ooodzaken te Elwej le. landen. Te Elwej, Tor en MoSeswells worden zij aan eene strenge quarantaine onderworpen. De regering heelt een aantal «eneesheeren derwaarts gezonden en voor het onder dak brengen en de verpleging der pelgrims zorg gedragen. Water, proviand en geneesmiddelen worden door de regering verstrekt. Aan de kust is door 800 man een cordon getrokken, om de ontduiking der quarantaine-maatregelen te be letten. DCITSCIILAN». Hel zoogenaamde Nederlandsch paleisdat dezer dagen in het be- jjt van den Duitschen keizer is overgegaandagteekent van den tijd ,an Frederik den Croote. Koning Friedrich Wilhelm II werd er later ,oor 35000 ThI. eigenaar van en schonk het aan den zoondien hij bjj de gravin Lichtenau had, graaf Alexander Moriiz von der Mark. Inden volksmond heette het toen het Lichtenausche paleis. Zijn opvolger deed haar onmiddellijk na den dood van zijn voorganger gevangen zetten en haar palcis aan de administratie schenken, die er het «Maisnn de Charité" inliet overbrengen. Het de ontwikkeling der Linden tot hoofdstraat van Berlijn harmonieerde je bestemming van dit huis echter niet. Toen daarom de erfprins Willem Frederik van Oranje den wensch te kennen gaf een woning Unler den Lin- Jen te koopen, gelastte de koning dat iu 1805 hem dit huis voor 67000 thl. ami verkocht worden. De erfprins betaald* toen 7t 00 thl. contant, lerwjjl er 60000 als hypotheek op bleven staandie allengs werden afgelost. Van jen toenmaligen erfprins, later koning Willem I der Nederlanden, is hel paleis bij erflating op prins Frederik overgegaan, na wiens overlijden het veder aan de koninklijk Pruissische famalie door koop is overgegaan. Tegen prof. l.ampert, lid van den Beijerschen landdag, is eene straf- regtelijke vervolging ingesteld, wegens verduistering eener som van 20000 mark ten nadeele der Vrouwenvereniging van vliet Roode Kruis." Prof. A. Forster, te Bern, voorzitter der zoogenaamde aardbevings commissie, heeft een overzigt van de aardbevingen openbaar gemaakt, welke gedurende de vorige maand in Zwitserland zijn waargenomen. Daaruit bljjkt, dat op 17 van de 30 dagen aardschokken of aardbevingen zjjn ge voeld; 29 afzonderlijke aardbevingen en 41 aardschokken zjjn gedurende die 17 dagen waargenomen. OOSTENRIJK. In de laatstgehouden zitting van den gemeenteraad van Weenen is rapport uitgebragt over hetgeen de brandweer gedaan heeft hij den brand in het Ringtheater. Daaruit blijkt, dat de spuitgasten, ondanks het onver klaarbaar berigt der politie, dat er niemand meer iu het brandende gebouw was, terstond de krachtigste pogingen lubben aangewend om naar binnen te dringen. In een kwartier zijn door hen 120 a 130 personen door mid del van brandladders en vangnetten gered. Het doordringen op de trappen kon slechts zeer langzaam geschieden, daar de fakkels door den rook en de stiklucht werden uitgebluscht. Alle muren waren met eene dikke roet- laag bedekt. Het geweld van het vernielende element bleek voldoende uit het feil, dat ook de suppoost, die met het nazien der plaatskaartjes belast was, bjj de ramp is omgekomen, tèrwgl deze toch wel volkomen met de plaatselijke gesteldheid en de uitgangen van den schouwburg bekend was. De groote omvang, dien de brand reeds had gekregen toen de brandweer aankwam, was daaraan toe te schrijven, dat men niet alleen op bet loo- neel zelf niets tol blussching heeft gedaan, doch dat men ook veel te lang beeft gedraald om aan de brandwacht kennis van het onheil te geven. Te Weenen is onder voorzitterschap van den gouverneur, von Passinger, eene commissie vergaderd, beslaande uit vertegenwoordigers van regering, politie en gemeentebestuur, met het doel, de noodige maatregelen te bera men tot bescherming van het schouwburgpubliek. In die vergadering werd een uitvoerend comité benoemd, dat terstond zijn werkzaamheden begon met een naauwkeurig onderzoek van de verschillende schouw burgen der stad met bel oog op brandgevaar. -- De giften ten behoeve van de betrekkingen