of op naam zijner ouders, of wel onder belofte later zelf te zullen betalen, mondbehoeften-en huishoudelijke of luxe-artikelen te doen verschaffen. Te Mierlo is gisteren morgen door het in brand geraken van een pé- troleum-lantaarn brand ontstaan in den stal van den landbouwer van firee. Ilel geheele gebouw, bestaande uit boerderij en herberg, is tot den grond afgebrand. Alleen het vee is gered. Eergisteren is ook een hevige brand uitgebarsten iu de bouwmanswoning van van Zuuk, onder Epe. Binnen den tjjd van 2 uren lag alles in ascli. Het vee werd gered. Te Sevenum, in Limburg, zijn in de vorige week by den pastoor Jansen twee kogels door het venster geschoten, nadat te voren de stoep voor zijn huis was opgebroken en de steenen legen de deur waren opgestapeld. De daders zijn onbekend gebleven. Als aanleidende oorzaak voor deze hande lingen worift opgegeven, dat gemelde pastoor veel geld verbouwd heeft voör de restauratie der kerk en daarvoor nog ƒ30000 schuld heeft gemaakt terwijl het gerestaureerde gebouw nog zeer veel te wenschen overlaat. Bo vendien moet het eigenmagtig aanstellen van een nieuwen koster nog zeer veel hebben bijgedragen tot ontevredenheid tegen den pastoor. 'sGRAVENHAGE. 20 December Door Z. M. den koning-groothertog is de lieer mr. G. Delprat alhier benoemd lot kommandeur der orde van de Eikenkroon. w j ij Bij kon. besluit van 17 Dec. II. is de bij dal van den 2df0 December II, gedane benoeming van T. 11. Oldenhuis Gratama, ontvanger der regis tratie en domeinen te Harderwijk, tot ontvanger der registratie en domei nen te Eist. op zijn verzoek ingetrokken, en is hij alzoo in zijne tegen woordige betrekking te Harderwijk bevestigd; en is voorts benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Eist de heer J. ter Pelkwijk, thans in dezelfde betrekking te Druten. Aan den heer A. Wermenbol is. op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Prinsenhage, De le luit. R. A. Jackson, van het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indiëis in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, onder bepaling dat lig tot 1 Januarij 1884 bij eerstgemeld leger zal gedetacheerd blijven. De commissie van beheer der nalatenschap van Z. M. koning VVillem'Il zal met 1 Januarij 1882 worden ontbonden. De minister van financiën en die van waterstaat enz. zullen Donderdag aansl. geen gehoor verleenen. lil de zitting van de tweede kamer van heden zijn, na aanneming van de begrooting van hel pensioenfonds, de beraadslagingen over het hoofdstuk Oorlog aangevangen. De hli. SeretFabius, Rooi en Wjjbenga bestreden dat budget, de eerste wegens de beginselen van den minister in de militie- en schulterijwetde heer Wjjbenga wegens het eindcijfer. De hh. de Ca- sembroot en Schrieck steunden den minister. De minister ontkende, dat politieke redenen de indiening der militie- en schutterij wetten vertraagd hadden Hij verdedigde den algemeenen dienstpligt bij de schutterij en zal ter oplossing der kaderquaestie een ontwerp voorstellen tot vermeerdering van het irarlemeut der onderofficieren. De discussie is gevorderd tot dje onderafdeeling maréchaussee. Morgen voortzetting. Een adres, houdende verzoek om de kermis te Scheveningen af te schaffen, is aan den gemeenteraad ingezonden, voorzien van de onder- teekeningen van 680 hoofden van huisgezinnen, te Scheveningen woon achtig. -„m HU1TKNLANDSCIIE BER 1 GTEX. BELG IE. De koningin zal in Februari) a. s. naar Oostenrijk vertrekken om al daar eenige weken te gaan doorbrengen bij hare dochter, prinses Stéfanie. Naar aanleiding van den brand te Weenen is het gemeentebestuur van Antwerpen reeds begonnen met het nemen van doortastende maatregelen. Aan hel «Thédtre royal", dat geheel vrij slaat, zullen aan beide zjjmuren bordessen met trappen aangebragt werden, ter hoogte van de verschillende gaanderijen, terwijl