LE1DSCHE C 01) RA NT. DINGSDAG 13 DECEMBER. Is. 393. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p, 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prys der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEIN12 December. De minister van waterstaat enz. heelt bepaald, dat het goedkeurings- merk voor maten, gewigten en gasmeters, gedurende het jaar 1882 te bezi gen, zal zyn: bij den yk en herijk der maten en gewigten; de letter R in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van gasmeters; de koninklijke kroon. Het merk van het kantoor waar de eerste stempeling beeft plaats gevonden bestaat uit een cijfer, voor bet kantoor Leiden uit bet cijfer 7. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 45, 22.50, ƒ4.70 en /2.25, de laagste 44, 22.50, ƒ4.50 en ƒ2.25. De gelederen der oud-strijders van 1830 en 31 zijn weder met één ver minderd. In den ouderdom van ruim 70 jaren overleed gisteren alhier de heer A. van den Dop. Hij trok uil als vrijwilliger en was lid van de afdee- ling der Vereeniging het "Metalen Kruis" alhier. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat, ten gevolge van het overlijden van den heer dr. VV. H. Idzerda, eene verkiezing van ten lid van de tweede kamer der slaten-generaal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Sneek, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 3 January 1882, en dat herstemming, indien noodig, zal geschieden Dingsdag 17 Januarij 1882. De minister van flnancién heeft bekend gemaakt, dal op 11 April e. k. en volgende dagen het bij art. 2 van hel kou. besluit van 7 Junij 1856 bepaalde vergelykend examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der domeinenwaarvoor twaalf plaatsen ter vervulling wor den opengesteld. Zijdie tot dat examen wenschen te worden toegelaten moeten vóór ol uiterlijk op 1 Maart e. k. het verzoekschrift daartoe indienen. Daar er twijfel is gerezenof, voor het onder de wapenen blijven of komen van miliciens, op grond van art. 126 der wet van 19 Aug. 1861, betrekkelijk de nationale militie, ten opzigte van minderjarige miliciens, een bewys van toestemming van ouders of voogden wordt vereischt, heeft de minister van oorlog, ten einde in dat opzigl alle onzekerheid weg te nemen, de kommanderende officieren van corpsen, gedeeltelijk uit militie zameugesteldonderrigt, dat, zoowel in de gevallen, waartoe bovengemeld wetsartikel betrekking heeft, als voor de nummerverwisseling, door den minderjarigen milicien, die van de bevoegdheid tot het onverpligt onder de wapenen komen of blijven, in de genoemde artikelen gegeven, gebruik wenscht te maken, een bewijs van toeslemming van vader, voogd of moeder- voogdes behoort te worden overgelegd. De Staatscourant meldt: Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorko men, wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat de insnijdingen, die in den laatsteu tijd voorkomen in de brieven en verdere stukkin uil Neder- 1 landsch Oost-Indië te Napels ontscheept, het gevolg zijn van de ontsmet- tingsmaaireaeleu door de Italiaansche regering voorgeschreven, wegens het bcerschcn van cholera in de streken van waar de stoomschepen aankomen. Er worden voorzorgsmaatregelen beraamd, waardoor beschadiging van de brieven kan worden vermeden. De Staatscourant bevat het verslag der commission, in 1881 belast met liet afnemen der examens in de Fransche, lloogduitsclie en Engelsche taal, naar aanleiding van hel koninklijk besluit van 9 Augustus 1879. De commissie zitting houdende te Middelburg heeft de acte van be voegdheid als apothekersbediende uitgereikt aan den heer A. A. J. Schollen, te Breda; 3 candidaten werden afgewezen. Door de commisie zitting hou dende te Utrecht zijn geëxamineerd: den 7d" Dec. 3, waarvan slaagde de teer C. H. Neujean, 2 werden afgewezen; 8 Dec. 3, waarvan slaagden de hh. H. H. J. Floor en J. Brugge, 1 afgewezen: 9 Dec. 3, waarvan slaagden de hh. F. J. M Koek en B. Krol1 algewezen. Te Amsterdam werd dezer dagen van eene btirgerjufvrouw gestolen een efTect met couponblad en eenige gouden sieraden. De dieveneen in vriendschap met de bestolene verkeerend echtpaar, maakten goeden sier van de opbrengst van het onreglmalig verkregene, doch bragten hun schuld zelf aan het licht, doordien zij een coupon van het coupoublad hadden geknipt, welke eerst over een paar jaar vervalt. De mensehen schenen in de meening Ie verkeeren, dat zulk een coupoublad diende om, al naarmate men geld noodig had, te worden afgeknipt en verzilverd. Toen het diefachtige echt paar