der slagtoflers van den brand bedragen reeds meer dan 600,000 fl. Geheel Weenen spreekt van een zekeren heer August Götlel, die daartoe 135,000 fl. heeft bijgedragen. De gever was een volkomen onbekend man. Hij is een Duilsch-Amerikaan uil New-York, tijdelijk te Weenen gevestigd en volstrekt niet van plan zijn stil. onopgemerkt leven aldaar ie veranderen. Hjj had zijne gift eerst naamloos willen inzenden, maar heeft bet nu openlijk gedaan om zjjne landslieden aan te sporen zijn voorbeeld te volgen Aan 56 familiën is reeds ondersteuning verleend, voor 76 kinderen is verzoek om onderstand en verpleging gedaan74 personen hebben zich aangeboden door den brand ouderloos geworden kinderen als de hunne aan te nemen. Voor vijftien oude lieden is voortdurend onderhoud aangevraagdterwijl nog 96 aan vragen moeten worden onderzocht. De lijst der bij den brand omgekomen personen, de vermisten daaronder begrepen, telt 620 namen. OOM T-I NU1 E. BATAVIA. 14 November. Het laatst ontvangen verslag van het gouvernement Aljeli en onder- lioorigheden, loopende tol 27 October jl.beval de volgende berigten: De stand van Atjeli was over hel algemeen zeer bevredigend. De eenige rust verstoring, waaromtrent berigt werd ontvangen, was het verbranden door mbratideurs der hutten van eenige Chinesche visschers aan de monding der Atjeh-rivier. nadat de bewoners verjaagd waren. Meer en meer blijkt, dat tusschen de hoofden der verschillende kleine maraudeursbenden weinig over eenstemming bestaat. De bevolking hield zich op groote schaal bezig met den sawah-arbeid; de velden hadden overal een goed aanzien. De gezond heidstoestand was gunstig; gevallen van cholera deden zich tot dusver in Atjeb niet voor. Nopens de onderhooriglieden vielen geene gebeurtenissen van eenig belang te vermelden. De cholera-cijfers der beide laatste dagen te Batavia zijn: 12 November. Inlanders: in behandeling 4, bijgekomen 8, overleden 8, hersteld 1, in be handeling gebleven 3. Europeanen: Geene. 13 November. Inlanders: in behandeling 3, bijgekomen 10, overleden 10, hersteld 2, in behandeling gebleven 1. Europeanen, 1 overleden. In de laatste dagen zijn er flinke regenbuijen gevallen, zoodat de atmospheer vrij wat frisscher is geworden. - Blijkens de door de regering gepubliceerde rapporten is West-Java niet zoo erg getroffen als andere streken der kolonie. Iu enkele districten vap de residenties Samarang en Suerabajja en ook op Madura heeft de cliolera-epidemie een zeer groot aantal menschen ten grave gesleept. Dat zelfs de anders zoo gezonde berglucht geen preservatief tegen deze ziékte voroit, blijkt uit het door een Samarangsch blad medegedeeld leitdat dessa Djaugklie, gelegen in de buurt van Tjandi, iu 12 dagen tjjds nagenoeg geheel uitgestorven is. Een vrij groot aantal huizen staal daar ledig, omdat de vroegere bewoners allen dood zjjn. Te Samarang zijn schandelijke toestanden in het «Stadsverband" aan hel licht gekomen en onderzocht. De gasthuizen staan nergens in een goeden reuk; maar de ergernis, welke hier gegeven werd, was toch al bij zonder groot. Men vermoedt eene verstandhouding tusschen de oppassers en den aannemer der begrafenissen, eene verstandhouding te verschrikkelij ker, wanneer men bedenkt, dat de oppassers 'savonds de ronde doen door het gesticht, en eigener autoriteit de gevallen van overlijden constateren en de dooden naar het doodenhok vervoeren, en dat genoemde aannemer per stuk betaald wordt, dus belang heeft bij het ontvangen van veel lijken. Uit Japara schrijft menDe gevangenis alhier is overvol. De oorzaak daarvan is de zeer langzame afdoening van zaken door den president voor de landraden van Koedoes en Japara, welke president gedurende vijf volle maanden zich hier niet heeft vertoond. Ten gevolge daarvan heeft het aantal onafgedane landraadzaken reeds hel cijfer van 150 bereikt. Te Malang is een zeer geacht Wedhoue, inl, districtshoofd, 'savonds geroepen zijnde op eene plaats, waar een dronken Eur. soldaat de orde verstoorde, door dezen met een klein mes zoo ongelukkig in de borst gestoken, dat een groote slagader getroffen werd en hjj is doodgebloed. