gehouden in het lokaal boven de passage Jouffroy, en geleid door den president Rrandes, had, behalve bovengenoemd resuliaat, het gevolg, dal 27 der aanwezige Nederlanders, waaronder vele uoiabelen, zich lieten in schrijven, als wenschende lid le worden dezer jeugdige vereeniging. Het uitstekend beleid van onzen president heeft veel bijgedragen tot dit enorm succes. Voor het gercgtshol te Amsterdam stond gisteren tcregt Jan Bou- man, oud 28 jaren, van beroep schoenmaker, ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd op 4 Sept. 11. in de tapperij van C. Donker, nabij de Muiderpoort, op Jan Velthuysen. De aanleiding tot deze gebeurtenis was een hevige bij beschuldigde opgewekte drift, doordat zekere VV., die tot zijn gezelschap behoorde, hem toeriep, dat Velthuysen zijn vierjarig kind sloeg. Toen hij levens zijn kind hoorde huilen, vloog hij Velthuysen aan, gaf hem eenige klappen tegen hel hoofd, waardoor deze op den grond viel, en schopte en trapte hem daarop herhaaldelijk tegen het onderljjl. De beschul digde en zijn gezelschap verlieten toen de herberg. Weldra bleek daarop, dat Velthuysen zoo was mishandeld, dat hij zich moeijclijk kon verplaatsten en niet kon urineren. Van 2 uur namiddags tot half 9 's avonds bleef hij deels op het gras liggen, deels in de kamer van den herbergier. Hij werd daarop per vigilante naar zijne woning op het Itustenburgerpad vervoerd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, de patiënt werd den volgenden gag naar het binnengasthuis vervoerd, waar bij den 9J,n Sept. aan buikvlies- onlstekiug is overleden. De beschuldigde erkende, dat hij de mishandeling had toegebragt, omdat de vrrslagene zijn kind sloeg, en dit dientengevolge huilde. Ter teregtzilting bleek, dal Velthuysen min of meer beschonken was en met gemeldcn W. reeds eenige onaangenaamheden had gehad. Toen V. kort daarop aan een kind een paar centen wilde geven, gaf hij een duw tegen den stoel, ten gevolge waarvan het kind begon te huilen, denkende], dat men hein kwaad wilde doen. De mededecling van W. aan Velthuysen wekte toen diens drift op. 13 getuigen werden gehoord. De herbergier verklaarde o. a., dat Velt huysen geen kwaad aan hel kind van beschuldigde had gedaan, dat W. hem dat echter heeft toegeroepen en hem ook heeft aangehitst, door te roepen: «sla hem dood". liet jaren. openb. ministerie eischte veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 5 Als verdediger trad op de heer mr. S. Kalz. Te Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan van een diefstal met buiten- en binneubraak. De dieven, klaarblijkelijk drie, hebben zich door het inbreken van een raampje toegang verschaft tot de kiosk in de Stads Rietlanden De bus voor de Prins-llemlriksiichting te Egmond werd open gebroken en het geld medegenomen, zoo ook de lade van den kastelein ge ledigd, eene klok benevens eenige llesschen port, boot- en tramkaartjes. j)e dieven schijnen zeer op hun gemak le zijn geweest, althans zij hebben drie glazen genomen en waarschijnlijk een potje bier gedronken, terwijl zij de bitterkaraf niet onaangesproken lieten. De diefstal is te brutaler, omdat aan boord van de Prinses iUnrie den geheelen nacht gewerkt is. en het gevaar van ontdekking dus niet gering was. [N.v.d. D.) Het bedrag der inschrijvingen voor de 1 serie eener nieuwe leening ad 1,500,000 voor de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij, ten bedrage van 500,000, is geweest vier millioen gulden. -- Aan den kerkcraad der Israëlitische gemeente te den Helder is door baron de Rothschild te Parijs eene gift van 1000 fr. geschonken ter tege moetkoming in de kosten voor het bouwen van een nieuw schoollokaal voor Israëlitische kinderen. -- Te Utrecht heeft zich Zondag avond jl. het geval voorgedaan, dat niet de politie, maar de burgers de wet op de openbare dronkenschap op een agent van politie toepasten en hem in beschonken toestand naar hel politie bureau bragten. 