BU1TENLAN DSCIIE BERIGTE.V behalve de koebeesten. De schade is aanzienlijk. Het onheil ontstond waarschijnlijk door een stoof, die in hel rijtuig was bljjvcn staan, waarmee men nit was geweest, Terwijl eergisteren avond de kinderen van een werkman te Middel burg alleen thuis waren, vermaakte zich een hunner, een vijfjarig meisje, met het spelen met lucifers, waarvan het ongelukkig gevolg was, dat een dier lucifers ontbrandde en hare kleertjes vuur vatten. Ofschoon een der buren op het geroep der kinderen spoedig toeschoot, de in vlam staande kleine oppakte en in een waterput dompelde, had het meisje toch ernstige brandwonden bekomen, en is het daaraan overleden. Een dergelijk geval had te Kampen plaats. Een vierjarig kind had de aardigheid met papier in de kagchel te spelen, met het ongelukkig gevolg, dat, toen de moeder thuis kwam, het kind geheel in vlam stond. Het is geheel met brandwonden overdekt. Iloor bel verkeerd plaatsen van een wissel is eergisteren een trein, die van Maastricht kwam, nabij Meerssen ontspoord. De locomotief is in het zand gewoeld en 7 wagens zjjn erg beschadigd. Van 13 lot 1G Dec. zullen de Transvalers eene algemerne feestviering te Paardenkraal. in het district Potchefstroomhouden, ter plegtige herden king van hunne herwonnen onafhankelijkheid. Het besluit van den volks raad luidt aldus: //De volksraad heeft met innigen dank het voorstel der regering gehoord, om eene algemeene bijeenkomst des volks te honden op Paardenkraal. te beginnen op den 13J'11 December, ten einde ons te verootmoedigen voor God, voor de groote dingen en wonderen, ons gedaan, en aldaar te vieren den 16'! n dag van December. De volksraad verlangt duidelijk uit te spreken, dat ieder lid behoefte gevoelt om met het volk zich voor God te verootmoe digen op- dien 16deD dag van December, welke eenmaal de reddende hand des tleeren ons loonde, toen Dingaan werd overwonnen, en nu een jaar ge leden het begin is geweest van eene nog grooterc redding, van nog grooter zegeningen, en voor ons en onze kinderen de dag der dagen moet blijven. De volksraad verlangt met het volk weder op dezelfde plaats te zijn, waar wij verleden jaar met brandende harten, maar met vast vertrouwen op Gods genadige bescherming, ons lol den strijd hebben aangegord. Daar, op de plaats, willen wij onze dankbaarheid uitstorten. Het is daarom, dat de volksratd besluit, de regering le magtisen, eene algemeene bijeenkomst des volks ditmaal te houden op Paardenkraal, aanvangende den 13d"1 December, en de regering uitnoodigt, alle maatregelen te nemen om die zamenkomst zon algemeen bekend le maken als mogelijk is, zoo nuttig als mogelijk is". De regering herinnert dit besluit en voegt er de volgende woorden aan toe: »De zamenkomst op Paardenkraal verlangen wij te maken tot een echt godsdienstig volksfeest, waar allen, <1 ie met ons geleden, gestreden en ge-, beden hebben, den genadigen Vader, die ons gered heeft, zullen danken". 's GBAVEM1AGE 7 December. Door 1. M is Z. K, 11. de hertog van Albany benoemd tot grootkruis der orde vair den Nedcrlandschen Leeuw. 1 Door Z. M. den koning-groothertog is aan den heer F. Arnoldy, gep. onderadjudant der cavalerie te Haarlem, toegekend de zilveren medaille van verdiensten der Orde van de Eikenkroon. i Door Z M. is vergunning verleend aan den majoor F. baron van Aers- sen Rejjereu van Voshol en den kapitein jhr. H. Laman Trip, beiden van den generalen staf, tot het dragen dér versierselen, respectivelijk van officier en van ridder der orde van bet Legioen van Eer. bun door den president dér Fransche rrpubliek geschonken, en aan den heer A. J W. van belden-, te Batavia, lol het aannemen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. De luitler zee 2* kl. J. C. Jeekel en de officier van administratie 3e kl. A. P W. Immink worden respectiveljjk geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Door