m VOYAGE D'AG BEDIENT, BOEÜVEKkOOriNG COMME ELLES SONT TOUTES, WW T KI. KG HA A F. ADVERT E NTIE N. LEIDSCH SCHOUWBURG. op Donderdag 1 en Vrijdag 2 December, door en ten huize van J. W. VAN LEEUWEN, Boekhandel, ujgkl. Twee jaren geleden waren er twee mannen spoorloos verdwenen. L een was een tuinierskneclitSassmann genaamd, die by een hovenier Lfl| in dienst was; de andere was als agent van politie belast met het onsporen van den verdwenen persoon. Sassmann had by de spaarbank meer in 3000 fl. liggen, en Ranftl liet zich op vertoon van vervalschte stukken bovengenoemde som uitbetalen. De openbare meening beschuldigde Itanfll ,ijn knecht en den agent van politie vermoord te hebben, maar dewijl de lijken niet gevonden werden, kon het openh. min geen klagt wegens moord indienen. De jury veroordeelde dus Ranftl op grond van het toeeigenen der de spaarbank gedeponeerde gelden slechts wegens diefstal. Thans is echter in deze zaak licht opgegaan. (ia de veroordeeling van Ranlll en zijne opsluiting in de gevangenis kwam jjjn zoon de zaak, waarmoezerijvoortzetten. Die zoon kon de gedachte, dat zijn vader de moordenaar der genoemde personen was, niet van zich afzette»en dit had bij herhaling hevige woordenwisselingen met zijne moeder ten gevolge, vooral toen hij haar mededeelde, dat uit zekere plaats ju den tuin eene afschuwelijke lyklncht opsteeg. De moeder verweet hem daarbij' dat hij zijn vader aan de galg zou helpen. Na een harden inwen- digen strijd en een hevigeu twist met zijne moeder, op zijne verklaring, dat bij geen voet meer in den tuin wilde zetten, ging hij naar de poliiie en verklaarde haar, dat hjj de plaats had gevonden waar Sassmann was hegra- ieii. Een onderzoek werd ingesteld en men vond een bijna vergaan lyk djep onder de aarde. Aan den schedel zag men de plaats waar de doodc- lijke wonde was loegehragt. De vrouw van Ranftl is mede in hechtenis PARIJS, 28 November. De kamer heeft de verkiezing van Villegonlier, wegens den dwang door de geestelijkheid uitgeoefend, uiet 379 tegen 82 Hemmen ongeldig verklaard. Bisschop Freppel had de verkiezing verdedigd. LONDEN, 29 November. De Times meldt, dat de zitting van hel parle ment den 19J'° January a. s. geopend zal worden. LONDEN, 29 November. Aan Lefroy is heden ochtend te Lewes het doodvonnis voltrokken. LE1DSCIIE SCHOUW B KG. (Voorstelling van 28 November 1881 „Dc zoon van Coralle", Tooneelspcl in 4 bedrijven, naar het Pransch van Albert Delpil, bewerkt door Jan C. De Vos. Deed de Vereeniging: "liet Nederlandse!) looneet", afdeeling Rotterdam, cr wel aan dit dramatisch gewrocht van Franschen oorsprong voor hare 5' abomiementsvoorstelling te kiezen, en daardoor het Leidsch publiek bekend temaken met eene schepping, welke blijkbaar de strekking heeft sympathie le wekken voor die kinderen, wier afkomst voor hen eene bron van schande, ja van ellende wordt, omdat hunne geboorte eene onwettige is in de oogen eener geordende maalschappü Men kan die vraag stellig beves tigend beantwoorden, wanneer men uilsluitend het oog richt op de vele uitstekende rollen, welke daarin aan verschillende acteurs en actrices wor den aangeboden, waardoor zij in de gelegenheid zyn met hunne talenten te woekeren en de toejuichingen van het publiek te verwerven; minder ^«nakfcefyk echter wordt die beantwoording, wanneer men lot de gevolg- trekking komt dat hier tevens eene poging gewaagd wordt om dé «cou- reuse' der boulevards, erger nog de... «Nana's", iant soi peu, in bescher ming te nemen en ook voor deze een beroep op de algemeene menschenliefde