COURANT. LEIR8CHE WOENSDAG 21 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Dt Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgesonderd, Dt prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2. A/sonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 20 December. Ter verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn heden opge komen: le aid. 475 van de 788 kiesgeregiigden 2' afd. 555 van de 983 kiesgeregiigdenin het geheel 1030 van de 1771 kiesgeregiigden. Het Nederlandsch tooneel (afdeeling Botterdam) gaf gisteren avond in den schouwburg alhier zijne zevende abonnementsvoorsielling, waarbij ,De schoonzoon van Mijnheer Poirier" ten looneele werd gebragt. Dit stuk is uil vroegere besprekingen in dit blad onzen lezers voldoende bekend, toodat wij ons kunnen bepalen tot de vermelding, dat de vcrtoonhg niets le wenschen overliet. Aan mevr. Burluge, die wij tot dusverre niet in de rol van l'oirier's dochter zagen optreden, komt vooral een woord van waardering toe voor baar fijn spel. Vooral baar //lk ben weduwe", aan het einde der derde acte, was uitstekend. Het stukje //Neen!" is zoo onbedui dend, dat wij er geen woord aan willen wijden, al werd het vrij verdien stelijk afgespeeld door de dames lleyblom en van Eyken en door de heeren tan den Heuvel en Poolmanaan wie wij iets beters toewcnschen om hunne krachten te beproeven of hunne reeds beproefde krachten beter te doen j uitkomen. In den afgcloopen nacht, ongeveer ten 1 ttre, is door eene onbe kende oorzaak brand ontstaan in ecu perceel aan de Haven, dat in aanbouw was, en dus r.iet was bewoond, en toebehooreude aan den lieer Osse«oori, aan de Oranjegrachi. Door de spoedige werking van spuit n". 7, al dadelijk I gevolgd door meerdere spuiten, heeft zich de brand, ofschoon er nog al wind was, slechts lol dat eene perceel bepaald. Heden namiddag, ongeveer 3 ure. is de 6-jarige Johanna van der Plas, wonende bjj bare ouders aan de Uiterste Gracht, n\ 178, al spelende aan den Ouden Rjjn in het water gevallen, doch onmiddellijk door A. Jansen, werkzaam aan dc Gasfabriek, en de Wringer, verwer in de Dakkersteeg, gered. Door dc geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer E. M van Steenbergen, med. doctorandus. Het practisch apothekers-examen, dat te Groningen is gehouden, ving aan op 5 en eindigde op 17 December. Van de 5 candidaten zijn geslaagd de hh. E. Sybolts, J. van der Schalk, J. C. Keur en J. F. Mekel. Een trok zich onder het examen terug. Volgens aanschrijving van den hoofd-intendant van het leger zal de wjjze van voeding van den troep, zooals die voor het nu eindigende jaar bj wijze van proef was ingevoerd, bestendigd worden; echter met die wjj- tiging, dat het zoogenaamde ration B (des morgens koflfij met kaas, en des namiddags vleesch, groenten en aardappelen), dat nu des Zondags verstrekt wordt, zal komen te vervallen, terwijl ook op dien dag des morgens soep tn des middags gewone spijs zal verstrekt worden. Deze laatste bepaling treedt in werking zoodra de nog voorhanden hoeveelheid kaas zal ver bruikt zijn. Door het bestuur der Vereeniging van en voor Nederlandsche indus triëlen zjjn twee bezwaarschriften ingediend tegen het handelsverdrag met Frankrjjk, nameljjk: V. aan den koning, 2°. aan dc tweede kamer der itaten-generaal. Ook de kamer van koophandel te Maastricht heeft zich met een bezwaarschrift tegen dat verdrag tot de tweede kamer gewend. Uil Maassluis meldt men. dat de stoomboot Amulet, van Leith. aan den grond is gevaren. De equipage is door de reddingsboot van het loods wezen aan den Hoek van Holland aan wal gebragt. Door het gisteren vermelde onheil, het omslaan van de postschuit tus- sthen Woudrichem en Gorinchem, zijn vier vrouwen weduwen geworden, die een 20-tal kinderen te verzorgen hebben. De vijfde passagier, een artillerist, was stil meegegaan om zijne moeder, die te Asperen ziek lag, te gaan be- toeken. De twee visschers waren oppassende huisvaders, zoo ook de postillon tn de conducteur. Het 250-jarig bestaan van het athenaeum, nu universiteit, te Amster- dam, zal door den senaat den 9""D Januarij plegtig gevierd worden, in eene openbare vergadering in een der lokalen van Natura Artis Magistra, onder voorzitting van den rector magnificus Tilanus. De senaat beeft het houden der feestrede aan den hoogleeraar Jorissen opgedragen. Na de rede zal er receptie van den senaat zijn. waarbij autoriteiten en afgevaardigden gele- genheid zullen hebben hunne gelukwcnschen den senaat aan te bieden en oud-studenten elkander zullen kunnen ontmoeten. Een feestmaaltijd be sluit natuurlijk de plegtigbeid van den dag, terwijl het studentencorps den volgenden dag de