DONDERDAG 1 DECEMBER. ST ADS-BERICIITEN. BlNiNENLANDSCHE BERIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilgesonderd, Afzonderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Ad-verlenlifn is van 1—4 De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1881/82, ir\ 10 en 11, beide executoir verklaard den 28"'" Noveoiher jl.terwijl de belanghebbenden worden herinnerd aan hunne terplichting om hunnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te Toldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de I.eidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Lïiben-, 29 November 1881. DE KANTER. LEIDEN, 30 November. Mogten wij eeltige dagen geleden het concert, gegeven door de Leid- scbe afdeeling der Maatschappij voor Toonkunst, met lofvermeiden, gisteren was het de Leidsche Zangvereeniging Caecilia, die heidens ingezetenen inde gelegenheid stelde weder een waar kunstgenot te smaken. De solisten: mejulvroow Adèle Asmann. uit Berlijn, alt, onze stadgenoot, de heer B. I, de Goey. tenor,'en eveneens de heer A. J. Welrensviolist, kweten zich uitnemend van hnn taak. Vooral het motelte van .1. Haydn deed de kracht en zuiverheid van stem m de alt-zangeres prachtig uitkomen, hetgeen eveneens het geval was met de alt-aria uit de Maltheus-Passion van J. S. Bach. Bij dit nummer werd zjj uitstekend geaccompagneerd door den heer Wetrens. Ook het koor zong zeer goed, vooral in hel «Standchen" van Schubert; in «Ein geistliches Abendlied" was het eenigzins te sterk, zoodat het fchoone stemgeluid vau den heer de Goey te weinig uitkwam. - In den vóóravond van gisteren ontstond er brand in het in de Rijn straat gelegen pakhuis van den winkelier W. A. Affourlit. Door de hulp tati een tweetal onmiddellijk opgekomen spuiten werd die brand spoedig Mwongen. De spuit van het weeshuis der hervormde gemeente gaf het terste water. Natuurlijk, vooral door het water, is aan de in het pakhuis opgeslagen goederen nog al schade toegebragt. - Aan het Utrechtsche Veer had heden morgen een man, die een vaar- tiig met ledige vaten vervoerde, het ongeluk van de schuit te vallen. Hij trachtte nog den rand der schuit te vatten, maar die poging mislukte, daar ten der vaten hem op het hoofd viel. Door ijlings toegeschoten hulp werd le man gered - Eerstdaags zal bij den uitgever W. C. de GraafT, le Haarlem, de eerste aflevering liet licht zien van een in vele opzigten belangrijk werk, getiteld: 'Verboden boeken, geschriften, couranten enz. in de 18J« eeuw, eene bij lrage tol de geschiedenis der Haagsche censuur, naar een boekverkoopers tildcboekde resolutieboeken van schout en bnrgemeesteren. en tal van andere registers en stukken, berustende in 't oud-archief der gemeente ■Gravenhage, bewerkt en toegelicht; en met inleiding, bibliographische en historische aanteekeningen, en alphahetische registers voorzien, door A. .1. Strraas van Rooijen". Uit deze titel opgave kan men reeds opmaken, dat tó de zamenslelling van dit werk een omvangrijk en naattwleltcnd onder stelt is noodig geweest. De inzage van een //RoeckverkoopersGildeboeck" van 1702, voorkomende i'het Oud-Archief van den Haag onder de rubriek Gilden, charters enz. '3 het ;/St. Lucas- of Vcrwers- en Glazenmakers-gilde", gaf den schrijver •inleiding tot de zamenslelling van dit werk. Behalve een groot aantal 'w belangrijke gegevens omtrent den Haagschen boekhandel, zegt hij, 'onden wij daarin genoemd, dikwijls slechts even aangewezen, de titels lt'werken en geschriften, waarvan de verkoop in den loop der 18' eeuw, taj op gezag van den magistraat van den Haag, of wel op hooger last, w,s geïaterdicecrd. Het feit o. a., dat op 27 Februarij 1787 werd verbo- l's een //Vervolg op Willem Leevend door juflrouw Wolf! Wed. Rekker", spoorde ons aan tot een naauwgezet onderzoek naar den aard der gecensn- "trile geschriften, en zoekende naar de resolutie, op dit verbod bclrekke- kwamen wij tol de overtuiging, dat vele bronnen meerdere gegevens 'Uilen leveren, en dat het voor de geschiedenis en de bibliographie geen "erbndig werk mogt heetcnom al de titels bijeen te brengen in één '"h, en daaraan toe te voegen eene inleiding, houdende de geschiedenis p prijs der Courant is per vierendeel paars /1.50, franco p. p, f 2. 