Ford en Radowitz) hebben een langdurig onderhoud gehad met den beer Comoundouros, over de sluiting der Grieksche postkantoren in Turkije door de Porte. Naar men verzekert heelt de Grieksche regering eene nieuwe nota over deze aangelegenheid aan de mogendheden gezonden. INGEZONDEN. Onlangs is gemeiddat Hitbertine Aticlerl bij het ministerie van oorlog itn verzoek had ingediend ter toelating van vrouwen voor de ambulance dienst in Tunis. De Citoyenne maakt thans het van wege het departement haar toegekomen antwoord openbaar, waarin zij wordt uitgenoodigd rich persoonlijk aan het ministerie te vervoegen, ten einde inlichtingen te ontvangenzonder meer. Bij gelegenheid van de zaligspreking van den monnik Benedictus Jozef labre en drie anderen op 8 Dec. zijn er spoortreinen van Parijs naar Rome legen een verminderd tarief georganiseerd. Meetr dan 4000 bedevaartgangers hebben zich reeds voor die treinen aangemeld. Op de Noorderljjn is een personentrein aangereden legen eene locomo tief, die bij Saint-Denis niet tijdig genoeg van den weg was verwjjderd. De locomotief werd van de rails geworpen. Zeven personen zijn gekwetst geraakt. De vuurtoren van Planier, te Marseille, wordt met electrisch licht ver licht. De licht kracht staal gelijk met die van honderdduizend vlammen van Carcel en kan over eene oppervlakte van 22 mijlen ver in zee gezien wor den. De verandering heeft niets minder gekost dan 300,000 l'rs. DD1T8CHL.IND. Volgens de Köln. Zeil. is het uitgemaakt dat in Januarij aan den fruissischen landdag eene herziening der Mei-wetten zal worden voorgesteld en eene herziening, die nog al veelomvattend zal wezen, daar zij moet strekken om het centrum te bevredigen, en dat wilde tot nu toe met niets minder dan eenvoudige opheffing genoegen nemen. - Prins Hendrik van Pruissen, tweede zoon van den kroonprins, is uit Berlijn naar Hannover vertrokken, om verder Italië en Egyple te bezoeken. De prins zal vijf maanden wegblijven. Een brievenbesteller ie Berlijn werd onlangs zeer streng gestraft, omdat hij eene circulaire, waarvan hij den adressant niet vinden kon, aan tea dienstmeisje, dat ook circulaires rondbragt. gegeven, en gezegd had. dat zij er mede doen kou wat zjj w ilde. De patroon van het meisje gaf het gebeurde aan. en de besteller werd lol drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld en voor 2 jaren onbevoegd verklaard lot het bckleede» van eenig opeubaar ambt. De grondverschuiving van den Bisikopf, bij het dorp Elm, in Zwitser land. duurt nog steeds voort. Op voorstel der ingenieurs, die met een ou- derzoek ten deze waren belast, heelt de regering besloten, den Bisikopf te doen beschieten en alzoo ter vooikoining van grooter gevaren zijne instorting Ie bespoedigen. Nadat het vuren uit reeds gedurende eenige dagen wegens dikken mist was uitgesteld, is liet il. Vrijdag begonnen. Dien dag werden er 40 schoten gelost, zonder blijkbaar resultaat. Er werd toen order gege ten om hel bombardement den volgenden dag met zwaarder geschut voort te zetten. OOIT-INDIE. BATAVIA. 21 October. Door, den hoofd inspecteur van de post- eu telegraafdienst in Ncd.-ludid is indertijd een voorstel aan de regering ingediendom de per post uit het buitenland aangebragle goud- en zilverwerken aan een invoerregt te onder werpen. Dit voorstel is thans bij den raad van Ned.