LEI IKSII OUIIAIT. 1881, üe. 285. MAANDAG 5 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANÜSCHE BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezet-enen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6-1"1 November 1879 (Gemeenteblad n*. 4). houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en vel eens, in bet voor- en eens ui hel najaar, op kennisgeving van Burge- ■eestcr en Wethowifcra, schoorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze dóór plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Uipe», 22 November 1881. DE KANTER. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat krachtens de artt. 8 en 15 der wet van den 29"'" Juni 1851 Staatsblad n°. 85), de verkiezing van een lid V3n den Gemeenteraad, ten gevolge van het door den heer Mr P. A VAN DER LITH genomen omslag, die in 1885 moest altreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 20st,° December aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leides, 3 December 1881. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag den 8s,e" December 1881. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars ft,SO, franco p. p. 2. Afzonderlijke nimmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. op f 121,500, en de onvoorziene uitgaven te verhoogen met 49.55, zoodat de begrooting in ontvangst en uitgaaf zal bedragen 857,524.55. Op de door burg. en wetli. gevraagde inlichtingen van den heer C. Bok, aan wien vroeger verguiiniug was verleend tol het gebruik maken van den zuidelijken berm van den Iloogen Rijndijkten -behoeve van een stoomtram naar Woerden, is een schrijven ontvangen, waaruit blijkt, dat door den lieer Rok van het plan tot den aanleg van dien stoomtramweg nog niet is afgezien. Hij hoopt daaromtrent binnen eenige maanden definitief berigt te geven. Op dien grond stellen burg. en weth. voor de verleende vergunning nog niet in te trekken en evenzeer aan te houden het verzoek van de bb. Dibbelz en van Sillevoldl, tot het gebruik maken van bedoelden berm voor den stoomtram tusscben Leiden en Gouda. Door burg. en weth. wordt, op voordragt van bh. curatoren van het gymnasium, aan den raad voorgesteld den heer J- J-A. A. Frantzen, leeraar iu de lloogduitsche taal aan het gymnasium, ook nog voor het jaar 1882 met de lessen in de Franscbe taal te belasten. Woensdag den 7deB December a. s., des namiddags ten 2 ure, zal de heer dr. J G. R. Acquoy, tot dusverre kerkelijk hoogleeraar, het hoog- leeraarsamht aanvaarden bij de laculteit der godgeleerdheid aan de rijks universiteit alhier, met het houden eener redevoering in het auditorium van het universiteitsgebouw. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 42 tot 70 volwassen personen en 4 tot 11 kinderen. Gedurende de afgeloopen maand November zijn per Rijniandschen stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 18726 personen, met eene opbrengst van 2127.90. Sedert de opening (4 Junij) is het totaal der vervoerde per sonen 195.297 met eene opbrengst van t 25093 42, zflnde per dag en per kilometer 16.21. Acte-examens te 'sHage, middelbaar onderwijs. Afd. Nederlandsche taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor Nederlandsche taal- en letter kunde mej. M. C. Slothouwer, van Leiden, en mej. H. M. van Mattrik, van Amsterdam. Een candidaat voor handelswetenschappen werd afgewezen en een voor boekhouden was niet opgekomen. -- Een zich noemende «vrije Fries en oud militair" heeft aan de Vereeni- ging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het leger eene bijdrage van ƒ100 doen toekomen. Het hoofdbestuur dier vereeniging heeft zich tot den minister van oorlog gewend om eene geldelijke bijdrage. De gemeente Rotterdam heeft een treurig verlies geleden door het plotseling overlijden van den heer J. L. Nierstrasz, secretaris dier gemeente. Sinds eenigen tijd lijdende aan eene hartkwaal, zonder dal dit echter hem belette zijne bezigheden te verrigten, is hij in eene hoestbui gebleven. Sedert 27 September 1843 was hij aan de gemeente-administratie