€OUlU»s< LEIDSCHË W 207. (SSI. MAANDAG 19 DECEMBER. ST A DS-BE RICHTEN. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. i De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Ce prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier kennis van de kiesgerechtigden, dal krachlens de arll. 8 en 15 derwet van den 298,tD Juni 1851 Staatsblad n°. 85). de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het door den heer Mr. P. A VAN DER LITH genomen ontslag, die in 1885 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 20S,'D December aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 3 December 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de wet van 28 Juni 1881 (.9/6/. n®. 102) tot herziening van de artikelen 264. 265 en 266 der Gemeentewet Doen te welen, dat hel 2' suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting, dienst 1881. in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (Buantiëele aldeeling) voor een ieder ter I zing is nederge- legden dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking vail liet aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift op onge- icgeld papier aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belangheb bende binnen dertig dagen na de mededeeling van 'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in neroep kan komen. Wordende te- tens de verplichting tot hel betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beioep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 17 December 1881. DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 December Gisteren avond had de voortzetting plaats der openbare les van de leer lingen der muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier. De uitvoering van het voor eene gelegenheid als deze uitlokkend pro gramma schonk, gelooven wij, de overtuiging, dat het onderwijs aan de school in goede handen is en dal de leerlingen zich met ingenomenheid aan de studie wijden. Wij hoorden sommige stukken uitstekend ten uitvoer brengen het zij ons vergund uit de vele prachtige enkele nommers in het bijzonder te vermelden en dan komen voorzeker in aanmerking de aria uit de «Elias" tan Mendelssohn, door de leerlinge 0. Roelants, de aria uit de «Messias" tan Handel, door de leerlinge A. M L. Brutel de la Rivière, de «Fantaisie Faust", concertant voor klarinet en piano, door de leerlingen K. Zammant en E M. J. Krulder en last not least de aria uit de «Oberon" van Weber, door de ons reeds van vroeger bekende leerlinge F. A. Middeldorp, die thans reeds zonder aarzeling den naam van artiste mag worden waardig gekeurd. De herhaalde en langdurige applaudissementendie na liet eindigen van elk sink den executanten ten deel vielen, waren be «ijzen genoeg, dat alle aanwezigen met de uitvoering ingenomen waren. Aanstaanden Donderdag 22 December zal op de vergadering van het departement Leiden van de Nederl. Maatschappij lol bevordering van nijver heid optreden de heer G. J. Stam, adsistent aan de polytechnische school te Dellt. Het onderwerp, dat behandeld zal worden, opgehelderd door proe ven, zal zeer zeker een groot publiek doen opkomen, daar het watergas spoedig een der «topics of the day" zal worden. Volgens den Studenten-Almanak bedraagt bet aantal studenten aan de rjjks-universileit alhier 810, als: in de wis- en'natuurkunde 42, in de letteren 60, in de godgeleerdheid 35, in de regten 449 en in de genees kunde 224. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 67 volwassen personen en 7 tot 11 kinderen. Het Staatsblad n®. 189 bevat het kon. besluit van 5 Dec. II.betref fende de regeling der garnizoensindeeling van het leger, eene indeeling, wier regeling noodig was in verband met de territoriale indeeling van het fjjk, de legerorganisalie, de eischen voor de oefening en voor demobilisatie der hoepen en de verbetering der kazernering. In de bij dat besluit ge voegde tabel wordt Leiden aangewezen als verblijfplaats van twee bataillons infanterie, en van den staf van eene afdeeling en twee batterijen velJ-artillerie. