8CHE AMI, 1881, WOENSDAG 28 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. M°. 304, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs dtr Courant is per viei-endeel jaars 1.50franco p. p, 2.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 27 December, lij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen I ran 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 44, ƒ22.50, I ƒ4.70 en ƒ2.30, de laagste /44, ƒ22.50, ƒ4.50 en ƒ2.25 - Gisteren avond, omstreeks half tien, werd de rust onaangenaam ge- htoord door braudgeroep. het luiden der klok en het roeren der trom. Er was brand uitgebarsten in het boven-achtergedeclte eener woning aan de Papengracht nabij de Langebrug. Daar de bewoners allen afwezig waren, de brand bij het ontdekken reeds vrij wat uitgebreidheid verkregen en I maakte hij spoedig zoodanige vorderingen, dat hij een zeer dreigend aan- aitn verkreeg voor de aangrenzende perceelen. De krachtige werking der spuiten, voornamelijk van de stoomspuit, mogt dit gevaar afwenden, zoo- jat de brand bepaald bleef bij hel aangetaste perceel. De belendende wo ningen kwamen er, bijna ongedacht, met waterschade af. Naar wij verne- I men was het perceel verzekerd. - De gemengde commissie voor de stenographic uit de beide kamers der Istalcn-generaal heeft bekend gemaakt, dat de jaarlijksche (veertiende) cursus van stenographie den 30,leD January 1382 zal geopend worden. Inlichtin gen zijn te verkrijgen bij den heer C. A. Steger, eersten stenograaph bij I de staten-generaal. - Bij besluit van den gouverneur-generaal van Neder!. Indië, van 22 Oc- I tuber jl.is bepaald, dal voor een tijdvak van 75 jaren in erfpacht zullen worden aangeboden twee perceelen woeste gronden, bekend onder de namen Alas Leker en Alas Djtdiak, groot respeclivelijk 340 en 548 bouws (van 500 vierkante llijnlandsche roeden), gelegen in het district en de afdeeling Loemadjang, residentie Ptobolinggo. De commissie, zitting houdende te Middelburg, heelt aan drie can- didaten de acte van bevoegdheid uitgereikt als apothekers-bediende, t. w. de datnes L. O. Kamps, te Breda: M. Schuyt Best, te Zwolle, en M. J. S. S. Scbomper, te Gouda. Eene dame trok zicli tijdens het examen terug. Het stoomschip Drenthe, van Botterdam naar Batavia, is op 25 Dec. van Aden vertrokken. De Torrington, op weg naar Botterdam, kwam op dien dag te Marseille aan. In een buitengewoon nommer van het Politieblad berigt de officier van jusiitie Ie Middelburg, dat in den avond van 21 December jl. in eene herberg te Goes is ontvreemd voor eene waarde van ƒ1000 aan gouden en zilveren halsslotenkettingen, kruizen, oorbellen enz. voor boerinnen. Van dien dielstal wordt verdacht zekere J. K., 14 dagen geleden in die herberg opgenomen, oud ongeveer 45 jaren, volgens opgave herkomstig van Ubach over Worms, gestalte forsch, vlug, kleur blozend, baar en knevel donker, gekleed in nieuwe blaauwe kiel, en met een pet op. Te Vlaardingen kwam dezer dagen binnen het loggerschip Dankbaar heid. Toen het op de kabeljaauwvisscherij in de Noordzee was. werd bet plotseling door eene stortzee overvallen, waardoor de verschansing weid weggeslagen en een matroos tusschen de verschansing en bet compashuisje geslingerd werd en daartusschen zoodanig beklemd raakte, dat hem de borst werd ingedrukt, en hij enkele uren later na een vreesselijk lijden be zweek. Nog twee andere mannen werden door de stortzee opgenomen doch hadden liet geluk het want te grijpen en werden daardoor gered. Het meisje, meldt bel Hbl., dat Donderdag avond in den Z. Achter burgwal in bet water was gevallen, is door mej. Geziena Jonker, gehuwd met P. F. J. Stalman, in de Bloedstraal, tot bewustzijn teruggebragtdoor dien zij hel kind op haar schoot nam en //haren mond op dien van het meisje drukte, ten einde zuigende en inblazende de beweging van longen en borst weder op te wekken en tegelijkertijd de borst der kleine zamen- drukle en wreef". Dit is de tweede maal, dat deze flinke vrouw alsdus een drenkeling redde. üe bakker B. te üirkshorn, die wegens den brand ten zijne httize was in hechtenis genomen, is weder op vrije voeten gesteld. Bij zijn ver hoor te Alkmaar moet de overtuiging verkregen zijn, dat van brandstich ting geen sprake zijn kan. Sommige aanwijzingen doen vermoeden, dat door den oven, waarin 's avonds gestookt was, bet onheil is ontstaan. -- De iiecr P. A. Janssen, oud-kapitein der infanterie, thans directeur van het buis van arrest en bewaring te Middelburg, moet dat gebouw volgens bevel van den minister van justitie verlaten en zal eerlang terrgt staan wegens ongeoorloofde handelwijzen in zijne betrekking als directeur gepleegd. Te