1.iedere regel meer 25 cents. I der censuur in Nederlanden bij elk geïnterdiceerd geschrift mede te deelen het resultaat der opsporingen daaromtrent gedaan, en zoo veel mogelijk het waarom van het verbod te vermelden. Dat eene zoodanige uitgave in ons vaderland geene winstgevende zaak is willen wij den schrijver gaarne toegeven. Ilij zal zich echter gelukkig rekenen, dat de eerste aflevering in zulk eene mate steun erianst van onze openbare bibliotheken, genootschappen en instellingen, van onze bibliogra- phen, historici, letterkundigen, boekenkenners en boekenliefhebbers, dat de uitgave verzekerd wordt, en hij onafgebroken kan voortgaan, om het werk die waarde Ie geven, die het onderwerp verdient. Men schrijft ons uit Zoelerwoude: Zattirdag middag kwam er een schip, geladen met koopmansgoederen, van de Zaan, bestemd voor Delft, door Leiden in den Vliet, waar liet op eene der ondiepten vast geraakte. Met het windas beproefde de schipper vooruit te komen. Toen dat na een paar uren inspanning niet gelukte, besloot men pogingen te doen met het windas om achteruit te komen. Om vijf ure lag het schip van de ondiepte afgewerkt weer vlot bij de stad; liet had anders op dat uur zonder opont houd zijne bestemmingsplaats kunnen bereiken. Inmiddels was de wind opgestoken en des avouds gierde de storm. Hel water, dal daardoor in den Vliet naar het noorden werd opgestuwd, daalde bijna een Rijn!, voet; aan gene zijde van den Leidscliendam was het verboden te schutten wegens den duchtig hoogen waterstand voor de sluizen. De scheepvaart was ge deeltelijk gestremd; ieder schip, dat eenigen diepgang had, kon nu niet wegkomen. Eerst Maandag avond, toen de wind wat bedaarde, begon het water te wassen en daarvan maakten sommige schepen, die zooveel opont houd gehad hadden, gebruik, bij den maneschijn, om zich over de ondiep ten heen te werken en de reis voort te zetten. Aan het schip van de Zaan mogt dit eerst gisteren ochtend gelukken. Nadat het nog eenige malen op ondiepten in den Vliet, een kanaal, dat nog nooit werd uitgediept, ge- stooten had, kwam het in den laten avond van gisteren, Dingsdag, te Delft aan. Deze voorbeelden zijn iedere week met nieuwe te vermeerderenook zon der laag water of stormweer. In de maand April 1882 zal een vergelijkend onderzoek plaats heb ben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten moeten zich vóór Maart aanst.bjj een op zegel geschreven request, tot den minister wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Zjj moeten geboren zijn tusschen 1 Julij 1861 en 1 Juljj 1864. Acle-examcns te 'sHage, middelbaar onderwijs. Afd. Nederlandschc taal- en letterkunde enz. Voor aardrijkskunde trok zich eene vrouwelijke candidaat terug. Voor boekhouden was één niet opgekomen en werd één afgewezen. Uit het berigt van kapitein Brtiyns aan de directie der maatschappij //Nederland", nit Suez, dd. 18 November, blijkt, dal de boot, waarin hij met zijne metgezellen de Koning der Nederlanden verlaten heeft, evenals die van den 1'"" officier, op den derden dag door hevigen wind en regen, waardoor de seiniantaarns en het licht bij het compas niet konden aange houden worden, van de andere booten afraakte. Den volgenden morgen, dus den 9Je" Octoberklaarde het wat open zag kapt. Drtiyns in de verte de boot S. n\ 3, hij hield er op aan en sprak met den kommandant van die boot, den 3"'° officier Iloogeboom, af, om zooveel mogelijk bij elkan der te bljjven. 's Nachts verloor men elkander echter weder uit het gezigt, en na dien tijd heeft kapt. Brtiyns geen der andere booten meer gezien. Kapt. Brtiyns bevond zich op 12 October 3"15'Z.B.op 13 October 4" 33' Z B met doorkomenden N.W.-wind en besloot toen kners te zetten naar Peros Banlios, waar hij 18 October ten 4" n. m. achter Diamond eiland trn anker kwam. Dit eiland was onbewoond, doch er stond een huis met een paar rustbanken. Terwijl het plan zou uitgevoerd worden, om de andere eilanden te bezoeken, zag men bij zonsopgang een kustvaartuig, waarheen werd geroeid, dat ten 11" v. m. bereikt werd en waar men door de Creool- sche bemanning met de grootste hartelijkheid werd ontvangen en van rijst en visch voorzien. Met hunne hulp landde men ten 4" n. m. op het «Isle du coin", waar de administrateur, de heer E. L. Nicolin, een giek met 6 man afzond, om de dames af te halen. Van dezen heer ondervond men ook alle hulp en de meest voorkomende vriendelijkheid. Den Zaturdag na hunne aankomst (22 October) zag men een schooner op p.m. 2% mijl alstand, waarheen eene boot werd gezonden, die tfrugbwam met brieven van A. d«

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1