BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag dH December ó88diV'u. H9d. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. Volgens eene nadere opgave was de uitslag der gisteren gehouden aan besteding, wegens het overbrengen van de post met paard en rijtuig, als volgt: o. dienst Alphen-Oudshoorn-Haarlemmermeer-Amsterdam v. v., minste in schrijvers Gebr. Blom, te Gouda, rijtuig model b, voor 18175, en J. M. Cofïing, te Amsterdam, rijtuig model c, voor ƒ16986; b. dienst Alphen-Aarlanderveen-Uithoorn-Amsterdam v. v., minste inschrij vers Gebr. Blom, te Gouda, rijtuig model b, voor ƒ19675; c. dienst Alphen-Gouda v. v., minste inschrijver B. de Grauw, te Aarlan- derveen, rijtuig model b, voor ƒ4000, en rijtuig model c, voor ƒ3000; d. dienst Leiden-Alphen v. v., minste inschrijvers B. de Grauw, te Aar- landerveen, rijtuig model b, voor ƒ3400, en C. Dieben, te Alphen, rijtuig model cvoor 1441en e. dienst Delft-Westland-'s llage v. v., minste inschrijvers J. Klapwijk, te Naaldwijk, rijtuig model b, voor ƒ6500, en J. Recourt Jr., te Delft, rijtuig model c, voor 3697. ENGELAND. LONDEN, 9 December. De Pall Mali Gaz. deelt eene vergelijkende statistiek mede van de misdrijven tegen lijf, leven, enz. enz., die in November 1880, toen nog geen dwangwet enz. bestond, en die in November 1881 werden gepleegd. In November 1880 werden in Ierland in het geheel 561 zoogenaamd agrarische misdaden en misdrijven gepleegd en in November 1881onder de dwang wet, 520 of slechts 41 minder, eene vermindering hoofdzakelijk veroorzaakt door het minder talrijk worden der rubriekdreigende brievenwaarte genover het aantal mishandelingen in 1881, vergeleken met 1880, met 22 is toegenomen. De uit zes personen bestaande bediening van den vuurtoren van Calf Rock, door den laatsten storm geheel vernield, die op genoemde klip was achtergebleven, is thans door middel van toegeworpen lijnen door het water aan boord van drie kleine sloepen gehaald en van daar overgebragt op de Engelsche kanonneerboot Seahorse, waar zij van al het noodige werd voorzien. Aan een dagblad te Aberdeen is een naamlooze brief gezonden, die waarschijnlijk geschreven is door iemand, die bij den roof van lord Craw ford's lijk behulpzaam is geweest. Hij zegt in dien brief, dat twee buiten landers de eigenlijke daders van den diefstal zijn. Onder voorgeven, studen ten in de medicijnen te zijnwenschten zij te onderzoeken hoe de balseming van het lijk was geschied. Op de inhechtenisneming van de daders en de terugbezorging van het lijk heeft de tegenwoordige lord Crawford eene be looning van 500 uitgeloold. De koningin heeft aan lord Crawford en aan de weduwe van den overleden graaf haar leedwezen met het gebeurde betuigd. Op de verkooping van de Sunderlandsche boekerij, te Londen, werd Dingsdag 11. een exemplaar van de Vulgata van 1462, het eerste exem plaar, dat van een datum voorzien is, verkocht voor den hoogen prijs van 1600 Het geneeskundig gesticht of het Sanatorium Holloway, las men dezer dagen in Daily News, dat voor ongeveer zeven jaar door den heer Hollo way is opgerigt, voor de verpleging van geneeslijke krankzinnigen, is door den stichter oorspronkelijk geheel, zoo als het daar staal, bestemd tot een geschenk aan het Engelsche volk. Intusschen heeft hij besloten, nadat het geheel gestofferd en gemeubeld zal zijn, aan zijn geschenk nog een on- dersteunings-fonds te verbinden van 600,000, waardoor de geheele stich ting hem te staan komt op eene som van 4,203,000. Het door den stichter duidelijk bepaald doel van het gebouw is, dat het een toevlugtsoord worde voor personen uit de middelklasse der maatschappij die aan krankzinnigheid lijden. Tot de keuze van dit doel werd de heer Holloway geleid door de overweging, dat de rijke