/•586132". de levering van den metalen bovenbouw van twee bruggen van 54 en 162 meters, en twee verlengstukken voor hel stellen van die bruggen. Hiervoor was het minst ingeschreven door de Actien-Gesellscbaft Harkorlte Duisburg, voor 130.158. Aan de Hlidd. Cl. wordt van hier geschreven: Men verwacht een ernstig verschil lusschen gedcp. staten van Zuidholland en hel gemeente bestuur van den Haageen geschil over den verkoop van het badhuis. Men beweert namelijk, dat by gedep. staten twijfel is gerezen omtrent 'sraads bevoegdheid om te besluiten tot verkoop van het gemeentebadhuis te Sche- teningen en dat een onderzoek wordt ingesteld naar de titels der gemeente. Niemand heeft ooit het eigendomsregl der gemeente op het badhuis betwist, (,i inderdaad zijn de gebonwen aan Scheveningen's strand door de gemeente, opgerigt. Eene andere vraag echter is of de grond, waarop gebouwd is, aan de gemeente behoort. BÜTTENLAN DSC1I E BER 1 GTEN. K EbCI E. Naar aanleiding van de ramp te YVecnen heeft de directeur van het Eden-theater te Brussel bekend gemaaktdat binnen weinige dagen op het tooneel en in de zaal het gaslicht door electrische verlichting vervangen zal zijn. EAGEI.AA D. LONDEN. 14 December. Drie prinsen van het kon. huis. de hertog van Edinburgh, de hertog van Albany en prins Christiaau van Sleeswijk-llolsleinwaren tegenwoordig in eene druk bezochte meeting te Manchester, daar bijeengeroepen ter be spreking van de middelen om de muzikale studiën in Engeland te bevorde ren. Prins Leopold hield eene lange, met veel bijval ontvangen rede, waarin hij met warmte de oprigting van een nationaal muziek conservatoire naar het voorbeeld van het buitenland besprak. Te Sheffield is eene vergadering gehoudenom te protesteren legen het voortduren van den opium-handel in Britsch-lndië. De aartsbisschop van York deed krachtig uitkomen, hoe schandelijk het was, dat het Engelsche volk verantwoordelijk kan worden gesteld voor het aanplanten en ver- kooptii van dat vergif, dat aangewend wordt om de Chineschc natie ligcha- melijk en zedelijk te verderven. De president der Verecnigde Staten, die bij het aanvaardeu der erfenis van Garfield het door hem benoemde kabinet voorloopig in functie had ge laten. neemt thans achtereenvolgens het door de ministers gevraagde ontslag aau en kiest tol hunne opvolgers de aanhangers van Grant en Conkling. De staatssecretaris Blaine is thans door een der warmste vrienden van ge noemde hceren. den senator Frelinghtiysen, vervangen en de senaat heeft bereids deze benoeming bekrachtigd. Bjj dc voortzetting van het proces van Guiteau zijn zestien deskundi gen over zijne krankzinnigheid gehoord; zij hebben eene verklaring opge steld, dat zjj hem regtens verantwoordelijk achten voor zijne daad. Daaren tegen houdt dr. Spitzka, die een onderzoek naar 's mans geestestoestand heeft ingesteld, vol, nat die toestand met den naam van krankzinnigheid moet worden bestempeld. Zijn oordeel komt overeen met het vroeger ver melde van dr. Rice. In uiterst opgewonden toestanddaar hjj met de vuist op de tafel sloeg zcide Guiteau in een der laatste zittingen: «Ik vind het allerschandelijkst, dat tegen mjj op dat woord "verdorvenheid" zoo gehamerd wordt. Ik ben al mijn leven een consequent Christen geweest. Al heb ik eene zonde be gaan, ten einde eene vrouw kwijl te raken, die ik niet liefhad, en al ben ik een honderd dollars schuldighet is toch allerschandelijkst mij zoozwart te maken. Ik ben voor de galg niet bang, als God Almagtig wil, dat ik naar de galg zal gaan. Maar ik verwacht, dat Hij tiisschenbeide zal komen, om dit gansche hof met de gezworenen dat venster ginds uit te blazen, ten einde mij zoo noodig te beschermen". Bjj den directeur der gevangenis is eene aankondiging gekomen, dat meu het gedeelte, waar