-Indie in onderzoek. - Op de fabriek Koedjanmauie, district Waroedjaja. residentie Kcdirie. is eene misdaad bedreven. De heer Kleysleentol kort geleden administra teur van die fabriek, zou den volgenden dag vertrekken en was, met het doel om daartoe eenige voorzorgen Ie treffenmet zjjne vrouw voor één dag naar kortesouo gereden. In zjjn huis bleven vier kinderen, oud negen, men, vijf en twee jaren, benevens eene zuster zijner vrouw, oud 15jaren. Daar de heer Kleysteen zjjn bedienden waakzaamheid had aanbevolen we gens de bekende kwaadwilligheid van gespuis in den omtrek, waakten zijne jongensnaar zij althans vertellen, lot 4 uur iu den morgen eu gingen toen slapen. Na vieren, lerwjjl alles in diepe rust lag, is het huis inbrand gestoken. De vier kinderen en het schoonzusje zijn nog levend het huis tilgekomeu, maar niet dan met brandwonden overdekt. Een dezer schep- telljes is sedert aan de wonden overleden; de drie andere liggen hopeloos; ook het meisje van 15 jaren is erg gewond. Alles is verbrand. PEK TEEEOAAE. WEENEN, 5 December. De regering heeft bij het huis van afgevaardigden too wetsontwerp ingediend tot voortzetting van de heffing der belastingen io de eerste drie maanden van 1382. De wet op de militaire strijdkrachten is met groote meerderheid van stemmen aangenomen. PABUS, 5 December. De kamer van afgevaardigden neemt in behandeling te voorstel tot vrijstelling van den rentevoet. Er is uil Konstanliuopel een brief van 30 Nov. ontvangen, inhoudende, dat de vjjf eerste dragomans der gezantschappen in eene door hen gehouden bijeenkomst met algemeene stemmen de door de Porte voorgeschreven nieuwe formaliteiten hebben verworpen, als zjjnde in strijd met de bepalingen der tetaande tractate». Lie gezanten zullen binnenkort eene collectieve nota te dier zake bij de Porie inzenden. De minister van justitie heeft aan de provinciale gouverneurs gelast, misdrijven en misdaden, lusschen vreemde lingen begaan, voor de Turksche regtbanken te brengen. Op dit besluit, Ijjnregt in strijd met de bestaande bepalingen, is een collectief protest der gezanten gevolgd. WASHINGTON, 5 December. Hel congres kwam heden bijeen. Het tois der vertegenwoordisers heeft den heer Keiler (republikein) tot speaker (voorzitter) gekozenmet eene meerderheid van vijf slemmettr In den senaat is door den heer Sherman een voorstel ingediendwaarbij dugtiging wordt gevraagd tot uitgifte van 3 pCts obligatie», lot een be- 'tag van 300 millioen dollars, alleen met het doel om de 3% pCts obliga- af ie lossen. ATHE.nE, 3 December. De Britsche en Duitsche gezanten (de herren IETS NAAR AANLEIDING VAN DE DRANKWET. Veel geschrijf, veel geschreeuw, zoowel door voor- als tegenstanders, heeft onze nieuwe wel tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap reeds verwekt. De een beweert dat door hel Nederlandsche volk gemiddeld slechts twee slokjes op een dag per man gebruikt worden en er dus geen enkele dronkaard bestaat, de ander komt hiertegen op met de snuggere opmerking, dat men van dat per man moet aftrekkeu vrouwen (de Haagsche Christina De Leeuw ook?), kinderen eu hen, die zich slechts aan wijn of aan andere dranken fljner dan jenever of Schiedammer, maar in alle geval ua distillatie overgehaald (definitie van Minister Modderman) te goed doen, zoodat, wil men de pessi mistische opinies van dezen laatste aannemen, het woord Nederlander be paald synoniem moet zijn met zuiplap (sit venia verbo). Trouwens dat zou geen onaardige variatie zjjn; Philips II noemde ons ketters en doemde ons ter helle, Alva vereerde zijne wakkere vijanden met den naam van een volk van boter en kaas en doemde hen tot liet schavot ol den brandstapel, Condé noemde ons canaille en doemde ons in een van de talrijke canaux en eindelijk onze tegenwoordige wetgevende macht noemt baar eigen volk eene verzameling van dronkaards en doemt hen allen naar eene rijkswerk inrichting voor ten minste drie maanden en ten hoogste een jaar (art. 23 4). Ongelukkig nu eenmaal, dat de Nederlandsche natie een ferm, dapper en onverschrokken volk is, waarbjj het woord //angst" niet bekend is, zooals het steeds bewezen heelt. De ketters zwoeren zonder interpellatie Philips II als hun heer af. het volk van boter en kaas glipte Alva door de hauden en liet