PER TELEGRAAF. conducteur, voerman en een passagier overleden onmiddellijk, terwijl nog een ander passagier gevaarlijk gekwetst werd. Van den trein ontspoorden vier wagens, doch zonder persoonlijke ongelukken, liet ongeluk zon niet plaats gehad hebben, indien de wachter den overgang naar behooren had afgesloten. Op den spoorweg Haspe-Hagen is een groot misdrijf gepleegd; er werd op de rails een steen van meer dan 100 kg. zwaarte gelegd. Klaarblijkelijk had men het oog op den courierstrein Aken-Berlijnwant even te voren was een andere trein zonder hindernis dien weg gepasseerd. Het personeel van de locomotief voelde een hevigcn schok en bij het ingesteld onderzoek bleek, dat de zoogenaamde baanveger geheel verbogen was. Gelukkig had dus de locomotief den steen op zijde geworpen; anders had een ontzettend ongeluk kunnen plaats grijpen. OOSïKXRIJl. De ramp, waardoor Weenen is getroffen, de brand in het //Ringthea- ter", heeft een verpletterenden indruk gemaakt. Eenige bijzonderheden worden daaromtrent medegedeeld. Reeds ten 6 3A uur was de schouwburg zaal stampvol. Tien minuten vóór 7 uur zouden de lichten bij het scherm worden aangestokendoch waarschijnlijk was er toen reeds te veel gas uit de openingen ontsnapt; althans plotseling vertoonden zich geweldige vlammen. De verwarring was vreesselijk. Velen sprongen uit de vensters, en een twintigtal van hen, die op de straatsteenen teregt kwamen, braken armen en beenen, en sommigen den nek. Vijf minuten vóór 7 rukte de brandweer aan met brandzeilen, ladders, enz. Binnen weinige minuten werden nu vele honderden gered. Middelerwijl greep het vuur met grootc snelheid om zich heen. Er heerschte in het gebouw een verstikkende walm. Om half acht waren het tooneel en het plafond doorgebrand en stortte dit alles in elkander. Om in het binnenste van het gebouw door te dringen, moest men eerst de dooden uil den weg ruimen. Van de tooneelspelers zijn slechts enkele koristen omgekomen. De kassier is mede verbrand, en met hem al het dien avond ontvangen geldzoomede de geheelc garderobe. Niets kon er gered worden. Om 10 uur stond het gebouw nog in liehte- laaije vlam. De brandweer moest hare werkzaamheden bepalen bij het be schermen van de naburige buizen. Alleen in een hoek van den schouw burg vond men bijna 40 personen, die gestikt waren. Het is zelfs mogelijk, dat het verlies 500 personen bedraagt of dat cijfer nog te boven gaat, daar er bij de politie ongeveer 600 personen als vermist zijn aangegeven. Alle klassen der bevolking zijn onder de verbranden vertegenwoordigd; de meesten echter behooren tot de lagere volksklasse, en velen zijn er onder van jeugdigen leeftijd. De stemming der geheele bevolking is zwaar gedrukt. In het algemeen ziekenhuis liggen in de gangen de nog niet herkende lijken met den rug op planken; de lijken, die herkend zijn, bevinden zich in vertrekken, waartoe niemand toegang heeft dan de commissie, belast met het onderzoek naar de identiteit der personen. Van sommige lijken waren ledematen afgerukt, bij anderen het vleesch van de beenderen gescheurd. Volgens den machinist van den schouwburg is de brand hierdoor ontstaan, dat by het aansteken van het licht door middel van een electrischen stroom de decoratie in brand geraakte, en wegens het plotseling ontstaan van een zee van vlammen kon men het ijzeren gordijn, dat in geval van brand het tooneel van de zaal moet afsluiten, niet laten zakken. WEENEN, 9 December. De ramp, die onze stad heeft getroffen door den schouwburgbrand, is veel verschrikkelijker dan men eerst meende. Meer dan 300 personen zijn er omgekomen. Geheele familiën worden vermist. Eene collecte, op de beurs voor de slagtoflers gehouden, bragt 28000 fl. op. Toen het publiek op de galerijen gewaar werd, dat er brand was, stond reeds het geheele tooneel in vlammen. ST. PETERSBURG, 9 December. De keizer zond, bij gelegenheid van het St. George-feesteen telegram aan den keizer van Duilschland, waarin hij den oudsten en meest gevierden ridder van St. George zijn heilwensch bragt. PARIJS, 9 December. De kamer heeft een voorstel tot verdaging der behandeling van het Fransch-Italiaansche handelsverdrag met 401 tegen 81 stemmen verworpen. Daarna zijn eerst de artikelen en vervolgens het tractaat in zijn geheel aangenomen. De zitting is daarna opgeheven. TUNIS, 9 December. Aan de kust bij Gabes heeft een heet gevecht plaats gehad tusschen de colonne van generaal Logeret en de opstandelingen onder aanvoering van Ali ben Khalifa. De opstandelingen zijn met sterk verlies geslagen. LONDEN, 10 December. De ochtendbladen bevatten eene oproeping van den lord-mayor, ter aanbeveling van nationale inschrijvingen ten behoeve der bescherming van het eigendomsregt in Ierland. ST. PETERSBURG, 10 December. De Duitsehe Pet. Zeit. verneemt, dat het ministerie van financiën van plan is voor het aanstaande jaar tot del ging van staatsschuld en rentegevende leeningen een post van 193,776,000 roebels uit te trekken. ST. PETERSBURG, 10 December. Naar men zegt, begeeft vorst Don- dukofl zich naar Tiflis, niet