Eindhoven en te Helmond bestaat de gewoonte, gedurende Kerst* nacht in de herbergen te blijven tot de vroegmis begint. Ditmaal echter hebben de marechaussees in beide plaatsen de berbergen doen ontruimen en tegen een groot aantal personen proces-verbaal opgemaakt. Te Mierlo, nabij Eindhoven, heeft een hevige brand gewoed, waardoor een aanzienlek landbouwersbedrijl is vernield. Van den inboedel, gedorsclite en ongedorschte granen, hooi, levensmiddelen en bouwgereedschappen is niets gered. Te Nieuvvtnoer, bij Hosendaalheeft eene hevige vechtpartij plaats gehad., waarbij twee personen ernstig gewond werden en een gedood is. De dader van dezen manslag is zekere Denissen, woonachtig te Essen. Te Oss is bij liet rangeren van eeltige goederenwagens cett werkman tusschen de buffers beklemd geraakt, waardoor hij zoodanig werd verwond, dat er weinig hoop op zijn behoud beslaat. Te Elsloo, in Limburg, is het driejarig zoontje van een arbeider, dat met nog twee kinderen alleen te huis was, verbrand. Bij hunne tehuis komst vonden de ouders, die naar liet veld waren geweest, het oudste kind van 5 jaren en een nog jong kind in het bed slapende, terwijl liet derde half verkoold was. 'sGRAVENHAGË, 27 December. De eerste kamer der statrn-generaal is lieden bijeengekomen. Verschil lende ontwerpen en de begrooting-ontwerpen, bij de kamer ingekomen, zqu naar de aideeliugen verzonden, die beden avond zullen vergaderen. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De hooge raad heeft bij arresten, heden gewezen, verworpen de cassatie beroepen van: 1». B. W. S, geneesheer te lloogczand, door de reglbank te Winschoten veroordeeld tot zes geldboeten Ier zake van het even zooveel malen onbevoegd afleveren van geneesmiddelen, en 2°. H. E. v. d. D.koffij- huishouder Ie Rotterdam, door het geregtshof te Arnhem veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf wegens medepligtigheid aan gequaliftceerdcn diefstal. Het geregtshof alhier beeft kenuis genomen van de bekende zaak van den Amsterdamsehen droogist M. C.die verudgd werd ter zake van onwil- ligen manslag, als aansprakelijk voor de handeling van zijn bediende, die in plaats van wonderolie vitriool had afgeleverd, ten gevolge waarvan een kind van 3 maanden, dat liet vocht was ingegeven, is overleden. Door de regtbank te Amsterdam werd alleen de bediende veroordeeld lot 45 dagen celstraf en 25 boete, terwijl de droogist zelf werd ontslagen van regts- vervolging; maar ten gevolge van liet liooger beroep, door den officier van justitie bij de regtbank ingesteld, besliste liet geregtshof te Amsterdam dat ook de patroon ntoesl veroordeeld worden en sprak tegen hem dezcilde straf uil als aan den bediende was opgelegd. Op deze uitspraak volgde ecu beroep in cassatie, dat beregt werd door eene verwijzing der zaak naar het geregtshof te dezer stede, op grond dat het hof te Amsterdam, door niet opneming in bet arrest van het art. der wetwaarop de veroordeeling berustte, zich aan schending van den vorm bad schuldig gemaakt. Adv.-gen. mr, Gregory was van oordeel dal eene schuldigverklaring moest worden uitge sproken en aan geïntimeerde ook door dit hol de straf moest worden opge legd die het hof te Amsterdam reeds gewezen heelt Als verdediger trad op ni'. J. van Gigch, die concludeerde tot zijne vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aanst. Vrgdag. In de lieden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is in gekomen een voorstel van burg. en welh. tot het toestaan van de noodige gelden voor het plaatsen van een hek om de fontein op het rondpoint van de Bankastraat, welke eerstdaags uit handen van de maatschappij//Duinweide" ten behoeve van de gemeente zal worden overgenomen en een voorstel tot verplaatsing der ascli- en vitilnisslaal te Schevcningen. De commissie tot het oprigten van een huldeblijk aan wijlen den heer J. J. Cremer heeft bij adres aan den gemeenteraad verzocht om haar in den vorm van een geschenk lerttg te geven de door haar betaalde gelden voor het innemen van gemeentegrond. De voorzitter deelde voorts mede, dat burg. en weth. nog geen gevolg konden geven aan hun voornemen om de interpellatie betrekkelijk den schouwburg op heden aan de orde te stellen, daar nog niet alle inlichtingen en bouwstoffen, daartoe beuoodigd, waren ontvangen. Ilij hoopte in de volgende vergadering daartoe te kunnen overgaau. De lnit. ter zee in Fransche dienst, de heer Tessier. door zijn gouver nement heiast met een onderzoek naar de inrigting van ons koloniaal leger, is hier ter slede aan het Hotel Paulez afgestapt. Zijne zfitding staat in

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1