eveneens in elk der zijmuren deuren gemaakt zullen worden, regt tegenover de uitgangen van parterre, parket en stalles in de corridors. Bovendien zal in het midden dezer drie rangen een breed door- loopend gangpad worden gemaakt. Te St. Gilles heeft de politie een nieuw schandaal ontdekt. Eene her- bersiersler der Prtiissische straat aldaar is aangehouden; die vrouw lokte meisjes in hare herberg, waar zij op de schandelijkste wijze mishandeld werden. Git het onderzoek blijkt dat zeven meisjes, van 16 a 18 jaar oud, de slagtoff'ers van die vrouw zijn geweest. E W G E 8, LONDEN, 19 December. De voorzitter van het lagerhuis heeft dezer dagen, bij gelegenheid van een landbouwfeest te Lewes, geantwoord op een toast, die op.het parlement was uitgebragt. Hij deed daarbij de mededeelingdat in het komende jaar de regering een wcls-ontwerp zou indienen, wel niet om de nu voor Ier land aangenomen landwetten ook op Engeland toe te passen, doch dat althans ook daar de pachters in staat zou stellen de landerijen, waarin door hen belangrijke verbeteringen aangebragt waren, voortaan voor een vrij langen termijn tegen redelijken prijs in pacht te blijven houden. De Iersche landlords zijn voornemens, in de aanstaande maand te Dublin bijeen te komen, om over de toepassing der nieuwe wet op het grondbezit van gedachten te wisselen. Volgens de Irish Times hebben zij geen plan legen de wet le protesteren en zich legen de aanspraken der pachters te verzetten, maar willen zij eene vergoeding vragen voor de ver liezen, welke de toepassing der wel hun veroorzaakt, en hunne bezwaren doen kennen over de beginselen, tot dusver gevolgd door de sub-commissiën in de schalling van de waarde der landei ijenvoor het vaststellen der pacht. Van wege de regering is aan den Mikado van Japan een groot gj|,. portret van koningin Victoria ten geschenke gezonden. Het doek is g,. schilderd door mr. Sant. De admiraliteit heelt uil Zanzibar berigt ontvangen, dat de eigenaar van het slavenschip, welks bemanning tegenstand bood aan de boot van hei Engelsch oorlogschip Londonwaardoor kapitein Brownrigg en eenige nu. trozen gedood werdenis aangehouden. Het slavenschip is genomen. In de laatst gehouden zitting van hel Aardrijkskundig Genootschap alhier heeft men besloten, dat er eene op staatskosten uitgeruste expeditie naar Frans Josephland behoort gezonden te worden, om aan de Eiro, op welk schip de Engelsche noordpoolvaarder Leigh Smith zich bevindt, hulp te verleenen, daar toch naar alle waatschynlijkheid dit schip in liet jjs vastgevroren zit. Omtrent het parlementslid Powell is niets naders bekend. Wel zou. den Fransche visschers zijn lijk, in den ballon verward, ontdekt bebben maar bij nader onderzoek moet het een doode walvisch zjjn geweest. Op Uatfield House, eene buitenplaats, gleed dezer dagen een werk- man, die een telephoondraad zou spannen, uit en greep in z(jn val den geleiddraad van eene electrische Brush-lamp, die in het huis brandde. De electrische stroom doodde hem onmiddellijk. Te New-York wordt veel opzien verwekt door het openbaar makeu van een brief van Johnston, die tijdens den secessie-oorlog in de Vereenigde Staten generaal der Zuidelijken was. Hij beschuldigt den toenmaligen presi- dent der Zuidelijke Staten, Jefferson Davis, van ten eigen bate tweeuiillioen dollars uit de kas dezer staten le hebben verduisterd. In het proces van Guiteau is ook als getuige gehoord zijne vrouw van welke hij gescheiden is. Volgens hare verklaring is hij niet waanzin- nig. Bij hel afleggen van hare getuigenis hebben pjjnlijke tooneelen zich voorgedaan. Op dë heftigste wijze beleedigde Guiteau zijne voormalige echt genoot, als ook zijnen advocaat, omdat deze haar op de bank der getuigen had doen plaats nemen. Volgens de jongste berigten uit New-York is de uitvoer van vee tn vleesch van daar naar