om tot stadhouder benoemd te worden, maar om de functiën van stadhouder uit te oefenen, Wie hem te Odessa zal vervangen is nog onzeker. Berigten van ophanden zijnde veranderingen in het personeel der ministers worden herhaaldelijk zeer beslist als voor on gegrond verklaard. INGE SE (DN DEN. Mijnheer de Redacteur! Gisteren dreef de nieuwsgierigheid mij naar het stadhuis, alwaar de Achtbare Gemeenteraad vergaderd was. Ik zeg nieuwsgierigheidomdat ik nimmer er aan zou denken daarheen te gaan, maar nu kon ik mij niet weerhouden, om de beraadslagingen met eigen ooren te hooren over de aanvraag om grond voor eene schietbaan, aangevraagd door de Leidsche Scherpschutters-Vereeniging en gesteund door hare zuster-vereeniging Pro Palria. Want ik meende, hoewel Burg. en Weth. geoordeeld hadden afwijzend te beschikkenzij het dan ook om gegronde of ongegronde redenen waar ik niet over oordeelen mag, dat er dan toch nog wel enkele leden in den Raad zouden zitten, die een enkel woordje er over zouden spreken. Ik had mij trouwens daarin niet vergist. Den heer Scheltema kreeg het woord. Ha, dacht ik, die zal wel een lans voor ons breken, maar, jawel, wat dunkt U dat ZEd. zeide ik vertrouwde mijn ooren niet en toch zeide ZEd. nagenoeg letterlijk//Ik zal wel méégaan met de voordracht van Burg. en Weth.maar niet om de door dezen aan gegeven reden; ik acht het maken van eene schietbaan eene rijks-, maar geen gemeentezaak; ook niet omdat de communicatie met Katwijk zooveel verbeterd is, maar alleen omdat ik meen dat eene schietbaan geen gemeente zaak, maar eene rijkszaak is". Ik stond als aan den grond genageld. De Hoog-Edel Gestr. Heer Scheltema, Kommandant der Stedelijke dd. Schutterijdie, volgens Art. 42 der Schutterij- wet 1870, de onder zijne bevelen staande schutters om de 14 dagen moet doen oefenen in het schieten op de schijf, bij welke gelegenheid tevens eene verdere oefening moet plaats hebben, zooveel zulks voor de gewone dienst onontbeerlijk is te achten, zou voor de voordracht van Burg. en Weth. stemmen; wel een bewijs dat ZEd. het de moeite niet waardig had geacht om de verzoeken in te zien. Waarlijkals de persoonlijke of gemeente belangen zoo door leden van den Raad behartigd worden, is het waarlijk bij verkiezingen de moeite niet meer waard om zijn stem uit te brengen; want had bet lid van den Gemeenteraad het verzoek gelezen, dan bad de Kommandant van de dd. Schutterij gezien dat deL. S. V. enP. P. geen schiet baan, maar grond hebben aangevraagd, grond om er eene schietbaan uil eigen fondsen op te rigten, grond, die, volgens de nu aangenomen voor dracht, eerst een paar duizend gulden moet kosten om er goed weiland van te maken, om dat later, bij mogelijke vergrooling der gemeente Leiden, voor bouwgrond te kunnen verkoopen. Hoe kan men een land verdedigen zonder goede schutters Hoe kan men schutters maken zonder aanhoudende oefeningen? Hoe kan men zich oefe nen zonder schietbaan Want ieder weet dat men in twee urenwaarin men den schutter mag verplichten om de 14 dagen dienst te doen, men onmogelijk hem naar de schietbaan in Katwijks duinen kan doen gaan, hem oefenen, al is het maar eene serie, en in de gemeente terug doen keeren. Arm vaderland, arme gemeente, arme inwoner, wat zal er van u wor den, indien men de bijzondere en algemeene belangen zoo weinig behartigt en de door Z. M. den koning aangestelde hoofden Hoogstdeszelfs beslui ten zelf niet naleven of trachten ten uitvoer te brengen. Welke schutter zou niet gaarne wenschen zijn geweer te kunnen gebrui ken? Want een man in een schutters-uniform kan zijn land niet verdedigen, maar een man zonder uniform, die zijn wapen weet te gebruiken, kan, desgevorderdden vijand op eerbiedigen afstand houden. Getuige de laatste oorlog der Transvaalers, die met een handjevol goed geoefende Boeren op eene verpletterende overmacht van Engelsche soldaten eene schitterende overwinning hebben behaald. 9 December 1881. J. E. VLAANDEREN. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 10dtn December de heer H. L. Rigail Certongeb. te 'sHage, in de regtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Waren- vervalsching. ZWOLLE, 9 December. Tarwe ƒ10.25 h ƒ10.75; rogge 8.25 k 8.75; boekweit 7.50 k 7.75gerst 6.25 'a 6.50paardeboonen 3.50 k ƒ9.25aardappelen 1.50 k 2.25 alles per HL. Boter. Aanvoer 825/8 en 600/16 vaten, benevens 500/2 KG. 6tukgoed. Totaal 45500/2 ICG. Middenmarkt 1.20 per KG. Handelswaarde ƒ27300. Notitie van heden: per KG. 1.10a 1.30; per 20 KG. of vat prima kwal. 29 a ƒ31.50; afwijkende soort ƒ26 a ƒ28; tweede soort ƒ20 a 22.Eijeren: /5k ƒ5.50 per 100 stuks. Vee. Zoowel do -stalbandel, de Zwollerkerspel voormarkt van gisteren, als de weekmarkt van heden waren in aanvoer, handel en omzet, benevens prijzenonbe duidend verschillend met die der vorige week. Varkens. Op p. m. 115 wagens waren heden ruim 750 biggen en p. m. 225 mageredrachtige en vette varkens aangevoerd. De biggen golden deze week 1.25 a ƒ1.75 per week. Andere soorten onveranderd. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6