Guiteau huist, in de lucht zal laten springen met dyna miet. Men verzoekt hem daarom de andere gevangenen uit dien vleugel van het gebouw te verwijderen, daar men enkel Guiteau wil laten om komen. PRASKRIJR. In de kamer van afgevaardigden is het ministerie aangesproken over eenige benoemingen; Gauibetla had. volgens Clovis Hugues, verklaard, dat zjjn eerste werk bestaan zou in eene zuivering van het ambtenaarspersoneel en nu zag men werkelijk schandelijke benoemingen. Zoo had de minister van oorlog generaal Miribel en maarschalk Canroberi tot de hoogste be trekkingen geroepen en toch was eerstgenoemde in 1877 als medepligtige van minister Rochebouet zelfs bereid geweest om de hand tot een coup d'état te leenen, evenzeer als laatstgenoemde een der hoofdschuldigen aan den staatsgreep van Napoleon lil was geweest. Op deze en dergelijke be schuldigingen antwoordde de minister van oorlog, dat hij zich bij zijne benoemingen niet door politieke redenen kon of mogt laten leiden, daar men verpligt was de bekwaainsten te nemen, mits men tevens overtuigd was met eerlijke mannen te doen te hebbendie den minister voldoende waar borgen van trouw aan de republiek gaven en voor wie hij kon instaan. De oppositie merkte op dat het wel vreemd was dat men alleen bekwame mannen vond in de gelederen der anti-republikeinen. De afgevaardigde Maret maakte daarop eene opmerking, die den minister-president aanleiding gaf om den voorzitter te verzoeken hem tot de orde te roepen, doch ver scheiden leden der linkerzijde meenden Gambetta te moeten herinneren, dat niet de minister, doch de voorzitter de vergadering leiden moest. Deze laatste verklaarde niet gehoord te hebben wal Maret gezegd had en daarmede liep de zaak af. Er is officieel berigt ontvangen uit Si. Petersburg, dat de heer Chau- dordy, door de Fransche regering voorgesteld als gezant te Petersburg, aan het keizerlijke hof welgevallig is. De spoed, waarmede van Ruslands zjjde op die vraag is geantwoord, is te opmerkelijker, omdat de benoeming van een Fransch gezant, die geen generaal is. bjj de Russische regering een breken is met de monarchale tradiliën. De Parjjsche gemeenteraad heeft 1000 fr. toegestaan voor het oprigten van een standbeeld voor Danton te Arcis sur-Aube, diens geboorteplaats. In de vergadering van de vertegenwoordigers der I'arijsche dagbladen is besloten eene voorstelling te geven in de groote opera, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der slagtolfers van den schouwburg-brand te Weenen. Op de veiling van schilderijen van oude meesters in het hotel Drouot is de schilderij "Les Miracles de Saint Benoit" van Rubens, na levendigen strjjd tusschen den minister van schoone kuusten en den graaf d'Oultre- mont, eigendom geworden van hel kon. museum te Brussel, voor eene som van 170.000 francs. Dc beroemde wijnbergen bij het stadje Tain, die den als Hermitage bekenden wijn opleveren, hebben veel te lijden gehad van de druifluisen sedert eenige jaren waren er alle wijnstokken gestorven. Maar een der eigenaars in dat district heeft nu beproefd een nieuwen wjjngaard te planten op zijn grond, dien hy daartoe bereid had met zwavelkoolstof, volgens voorschriften van wetenschappelijke commissies. En naar thans wordt medegedeeld, is die proefneming uitmuntend geslaagd. DVIT8CUL4IVO. Een 50-tal van het centrum, met afgevaardigde von Hertling aan het hoofdhebben het wenscheljjk geacht den rijkskanselier te vragenwelke plantten de regering koestert ten opzigte van de beveiliging van werkliedett. Zjj hebben daartoe de volgende interpellatie ingediend: "Ligt hel itt het plan der bondsregeringen itt hunne voorzorgen voor het welzijn der arbei dende klasse de bestaande wetten op den fabrieksarbeid uit te breiden, in het bijzonder in dien zindat de Zondagsarbeid