wordt voorgesteld van gemeentewege een ambtenaar aan Ie stellen belast met bet onderzoek naar de lichtste'rkte van het gas. Onderscheidene leden voerden hierover het woord. De hh. Boolvan der Zweep, Priessen Dercksen van Dissel en Wilhelmy Damsté konden zich niet met de voordragt vereenigen, voornamelijk op grond, dat zij het noodzakelijke van het aan stellen van eenen zoodanigen ambtenaar niet konden inzien. De heer van der Zweep meende, dat men, om de zaak goed ten uitvoer te brengentwee controleurs zou moeten aanstellen. De heer van Dissel meende, dat de gasfabriek eene nieuwe phase te gemoet ging. De directeur verkreeg nu de middelen om voldoende en goed gas te leveren; men moest daarvan eerst den uitslag afwachten alvorens een controleur aan te stéllen. De heer Wilhelmy Damsté wees op de financiële zijde der zaak; men zou door die aanstelling de begrooting wedet met een vaste postmisschien wel een paar duizend gulden bezwaren. De lib. van Iterson, Cock en Le Poole verklaarden zich voor de voordragt. De heer van Iterson gaf een kort overzigl van den loop der herhaaldelijk in den raad behandelde gas-quaestic. waarvan deze voordragt hel uitvloeisel was en waarvoor hij liet dagelijksch bestuur dank betuigde. Zijns inziens was er geen beter oogenblik dan nu om de con trole in tc stellen. Daardoor sneed men alle verkeerde beoordeclingcn af. De lieer Cock meende, dat, al mogt men de contróle niet noodig achten, men baar ook niet moest vreezen. De bh. Dool en van Dissel waren door het aangevoerde niet overtuigd van het noodzakelijke der controle. De laatste bleef haar overbodig achten en wees er op, dat juist terwijl er een adres inkomt van de bewoners der Plantage over de slechte qualiteit van het gas, vo'gens de opgave van den deskundige de gemiddelde lichtsterkte van het gas in November 17 kaarsen bedroeg. De voorzitter verklaarde in den loop der beraadslagingen, dat burg en weth. niet overtuigd waren van de noodzakelijkheid der conlröle; bun voorstel was alleen het gevolg van den vroeger in den raad uiigedruktcii wensch, waaraan zij wilden tegemoet komen! Als men besloten bad hoe groot de lichtsterkte van het gas wezen moest, dan zou de directeur zeker daaraan voldoen. In het oog van burg. en with, zouden de voor de controle te maken kosten onnut uitgegeven geld zijn. Ten slotte werd hel eerste punt der voordragt, het aanstellen vaneen ambtenaar voor de controle, in stemming gebragt, en verworpen roet 15 tegen 9 stemmen, zoodat de overige punten, de jaarwedde en de instructie, vervielen. Dij de behandeling van de voordragt betreffende de verbetering van de riolering in de buurt van het ziekenhuis der rijks-universiteit, had de heer van Dissel bezwaar legen het derde punt der voordragt. het maken eener coupure uit de Diunenvesigrachl langs de Israëlitische begraafplaats. Zijns inziens zou de riolering moeten doorgaan tot aan de Mare. Hij stelde daarom voor dit punt weg le laten en daarvan later een afzonderlijk voorstel te maken. Dit voorstel werd door burg. en weth. overgenomen en even als de overige punten goedgekeurd. Het verzoek van J van /anten, tot liet plaatsen van een houten hoofd in den 11 aveusii gelwerd toegestaan. De voordragt betredende bet in goeden slaat brengen van het Raamland onder Zoeterwoude. waarbij levens behandeld werden de verzoeken van de Lridsche sclierpschiiltrrsvereeuiging en van Pro Patria. tol bel verkrijgen van ren gedeelte grond aldaar tol hel leggen van eene schietbaan, werd met algemecuc stemmen aangenomen. Dttrg. en weth. hadden eene afwijzende beschikking aangeraden, op