LEIDSCHE CO IJ I8S1 ■1 MAANDAG 12 DECEMBER. M°. 291. ST A DS-BE R ICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. >A<2S:ki «S* Wjt De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2.- Xfzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat krachlens de artt. 8 en 15 der wet van den 29s"° Juni 1851 Staatsblad n°. 85), de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het door den lieer Mr. P. A. VAN DER LITH genomen ontslag, die in 1885 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 20,,"1 December aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 3 December 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 December. Wjj vernemen, dal door de Vereeniging tot slemopwekking alhier alscan- didaat bjj de aanslaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer S. C. M. Knappert. Sedert de opgave, voorkomende in ons n°. van 9 December jl.hebben alsnog 29 personen adressen ingediend lot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank na 1' Mei 1882. Het totaal-cijfer der aanvragen is der halve thans 143. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 68 volwassen personen en 6 lot 9 kinderen. De opbrengst van het vervoer over den Nederlandschen Rijnspoorweg bedroeg in de maand November II. ƒ400.691 en sedert 1 Januarij ƒ4,918.114, tegen ƒ5,233,976 in 1880, zijnde per dagkilometer ƒ66.93 en ƒ71.01. Die op de lijn Leiden - Woerden bedroeg in November ƒ8753 en sedert I Januarij 103,303. tegen 100,716 in 1880, zijnde per dagkilometer 8.59 en ƒ8.35. Naar aanleiding van een overleg tusschen de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken zijn de geneeskundige inspecteurs uitgenooriigd, de geneeskundigen in hunne districten aan te schrijven, te zorgen, dat geen verklaringen van overlijden door hen worden algegeven dan nadat zij zich van den dood der betrokken personen hebben vergewist door eene uitwen dige schouwing Zonder zulke toepassing van de wetsbepaling op dit stuk moet soms een gepleegd misdrijf verborgen blijven, zooals de ondervinding heeft geleerd Op de begrooting voor binnenlandsche zaken is eene reeks van amen dementen voorgesteld door de commissie van rapporteurs, waaronder de voornaamste: dat om de verhoogingen der tractementcn van ambtenaren en bedienden aan de provinciale grifliën uit te stellen in afwachting van de aanstaande herziening der provinciale net; een om te handhaven het votum van het vorige jaar en alzoo de jaarwedde van ƒ2500 voor een nieuw te benoemen directeur van het ethnographisch museum te schrappen; een tot wijziging van het voorstel der regering bet rellende de vervulling der vaca ture Brill in dien zin, dat de benoeming van meer dan twee hoogleeraren niet zou plaats hebben; voorts een tot weigering der aanvrage van gelden voor de reorganisatie van het rijksarchief, welke zaak de voorstellers voor- loopig willen laten rusten; verschillende amendementen lol vermindering van sommen uitgetrokken voor subsidien tot restauratie van de Domkerk te Utrecht, voor het onderhond van monumenten, o. a. den toren te Zierikzee, het Spanjaardsgat te Breda, het slot van Maarten van Rossom te Zalt-Bom- mel; tot vermindering van den post aankoop van boekwerken met ƒ5000; subsidien aan teekenscholen met 5000 en subsidiën aan muziekscholen met 5500. Door de geneeskundige staats-commissic is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. C. van Beek, ffled. doctorandus. De 35e algemeene vergadering van het Aardrijkskundig genootschap zal gehouden worden op Vrijdag 23 December aanst., in een der lokalen tan het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Onder de punten 'au behandeling komen voor: de tentoonstelling te Venetië, door W. F. Verste-g, cn het congres te Venetië, door prof. C. M. Kan. De heer C. Schenk, rustend landbouwer en grondeigenaar in de ge meenten Middelharnis, Sommelsdijk, Stad aan 't HaringvlietBommel en Ooltgensplaat. heeft aan al zijne pachters de helft van de pachlpenningen over het jaar 1881 kwijtgescholden. Men deelt aan het tV. v. d. D. mede dat de passagiers van hel stoom schip Castor, te Plymouth binnengevallen, in blakenden welstand vrrkeeren. Hoe zwaar eene reis zij hadden, allen roemen den kapitein Visser als een man. aan wiens energie en doorzigt, in verband met de