Meermalen leende hij gelden van anderen om de kas aan hem te kunnen verantwoorden. Toen de directeur erne andere wijze van verantwoording instelde, kwam de zaak uit. Beschuldigde betaalde de directeur toen o. a. met een bon van ƒ1000, die hij den volgenden dag zou verzilveren. In plaats daarvan ging hij naar Antwerpen om geld te krijgen van zijne schoon moeder. Hij werd bij zijne terugkomst te Alkmaar gearresteerd. De direc teur lijdt door een en ander een verlies van /4500. Het openb. min. requi- reerde tegen beschuldigde eene celstraf van 1 jaar en 140 geldboeten, ieder groot ƒ50. Als verdediger trad op mr. Th. Heemskerk. Aan de diaconie der herv. gemeente te Barneveld is door wijlen den heer E. van de Kamp, aldaar, eene som van 1000 gelegateerd. Te Gral horst zullen voorlaan des Zondags alle tapperijen gesloten zijn, daar de thans aanwezige lappers (4) allen bij het gemeentebestuur de verklaring hebben ingediend, dat zij van Zaïurdag avond ten 6 ure tot Maan dag ochtend ten 6 ure geen sterken drank zullen schenken. Te Kuilenburg is een arend, die in het veld op een lammen eend vogel was neergestrekendoor den landbouwer de Leeuw levend gevangen. Een nachtwacht aan hel slation te Venlo bemerkte des nachts een vaatje boter op eene verdachte plaats liggen, hetwelk hij daarom in het oog hield. Om 5 ure in den ochtend kwant de wissel wachter v. d. YV. en nam dit mede, hetgeen hem lom door de nachtwacht belet werd. Bij onderzoek is gebleken, dat de boter als vrachtgoed aan de maatschappij was overgegeven. De dader is aangehouden. L'it Broekhuyzenvorstin Limburg, meldt men aan de N. R. C.: De 20-jarige jongeling G. de Haan, koperslager, is doodgeschoten en wel naar aanleiding van het volgende: Op den dag van //Onnoozele kinderen", 28 Dec. des vorigen jaars, waarbij voor de kinderen eene mis in de kerk zoude opgedragen worden, had men in gemeld dorp een muziekgezelschap gefor meerd, dat die plegtigheid zoude opluisteren. Onder begeleiding der muziek- toonen kwamen de kinderen met hunne moeders tot aan de kerk, waarop de pastoor het muziekgezelschap terugzond en dit laakte. Daardoor ont stonden nu twee partijen, pastoorsgezinden en nietpasloorsgezinden. Onder deze laatsten behoorden vooral vele vrouwen, die meenden, dat hunnen kinderen door het weerhouden der muziek te kort gedaan werd Opge wonden jongelingen w ierpen nu bij de pastoorsgezinden herhaaldelijk de ruiten in. Niet tevreden zijnde met bi] een rustig dorpsbewoner de ruiten te verbrijzelen, keerden vier jongelieden terug om hem af te ranselen, waarop hij, dit merkende, zijn geweer afvuurde en de Haan doodelijk trof. Donderdag 11, kwam bjj den heer G. Bulten, grondeigenaar te Kranen burg. in Pruissen, aan den weg van Nijmegen naar Kleef, in dienst eene llollandsche dienstmeid, met name Geertruida L. Mei voorwending van on gesteldheid hield zij eergisteren hare kamer, doch 's avonds laat was zij verdwenen, en met haar twee gouden horologes, en dito halsketting, bene vens eettige andere sieraden, als broches, oorknoppen, ringen enz.; voorts een zijden en een stollen japon, een damesmantel, zoomede eenige andere kleedingstukken. Men vermoedt, dat zij in dezen hulp van buiten gehad heeft. Zij moet tin de wijk over de Nederlandsche grenzen hebben genomen. 'sGHAVENHAGE 14 December. Door Z. M. is verlof verleend aan: dr. P. H. Schoute, te Groningen, tol het aannemen van den titel van "Officier d'Acade'mie"; dr. E. H. von Baumhaiier, te Haarlem, tot hel aannemen van den titel van "Officier de rinstruction Publique"; dr. E. Piagette Botterdam, tot het aannemen van den titel van "Officier d'Académie"; waartoe zij door den minister van open baar onderwijs en schoone kunsten in Frankrjjk zijn benoemd. Tot referendaris bij den raad van state is benoemd de heer mr. A. J. graal van Bandwijck. j j Aan den liter L. Viergever is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Dttivendijke. De