man, die het ongeluk heelt door hersenlijden te worden aangetast, geen geldelijke ondersteuning noodig heeft, terwijl de arme, die in dergelijken geestestoestand geraakt, gcreede opname vindt in de openbare gestichten. Derhalve wordt in Hollo way Sanatorium plaats verleend aan hen die door geestesarbeid in hun levens onderhoud moeten voorzien, wier werkzaamheden uiet tijdelijk door anderen kunnen worden waargenomen, en wier inkomsten dus onmiddellijk ophou den zoodra zij tol werken ongeschikt zijn. De zeldzaam schoone vormen van het uitwendige worden, onder alle opzigten, geëvenaard door het deco ratief en de inrigting van het gebouw, dat, na gemeubeld te zijn, gereed zal zijn tot het ontvangen van patiënten. Op korten alstand van het Sanatorium, in de rigting van Egham, ligt een nog grooter gebouwmede gesticht en begiftigd door den heer Hollo way. Ter herinnering aan zijne overleden echtgenoote, besloot deze prac- tische weldoener niet alleen een college op te rigtendoch tevens het ten geschenke te geven voor hooger onderwijs aan meisjes. Daartoe belegde hij voor eenige jaren eene vergadering van belangstellenden in onderwijsza ken, en besprak met hen de vraag, op welke manier een door hem be schikbaar gesteld fonds het doelmatigst zou kunnen worden besleed, ter bevordering van de hoogere opvoeding der vrouw. Vervolgens kocht hij 95 morgen vrij terrein te Mount Lee onder Egham, en droeg den eigen dom daarvan over aan drie gemagtigden. De aaunemer heeft gecon tracteerd het geheel gereed te zullen hebben binnen vier jaarvoor de som van ƒ3,084,000. In dit bedrag zijn natuurlijk de versieringen, de stoffering, het meubilair enz. niet begrepen. Voor eene schilderft-verzame- ling ten dienste dier stichting heeft de heer Holloway reeds 399,485 besteed. Het is meer dan waarschijnlijk, dat het college geruimen tijd voor het bepaalde tijdstip gereed zal zijn, Met het oog hieropheeft de heer Hollo way reeds zijn voornemen te kennen gegeven, om aan de voorloopig ge magtigden eene contante som van 4,800,000 pond ter hand te stellen, om de betalingen en verdere begiftiging voor de twee stichtingen geregeld voort te zetten. Het bekende weekblad The Graphic, N°. 621, geeft fraaije afbeeldingen zoowel van het uitwendige als van het inwendige van het Sanatorium. In de laatste dagen van September jl. woedde te Mazatlan en langs de gansche kust van Maine en Centraal-Amerika een hevige storm, waar door groote schade over die gansche streek werd aangebragt. Ruim vier weken later in den nacht van 26 October trof Manzanilla en een gedeelte der kust, die vroeger was verschoond gebleven, een dergelijk onheil. Er ontstond namelijk in dien nacht een vreesselijke orkaan, welke de geheele stad als het ware in weinig tijds in een puinhoop veranderde. Geen huis, groot noch kleinbleef gespaardalles moest voor de kracht van den orkaan bezwijken. De straten der stad waren in weinige oogeubiikken totaal ver sperd door de verbrijzelde daken en muren. Het strand in de nabijheid der fel geteisterde stad bood een niet minder somber schouwspel aan. Aller- wege lagen vaartuigen van allerlei slag; ligters, kleine en grootere kust vaarders en andere bodemswaren door het vereenigd geweld van den orkaan en de hoog opgestuwde baren op het strand geworpen en daar uiteen ge slagen. De schade, geleden door het vergaan der Engelsche en Amerikaan- sche schepen, welke in de haven van Manzanilla lagen, zoomede ten ge volge van die averij der bodems, die op het strand zijn gezet en afgebragl kunnen worden, begroot men op minstens 750,000 dollars of 1,875,000 gul den. Wat betreft de schade in de stad aangebragt, deze wordt geschat op een half millioen dollars of lid mitlioen gulden. PRANKRIJ K. De National zegt te kunnen