te doen, om eene aalmoes van genegenheid voor die naar het hart mis- deelden machtig te worden. Wal men onze eeuw moge ten laste leggen, zeker heeft zy niet te vreezen, dat men haar eene beschuldiging van hard- tochtigheid jegens gevallenen naar het hoofd slingere; integendeel, 't is de vraag of zij niet wrl eens de slachtoflers te veel vergeet, om het oog bijna uitsluitend op de interessant genoemde misdadigers le kunnen vestigen, 't Is waar, dat groote misdaden altijd bij de menigte althans een gemengd gevoel van verwondering en afgryzen wekken, en dat de verwondering niet aoover van bewondering afslaat als sommige psychologen wel meeuen. Maar dat geldt alleen de groote misdadigers, die tegen anderen zondigen; niet de tertoren vrouwen, die het slechts tegen zichzelven doen en voor niemand gevaarlijk zijn dan voor hen, die zich willens aan gevaar blootstellen; deze vrouwen zyn het voor welke de maalschappyoverigens door ede vrouw" geregeerd, hare scherpste pijlen ten beste heeft. De woorden «berouw" en •boete" voor tuchthuisboeven van onschatbare waarde zijn veelal in bet oor der fatsoenlijke vrouw holle klanken, waar zy uil den mond der eenmaal diep gevallene Eva's dochter worden gehoord. Dan genoeg van eene beschouwing w elke ons de gepastheid van Delpil's schrijvenals tendens iluk, doen betwijfelen. Verklaren wij liever dat hij, met een merkwaardig talent, zync beelden leekende en groepeerde en deze met krachtige licht effecten de wereld inzond; dat hij den verwikkelingsknoop legde en ont- vlocht op eene wijze, welke de meesterhand verraadt, en dat zijne figuren werkeljjk leven en een overweldigenden indruk maken, omdat ze zoo waar zijn. Of is hy niet goed en krachtig weergegevendie Daniel, door D. Haspels uitstekend voorgesteld, wiens devies bestaat in het woord dat ook Napoleon (natuurlijk den eerste, van den derden spreekt niemand meer) nitsprak, toen hij zeide: «Ik hen mijn voorgeslacht." Lijden wy niet met hem, waar eene worsteling, heviger dan die. welke hjj onder de muren van Metz, met 'Ijn bloed bezegelde, hem afmat, en hij, na alle mogelijke concessie» aan tie kinderliefde gebracht le hebben, een rauwen kreet uit, wanneer hij op ie vraag: «Wie is mijn vader?" geen antwoord dan een veelbeleekenend twijgen ontvangt? Is de lieve Edith, met haar geloof dat bergen kan ver tellen, geene engelachtige figuur, ook dan wanneer zq minder voortreflelyk en beminnelijk ware weergegeven dan zy het werd gedaan door Mejuflrouw Jeanne De Groot, die zich zelve gisteren overtrof. Is haar: «Ik kende u feeds, voor dal ik u ooit gezien had" niet een bewijs dat de geeslenziencrij niet uitsluitend op de «grens van twee werelden" wordt uitgeoefend? Is 'iet alleen omdat Mejuffrouw Beersmans zoo talentvol hare rol van Coralie 'ervuldc, dat zy voor deze bij den toeschouwer, mits door het voetlicht van haar gescheiden, de levendigste belangstelling opwekt? Dan reeds le veel gevraagd, waar stellige beantwoording op onzen weg ligt «De zoon van Coralie" is de strekking daargelaten een uitnemend stuk; de karakters zyn goed volgehouden, de handeling is niet gerekt, blylt drama tisch lot hel einde toe, zonder iu oratorie over te gaan. Toch hebben wy eene enkele opmerking, die nog al van eenig belang is. Wy achten het nameljjk een bewijs van zedelyke zwakheid des schrijvers dat hij Daniel zijn ontslag doet nemen uit het leger, waarvan deze een sieraad mocht heelen. Mannen, die eene toekomst moeten opbouwen, omdat zy in hun geslacht geen verleden hebben, missen, wel is waar, het: "Noblesseoblige", dat wonderen kan doen; maar ook de meening dat ieder eerbewijs hun be hoort omdat zy zich de moeite gaven geboren le worden. Een leger dat zijne gelederen niet gaarne voor een Daniël geopend hield, zou geen Fransch leger zijn en niet onder de driekleur van Austerlitz en Arcole - helaas, ook di< van Sédan! - kunnen stryden. 