I eei- 1. J. van den Bosch, ontvanger der accijnsett enz. Ie Botter dam. is benoemd lot ontvanger der invoerregten en van den accijns op de suiker te Amsterdam. Door Z. 51. zijn benoemd: tot magazijnmeester der marine te Amster dam. de griffier aldaar J. L. Pisuisse; tot griffier bij de directie der marine te Willemsoord, de commies L. F. Over de Linden; tot commies, de adjunct- commies J. 11. V. Biemens, en tot adjunct-commies, de klerk J. P. van Beytt; voorts is overgeplaatst als griffier bij de directie der marine te Am sterdam, de griffier bij de directie der marine te Willemsoord J. van de Ven. Aan den kapitein .1. Sclioltens, van het wapen der genie, is. op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Tot ingenieur 2' kl. voor het stoomwezen is benoemd H. W, E. Struve, thans adspirant- togenieur. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is, met 53 tegen 13 stemmen, aangenomen een amendement van den heer van Deldcn, om de exploitatiekosten van hel krankzinnigengesticht te Mcdemblik Ie schrappen, in afwachting van de beslissing over de nieuwe krankzinnigenwet. De intrekking van het besluitwaarbij mond- en klaauwzeer besmettelijk is verklaard, kon de minister Six niet toezeggen. Eene spoedige herziening der wet op hel hooger onderwijs kon de minister niet toezeggen. Een amendement om den post voor een conservator van hel ethnologisch museum te Leiden te schrappen is ingetrokken. Dat tot schrapping van 5900 voor den aankoop eener collectie antiquiteiten cn suhsidiecring eener Eugelsche beschrijving van het ethnogr. museum te Leiden is aangenomen. Een me- moriepost voor een nieuw akademiegebonw te Leiden is verworpen met 63 legen 2 stemmen. De heer Viruly Verbrugge heeft als amendement op hoofdstuk V der staat.-begrooting voorgesteld, uit te trekken een memorie-post. art. 111 ftz's. "Kosten van oprigting (ener rijkstuinbouwschool". Als toelichting zegt de voorsteller: "De overtuiging dal eindelijk hel nemen van proeven, om tot de oplossing van het vraagstukhoe voldoend onderwijs in den tuinbon, zal worden verstrekt, behoort (e eindigen en de overtuiging dat zulk ob derwijs alleen door het rijk kan worden gegeven, doet den ondergeteekenj de vrijheid nemen dit nieuw artikel aan het oordeel der kamer te onder werpen". - Alvorens de gemeenteraad alhier gisteren tot behandeling van de au de orde gestelde punten overging, vestigde de heer van der Gon Netscb(r naar aanleiding van den verschrikkeljjken schouwburgbrand te Weenej' de aandacht der vergadering op het gevaar, dat ook voor onzen schouw burg bestaat, en stelde dienaangaande eenige vragen, bepaaldelijk betref, fende het verwijden van eenige deuren en of men er over denkt cm j, coulisses en het houtwerk met een zekere vloeislol te bestrijken, waardoor die schermen minder brandbaar zijn. Hij formuleerde zijne wensclieu in eene motie, waarbij burg. en weth. werden uilgenoodigd lol vermeerderd en verscherping der maatregelen, die de kansen voor dreigend brandgevaar kunnen verminderen, en in geval van brand er toe kunnen bijdragen, dat eene spoedige ontruiming van het gebouw worde bevorderd. Burg. en welk zullen hierop in de volgende vergadeting antwoorden. Intusschen wenjei reeds door den heer Vaillant geruststellende woorden omtrent deze zaak ee. sproken. Daarna kwam in behandeling het praeadvies van burg. en weth.naar aanleiding der door gedep. staten medegedeelde opmerkingen, ten aanzien der gemeente-begrooting voor 1882. Omtrent de punten 1 cn 3 werd over. eenkomstig het praeadvies besloten. Ten opzigte van punt 2 (betreffende it nachtpolitie) begreep de heer Bloem niet, dat gedep. staten daarop aanmer king hadden gemaakt en vreesde hij, dat, als de raad toegaf, bet dan m de autonomie der gemeentebesturen gedaan was en dat de vertegenwoordi gers der gemeente dan niet langer hunne plaats in den raad konden hut- men. Hij hoopte, dat. wanneer