LEI DSCHE COURANT. 1881. N8. 288. DONDERDAG 8 DECEMBER. BINXENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars .50franca p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De pr[js der Advertenlifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. i LEIDEN, 7 December. Heden heeft de heer dr. 4. G. R. Acquoy het hoogleraarsambt in de godgeleerdheid aan de rijks-universiteit alhier aanvaard met het houden lener redevoering in het groot auditorium. Toen hij in Mei 1878 als hoogleeraar van wege de Ned. hervormde kerk terii benoemd, dacht hij niet dat hem drie jaren later hel hoogleeraarsambt Un deze universiteit zou worden opgedragen, llad eewe financiële onlni- Ijklteid in de wet op het hooger onderwijs Item eenigen tijd doen aarzelen ie hem opgedragen taak te aanvaarden, de liefde voor de weienschap ver kreeg de overhand en overwon alle hinderpalen. Tol onderwerp zijner rede had de hoogleeraar gekozen: "Kerkgeschiedenis eg geschiedenis van het Christendom". Over de betcekcnis, den oorsprong m de verdere ontwikkeling van de Christelijke godsdienst, trad spreker daarbij in uitvoerige beschouwingen. Vervolgens rigtte speker het woord tot hh. curatoren der universiteit, in kt bijzonder tol den heer mr. J. G. Kist, wiens vader hier met zooveel roem hel hoogleeraarsambt in de kerkelijke geschiedenis had bekleed. In Ito bloei der universiteit mogten zij. naar hij hoopte, vergoeding vinden voor de zorgen daaraan besteed. Voorts rigtte hij het woord tot den ottd- boogleeraar Scholten, in wiens plaats hij benoemd was. Ilij hoopte Item vele jaren als raadsman te mogen behouden. Ook tot de hoogleeraren ïainveuhuft, Tiele en Gooszen rigtte spreker eeaige hartelijke woorden, llcl toespraken tot de overige hoogleeraren. met wie hij hoopte mede te «erken lol den bloei der akademie, en tot de talrijk aanwezige studenien, besloot hij zijne rede. - In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 115 kinerenals: 64 zoons en 51 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggeboorte. Overleden 73 personen, als: 14 mannen, 17 vrouwen18 zoons til 24 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 41 paren. Tot heden zyn by het gemeentebestuur van Leiden 105 aanvragen in- pkomen om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein u 1 Mei 1882. - Door den minister van waterstaat enz. is o. a bepaald dat de com- lies 3Je kl by de administratie der posterijen, A. G. J Geysen, zyne function I uitoefenen ten postkantore te Leiden. - De minister van hinnenlandsche zaken heeft ter kennis van belang- bebhenden gebragtdat met 1 January 1882 aan de rijks- hoogere burger school met vijfjarigen cursus te 's Hertogenbosch de betrekking te vervullen is van leeraar in wiskunde, werktuigkunde en regtlijnig leckenen. Jaar wedde/2000. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moe ien zich uiterlijk op 15 December e. k. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van hel middelbaar onderwijs, d'. M. Sal vend ate 's Gravenh tae. Genoemde minister beeft ook bekend gemaakt, dat met 1 January 1882 tin de rijks- hoogere burgerschool met vyfjarigeu cursus te Groningen de betrekking te vervullen is van leeraar iu geschiedenis. Jaarwedde 1800. ij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten ziclt ui'erlijk op 15 December e. k. aanmelden by den inspecteur van liet middelbaar oaderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's Gravenhage. - Op Maandag 19 December zal aan het gebouw van het provinciaal he- siuur te 's iiage de aanbesteding plaats hebben van hel maken van een ijzeren ilsluithek rondom de kleine Ruïne te Leiden. Raming 10500 Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is tp5 Dec. van Port-Saïd vertrokken. Volgens hei Fad. hebben gedep. slaten van Zuidholland de gemeentc- begrooiing van den Haag aan burg. en weth. teruggezonden, omdat naar hun oordeel niet voldoende bjj die begrooling iu de behoeften van een be- kowljjk politietoezigt is voorzien. - Te Rotterdam is verschenen een prospectus, behelzende liet leenings- PU voor den bouw van een nieuwen schouwburg aldaar. Men had eerst onderzochtin hoever het mogelijk was hel tegenwoordige gebouw uit te breiden en Ie verbeteren, hetgeen bleek eeue uilgaaf van 4 ton te zullen vorderenmaar men was algemeen van oordeel, dal het beter was een ge heel nieuwen schouwburg te houwen, waarvan de kosten worden be- «lïiot op C00.000. Men wil deze leening sluiten tegen ecne rente van 1 pO. - liet geregtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in zake den diefstal met verzwarende omstandigheden, waarop tot 1870 de doodstraf was bedreigd, gepleegd in den nacht van 12 September 11., ten huize van den 81-jarigen Klaas Groot te Warmenhuizen. Het hof