den minister van koloniën is de gewezen paardenarts 3Je kl. van liét personeel der geneeskundige dienst der laudmagt C. G. A. A. Rouyer, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-lndië, om te worden benoemd lot gouvememenls-vcearts daar te lande. De minister van binuenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden is de discussie over de Indische begrooting aangevangen. De hit. Cremers. van Limburg Stirnm. van Naamen* ontwikkelden bezwaren tegen de begrooting. De heer Fransen van de Putte vroeg inlichtingen omtrent de politiek en bet beleid op Atjeh. De minister van koloniën verdedigde de afschaffing der pantjensdieusten en de voorgestelde groote werken. Hij betoogde, dat de politiek op Atjeh sedert 1874 door de omstandigheden was heheerscht. Morsen voortzetting,, In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de algemeene be raadslaging over liet hoofdstuk Justitie der siaatsbegrontirig, waren de voor- j naamste punten van bespreking de al of niet wenschelijkheld van beperking van den kinderarbeid, afschaffing der gereglshovcn. strengere uitvoering der vogelcnwet, herziening der jagiwet en der procureurs-wetin verband met de tarieven der advocaten. De minister van justitie deelde mede. dat de aanhangige voordragt allen kinderarbeid beneden 12 jaren verbiedt, behoudens dispensatie. De afschafling der boven acht bij thans onraadzaam L)e vogelenwei draagt goede vruchten. De jagtwet zal worden herzien na liet lot stand komen der regeling van de binnenvisscherij. Eene inter nationale conferentie omtrent de internationale prostitutie-handel wordt voor bereid. Het strafwetboek zal worden ingevoerd afgescheiden van de regter- lijke organisatie, doch is afhankelijk van den gevangenisbouw. Morgen voortzetting. De gemeenteraad alhier heeft vastgesteld gewijzigde verordeningen op de helling en invordering van liet haven- en liggeld le dezer stede. Het havengeld zal bedragen: a. voor vaartuigen twee cent per Ion, boven de 10 ton drie cent voor iedere ton meer; b voor houtvlotten per koppel »pje, cent, en c. voor losse balken eene halve cent per strekkende meter. Van het havengeld zijn vrijgesteld: a. niet beladen open booten, die bij vaartui- gen behooren en daaraan zijn vastgemaakt; b. vaartuigen die uitsluitend tea behoeve der gemeente gebruikt worden. Het liggeld bedraagta. voor b(. woonde vaartuigen of zoogenaamde liggers vijf en twintig cent per ton pgt half jaar; b. voor onbewoonde vaartuigen, die aan ingezetenen der gemeente toebehooren of bij hen in gebruik z{jn, vijf cent per ton per half jaar; t, voor vaartuigendie niet behooren aan ingezetenen der gemeente of bij heg in gebruik zjjn, iedere veertien dagen hetzelfde bedrag dat bij het binnen, komen der gemeente als havengeld is betaald. Van liet liggeld zijn vrijge. steldvaartuigen welke uitsluitend ten behoeve der gemeente gebruikt wor- den; vaartuigen die bij besloten water en bij stremming van de vaart of door andere omstandigheden belemmering ondervinden, zoolang die belemmering voortduurt; en vaartuigen gedurende de maanden Jantiarij, FebruarjjK0. veniber en December, wanneer zjj niet anders inhouden dan het huisraad en de goederen, bjj den schipper zelf en zjjn gezin in gebruik. Voorts heeft de raad goedgekeurd eene door de commissie voor de huis. lioudeljjke verordeningen voorgedragen verordening op het verleenen rag pensioenen, wachtgelden enz. aan gemeente-ambtenaren en bedienden. Heden js alhier de //commissie van voordragt" bijeengekomen, welke, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van dr. Acquoy tot hoogleeraar aan 's rijks universiteit Ie Leiden, eene voordragt van drie personen voor liet kerkelijk professoraat le Leiden zal opmaken. Deze com missie bestaat uit de bh. d\ T. K. M. von Baumhauer, pred. le Zutphen. L. Doedes te Capelle a/d. IJssel, A. G. Jans te Weslzaan, J. C. Verhoed te