoon van zekeren v. d. S.die zijne ouders mishandeld en zijne moeder verwond had, door haar in den vinger te bijten. Uit Apeldoorn meldt men. dat, even als in vorige jaren, Zatnrdag avond jl. len paleize. door de zorg van 1111. MM. den koning en de konin gin, weder een prachtige kerstboom was tentoongesteld, waarbij aan vele kleinen keurige geschenken werden uitgereikt, terwijl HH. MM. zich min zaam met het jonge volkje onderhielden. Maandag avond was er ook in bet weeshuis een ntooije kerstboom opgerigt. en zijn vanwege H1I. MM. fraaije geschenken aan de kinderen ter hand 'gesteld. Te Opheusden is Zatnrdag de vrouw van (1. C. na hare bevalling over leden. Daar zij geene verloskundige hulp van een deskundige heeft ge had, is door de justitie een onderzoek ingesteld en daarna het Ijjk naar Tiel vervoerd. Men meldt uit Zwolle: De koopman in manufacturen VV. van Kessel alhier verkocht vóór eenige dagen aan eeuige kooplieden zijn gelieelen winkelvoorraad en winkelopstand en vertrok met zijne vrouw naar Amster dam alwaar hij een huis huurde. Zijn inboedel en kinderen werden jl. Vrijdag per stoomboot naar Amsterdam vervoerd. Dienzelfden dag werd hij door de regthank alhier failliet verklaard; toen hij bij aankomst der boot zjjne goederen in ontvangst wilde nemen werd hij gearresteerd en Zatnrdag gevankelijk naar Zwolle teruggebragt. Te Groningen is Maandag morgen een hevige brand uitgebarsten in het korenpakhuis van de firma Rijkens Leopold aan het Ameland. Het pakhuis was vol met koren, gort, lijn- en mosterdzaad en in korten tijd stonden de bovenverdiepingen in vlam. Naar een tweede pakhuis van de zelfde firma was het vuur spoedig overgeslagen en hier vooral vond het rijkelijk voedsel door de groote hoeveelheid voorhanden lijnzaad Door het oplossen van het lijnzaad werd eene glibberige pap gevormd, die het voor de brandweer bezwaarlijk maakte zich op het terrein te bewegen. Eerst na drie uren werkens was men den brand meester. De oorzaak van de ramp moet worden toegeschreven aan den in hel eerste pakhuis staanden eest, waarmede men Zondags bezig was geweest granen en zaad tedroogen en waarin waarschijnlijk vuur is achtergebleven. De ramp werd gevolgd door een treurig ongeval. Des namiddags is een matroos, die geheel be langeloos den geheelen dag op de daken der belendende huizen aan het blusschen had medegeholpen van de bovenste sport van eene lange ladder naar beneden gevallen en met hel achterhoofd op de straat teregtgekomen. Hij had eene schedelbreuk bekomen. Zijn toestand is bedenkelijk. De persoon, die in een buitengewoon nommer van het Politieblad werd gesignaleerd als verdacht van diefstal van gouden en zilveren voor-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1