Europa thans zeer verminderd, omdat daaruit geen voordeel meer is te behalen. In het vorige jaar was het vleesch voor 10 cent per pond in de Vereenigde Staten te koop en kon het voor 16 cem in Liverpool worden verkocht. Thans moet men 13 cent in Amerika betalen. FBANKRIJU. Voor het uiteengaan der kamer van afgevaardigden hebben de leden der uiterste linkerzijden, met het oog op den uitslag van het geding Roustan, een voorstel goedgekeurd van den heer de Lanessan, hetwelk bp de opening der gewone zitting in January aansl. zal worden ingediend cn strekt om eene commissie te benoemen van 33 ledenbelast met eene enquête naar dc handelingen der consuls en andere diplomatieke vertegen woordigers van Frankrijk in de laatste tien jaren. Rij de heikieziug in het 18' arrondissement van de hoofdstad is de socialist Lafont gekozen; te Lyon kreeg de radicale candidaat Lagrande de meerderheid, 4674 stemmen, tegenover den socialist Humbert, die 4061 stemmen verwierf. Men leest in Paris: Wij vernemen, dal Mohammed Aarif-effendi, die, naar het zeggen van den heer Rochefort, hem het geheim in de Tunesische zaak zou hebben medegedeeld, dat het uitgangspunt van hel befaamde proces was, sedert anderhalf jaar krankzinnig is. Hel is ceil Turk, die Ronstantinopel moest verlaten om eene veroordeeling wegens valschheid in geschrifte. Dank zij de protectie van Kliércdinne kwam hij in liet Uardo. Na gedurende verscheiden jaren te Tunis te hebben geknoeid, werd hjj plotseling krankzinnig. Men moest hem binden, om hem am boord van het schip te brengen, dat hem naar Ronstantinopel zou terugvoeren, waar hij werd opgesloten. En dat is nu de man, die Rochefort het geheim van de Tunesische zaak heeft medegedeeld De prelect van politie te Parijs, die zich over den lijd, welke lot het ontruimen van een schouwburg noodig is. wilde overtuigen, liet Zaturdag avond in verscheiden schouwburgen zulks beproeven. Het Palais Royal was in 7%, Thédtre Francais in 7, het Chalelet, waar men de "huizend en één nacht" gaf, in 10 minuten ontruimd. De laatste schouwburg was stampvol, daar het stuk zeer in de mode valt. Het telt 20 tableaux, waar van het onderzeesch ballet, het inwendige van het paleis van Cleopatra, en een wilde jagt, met paarden en honden, bjjzonder verrassend móeten zijn. De heer Maxim, die de vermaarde gloeilamp naar de electricheits- tenloonstelling beeft gezonden en deswege benoemd is lot ridder van het Legioen van Eer, heelt in de Figaro een brief geschreven, waarin hij een middel aan de hand doet om brand in een schouwburg dadelijk te blus- schen. Heden, schrijft hij. is voor de mechanica niets onmogelijk. Ik verklaar, dat een automatische hrandbiusscher. onafhankelijk van alle men- scheiijke medewerkingrampen onmogelijk zaf makenwaarbij zoovele personen hel leven inschieten. Hij beweert verder een zoodanig toestel te hebben gevonden. De waschvrouwen te Arceuil-Cachan hebben het werk gestaakt en trachten de Parijsche vakgenooten over te halen, haar voorbeeld le volgen. Donderdag heeft ook over Algiers een vreesselijke orkaan gewoed, die veel schade heelt veroorzaakt. De telegraaflijnen tusschen Constantine en Oran werden verbroken en sommige dijken in de nabijheid van den Algiers- Oran-spoorweg zjjn vernield, zoodat de baan op verschillende plaatsen odder water staat en onbruikbaar is geworden. Men zegt, dat er vele kustvaar ders verloren zijn gegaan en dat de Tunesische brik Massour in de haven van Bona is gezonken. De kapitein en twee matrozen kwamen daarbij om. Git Alexandrië wordt gemeld, dat de Egyptische regering veel omvat tende maatregelen neemt, om te verhoeden, dat door de uit Mekka terug- keerende bedevaartgangers de cholera in Egypte overgeplant worde. In de Roode zee kruisen verscheidene oorlogschependie de bedevaartganger'

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2