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan het lid in den raad van justitie te Batavia m'. A. A. de Vries. Benoemd: bjj den waterstaat, tot opzigler le kl., l\ E. Austermaiin, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tol opzigler 2e kl de opziglers 3* kl. J. W. van de Graad eu G. L. Harms; tol opzigler 3' kl., W. L. de Wilde en C. J. Cohen; tot hulpomlerw.mej. A. Weits, hulponderw. voor de Indische dienst, thans werkzaam aan de openb. 1' lagere meisjesschool te Batavia. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf J. A. D. C. van Rhjjn. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor, de kapt. jhr. J. J. Sandberg. Vergund: aan den van het leger in Nederland bjj dat in Ned.-Indië gedet. 1<° luit., thans ritm. der cavalerie, G. J. IJssel de Schepper, naar Nederland terug te keeren. - x PEK TELEGRAAF. LONDEN, 19 December. De avondbladen maken melding van eene mQn- ontploffing te Abran, nabij Bolton. Men vreest dat er 180 menschen bjj omgekomen zjjn. ST. PETERSBURG20 December. De hier vertoevende gouverneur-gene raal van Oost-SiberiëAnatschinheeft het berigt overgebragt, dat het in 1877 verloren gegane stoomschip Jeannette van de Noord-Amerikaansche Pool expeditie is teruggevonden en dat aan de bemanning hulp is verleend. LONDEN, 20 December. Blijkens latere berigten is het aantal dooden bij de mijnontploffing veertig. Bjj besluit van den onderkoning is de Vrouwen-Land-league verklaard te zijn in strjjd met de wet en dientengevolge verboden. NEW-YOBK19 December. De regering zal hjj het parlement een ont werp van wet indienenwaarbij het plegen van een aanslag op het leven van den president der Unie wordt gestraft met den dood. RECLAMES Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van bronchitis, tering, catarrheu, verkoudheden eu iu 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas, voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen, ge bruiken de leer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzjj dat het hun verveelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heerGwoT, Pharmaceul te Parjjs, hebben al die min of meer rechtmatige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de leer te omgeven met een licht bedeksel van doorschijnende gelatine en er ronde capsules van te maken ter grootte van een pil. Deze capsules kan men zeer gemakkelijk innemen op het oogenblik dat men gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen, smelt de gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze capsules zijn zeer duurzaam, zóo zelfs, dat de capsules van een aan gebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teercapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan vjjf of zeven centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De teer is een zeer samengestelde zelfstandigheid, waarvan de vervaardi ging aanmerkelijk afhankelijk is van de wjjze van bereiding en vooral van de bestanddeelen waaruit men ze trekt. Onder anderen trekt men teer uit steenkolen, beuken-, pijn- en dennenhout enz.; het spreekt van zelf dat de geneeskrachtige eigenschappen van dit prodnet afhankelijk zijn van zjjn oorsprong en de wijze van bereiding. Met andere woorden iedere soort leer beeft bare bijzondere eigenschappen. Daarom is het niet le verwonderen dat, uit een geneeskundig oogpunt beschouwd, alle voortbrengselen, die men met den naam van teer bestempelt, niet dezelfde uilkomst geven. Tot het vervaardigen zijner Teercapsules gebruikt de heer Guyot niet anders dan de zoogenaamde «Noorweegsche teer", de eenigsté die niet bran derig is en het gemakkelijkst verleerbaar. Hij kan slechts voor dequaliteit en bij gevolg ook voor deugdelijkheid instaan van die capsules, waarvan de flacons op bet etiquet de driekleurige handteekening dragen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3