grond, dal reeds besloten was het Raamland tot weiland te maken en dal liet bij eventuele uitbreiding der gemeente nog wel eene andere bestemming kon verkrijgen. Ook meenden zijdat de communicatie met katwijk thans zoodanig is. dat van de schietbaan aldaar kon worden gebruik gemaakt. Met dit laatste argument kon de heer Scheliema zich niet vereenigen, maar hij zou voor de voordragt stemmen, omdat de schietbaan meer eene rijkszaak is. De volgende voordragten werden zonder discussie aangenomen: die lot wijziging van de verordening regelende de invordering der plaatselijke di- recte belastingen, die tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1882, die betreflende de terngkeering van den grond aan den Vestwal bij den Vliet aan de gemeente, die betreflende den aanleg van een stoomtram langs den bootten Rijndijk. De voordragt betreffende de aanvrage van de IJsselsloom- tramweg-maatschappij werd niet behandeld,- aangezien het verzoek om de concessie was ingetrokken en door de aanvrage eener concessie in andere rigtiu'g was vervang» n. De verzo keu van P. J. de Jong. tot het leggen van eene brug. van C. M. Bikker, tot bet maken van een filtreelbak, en van W. Laman. tol bet les'.en van een duiker, werden toegestaan. Voorts werd nog bet tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1881, goed-., gekeurd. Up voorstel van den voorzitter werd nog, ofschoon niet op de agenda vermeld, behandeld de voordragt tot verbetering van de ventilatie in eenige lokalen der hoogere burgerschoolopdat dat werk dan in de eerstdaags inval lende vacantie zou kunnen verrigt worden. Die voordragt werd mede aan genomen. Up Vrijdag 23 December aanst. zal aan het locaal van het departe ment van marine te 's Gravenhage aanbesteed worden het maken van een gebouw tot bewaring en verificatie van 's rijks zeeinstrumenten te Leiden. De commissie uit de tweede kamer der staten-generaal voor de enquête omtrent de exploitatie der Nedcrlandsche spoorwegen maakt in de Staats courant bekend dat zrj hare verhooren in den loop der maand Januarij 1882 zal aanvangen. Zij deelt eene lijst mede van 124 personen die zullen wordefi opgerorpen om voor haar te verschijnen. Voorts verzoekt de com missie ben, wier namen niet op die lijst voorkomen en die mogten meetten voor haar eeltige belangrijke mededeeliug te kunnen doen of eenige belang rijke verklaring tc kunnen afleegen omtrent de exploitatie der spoorwegen hier te lande, om zich met opgaaf van bet onderwerp, waaromtrent zjj wenschen te worden gehoord, vóór 1". Januarij 1882 schriftelijk bij baar aau te melden. Het stoomschip Koningin Emma. van Batavia naar Amsterdam, is op 5 Dec. van Padang vertrokken; de foortoaarts, mede op weg naar Amster dam. passeerde op G Dec. Aden; de Torrington, op weg naar Rotterdam, verliet Ailen op 5 Dec. De 14 schuilen, die dit jaar van Noordwijk aan Zee op de baring vangst zjjn uitgegaan, hebben de visscherij titans gestaakt en zijn behouden aan wal gekomen. Vijl schuilen verloren bijna geheel ol gedeeltelijk de vleet, doch daarvan kregen twee hunne netten, die door eene Schevening- sche bom zijn opgevischt, terug. De uilslag der visschcrjj is, vergeleken met het vorige jaar, vrij gunstig. De gemeenteraad van Haarlem beeft liet verzoek van eenige ingezete nen om over een deel van den Hertenkamp te mogen beschikken voor uit spanningsplaatsafgewezm. Het geregtshof le Amslcrdam beeft gisteren Jan Boerman schuldig ver klaard aan den hem ten laste gelegden opzettelijken doodslag, gepleegd in eene herberg nabij de Mttidcrpoori, op den persoon, dien hjj