STAATS-LOTERIJ. siemmen bekomen. Gekozen is Lyon-Allemand. een socialist, met 631 stemmen- Door mevr. Adam. redactrice van de Nouv. Revue, zijn de vertegen woordigers der drukpers bijeengeroepen om eene inschrijving te openen len behoeve der nagelatene slagioflers van den brand in het /'Ringtheater" le Weenen Te Parijs heeft een treurig voorval plaats gehad In de "rue des Ar- tisies" is een paard op hol gegaan met het rijtuig waarvoor het. gespannen was en waarin, behalve de koetsier, drie personen zaten. Over een leuning liecn, is het van eene hoogte van 10 meter gestort. De vier menschen wer den in een jammerlijken toestand opgenomen en weggedragen, en zullen waarschijnlijk geen van allen van hunne wonden herstellen. Te CesaitQon is eene weduwe van 79 jaren met haar dienstmeisje termoord gevonden. De melkvrouw, des morgens aanbellende, kreeg geen g^oor en ontdekte de misdaad, toen zij het huis binnendrong. Noch je huren, noch de soldaten van den aangrenzenden wachtpost hadden iets gehoord. Intusschen werden de moordenaars in een betaamd huis, waar zij met de gestolen kostbaarheden pronkten in hechtenis genomen. aUITSCHLAIVII. De llerlijnsche correspondent van de Times verneemt uit zeer geloof waardige bron, dat op de bureaux van den grootcn generalen staf sommige plannen en papieren van grootc strategische waarde plotseling zijn zoek ge raakt. Men is er zeer over in spanning, daar het blijkbaar een diefstal schijnt te zijn. llij moet ongeveer drie weken geleden hebben plaats gehad, maar tol heden heeft men de schuldigen niet kunnen ontdekken. OOSTEKR1J K. Men is er in geslaagd, ofschoon bet gevaar nog groot is. den afge brande» schouwburg dieper in le dringen. Meer dan 30 geheel misvormde, verbrande lijken zijn gevonden In hel eigenlijk parterre kan men nog onmogelijk doordringen. Van de vermisten zijn reeds 87 aangegeven als in leven zijnde; toch bedraagt het getal nog 805. De gasinspectenr van den schouwburg beweert den gasmeter niet le hebben afgesloten: het plot- selinse uitgaan zou aan den hevigen luchtdruk moeten worden toege schreven. Uil het ingestelde onderzoek is gebleken, dat hel zoo snel toenemen van den brand moet geweten worden ten eerste aan het verzuim om het uit jjzerdraad gevlochten hrandgordijn neer te laten, ten tweede daaraan dat men in de verwarring vergelen had het brandsignaal naar de hooldpost der brandweer le geven, niettegenstaande liet theater met die post telegra fisch verbonden is, en aan hel uitdraaijen van het gaslicht, zonder dat de (omgeschreven olielampen waren anngesioken. Ook is gebleken, dal de brandweer en de politie, na een vlugiig kijkje te hebben genomen, genii- men tijd in de waan verkeerden, dat er zich niemand meer in den schouw burg bevond. Eene dame, die gered was, maar jammerend rondliep, ver zekerende, dat haar vader, moeder en zuster zich met honderden anderen nog in het brandende gebouw bevonden, moest van een polilie-agent hoo rei: »Maak niet zoo'n lawaai, er is niemand meer in", en toen zij voort ging met hare klagten en geween, moest zij baar naam en woonplaats aan den agent opceven. Den aartshertog Albrecht werd, toen hij op het terrein van den brand kwam. door een commissaris van politic verzekerd: »Er is niemand meer in liet theater" Door den rijksraad is eene commissie benoemd om de oorzaken van het ongeluk te onderzotken, en de minister Taaffe heeft in het huis van afge vaardigden verklaard, dat zij, die schuldig blijken, streng gestraft zullen worden. Bij de begrafenis van de verkoolde overblijfselen der slagtoflers van den brand werden de 160 looden kisten eerst door een katholieken priester ingezegend, terwijl