's GRAVENHAGE 1 December. De lieer dr. V. C. L. M. E. Frackers is benoemd tol leeraar aan de ryks- hoogere burgerschool te Zwolle. Aan den arts G. 11. T. Henlschel, geb. te Stassfiirt, in Pruissen, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Neder land s'ipteljjk nakome. De le luit. F. J. van der Putt, van het le reg. huzaren, is op noe- activiteit gesteld. lu de zitting van de eerste kamer van heden heeft de commissie van rapporteurs haar verslag uitgebragt over verschillende wets-ontwerpenwaar onder die lot afwijking van de regelen nopens het plaatselijk belastingstel sel; en dal nopens de uitgifte van schatkist-promessen. De beraadslagingen daarover zijn bepaald op Zaturdag twee tiren. Vervolgens zijn met alge- meeue stemmen aangenomen zes wets-ontwerpen nopens koloniale begrootiij- 'gen van Suriname, Curasao en Nederl. ludië. alsmede dat tot wijziging van het reglement van Ned.-Indië, omtrent de uitlevering van vreemdelingen. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij het voortzetten der aleemeene beraadslagingen over de staatsbegrooiing, heeft de minister van Lijnden het politiek en financiëel beleid der regering verdedigd. Bij de toegezegde kieswetwijziging zou het stelsel van vaste districten en cen- sus-verlaging door regularisatie aangenomen worden. Belasting-hervorming moet naar een vast plan geschieden, waarom de minister tijd vroeg. Perio dieke herziening der grondbelasting scheen hem weuschelijk. Inlusscheu zouden partiële verbeteringen worden voorgesteld. De financiële toestand was niet zorgwekkend. De heer Blussé drong aan op de wederindiening der rentebelasling. De heer Lohman, sterk de politiek van den minister van binnenl. zaken bestrijdende, keurde de afstemming der begrooting af. De heer Haflmans verdedigde het ministerie. Verschillende replieken volgden'. Morgen voortzetting. Aan de tweede kamer is aangeboden een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der loopende staatsbegrooiing met ƒ56000 voor her| ling van schade, aan militaire gebouwen en werken ontslaan door storm, vermeerder^ hoog water. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de kamer gedeeld eene missive van curatoren der rijks-universiteit te Utrecht 27 November, waarin zij de redenen uiteenzetten voor hun verzoek oc aantal professoraten in de faculteit der letteren met twee te en het onlangs gevestigde lectoraat op te hellen. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad heefti» voorzitter den heer E. 11. 's Jacob, lid van den gemeenteraad, geluk wenscht met de eervolle onderscheiding htm ten deel gevallen door jjjj, benoeming tot commissaris des konings in de provincie Utrecht. Hij geloof als tolk der vergadering te mogen verzekeren, dat de raad hem met wezen zag vertrekken, maar dat het ook haar wensch was. dat hij jaren zijne betrekking zou mogen waarnemen en het hem steeds mogt gaan. De heer 's Jacob betuigde voor de tot hem gerigle woorden zjj# lm, grondigen dank en gaf de verzekering, dat zijne belangstelling in deze meente nimmer zou verllaauwen. Hel geregtshof alhier heeft heden drie jaren gevangenisstraf opgeln aan A. W. N. en A. S.wegens diefstal van schapen uit eene weide oniltr de gemeente Vlist, en J. G. 11., ter zake van diefstal van een paard weide in den Veenpolder te 's Hage. lit beide zaken nam het hof verjji lende omstandigheden aan. Voor het geregtshof stond heden leregt F. H. v. P.. kleedermaltt. te Amsterdam. In den avond van 6 Sept. jl. was hij te Leiden, alw« hij zoekende was naar eene betrekking. Op zijn togt kwam de Haarlemmerstraat in