gedep staten hunne goedkeuring nog om. houden mogten, dit collegie dan door eene hoogere magt zou worden terrji gewezen. Hij stelde mitsdien voor aan gedep. staten te antwoorden, dat# geen termen waren gevonden om de begrooling in dien geest te wijzigen, welk voorstel met 19 tegen 13 stemmen aangenomen werd. Van zekere zijde wordt medegedeeld, dat er vijf ton gouds is geboden voor het pavilloen van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden aan bet strand. Z. D. II. de prins von Wied heeft echter dit aanbod niet aangeno men, maar in bedenking genomen het pavilloen tot zomerverblijf te doen verbouwen. BU1TENLAN DSCIIE 13ER I GTEN. ENfiELA 6b. LONDEN, 13 December. Het zoeken naar lord Crawford's lijk wordt ijverig voortgezet. Do koningin heeft deu minister van binnenlandsche zaken verzochtgeen mooiit of kosten te sparen, om de dieven te vinden, en hen streng te straffen. De tegenwoordige graaf Crawford is zelf, aan hel hoofd van een troep n» nen, den geheclen dag bezig met het opgraven van den grond in den onttrek van den wijngaard, waar volgens een ongeteekende brief het lijk verborgen zou zijn. Tot dusverre werd er nog niets ontdekt. Een grondeigenaar uit Slunster klaagt in een brief aan de Timit, dat het leven der grondbezitters in Ierland onverdragelijk is cn dal nitt eens het tiende deel van de tegenwoordig in Ierland voorvallende geweld dadigheden openbaar gemaakt wordt. Onder andere aanrandingen meldtlijj, dat II. Zondag de grondeigenaar Considine uit Dark (Limerick), terwijl bjj met zijne vrouw uit de kerk naar huis reed, op den publieke» weg door een hoop boeren aangevallen en zoodanig gesteenigd werd dat man e» vrouw met bloed overdekt werden cn slechts, dank zij de snelheid van ie paarden, het leven er af bragten. De markies van Drogheda wordt op zijn landgoed te Moore Abbeygraaf schap Kildare, "geboycolted". Alle op zijne goederen werkende arbeiden hebben hun heer verlaten en olschoon onmiddellijk hulparbeiders uit Dublin zijn aangerukt, wil of durlt niemand aan die menschen spijs of drank ver- koopen. De echtgenoote van den markies ziet zich verpligt, het huiswerk zelve te doen en moet zelfs de koeijen melken. Zaturdag 11. is een parlementslid, de heer Walter Powell, op eene vreemde wijze verdwenen. De heer Powell is een hartstogtelijk liefhebber van luchtvaarten Hij was met nog twee andere heeren te Bath opgestegen. Een sterke wind dreef den ballon sneller dan men wel wilde zeewaarts. De reizigers, dit bespeurende, deden in de nabijheid van Bridport, dus vlak aan de kust. hun luchtschip met snelheid dalen. De botsing, hierdoor bij het neerkomen teweeggebragtdeed de beide reismakkers van den heer Powell uit het schuitje tuimelen, en de ballon, aldus ontlast, schoot met den heer Powell hoog in de lucht over de zee heen. Later zag men den ballon weder dalen, zoodat het schuitje aan de golven raakte. Men heeft het eene stoomboot nagezonden doch de pogingen om den luchtreiziger te achterhalen zijn vruchteloos gebleven. Bij het spoorwegongeluk in den tunnel op den North London Railway zijn niet zooveel menschen omgekomen als eerst gemeld werd Er zijn niet twaalf, maar vijf personen omgekomen. Dat er niet meer doodeljjk ge kwetst zijn geworden, schijnt hieraan toe te schrijven, dat toen de botsing tusschen de twee eerste treinen, die niet hevig was, plaats had gehad,' vele passagiers de treinen hadden verlaten en in de schuilplaatsen, die op iedere twintig el afstand in den tunnel gemaakt zijn, zich geborgen had den toen de derde trein aankwam, die de meeste verwoesting aanrigtte, maar gelukkig grootendeels bijna ledige wagens verbrijzelde. FKANkKIJK. Bij de in het twaalfde arrondissement te Parijs plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad heeft Léonie Bouzade, de vrouwelijke candidaat van de vereeniging der socialistische vrouwen, 57

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2