meende dat zijn kind sloeg. In de omstandigheden, waaronder het misdrijf plaats vond en in de gunstige antecedenten van den beschuldigde vond het hof grond tot toepassing van verzachtende omstandigheden. Hij werd veroordeeld tot eene celstraf van twee jaren. Daarna werd een geval behandeld van bigamie. Een zekere V., uit Haar. lem, die, na het overlijden zijner eerste vrouw in 1870, voor de tweede maal te Heemstede was getrouwd, had zich, nadat door de regtbank te Haarlem, op verzoek van beide echtgenooten, scheiding van tafel en bed was uitgesprokenen vijf jaren daarna eene vordering tot echtscheiding 0n de weigering der vrouw was afgestuit, met de zuster zijner eerste vrouw naar Engeland begeven, om daar een huwelijk te sluiten. H(j deed dit ook met hei oog op zjjne 5 kinderen uit eerste huwelijk. Hjj had vooraf aaa een paar reglsgeleerden gevraagd, of hij daarmede iels ongeoorloofds deed Het antwoord was dat zoodanig huwelijk onwettig was. Vermits hij allccii voor zijn gevoel eene soort van huwelijk begeerde, al was dat onwettig wendde hij zich tot een zekeren A. le Londen. Deze nam de zorg v00f een en ander op zich. Beschuldigde en zijne aanstaande, die de Engelsche taal niet verstonden, werden den 25"'D April naar een klein kamertje ge bragt, waar, volgens hunne opgave, twee oude heercu zaten, met wie sprak. Beschuldigde verstond niets daarvan, en teekende een stuk, hetwelli bleek eene huwelijksaangifte te zijn, tevens met beëediging der opgave dat er geen huwelijksbeletselen waren, met verwijzing naar de straffen op den meineed overeenkomstig de acte van koningin Victoria. Vijf dagen latei- werden zij door A. naar een huis gebragt, hetwelk deze als het stadhuis aanwees. Zij "verschenen daar voor een heer, die in een zwart jasje ge- kleed was en hen eenige Engelsche woorden beeft voorgezegd, die beschul digde zoo goed als hjj kon heelt nagezegd Daarna is door allen een stuk geleekend, hetwelk later bleek eene huwelijks-acte te zijn; zij kregen daar van een afschrift, dat zij, thuis gekomen, aan vrienden en bekenden lieten zien. Daardoor is de zaak uitgekomen. De advocaat-generaal Jolles be toogde dat de beschuldigde te kwader trouw had gehandeld en requircerde eene celstraf van een jaar. De verdediger, mr. J. C. de Vries, betwistte de kwade trouw, daar alles openlijk had plaats gehad, en concludeerde lot vrjjspraak. Reeds sedert eeoigen tjjd had de directeur uit het diaconie-weeshuis le Amsterdam ontdekt, dat aau de weeskinderen te weinig middageten ver. strekt werd, hoewel door hem, als directeur, steeds voldoende voorraad werd afgegeven Men vermoedde dus, dat er gestolen werd, en liet was zoo. Vrijdag II. merkte de koster der Nieuwe Kerk twee beambten van het weeshuis op. die eene broodkar vervoerden. Hunne verdachte houding wekte zijn argwaan op, hjj ging naar hen toe: een ging aan het loopen" en den ander verzocht hjj. even met hem mede te gaan. De kar bevatte vier zakken gestolen aardappelen. De beide dieven, een huissttppoosi en een nachtwaker, bekenden voor de politie, dat zij zich ook reeds vroeger aan dergelijke minier van handelen hadden schuldig gemaakt. Tn het binnen-gasthuis te Amsterdam is overleden een man, die daar verleden week door een vreemdeling werd ingebragt. Hij bleek zwaar ziclt te zijn, zoodat hij niet kon worden algewezen. De maii was geheel onbe kend; niemand kon iets anders van hem zegeen dan dal hjj waarschijnlijk een Kaffer was. Ook in het café chantant in de Warmoessiraatwaar bij verblijl had gehouden, wist men geen inlichtingen omtrent zijne herkomst te geven, en