verzekeren, dat de heer Gambella zich zeer gunstig over het wetsvoorstel-Naquel tot wederinvoering van de echt scheiding heeft uitgelaten. Daar deze hervorming door het kabinet gesteund wordt en de heer Brisson, president der kamer, zich tegenover zijne kie zers verbonden heeft zich niet tegen de aanneming van deze wet te verzet ten, kan verwacht worden, dat de echtscheiding in den loop van het vol gende jaar in Frankrijk hersteld zal worden. De commissie, belast met het onderzoek van Raspail's wetsvoorstel tot verkoop der kroonjuweelen, is naar het ministerie van financiën ge gaan, waar die kostbaarheden bewaard worden, en zij heeft er een onder houd gehad met den minister van fraaije kunsten en met de hecrcn Bapst, juweliers. De heeren Bapst hebben de leden der commissie onder het oog gebragt, dat alle voorwerpen van historische of artistieke waarde voor Frankrijk behooren behouden te blijven en eene waardige plaats in een museum zouden innemen, b. v. in de Galerij van Apollo, onder eene vitrine. De verkoop er van zou betrekkelijk ook niet veel opbrengen, misschien niet meer dau 400,000 a 450,000 fr. Ook den verkoop van den Regent, den diamant eenig in zijne soort wegens zijne grootte, hebben de heeren Bapst afgeraden. In vroegere jaren is die steen geschat geworden op eene waarde van 12 millioen. Thans is de verkoopwaarde er van onmogelijk te bepalen. Er kunnen zoovele toevallige omstandigheden voorkomendie invloed op het bod hebben. Het zou wel mogelijk zijn, dat de steen niet meer dan 6 a 700,000 fr. opbragt. De andere juweelen, gezamenlijk geschat op 10 a 12 millioen, hebben geen historische en slechts luttele kunstwaarde. Te Lyon is Dingsdag avond brand ontstaan in het entrepot van ster ken drank en wijn. De brand brak uit in een kelderwaarin zich eenige werklieden bevonden, die echter gered zijn. Men heeft ter blussching van den brand eenige vaten, drie a vierduizedd hectoliter wijn bevattende, stuk geslagen en het voeht door de luchtgaten van den kelder laten vloeijen. De schade wordt begroot op 500,000 fr. DUITICHLA1I1). De Duitsche handelsdag heeft met 45 tegen 22 stemmen aangenomen een voorstel van het oudste collegie van den Berlijnschen handelsstand, om de regering te verzoeken, dat, ingeval zij geneigd mogt zijn eene in Duiischland te houden internationale tentoonstelling te begunstigende eerst volgende tentoonstelling van dien aard niet in Italiëzooals voor 1885 of 1886 het plan bestaat, maar in een dier jaren in Duiischland moge worden gehouden. Een voorstel om de regering te verzoeken, dat zij, ingeval geen internationale tentoonstelling in Duitschland wordt gehouden, hare mede werking verleene, opdat de internationale tentoonstelling in Italië twee jaar worde verschoven, met het oog op eene te houden nalionaal-Duitsche ten toonstelling. werd met 62 tegen 8 stemmen verworpen. Het rijks-postbestuur heeft een groot verlies geleden door het over lijden van den gcheim-opperposlraad Giinther, mede-oprigter van het wcrcld- postverbond, die zich vooral omtrent het internationale postverkeer verdien stelijk had gemaakt. De ijzeren kooijenwaarin vóór 345 jaren de lijken werden ten toon gesteld van de wederdoopers Jan van Leiden, Knippcrdolling en Kreichting, zjjn jl. Zaturdag te Munster van de Lambertustorcn afgenomen. Honderden nieuwsgierigen waren daarbij tegenwoordig. De ijzeren kooijenwelke na den herbouw van den toren aan dezen weder eene plaats zullen bekomen, werden voor het publiek ter bezigtiging gesteld. De paardentram van Deutz naar Mulheim is in de nabijheid dezer laatste plaats door den Berg.-Mark.-trein aangereden juist toen hij den over gang van den spoorweg passeerde. De tram jwerd grootendeels vernield;

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5