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat. bljjkens be- Tigt van den voorzitter van de tweede kamer der slaten-generaal, de kamer heeft beslist, dat de verkiezing in het kiesdistrict Middelburg op 29 Novem ber 1881 niet overeenkomstig de wet heeft plaats gehad, en dat de heer H. J. Rooi alzoo niet als lid van de tweede kamer kan worden toegelaten, en dal dientengevolge in het hoofdkiesdistrict Middelburg eene nieuwe ver kiezing van een lid dier kamer moet plaats hebben, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 3 Januarij 1882 en dat berslcmming, is die noodig, zal geschieden op Dingsdag 17 Januarjj daaraanvolgende. Bij de wet van 30 December 1880 is, in afwachting eener nadere regeling, bij de herziening der wet van 7 April 1869, de termijn, binnen welken de weegwerktuigen, in gebruik op 31 December 1872, en de gas meters, in gebruik op 31 December 1875. van den ijk vrijgesteld waren, tot 1 Januarij 1882 verlengd. Daar het zich laat aanzien, dat het by de tweede kamer aanhangige wets-ontwerp tot herziening der wet van 1869 op 1 Januarij 1882 niet tot wet zal zijn verheven, zal het, ter voorkoming van moeijelijkhedcnvoor de gebruikers van weegwerktuigen noodig zijn den gestelden termijn nog lol 1 Julij 1882 te verlengen. Tot dat einde strekt een wets-ontwerp, dal by de tweede kamer is ingediend. Naar men verneemt bestaat bij de regering het plan, om het schroef- stoomscliip 1® lil. Atjch, dat zich thans in de Indische wateren bevindt, op een krnislogt uil te zenden, lot bet instellen van een grondig onderzoek op alle plaatsen en eilanden, waar dc nog vermiste schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden kunnen zijn aangeland. Door de geneeskundige staats commissie zijn tot arts bevorderd de bh. B. Freriks en G. A. van Geytenbeek, med. doctorandi, en het getuigschrift voor bet eerste gedeelte van bet arts-examen uitgereikt aan den beer L. J. R C. Bartololli Bijnders, cand.-arts. De hl». Wertheim en Gompertz, te Amsterdam, door liet stedelijk be stuur van Weencn daartoe gemagtigd, belasten zich met het in ontvangst nemen en overmaken der gelden, welke ten behoeve van de overgebleven betrekkingen der slagtollers van het onheil hun zullen worden toegezonden. Te Leerdam werd dezer dagen, onder voorzitting van den heer Jeekcl eene vergadering gehouden lot wederoprigting der weekmarkt. De opkomst was talrijk: meer dan een honderdtal commissieleden en belangstellenden waren tegenwoordig. De gestelde vraag: wat kan er onder goedkeuring van den gemeenteraad gedaan worden om de Leerdamsche weekmarkt te doen helleven? gaf aanleiding lot levendige discussiën. Na verwerping van een voorstel tot invoering van een premiën-stelselwerd o. a besloten de Leer damsche stoomboot maatschappij te verzoeken, op den marktdag hare vracht tarieven te verminderen. Üok zal er een onderzoek worden ingesteld naar Brabantsche markten en naar andere omstandigheden, die op de weekmarkt meer of minder invloed kunnen uitoefenen. Te Haarlemmermeer is gisteren afgebrand het woonhuis van H. van Donselaar, hoek Sloterweg en Kruisweg. De brand moei door den oven zytl aangekomen. Te Haarlem had gisteren morgen een 20 jarig loodgieter, die voor zijn vader werkzaam was aan het leggen van leijen pannen op een dak der Groote kerk, hel ongeluk door hel breken van eene plank, waarop hij zat, achterover Ie vallen van een goot hoos ruim 20 M. op een looden plat hoog bijna 6 M. Zwaar gewond en bewusleloos is hij naar de ouderljjke woning overgebragt. Omtrent dc zaak der rijke dame. die te Amsterdam in een der voor naamste hólels is gelogeerd en groote bestellingen doeldeelt de /lmsi. C hel volgende mede: Sedert Maarl van dit jaar wordt onze slad vereerd met het bezoek van een paar trouwlustige jongelieden, beide nil Gorkum af komstig, en die. na eerst hun intrek in het Amstel-bötel te hebben geno men, later van daar vertrokken, omdat er onder het bedienend personeel, als het ware, een wedstrijd was ontslaan, wie maar op bet eerste sein naar de vertrekken dezer gasten zou kunnen vliegen, om zijne diensten ie presteren. De dame in quaestie toch was uitermate mild met foeijen, bui tensporig mild zelfs, zoodal de fooijen, die zij per dag aan hel personeel gal. de kosten van het logies verre overlroHen. De directie van het Amslel- hötel kon, aldus wordt verzekerd, niet toelaten, dat de overige logeergas ten ten koste van twee werden veronachtzaamd, wat aanleiding gaf. dat de heer en dame elders hun verblijf kozen. Al spoedig liep het gerucht van de fabelachtige sommen, die de jonkvrouw aan gouden en diamanten siera den besleedde, waaraan zich dat van eene erfenis van 11 lot 21 millioen vastknoopte. By verschillende fabrikanirn werden door de dame beslellin- gen gedaan tol het meobeleren van een huis hier in de stad. en op de vraag, waar dal hnis stond, werd alt yd een ontwijkend antwoord gegeven

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1