zich aldus verraden hadzorgde de justitie, dat het in de gevangenis verblijf kreeg. Up het Kuiperspad bij de Priksteeg, gemeente Nieuwer-Amslel, is in den afgeloopen nacht een huis, waarin onzedelijke handelingen werden ge pleegd, welke handeliugen door een geopend venster zigtbaar waren, door de veldwachters Mastenbroek, Boeklage, Tolle, Boonstra en Wiardade laatste onbezoldigd, en den nachtwacht Meyer omsingeld, ten einde de per sonen, alle mannen, waarvan vier in vrouwcnkleederen, iti hechtenis te nemen. De zes ambtenaren slaagden er in de negentien personen te bren gen ten gemeentchuize van Nieuwer-Amstel, waar tegen allen proces-verbaal is opgemaakt. Vier hunner, die, toen zij ontslagen werden, op de Utrechtsche- zijde door de burgerij met mishandeling werden bedreigd, werden onder bescherming der Amstcrdamsche politie gesteld, die ze aan het hulpbureel aan de Utrechischepoort gedurende eenigen tyd bewaarde. Slechts zelden gebeurt het dat handelingen als deze bewezen kunnen worden. Meestal is de politic magteloos. In dit geval echter staat naast de eigen waarne ming der politie-ambtenaren de min of meer volledige bekentenis van alle gearresteerden. [lib!.) Als verdacht van kindermoord, door de ongehuwde moeder gepleegd, is zekere E K., dienstbode te Alkmaar, in hechtenis genomen. Aan de N. R. C. meldt men. dat op den huize den Eng, gemeente Liendeu. eene poging tot vergiftiging heeft plaats gehad, ten gevolge waar-, van de justitie te Tiel onlangs in loco een onderzoek deed. Nadere bijzon derheden ontbreken. Sedert eenige dagen is zonder verlof afwezig de notaris L., te 's Her togenbosch. Door een der crediteuren is beslag gelegd op den inboedel. De legtbank heeft een notaris aangewezen tot inbewaarneming der stukken. Men meldt uil Breda aan de N. R. CDe arrestatie van V. G., directeur van het leeskabinet alhier, heeft groot opzien verwekt. De toe- dragt der zaak ligt voor het publiek nog in het duister. Sommigen be weren, dat hij aangehouden is wegens opligterij. Een feit is het dat hg in slaat van faillissement is verklaard. Bedoelde geruchten vinden hun oor sprong in de omstandigheiddat V. G. als directeur van het leeskabinet han delde namens zekere commissie, die zich echter niet bekend heeft gemaakt, terwijl V. G., die voorheen weinig crediet kon krijgen, de bestellingen ten behoeve van het leeskabinet deed op naam dezer (al of niet beslaande) commissie. 'sGBAVENHAGE, 12 December. Door Z. M. is de heer jhr. m'. D. A. W. van Tcis, thans gezanlschaps- raad, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, be vorderd tot zaakgelastigde, en de heer mr. K. VV. I'. F. baron Gericke van Herwijnenthans gezantschapsraad te Londenbenoemd tot zaakgelastigde te Lissabon. Aan den heer W. A. de Laat de Kanter is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kautonregter-plaalsvervanger te Heerenveen. Tot commies der posteryen 4e klasse is benoemd de heer P. deRoock, thans surnumerair. De luilt. ter zee 2' kl. H. F. Kouwenberg en L. Dupper zijn bevorderd tot luit. ter zee le kl.en de kapitein A. L W. Seyfïardt, van het 3» reg. vesting artillerie, is in zijnen rang overgeplaatst bij den generaleu staf. Op zijne aanvrage is op non-activiteit gesteld de luit. F. B. A. Carré, van het 1' reg. infanterie, terwijl in active dienst is hersteld de kapi tein G. S. A. de Ronde, van hel le reg. infanterie. Door Z. M. zyn lot 2,D luitenant by hel leger in Nederl. Indië be noemd: by het wapen der infanterie: de sergeanten E. G. O. Lange, H. Kotting, L. J. L. de Moulin, A. J. Gysen, P. A. J. Veerman en C. F. A. H. Fundter, alien van het instructie-bataillon; H. A. de GraafF, van het 4«, A. L. S. Muller, van het 6«, en J, Stam, van het 5« reg. infanterie; H. M, baron Collot d'Escury, van bet instructie-bataillon; J. A. L. van Benne- kom, van het 1«, R. G. Doorman, van het 3e, en VV. Blanken, van het 4e reg. infanterie; J. N. Chr. baron van Heerdt, van het instructie-bataillon; G. Reeling Brouwer, van het 6'. en J. H. Stadhouder, van het 5C reg. in fanterie; C. G Zaadnoordyk, van het instructie-balailloii, en E. A. C. van Regleren, van het 3' reg. infanterie; bij het wapen der cavalerie: de wacht meester F. II. Montagne, van het 3' reg. huzaren; bij het wapen der artil lerie: de sergeanten M. G. J. Kempers. P. J. Dibbetz eu J. J. van Leeuwen, allen van hel 2', alsmede J. G. van Kooien, van het 4* reg. vesting-artil lerie; voorts bij het personeel der militaire administratie tot 2<n luitenant-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1