'tZou... doch herinneren wij ons hy lijds dat dit verslag zijne grenzen heeft en dat wy een woord van waar deering te spreken hebben over Mevrouw Burlage, die zoo natuurlyk de romaneske - volstrekt niet bespottelijke tante van Edith voorstelde, over J. Haspels, die den braven, gemoedelijken notaris weergaf, zooals De Bast zich dien in zijne Origine» judicial res" moet gedacht hebben, en over den altyd zoo deltigen Legras, die voor père noble is in de wieg ge legd, en ons ook hier weer het goedhartige type van een papa of toe- komstigen schoonpapa kennen deed. Minder gelukkig was, in ons oog, de lieer De La Mar, die ons nu eu dan aan de partie-marquée deed den ken, welke toch niet op zijn weg lag; terwijl de Heer Muiters ons toe scheen zijne bespottelyke rol eenigszius te chargeeren. Bij al het goede dat dit stuk bevat, eindigen wij toch met de vraag of zich geen enkel oorspronkelijk Nederlandsch stuk opdoet, liefst op histo risch terrein spelend, dat waardig is nog in dit seizoen op het Nederlandsch looneel gebracht te worden, door «het Medeilandsch tooneel.'"! 't Is maar eene vraag. Leiden, 29 November 1881. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand October door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: J. II. de Wilde Jr., te Amsterdam; mej. A. van Sant, te Arnhem, B. Riederman, te Delft; mej. J. S. FeilhVVangnermej. Schen- kenherg, allen te 'sGravenhage; Enting, te Haarlem; van der Wyden, te 's Hcrtogenbosch; Wed. Rheynen, te Leiden; J. van der Hondte Nederhorst den Berg: Smitstra eu van Dijk, te Nijmegen; mej. M. Rurink, Kamgaren, Dyers, allen le Rotterdam; J. Meys, te Schiedam; G. BrinkmanleWesterlee, A. de Groot, uiet vermeld. Briefkaarten: mej. wed. v. Emden, te Amster dam; Heimig, Wijsman, beiden te 'sGravenhage; B. van den Berg, te Har- derwijk, J. Korink, mevr. B. Verhoef!, beiden niet vermeld. Bevallen van een Zoon E. VAN DER HOÉVEN PLATE. Leiden. 29 November 1881. DONDERDAG 1 December 1881, «e 7 uren: Une settle representation du grand succès du Théétre du Vaudeville. Comédie eu 3 Actes de Mrs. E. Gondiuel el A. Bisson. Précédée de Comédie en. 1 Acte du Theatre du Gymnase par M. Ch. Narrey. PR IJ ZEN DER PLAATSEN. Loges ƒ2.—Baignoires ƒ.1.50. Parterre ƒ1.—. Galery 0.75. Paatsen kunnen eiken werkdag van 10 tot 4 uren besproken worden by de Bureeliste, Langegracht A iV. 1, en op den speeldag aan den Schouw burg van 10 tot 2 uren, a 10 Cents extra per plaats. DIaarsmansteeg 14, van de Bibliotheken, nagelaten door de Zeer Eerw. ileercii G. G. BOX- GAERT8, M. VAX RIJN en P. A. CL.AASSENalsmede eene fraaije verzameling van Werken over Geschiedenis en Lederkunde, Plaatwerken enz. Tc zien op DINSDAG 2O en WOENSDAG 30 November, van ÏO lot 3 ure. bïnaauwdheden ttCTUUR neuralgie HoMt,Terkondhed<m A O I M Ifl A ZINKINGS Genezen door de Cigaretten Espic De opgehaalde rook 'n de borst door, kalmeert het^ Zenuwstelsel, vergemakkelykinet Slymopgeyen en bevoordeelt deA werking der ademhaling werktuigen. In de Apotheken van allelk landen, fres 2 pr doos. Verkoop in het GrootJ. ESPIC, 12k rue St-Lazare, PARIS Deze Handteekening eischen óp elke cigarette. Verkrijgbaar in alle goede Apotheken.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3