verklaarde Klaat te BeeckJohannes Berkhout en Pieter Tesselaer schuldig aan het hun te laste gelegde en alzoo aan diefstal bij nacht in een bewoond huis door mid del van builen- en binnenbraak. niet geweldpleging, terwijl minstens een persoon voorzien was van wapenen, en veroordeelde de beide eei'sten lot eene tuchthuisstraf van twaalf, den laatste tol eene dito van tien jaren. Na dit arrest in een der zwaarste zakendie voor een geregtshof kunnen behandeld wordenvolgde de behandeling van het geriugste vergrijpdat daar kan voorkomen. Een in Amersfoort voor half idioot bekende 27-jarige zonderling, C. d. G., stond namelijk ter zake van een diefstal van een paar jnltepcren en enkele appelen, ter waarde van drie centen teregl. De man be kende, dat hy door eene opening in eene omheining in een tuin was geko men, om, zooals hij opgaf, daar hij flaauw was van honger, wat ooft Ie gebruiken. Nadat hy in een tuin een paar jutten had vermeesterd, schudde hy iu den daarnaast gelegen tuin aan een appelenboom. Door het geblaf van zijn hond werd de aandacht des eigenaars daarop gevestigd. De man werd gegrepen, kreeg eeu pak slaag en werd naar het politiebureau ver voerd. Volgens de verklaring van drie getuigen stond hy als een wonderlijk man bekend, van wien men geloofde, dat hij niet wel by het hoofd was. De advocaat-generaal mr. Jolles betreurde het, dat volgens de wet, deze zaak voor het hof moest worden gebragt. De diefstal toch was 29 Augustus, des avonds te half 11 ure, gepleegd en moest dus worden geqtialificeerd als diefstal by nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis. Ofschoon deze beschuldigde zich kenmerkte door bekrompenheid van verstand, kon hier, volgens spreker, niet zoover worden gegaan, om hem ter zake van krank zinnigheid van regtsvervolging te doen ontslaan. Hij had reeds meer ver oordeelingen te zijnen laste, en had zeer goed geweten wat hij deed. De eisch luidde: veroordeeling tot bet minimum der door de wet bedreigde straf, eene celstraf van 45 dagen. De beschuldigde, die in vrijheid was, vroeg dat men hem voor ditmaal in vrijheid zou laten. Hij zou het uooii meer doen. De ambtshalve hem toegevoegde advocaat mr. van AssendeUt de Coningh vergeleek deze zaak met die van het Amslerdamsche Keesje den schoenpoetser en oordeelde dat deze beschuldigde op grond van zwakheid van geeslvermogeus evenals Keesje moest vrijkomen. Uitspraak Dingsdag aanstaande. Gisteren ochtend zijn 600 landverhuizers uit Duitschland te Arnhem aangekomen en van daar naar Amsterdam vertrokken. - Van den treindie gisteren ochtend om 10 5 van Winterswijk naar Zutphen vertrok, hrak ter hoogte van de Spekking tusschen Vorden en Zutphen een onderdeel van een wiel van het postrijtuig, ten gevolge waar van dat wiel ontspoorde. Dit ongeval werd «och door den machinist, noch door den conducteur opgemerkt, zoodat de trein doorreed. De postcunduc- tcur riep uit alle magl om den machinist te waarschuwen, maar te ver geefs. Ook hel andere w iel ouspoorde en het rijtuig werd een beel eind ver meêgesleepl vóór dat de trein tot staan kwam. Dit laatste geschiedde eerst nadat de heer Massink, die de tegenwoordigheid van geest had ooi langs de trcéplaiiken naar den machinist te gaan, dezen omtrent het ongeval had ingelicht. Persoonlijke ongelukken grepen Riet plaats. Alleen ;is het postrijtuig erg beschadigd en versperde dit een tijd lang den weg. In de noordelijke buitenwijken van Groningen werden de bewoners .in den laatsten tijd herhaaldelijk verontrust door nachtelijke dieverijen. Inden nacht van Zautrdag op Zondag mogt het haar echter gelukken den .vm*- tnoedelijkcu dader aan te houden, liet is zekere 11. F oud 27 jaar, uit Westergeest, zonder vaste woonplaats, en eerst in .het laatst van Augustus uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam ontslagenwaar hy 21 maanden wegens criminelen diefstal was opgesloten. Een agent van politie had II. F. op zijne nachtronde buiten de voormalige Rotcringepoort opgemerkt, en bleef hem gadeslaanterwijl hij rondom verscheidene huizen sloop en de sluiting der deuren onderzocht. Hem nu en dan liit het oog verliezende, zorgde de agent steeds ongemerkt in zijne nabijheid te blijventoldal hij hem eindelijk arresteerde op hel oogenblik, dat hij ziclt in een schuurtje aati den Moeskersweg bevond en bezig was daar iets van zijne gading uit te zoeken. Hij had niet minder dan 3 broeken en 2 paar kousen over elkander aangetrokken, welke hij dien nacht reeds uit verschillende be woonde huizan eu aanhoorigheden daarvan had benaderd. Onder Uithiiizermeeden is de groote boeren hofstede van den heer Harm Schollen afgebrand Alles werd vernield: paarden, varkens, hooi en koren.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1