Utrecht, J. Alingli Prins te Korte Zwaag, G. Bruiia te Hasselt, J. üoutves te Leens, dr. J. K. Koelt te 's Heriogcnbosch, C. G Chavannes te Leiden, C. F. Zeeman le Zonnemaire en d'. J. Oflerhaus te Eelde. Uit het drietal, door deze commissie op le maken, zal eene buitengewone synode, tegen4 Jan. 1882 bijeengeroepeneene keuze doen. Gisteren avond is alhier, na eene langdurige ongesteldheid en verplc- ging in het gemeente-gasthuis, overleden de lieer dr. W. 11. Idzerda, sedert 1858 lid van de tweede kamer der staten-generaal. eerst voor het hoofd- kiesdistrict Leeuwarden cn later voor dat van Sneek. In Junij jl. was hij als zoodanig herkozen, zoodal hij in 1885 als lid had moeten aftredre, Gednrende de 23 jaren, waarin hij bet lidmaatschap van de tweede kamer vervulde, volbragt bij zijne taak als volksvertegenwoordiger steeds met de grootste naauwgezetheid en ijver. Menigmalen voerde bij bet woord, vooral over onderwerpen lot de geneeskundige vakken behoorende. Zelfstandigheid en onafhankelijkheid waren hém eigen. Hij behoorde tot de liberale ris- ling, maar scheidde zich soms daarvan af, als zijne overtuiging dat mede- bragt. Groot was het getal zijner vrienden in en buiten de kamer, dit zeker zijn verlies zeer zullen betreuren. Hij was vereerd met hel ridder kruis der orde van den Nederlandsche Leeuw. Heden werd aan het departement van marine o. a. aanbesteed de levering van 16.000 KG. gezouten vleesch. Minste inschjjver was de heer J. Meester, te Wjjlie, voor 72.90 de 100 KU. Zondag avond, tussclien zes en half zeven ure, heeft bij Schuddegeesl eene aanranding plaats gehad. Eene daar passerende jufvrouw werd aange sproken door een fatsoenlijk gekleed lieer, die haar om geld vroeg en, bij het ontvangen van een weigerend antwoord, van haar medaillon beroofde, De jufvrouw trachtte zich te verdedigen, waarop door den aanrander een mes of priem werd gel rokken, waardoor de jufvrouw aan de hand werd gewond. Gp haar hulpgeroep kwamen mctischen van de overzijde, die zicli waagden door op eene schuit te springen en over te stekenwaarop de aan rander zich verwijderde; hij werd vervolgd, zoodat hij het geraden vond hel medaillon w eg te werpen. BELGIË. Een geregteljjk onderzoek is sedert eenige dagen le Brussel ingesteld ten laste van verscheidene personen beschuldigd van verdachle papieren le disconteren tegen grooten interest. Er hebben huiszoekingen plaats gehad; de boeken der beschuldigden zijn in beslag genomen. De Indépendance Beige meldt dat mg'. Gravex, bisschop van Na men dezer dagen goedgevonden heeft hel kerspel Meix onder interdict le plaatsen, omdat de bezoldiging van den pastoor door de regering was ia- gehouden. op grond dat hij sedert maanden, in plaats van zijne pliglen ah herder le betrachten, de verschillende sub commissiën was nagereisd, die zich met de parlementaire enquête naar de werking der schoolwet bezig hielden. Ten gevolge van het besluit des bisschops kan le Meix geenerlei godsdienstplegtighcid plaats hebben; de mis wordt er niet bediend, men doopt er niet en de huwelijken worden niet ingezegend. K GELA K B. LONDEiN, 6 December. Te Londen is aangekomen de eerste bezending gottd uil de door Europeanen sinds korten lijd geopende bergwerken aan de goudkust van West-Afrika, die sedert 1874 eene Engelsche kolonie is. Swanzy ff- ontvingen nl. uil hunne mijn te Abosso, in Wassau, 80 oneen goud, als opbrengst van de eerste gesiampte 25 tonnen onuitgezocht erts. Uit andere mijnen werden spoedig dergelijke uitkomsten tegemoet gezien. Gp den spoorweg tusschen Londen en Brighton is de dienst geopend met Pullmann-wagensgeheel volgens ^merikaansch model. Zij zijn voor zien van alle geriefelijkhedendie een reiziger verlangen kan, en worden behoorlijk verwarmd en clecirisch verlicht. Omtrent den thans weder gepleegden juweelen-diefstal op het landgoed

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2