slechts de bijlende deelen achter. Ten spijt van Condé zwom het canaille als canards over de cananx. Alles derhalve kunneu wij torschen, alles verdragen, maar tegen eene rijkswerkinrichting is noch dapperheid noch onversaagdheid bestand. Wanneer ooit eene bedreiging van invloed is geweest, wanneer ooit de gedachte alleen aan zulk eene straf in een hart de nooit gekende angst heeft geslagen, dan is dat ongetwijfeld in het sttidenlenhart. Verbeeld n. waarde lezers, onze gepommadeerde //petit crévé", de //spes patriae" met roode das en gouden speld, lichten jas eu blauwen pantalon, waaronder een paar schoenen of, beter gezegd, schoentjes te voorschijn komen, die ons onwillekeurig doen denken aan de schoeisels van de vroe gere koningsnarren, met dit onderscheid, dat zjj de voelen van den ver standige verschrikkelijk moeten knellen, verbeeld u dien student in eene rijkswerkinrichting en dan //horribile diclu"op klompen. Is het dan vypnder, dat dit denkbeeld alleen den onversaagden Minerva-zoondie nooit of nimmer week, steeds vechtende, waar hij meende recht te hebben, al meende hij ook dikwijls vtrkeerd, voor eiken dienaar van Hermandad de vlucht doel nemen, wanneer geweten en nog minder de maag van overdaad vrjj te pleiten is. En waarom zou hij niet vluchten (voor zooverre dit altijd mogelijk is)? Het is niet het akelige donkere hol, waarin hjj zoo menigen nacht na eene mislukte moerparlij heeft doorgebracht, het is niet de brave klepperman, dien hjj tracht te ontkomendeenalleen en niets anders dandie klompen. Begunstigd door het flauwe en matte maanlichtdat eeuwigdurend onze stad beschijnt, hetgeen ik moet optnakeu uit de gaslantaarns, die nooit of nimmer goed branden, hebben zij ruimschoots gelegenheid en overvloed van lijd, daar onze agenten niet bizonder haastig gebakerd zijn, om met den jas over het hoofd Minerva's tempel binnen te strompelen. Daar zijn zij vrij. daar leven zjj, daar drinken zij zonder gedachte aan klompen, daar lachen zij voor de lalrjjke ramen, ten spijt van alles wat politie is, daar blijven zij, totdal zij met vasten tred hunne penaten kun nen gaan opzoekengevolgd door de loerende eu afgunstige blikken van menigen Leienaar. Naar huis en naar bed. Gedaan zijn de vrolijke en lustige partijtjes, die men, nog verkeerende in den roes van zooveel genoegens,des morgens bij Konijn of op Wijkerbrug ging voortzetten, gedaan de bezoeken aan den ouden Kiek met zjjne rommelkast, dat een photographie-toestel moest voorstellen. Neen, oudje, uwe gewone aanmoediging aan de heiren om toch stil te bljjven staan, zitten of liggen, daar anders de kunst geen voortgang kon hebben, zal niet meer over uwe lippen behoeven te komen. Geen guldens portretjes, met studenten op één been staande en met drie hooiden of ook wel eens zonder hoofd, zullen meer uit uw beroemd atelier liet licht mogen aanschouwen. Niet dat zij u zullen vergeten en stilzwijgend uw houten werkplaatsje zullen voorbijgaan, maar die drie hooiden, die onherkenbare gezichten, dat zal niet meer plaats hebben, slechts één student per maand, dat is, met de vacantiën medegerekendvolgens de Ariihemsche Courant en ook volgens ons, 12 per jaar, die bekeurd worden wegens overtreding van genoemde wet, nauwelijks genoeg om een allerliefst groepje te vormen. Maar niettegenstaande dal alles zjjn wjj er van overtuigd dat hij de drank wet afschuwelijk vindt en de studenleo, al dragen zij dan ook nauwe schoenen, lerme en fidele kerels. Is hel niet zoo, ouwe Kiek? L. H. AKADEMIE-NIEVWg. PBOMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 611"1 December de heer J. C. Sasse. geb. te Nieuwveen, in de regts- welenschap, na verdediging van zijn akademisch proelschriftIels ore wraking van rechters in strafzaken.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3