den winkel van de wed. D.op den hoek vaat Spijkerboorsteeg. nam toen de vrijheid om met zijne hand in de toonbank lade te tasten en eenig klein zilver geld er uit te nemen, dat Ijk bleek ongeveer 2 le bedragen. Besch., die terstond op den voct« gevolgd, werd op het geroep «houdt den diel" aangehouden, en lij toen eenig geld vallen, dat bij onderzoek kwartjes en dubbeltjes w», Hij ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, maant: gen. mr. Bijieveld was van meening. dat zijne schuld genoegzaam aangetoond en eischte, met het oog op de vroegere veroordeelingenm besch., thans eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdedig] mr. Strubenbeval zijn cliënt in de welwillendheid van het hof aan. Door eene schuit van den heer W. Groen is te Scheveningen het lp aangebragt van een zijner matrozen. Ten gevolge van den storm i Zondag was de giek door het slingeren hem legen het hoofd geslagen, dat hij bewustloos nederviel. De ongelukkige gaf 's nachts den geest. BUJTENLAN ÜSCIIE BERIGTEN. EKCKI.AK U. LONDEN, 30 November. De pachters van lord Monteaigle in Ierland hebben eene verminder^ der pacht met 10 pCt. en kwijtschelding van de helft der achterstal! sommen geweigerd, tenzjj al de personen, krachtens de dwangwet in bed lenis genomen, onvoorwaardelijk worden in vrijheid gesteld. In het Royal Aquarium alhier zijn thans twee levende curiositeit» zien, waarvan de één een kunst- en de ander een natuurwonder is. eerste merkwaardigheid is Georg Konstantinuseen Griek, die van lil hoofd tot de voeten getatoueerd is. In dezen toestand is hij, naam zegt, gebragt door de Tartaren van Kaschgar, als straf voor de aanhitsii; lot opstand tegen den toenmaligen Yacub Bey. liet is zeer kunstig geilm en Konstantinus verhaalt, dat twee andere gevangenen, tot dezelfde rnrt ling veroordeeld, onder de bewerking bezweken. Het getal der punta wordt op 7 millioen geschat en de operatic heeft zes maanden gedmrl De tweede curiositeit is een negerknaap, die over zjjn geheele ligclmt wit gevlekt is. FRAKHRIJK. De kamer-commissie heeft besloten, de credietcn voor de twee niew ministeriën aan te bevelen; doch slechts onder voorwaarde, dat voorla geen nieuwe ministeriën zonder voorafgaande wet opgerigt zouden worta. De heer Raspail heeft bjj de kamer van afgevaardigden op nieuw jijt wets-ontwerp ingediend tol verkoop der kroonjuweelen. Dit voorstel reeds door de vorige kamer goedgekeurd, maar het kon bij den senaatuid tijdig genoeg in behandeling komen. Dientengevolge moest het als veralla beschouwd worden, en van daar dat Raspail het weder heeft ingedieil Het vorige kabinet was niet tegen het ontwerp, maar hel wilde de kro# juweelen, die eene historische of artistieke waarde hebbenvan den in koop uitsluiten. Volgens gerucht zou de straf, den kadetten van St. Cyr door Jet vorigen minister van oorlog opgelegd, wegens het bijwonen van een Ie?'1'1 mistische mis, op den H. Hendriksdag, door den tegenwoordigen worden ingetrokken. De Parijsche gemeenteraad heeft een crediel van 75000 fr. toegesiaa om in de gebouwen der prefectuur proeven le nemen met eenige steW van electrische verlichting. DÜITICIILAIIO. Bij de voortzetting der beraadslagingen in den rijksdag verklaart Bismarck tegenover den heer Virchow, die had opgemerkt, dal de Fort- schritls-partij in den Culturkampf van de onjuist gebleken opvatting st scM uitgegaan, dat de rijkskanselier consequent zou zijn en staat en geheel van kerkelijke invloeden zou bevrijden, dit verwijl van inconst- quentie ongereglvaardigd. Wilde hij werkelijk den kamp voortzetten, zou hij daarin verhinderd zijn, omdat zijne vroegere tondgenooten hem den strijd hadden verlaten. Zy hadden hem in de armen van liet ccnM'

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2