een mannenkoor liet "Dies irae" zong. Toen volgden twee Ofieksche priesters met de inzegening, waarna vier proiestanische geestelijken van verschillende kerkgenootschappen toespraken hielden. Ein delijk zong een Israëlitisch koor rouwliederen, waarna de opperrabijn eene toespraak hield, waarin hij onder anderen den vveusch uitsprak, dat geljjk bier leden van verschillende geloofsbelijdenissen in één graf vereenigd wer den, zoo ook de levenden voortaan in broederlijke liefde te zamen zouden blijven. De burgemeester sprak nog een kort slotwoord, verzekerende, dat bet gemeentebestuur voor het graf zorg dragen en bet met een gepast ge- denteeken versieren zou. Daarna werden de kisten, drie aan drie. in de ruiuie groeve ncdcrgclaten. De droevige plegiigheid duurde ruim een uur. Alle schouwburgen en publieke vermakelijkheden waren dien dag gesloten bet huis van afgevaardigden hield geen zitting. De N Freie Presse zegtHoe is het mogelijk dat de politie niet be ter beeft gezorgd! Waarom wordt vóór liet begin der voorstelling niet nagezien of de reserve-lampen branden, de deuren open staan, de brandspuit en de slangen gereed zijn, of alles in orde is dat in orde wezen moet? De directeur is verantwoordelijk aan de politie, en deze zorge dat elke nalatigheid zoo streng mogelijk gestraft worde. Tienduizend gulden voor eene lamp die niet brandt; twintigduizend gulden voor een ijzeren gordijn, fiat hapert in het neervallen! Dit is best. Maar tegenover het publiek is de politie verantwoordelijk. De politie moet voor onze veiligheid, voor ons leven zorgen. Zij is altijd bij dc band als er bijzondere eer te bewijzen 'alt, als er voorname gasten, eene doorluchtigheid, eene hoogheid moeten ontvangen of gegroet worden; zij luistert in den schouwburg naauwleltend of er ook eenig onaangenaam woord voor de autoriteiten wordt gesproken of men de heilige censuur de noodige eer wel bewijstzoekt naar onschul dige toespelingen en grappen; maar wal doet zij om rampen te voorko men zooals die van Donderdag avond OOST-I1VHIE BATAVIA. 4 November. Voor 1882 is de uitzending noodig van 1600 man voor bet Indisch leger. Volgens de regering is het niet aan te nemen, dal liet gelukken zal er meer te verkrijgen. Daarom wordt op de Indische begrooting kend op de 360 mandie vroeger steeds boven het geraamde aantst?erc" den uitgetrokken om de werving geregeld te kunnen voortzetten. M'* - - Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn dc volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den machinist van 's lands stoombaggermolen te Samarang J. de Heus. Be noemd: tot verificateur 5' kl. bij de in- en uilvoerregten en accijnsen, J. 11. de Haan; lot 2" deurwaarder bij liet hooggereglshof van Ned.-lndië, de le deurwaarder bij den raad van justitie te Batavia F. Loriaitx; bij de Bata- viasche havepwerkentot gezagv., J. J. Alberis en P. C. Riekels, thans respect, tijdel. gezagv. en stuurman; tot 1" klerk, W. L. Pielersz, thans 2' klerk, en A. Meijers. Departement van oorlog. Ontslagen; op verzoek, de kapt. der inf. J. P. Groenhof. Bevorderd: bij de milit. administr.tot 1" luit.-kwartierm, de 2e luit.