meer dan gewone hechtheid van bouw, gepaard met groote zeewaardigheid der Castor, zij het behoud van hun leven en eigendom toeschrijven. Om de reis van die reizi gers spoediger te doen vervolgen, besloot de directie der kon. Ned stoom bootmaatschappij haar stoomschip Stella Plymouth te doen aanloopen, om de passagiers der Castor over te nemen. Uit deze oorzaak konden niet alle aanvragen om plaats op de Stella worden toegewezen, en vertrok zij dus met slechts zes kajuits- en 250 tusschendekspassagiers. De schroefstopmboot Concordia VII voer eergisteren avond in de nabijheid van Rhenen hel aakschip Jeanwite zoo hevig aan, dat dit onmid dellijk zonk. liet werd bevaren door schipper II. K., was geladen roet gietijzer en lag voor anker onder het Rhenenschc rak. Op het schip be vonden zich, behalve de schipper, zijne vrouw, die voor 11 dagen bevallen was, benevens het pasgeboren kind, een jongentje van 4 jaar, een meisje van 20 maanden, eene oude vrouw van 72 jaar en een knecht van 68 jaar. liet jongentje en het meisje, die bezig waren in de roef te spelen, zijn met het schip in de diepte verdwenen. De overige opvarenden zijn gered; ofschoon de kraamvrouw en hel kindje met zeer veel moeite; deze beiden verkeeren nog in levensgevaar. In November 1879 nam baron Grnetzner de Bautzen zjjn intrek in het hotel /'de Arend" in de Weverstraat te Arnhem De baron maakte vrij groote verteringen, reed veel paard, enz.; daar hij echter in den beginne geregeld betaalde, schonk de beer Gjjsberlse, destijds eigenaar van genoemd hötel, hem vertrouwen en verleende hem creriiet. De rekening werd echter wel wat hoog. Dit was geen bezwaar, 's barons vader woonde te 'sHage en was a'daar gezant van Petersburg! De adellijke telg zou even naar 's llage stoomen en geld halen. Onderweg schijnt hij van plan veranderd te zijn; ten minste hij stapte te Utrecht uit den trein, bleef daar en zond geen geld. Dit gebeurde in Januarij 1880, In April kreeg hij medelijden met den armen hotelhouder, die inmiddels het paard, dat hij voor den baron voor ƒ100 gekocht had, weer met verlies van de hand had moeten doen, cn besloot hem te betalen, uil diens eigen kas. De baron stapte weder af aan zijn vorig hotel, thans echter incognito. Hij verborg zich in eene ka mer. verliet die des nachts om 2 uur, toen allen sliepen, ging naar de bil- larlzaal, opende de secretaire, waarin hij wist dat dc heer G. zijn geld bewaarde, cn stal daaruit eenigc honderden gulden. Den anderen morgen betaalde hij G. op afkorting 50. Naattwelijks was de vogel gevlogen, toen de bedrogen hotelhouder bemerkte, dat de zoo gaarne door hem ontvangen ƒ50 nog slechts zeer kort zijne secretaire verlaten hadden, in gezelschap van eene massa ander geld, waarmede de dief op reis was. Ruim een jaar bleef de baron zoek, doch den 25""1 September 1881 vond men hem weder in de bescheiden rol van bediende in het wassenbeeldenspel van Daniel, destijds staande met zijne tent op den Roompjeswal te Deventer. De bediende geleek echter verwonderlijk goed op hel vroeger van den baron vervaardigde portret. Hij werd aangehouden en bekende weldra te zijn Fritz Heinrich August Greelznet', geboren te Denimansdorf, in Silezië. Adellijke titels bezat I hij niet, hij had die slechts aangenomen, uit zucht naar weelde en gemak. Alras bleek, dat hij ook nog een belangrijken diefstal te Deventer op zijn geweien had. Voor beide misdrijven stond hij thans te Arnhem leregt. liet hof verklaarde hem schuldig en legde hem eene tuchthuisstraf op van zes jaren. Te Elburg is Donderdag nacht ingebroken in dc woning van d. V., beurtschipper op Amsterdam. Dc dief of dieven hebhen zich toegang verschaft door de achterdeur in den tuin cn hebben verder alle andere binnendeuren met geweld geopend of losgetrapt, althans men vond alles open. Ook de kasten waren opengemaakt en alle soa den en zilveren voorwerpenzoomede kleedingstukken enz. lagen door elkander. Zonder twijfel is het enkel om geldspecie te doen geweest, want van al het aangeroerde is niets ontvreemd. De schipper was juist met zijn vaartuig afwezig, en wanneer dat het geval is, houdt zijne echtgenoote nachtverblijf bij hare familiebetrekkingen, die dan echter de losse gelden niet te huis laat.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1