zooveel mogelijk ingetrok ken wordt, de arbeid van vrouwen wordt beperkt en de werktijd voor volwassen mannen niet te zeer wordt uitgebreid, om voorts speciale voorschriften te geven betreffende de veiligheids-maatregelen in fabrieken en den personen met de inspectie van fabrieken belast grooter bevoegdheid te geven?" Op last des keizers is een hoofdambtenaar der Berljjnsche brandweer naar Weenen vertrokken, om de oorzaken van den brand van het Ring- theater op de plaats zelve na te gaan; tevens is een onderzoek ingesteld naar den toestand der Berljjnsche schouwburgen. - In weerwil van de landverhuizing is in de laatste drie jaren de be volking van het Duitsche rjjk met ruim 4 millioen zielen toegenomen. Met het oog daarop heeft een der sociaal-democratische algevaardigden voorge steld het aantal volksvertegenwoordigers te vermeerderen. Hamburg, dat ruim 115,000. en Berlijn, dat bjjkans 300.000 zielen won, zouden daarbjj in de eers'.e plaats in aanmerking komen. Naar men uit Berlijn meldt schjjnt het dat de groote eigendommen van wjjlen Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden achtereenvolgens zullen verkocht worden. Zoo heet het dat men reeds bezig is om de Standesherrschafl Muskau, die een omvang van tien vierkante mjjlen heeft, te verkoopen; alleen is de prijs, die tot nu toe daarvoor gevraagd wordt, zoo kolossaal hoog, dat het moeijeljjk zal zjjn voor dien prjjs een kooper te vinden. Daar de prins ieder jaar eenigen tjjd te Muskau doorbragt, zal ook de lot dit doel ingerigte hofhouding geheel worden opgeheven, wat onder anderen reeds blijkt uit de verkooping van paarden en rijtuigen en dergelijke, die tegen 28 December is aangekondigd. Evenzoo zou het Ne- derlandsche paleis te Berlijn verkocht wordentiaar men zegt zou het wor den aangekocht door het keizerlijke fidei-coinmisfonds, om later tot ver grooting van het keizerlijk paleis te dienenwaarvoor het bijzonder ge schikt is De gevraagde prijs moet tellier zeer hoog zijn. Dezer dagen is te Berlijn eene nieuwe stoombrandspuit beproefd, waar van de aanvoerslang eene binneiiwjjdlr heeft van 15 centimeter. De proef neming heeft volkomen aan de verwachting beantwoord. De waterstraal kon door de machine over de daken van hooge huizen werden gevoerd, zoodat men de zekerheid heeft erlangddat men met deze ééne stoom brandspuit b(j branden zooveel werk kan verrigten als met drie stoombrand- spuiten van gebruikelijke grootte. Het beschieten van den Risikop bjj Elm is weder gestaakt. De mili tairen zjjn met hun geschut weder vertrokken, na aan de burgerlijke auto riteiten verklaard te hebben, dat eene langere beschieting met zwaarder geschut bepaald tot resultaat zou hebben, dat de berg bjj eventuëlen val naar de noord-oostzijde en dus zonder gevaar voor het dorp afbrokkelen zou, vooral als men tegelijkertijd dynamiet aanwendde. Het zal nu de taak der burgerlijke autoriteiteu zjjn om te bepalen of er verder in dien geest zal worden gehandeld. PER TELEGRAAF. BERN, 14 December. Al de zeven leden der tegenwoordige bondsregering zjjn als zoodanig herkozen. De lieer Bavier is benoemd tot bondspresident voor hel jaar 1882. PARIJS, 14 December. De kamer van algevaardigden heeft de credieten, door den raad van state aan het ministerie toegekend voor het dienstjaar 1880/1881, in hun geheel en met algemeene stemmen aangenomen. BUDA-PEST, 15 December. Trekking der llongaarsche loten 1870 a 100 fl. Uitgeloot werden serie 3195, n". 39, hoofdprijs; serie 112. h\ 50. 12000 gulden; serie 888, n°. 1, 5000 gulden; eu verder de seriën 4370 445, 6542, 1461, 616; 112, 577. 5860. 367, 39, 1565, 4547, 5969. 893. 4929. 939, 5958, 2192, 103, 5926, 4335, 1958, 5747, 1767. 3195, 5227, 3511, 888, 1760. 1788, 5556. 5083.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3