-kwartierm. J. C. de Raad. dd. 8 December, zijn in de laastverloopen tien dagen van 3640 bedevaartgan gers 45 overleden, onder welke 21 aan de cholera. Volgens telegram uit Mekka van 26 November waren daar in de laatstverloope» drie dagen 19 choleragevallen voorgekomen, waarvan 7 een doodelrjken afloop hadden. Den 28steo November zjjn te Djeddah drie choleralijders gestorven. Burgerlijke Tan 8 tot en met 14 December 1881. BEVALLEN T. Pjjnnaken, geb. v. Oosten, D. M. Coster, gcb. Jelisse. Z. M. F. Vinkestein, geb. Doove, D. W. Otgaar. geb. Chaudron, D. M. Koster, geb. Bonneur, Z. M. v. Koperen, geb. Segaar, D. M. v. d. Sluis, geb. de Jonge, Z. N. Zwetsloot, geb. v. Rosmalen, D. E. J. Wendel, geb. Wijnbeek, D. A. M. Bomli, gcb. de Graafl, Z. S. v. d. Loo, geb. Francken, Z. A. C. Hnner, geb. v. Dam, Z. - J. de la Rie, geb. Noppert, tweel. Z. D. - C. v. d. Sluis, geb. Dool, Z. W. S. F. v. Weeren, geb. v. Oosten, Z. A. J. D. Ouwer- kerk, geb. Verhoeven, Z. C. Westgeest. geb. v. Noort, Z. E. Blok, gcb. Schipper, Z. G. C de Haas, geb. Wagemans, D. E. M. Marks, geb. v Riet, Z. J. Ouwerkerk, geb. Bon, Z. A. v. Kijk, geb. Walgreen. Z. J. F. de Wit, geb. v. Oosten. Z. K. T. Kriek, geb. Overdjjk, D. A. Brugman, geb. Slacco, D. C Aukerna, geb. v. d. Slaas, D. L. Carton, geb. Boogers, Z. G. La Lau, i geb. Wolters, 1). GEHUWD: W. B. Aussum, wedr eu C. de Beunje, wed«. G. J. F. Biegman, jm. en M H. 11. G. van Dissel, jd. OVERLEDEN: J. VV. Speet, 55 j. A. G. Hoepel, 81 j. N. van Klaveren, Z., lm. M. .1. van Gessel. Z,4j J. T. Bisot, 84 j. - P. N. G. Briejer, Z 3 m. 11. W. Slarks, 40 j. SI. Verhaaf, geb. van den Berg. wed. 88 j C. M. Langebroek. D., 21 m. II. van den Berg. 44 j. II. Beseer, wedr. 79 j. A. van dan iOop, 70 j, I). van Straalen, wed'. 59 j. 11. den Hoedt. w edr. 74 j. T. Schmitz. geb Marsmeijcr, Z levenl. S J. VVtirsier. geb. van Kleel, wed. 78 j.*— A. de la Rie. Z., 4 m. J. Frankhuizen, geb.Oudshoorn,Z. levenl. SI. van Vliet, Vr. 74 j. J. G. Raders, 74 j. ADVEKTENTIEW. Heden overleed onze geliefde Behuwd-broeder, de lieer J. G. HUNGER, te Amsterdam, in den ouderdom van 42 jaren. F. DE STOPPELAAR. Leiden, 14 December 1881. C C. SI. DE STOPPEL AAR, Litlofs. Volstrekt eenige kennisgeving. J. G. LULOFS, De Stocpelaab. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Gevoelig voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij het over lijden van haren Vader, den Heer Slr. HUGO GEVERS. oud-Kantonrechter alhier, betuigt Ondergeteekende daarvoor, namens de familie, haar oprech ten dank. Leiden, 13 December 1881. P. J. SI. GEVERS. Ten kantore van C. «F. HEIRiTZ ERi ZOORf. Nieuwe Rijn N». 11, zijn voor de 308e Staats-Loterijwaarvan de trekking der 1« klasse begint op Dinsdag 27 dezer, te bekomen Heclc en Gedeelten van Loten, volgens prijs-courant. Leiden 14 December 1881. I'KK TfiLKC l« A A F. PARIJS, 13 December. In de kamer antwoordde de minister, op de vraag omtrent de benoeming van anti-republikeinsche generaals tot opperste mili taire raadsmannen, dal hij werkzame en bekwame chefs koos waar hij ze vinden kon, en dat zij de repnbliek getrouw zullen dienen. MADRID, 13 December. Houders van geconsolideerde obligaties zullen morgen ter beurze vergaderen, ten einde eene commissie te benoemen om met den minister van financiën te onderhandelen over het vaststellen van een definitieve rentekoers of eene conversie in 4 pCt. rente. De Gaceta kondigt eene overeenkomst af van de schatkist met de bank van Spanje tot conversie der amortisable schuld en uitgifte van 1800 millioen pesetas tegen 4 pCt. BERLIJN, 13 December. De rijksdag heeft na enkelvoudige beraadslaging het voorstel tot oprigling van een rijksdag-gebouw goedgekeurd. ROME, 13 December. Macaluso, die 21 November jl.in de kamer van afgevaardigden, een revolver naar het hoofd van Deprelis, minister-presi dent, wierp, is lieden door de correctionele regtbank veroordeeld tot een jaar opsluiting, lot verbanning na afloop van die straf naar liet eiland Iscliia en tot tweehonderd francs boete. KONSTANTINOPEL13 December Blpkens ofïicieël berigt uit El Wedsch

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3