van den patiënt zeiven was niets tc vernemen, daar hij klan ken uiibragt, die niemand begreep. Hij overleed, door niemand in zjjne omgeving gekend. De heer Joh. Ililman, onlangs te Amsterdam overleden, heeft een deel zijner nalatenschap bestemd voor legaten en o a. aan de maatschappij voor den werkenden stand eene som van 3000 en aan de Ambachtsschool dier maatschappij een bedrag van 2000 vermaakt. Te Calantsoog is gestrand het Engelsche driemastschip üospodor, kapt. R. Kiely, geladen met katoen, van Bremersltaven naar Liverpool. De bemanning is gered. Te Utrecht is een opligter in handen der politie geraakt, t. w zekere de M., laatsteljjk werkzaam als schrijver hjj de exploitatie-maatschappij, die zich eenige dagen geleden bij het corps genietroepen had aangeboden tot het aangaan van eene vrjjwillige dienslverbindtenis bij dal corps. Daar hem een certificaat van goed gedrag ontbrak, kon dal engagement niet oogenblikkelijk worden aangegaan. Die persoon nu, die. behalve verschei dene burgers te Utrecht, zooals kleermakers, hótelhoudcrs. sigarenhande laars enz had opgeligt, bad ook een zoon van een majoor der rijksveld- wacht aldaar, met wien hij op hetzelfde bureau aan de staatsspoorwegen was werkzaam geweest, een spaarbankboekje ontstolen en door middel daarvan reeds 70 ontvreemd. Door de waakzaamheid der justitie is het gelukt den opligter te vatten. Te Rhenen hebben Dingsdag avond dieven zich toegang weten te ver schaffen tot eene woning, terwijl de bewoners afwezig waren. Uit eene kast, waar zij het slot afgebroken hadden, hebben zij gestolen: 1 gouden slot met 4 strengen koralen, 1 paar gouden oorbellen, 1 ouderwetschen zilveren beugel, ruim 20 aan geld. Een laadje, waarin25 geborgen waren, is onaangeroerd gebleven. Naar men uit Deventer meldt is op St. Nicolaas-dag aldaar een per soon in den jenever gestikt. Door wijlen mevr. de weduwe van der Horst is aan de algetneene armen van Zwolle gelegateerd eene som van 5000. In de vorige week ontdekten eenige bunsingjagers brand in het woon schip van J. d. J. te Tacozijl. Vermoedende dat de bewoners sliepen, bra ken zij de deur open en bluschten den brand. De zorg voor de menschen bleek echter overbodig te zijn geweest, want dezen waren afwezig. Naar men verneemt is eenige dagen later een zak met kleedingslukken enz. door de politie gevonden en in beslag genomen ten huize van de moeder vaa d. J. Schip en inboedel waren verzekerd bjj eene buitenlandsche maatschappij. 'sGRAVENHAGË, 8 December. Tot officier van administratie 1» kl. is benoemd de officier van admi nistratie 2' kl. E. 11. W. Wijnmalen, en tot officier van administratie2'kl., de officier van administratie 3' kl. J. J. van Diemen. Bij het wapen der infanterie zijn tot 2'° luitenant benoemd; hij het 1' reg., de sergeanten W. Bronkhorst. van het instructie-baiaillon, en jhr. H. M. van der Goes, van het rcg. grenadiers en jagers; hij het 2® reg., de sergeanten M. J. Olrée en F. J. A, H. Hendriksz, beiden van het corps, H- Spekman, van het 7® reg.. en Th. II. L. Leclercq, van liet instructie-bat.; bij het 3® reg de sergeanten II. J. Balfoort en C. van Dritnmelen, beiden van het instructie-bat., en H. G. Ch. Munnichvan het 6® reg.; bij liet 4' reg.. de sergeanten C. E A. Copes van Hasselt en D. Klinkenberg, beiden van het instructie-bat., en A. Ch. Bryce, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5® reg., de sergeanten A. van der Kas, van het instructie-bat,, Ch. A. Muller, van het 8e reg., J. 11. van Waveren, van het instructie-bat.,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2