verbonden en werd, na alle rangen doorloopen te hebben, den 26",eD Januarij I860 tot secretaris benoemd. In den nacht van. Dingsdag op Woensdag werd uit de haven te Pernis ontvreemd een aak, geladen met aardappelen. Na, lang zoeken werd de aak teruggevonden aan de zoogenaamde Vijf Sluizen, onder Vlaardingen er waren echter 5 zakken met aardappelen uit. De politie, van het feit in kennis gesteld, mogt er spoedig in slagen zekeren W. als den vermoedelijken dader aan te houtten. Te Amsterdam brak gisteren avond omstreeks 11 ure brand nit boven den manufactuurwinkel van Prees-Blom op den Nieuwendijk, waarin het mantelmagazp van Carl Weber zich bevindt. Binnen een groot half nur was men echter den brand meester. Betreffende den chef-kellner in hel café Krasnapolsky aldaar, die zich uit de voeten heeft gemaakt, meldt het Bbl. nog dat hij langzamerhand eene aanzienlijke som gelds had ontvreemd, waarvan het juiste bedrag echter niet is te bepalen. Hij had namelijk gemeene zaak gemaakt met een paar kellners, die hij de koperen penningen, die hij uil de lade stal, voor de tweede en derde maal liet inwisselen. Gelijk men wel eens heeft opgemerkt, worden dergelijke koperstukjes in groote café's tot zeker be drag aan de bedienden, uitgegeven. De man werd des te minder gewan trouwd omdat hij zich steeds erkentelijk toonde voor de vrijgevige wijze, waarop de eigenaars der uitgebreide onderneming hem behandelden. Hij was bijv. gedurende de anderhalf jaar dienst, die hij bij lien had, vier maanden ziek geweest, en niet alleen bleef hij zjjne volle bezoldiging ge nieten, maar ook de rekeningen van doctor en apotheker werden voor hem betaald. De man zit thans te Londen, maar de politie, die, toen men LEIDEN, 3 December. Door burg. en weth. is aan den raad overgelegd een rapport van de commissie van labricage betreflende het brengen van het zoogenaamde Raamland aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude in zoodanigen staat, lat het als weiland kan worden gebruikt. De kosten van het daartoe ver- eisch|c worden op ongeveer 2000 geschat. De commissie is van oordeel, dat die verbetering kan worden verkregen door middel van openbare aanbe sleding of door haar als voorwaarde te stellen bij eene openbare verhuring voor den lijd van zes jaren, onder behoorlijk toezigt op de uitvoering van liet voorgeschreven werk. Burg. en weth. en de commissie van financiën vereenigen zich met hel laatste. Laatstgenoemde commissie wil o. a. als reorwaarde stellen, dat de pachter zal gehouden zijn het land voor 15 April 1882 in orde te doen brengen, overeenkomstig de voorschriften van burg. tn weth. Ingevolge raadsbesluit van 18 Oct. 1877 werdbij acte van 27 November daaraanvolgende, aan liet rp in eigendom algeslaan liet terrein aa» den Vestwal tusscben de Kaiserstraat en den Vliet, ter grootte van 700 centia ren, en van het rijk in ruiling overgenomen een stuk grond groot ongeveer 132 centiaren, onder bepaling, dat door het rijk aan de gemeente Leiden wordt bijbetaald dc som van >2805, en dat wanneer biurien vier jaren op liet aan het rijk afgestane perceel geene akademisehe inrigting wordt ge slicht, die grond aan de gemeente terugkomt, in welk geval binnen eene maand door de gemeente Leiden aan ha rp eene som van ƒ2000 wordt uitbetaald. Daar op bedoeld terrein geene akademisehe inrigting is gesticht, tal de grond aan de gemeente lerugkeeren en voor 27 Dec. aan het rp 2000 moeten worden uitgekeerd. Burg. en weth. stellen dientengevolge 'oor die som op de begrooting van dit jaar beschikbaar fe stellenIe vin den door geldleening. Ten gevolge van door gedep. staten gemaakte aanmerkingen op dc femeente-begrooling voor 1882 zullen de ontvangsten verminderen met 1548.45 en vermeerderen met 9088, en alzoo m:t 7539 55 worden 'erhoogd. en de uitgaven vermeerderen met 8890, gevende een nadeelig «rschil van 1450.45. Tot dekking hiervan stellen burg. en wctlt. voor de plaatselijke directe belasting met 1500 te verhoogen en te brengen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1