gebruikelijke serenades zal brengen. De eigenlijke leesten der studenten en oud-studenten zullen in den zomer van 1882 worden gegeven. Uit het Nieuwediep meldt men, dat dc Deensehe schooner Schwable, kapitein Duis, met haver van Petersburg naar Duinkerken bestemd, in de Noordgronden gestrand is. De equipage is gered en te Nieuwediep aange- bragt. De Ned. schoener Cornelia, kapitein Koning, van Dantzig naar Rouaan, is bij Domburg gestrand. Ter hoogte van Zandvoort is gestrand de Duilsche galjoot Antina, van Koningsbergen met hennep naar Morlaix bestemd. De equipage is gered. Nabij Castricum is gestrand hel Ned. barkschip Kinderdijk, kapitein Dieper, op 13 Dec. van Brouwershaven naar Sorrabaija vertrokken. De equipage is gered. Nog meldt men uit Ouddorp bet stranden van bet Zweedsche schip Tripolia met eene lading hout be stemd naar Dieppe. Zes man der equipage zijn gered doch 5 zijn verdronken. Hel Nederlandsch gymnastiek-verbond hield Zondag in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht zijne jaarlijksche algcmeene vergadering. Zij werd door den voorzitter, den beer G. de Vries, geopend met een terugblik op hel afgeloopen jaar, waarin bij met voldoening den bloei, waarin het verbond verkeert, aantoonde. Daarvan getuigden nader de verslagen, door den secretaris en den penningmeester uitgebragt. Tegen een verlies van 5 vrreenigingen. die teniet gingen of zich afscheiddenstaat een aanwinst van 9 vereenigiugen, zoödat het verbond nu bestaat uit 54 vereenigingen met 3100 leden, namelijk 1663 werkende, 1228 kunstlievende. 113 eere- cn 96 buitengewone leden. De financiële toestand is belangrijk gunstiger dan in het vorigejaar. Toen sloot de rekening met een nadeelig saldo van 1686 90'. Dat tekort is door vrijwillige buitengewone bijdragen, die inkwamen tot oen bedrag van 273.045, en door den gunstigen loop der ontvangsten van dit jaar terug- gebragt tot 403.80. Worden de gunstige verwachtingen, die men van 1883 koestert, geheel verwezenlijkt, dan zal bjj de aanst. algcmeene verga dering de heugelijke mededeeling gedaan kunnen worden, dal het tekort geheel is ingehaald. De begrooting voor 1882 wijst nl. in ontvangsten aan 1 1270, en in uitgaven, bet nadeelig saldo van dit jaar daaronder begrepen, ƒ1253, en sluit dus met een voordeelig saldo van 17. De aanstaande algemeene vergadering zal weder te Utrecht gehouden wor den; als plaats voor de jaarlijksche uitvoering in 1882 werd Roermond ge kozen. De president van het "erbond, de lieer G. de Vries, die nu reeds zeven jaar die functie vervulde, wenschte daarvan ontheven te worden. In zijn plaats werd lol voorzitter gekozen mr. J. Jitta, voorzitter van de Ainsterdatnsche gymnastiek-verecniging Lycurgus-Acbilles. Op de uitgeschreven prjjsvraag om eene handleiding voor gymnastiek ver eenigingen, bevattende eene stelselmatige reeks van vrij- orde-en toesteloefc- ningen, zijn twee antwoorden ingekomen; nog een derde beeft eenig uitstel gevraagd voor de inlevering van zijn antwoord, wat hem is toegestaan. Tot leden der jury zijn door hel bestuur benoemd de heeren Dentz, Cramers, D. dc Clercq cn dr. Benlhem. Bij de uilvoering, in hel volgende jaar te Roermond te houden, zal geen jury meer werkzaam zijn ter bcoordeeling van den afloop; de arbeid der vorige jury's heeft niet aan de verwachting beantwoord, en men meent ze voorlaan te kunnen missen. Door den heer P. Schuyt is namens zijne behuwdzuster, mej. A. E. Thomas, onlangs te Amersfoort overleden, geschonken aan de diaconie der Ned. herv, gemeente aldaar eene gift van /1000, aan het Nederl. zende lingsgenootschap ƒ600, aan het Nederl. bijbelgenootschap 300 en aan de Anna Paulowna-bewaarschool voor kinderen van behoefligen aldaar mede ƒ300. Eene dienstbode te Velp werd onlangs door hare meesteres uitgezon den mei een bankbillet van ƒ40, om daarmede eene rekening te betalen. Met dit geld ging zjj echter naar Amsterdam, maakte daar goede sier en leidde er een losbandig leven. Naar Arnhem teruggekeerd, werd zij terstond naar het huis van arrest gebragt. Bjj den storm van Vrijdag morgen trok te Almelo een windhoos uit het westen midden over de stad. Vele daken verloren meer dan honderd pannen. De grootste gashouder der gemeente-gasfabriek werd gedeeltelijk uit de kuip geligt en deed een paar pijlers en bet muurwerk scheuren. De houder staal voor een deel op de kuip, zoodat bjj tijdelijk buiten gebruik is. Te Breda is een lOjarige knaap in arrest genomen, die zijn werk maakte van opligterij en diefstal. Bjj verschillende bakkers, slagiers, ma- nufaeluricrs en andere winkeliers wist bij zich of op naam van vreemden

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1