vrouw, die tussclren de tafel en de kagchel gezeten de thuiskomst van haar man en zoon afwachtte, bij het opstaan te veel op de tafel geleund, wélke daardoor met haar is omgeslagen. Door den storm, die in den nacht van Zalurdag op Zondag woedde, zjjn de zeedijken van het eiland Texel zeer gehavend. Uier en daar zijn groote gaten geslagen of verzakkingen ontstaan. De kosten van vergrooling van de Prins Alexander-stichting, de inrig- ting voor jeugdige blinden te Rennekom, die ruim ƒ3500 bedroegen, zijn geschonken door mevr. de wed. C. Wertheim, geb. van Minden, te Amsterdam. Aan het K. v. d. I). wordt medegedeeld, dat een mand, goed inge pakt en digtgemaakt, met den staatsspoorweg verleden Woensdag van Brummen naar Middelburg werd verzonden. BQ aankomst bleek het, dat het grootste gedeelte van den inhoud er nog was, doch een rookworst en 2 halve tlesschen punchstroop waren verdwenen. -• Door gedep. staten van Friesland is het heffingsbesluit in zake de nieuwe drankwet aan den raad der gemeente Docknm teruggezonden met de opmerking, dat aan de schatters de vcrpligting moet worden opgelegd, indien zij niet tot de Doopsgezinde gemeente behooren, een eed volgens hunne godsdienstige overtuiging af te leggen. De raad heeft besloten bij zijn vorig besluit te blijven en het afleggen van een eed of belofte vrij te laten. Onder Nieuwolda is Zondag avond een hevige brand uitgebarsten in de boerenbehuizing van den heer Boelema. Door den hevigen wind aange wakkerd, woedden de vlammen zoo snel om zich heen, dat aan redding van have en goed niet viel te denken. Vijftien paarden, acht koeijen, drié varkens, twee geilen'locomobile en dorschwerktuig, het boeren beslag kórenhuismeubelen alles werd vernield. Te Middelburg had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Een tweetal kweekelingen van de rijks-kweekschool aldaar waren op hunne kamer bezig met zich te oefenen in hel exerceren, toen een geweer afging en de kogel een der kweekelingen, een 17-jarig jongeling, in het aangezigl trof, zoodat hijernstig werd gewond. De arrond -regtbank te Breda heeft den persoon van Joh. Mulders, oud 41 jaren, spoorwegbeambte, beschuldigd dat hij de oorzaak zou zijn ge weest van het onlangs bij Zwaluwe voorgevallen spoorweg-ongeluk, waarbij een persoon het leven verloor, van regtsvervolging ontslagen, daar zij dè schuld niet bewezen achtte. Te Maastricht heeft ten huize van den heer Dols-Pelsereen felle brand gewoed, liet achtergedeelte van het huis en magazijn, waarin zich eene groote hoeveelheid spek bevondeene prooi der vlammen geworden. Te Keer. in Limburg, heelt men bij eene weduwe ingebroken en eene waarde van /G00 aan jnweelen en kleedingstukken ontvreemd. URAVÊNIIAGË. 29 November. Door Z. M. is aan den tijdelijk gepensioneerden luit. ter zee 2J' kl. H. van Assendelft de Cnuingh vergunning verleend lot het dragen der ver sierselen van de orde der Ster van Rumenië. hem door den koning van Rumenië geschonken. Tol burgemeester der gemeente Hoogwoud is benoemd de heer C. Pij per; en tot burgemeester der gemeente Opmeer de heer 11. J. K. van den Steen, ten einde deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der gemeente Spanbroek. -- Aan den heer F. Bochette, geb. te Mustapha (Algerië), is, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergun- ning verleend tot het geven van middelbaar onderwjjs hier te lande. De kapitein J. M. Bichelmeijer, plaatselijk adjudant te Helder, is op pensioen gesteld. De luitt. ter zee le en 2' kl. F. K. Engelbrecht en W. L. baron van Verschner en de officier van administratie 3e kl. J. J. van der Ley, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee l«kl. A. G I. baron van Plettenberg, dienende aan boord van het wachtschip te Uellevoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit ter zee l'.kl. jh'. J„ C. R. Westpalm van Hoorn tot Btirgh. De ministers van financiën eu van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. De eerste kamer d r statengeneraal heeft gisteren avond hare werk zaamheden herval. In deze zitting zijn ingekomen de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden, de heeren D. Breuning en 11. Muller Sz.voor de provinciën Friesland en Zuidholland. Zij w erden in handen gesteld eener i commissie, die na onderzoek tot toelating der heeren adviseerde. De heerén Breuning en Muller namen vervolgens zitting. Voorts werd mededeeling gedaan van een aantal koninklijke besluiten en andere ingediende regerings- bescheiden en werden de wetsontwerpen, laatstelijk door de tweede kamer afgehandeldwaaronder die tot vaststelling der Indische begrooting voor 1882verzonden naar de afdeelingen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be- j raadslagingen over de slaatsbegrooting aangevangen. De heer Bahlmann be- - loogde, dal de belangen van de nijverheid tegenover die van handel en scheep vaart miskend worden en wenschte een onderzoek. De heer Doliner beval de spoedige indiening eener nieuwe Zondagswet aan. in het belang der Zon dagsrust en ook der spoorwegbeambten. De heer Patijn drong aan op be zuiniging en belastinghervorming, vooral wat betreft de verhouding tusschen rijks- en gemeente-financiënmeer noodig dan kiesregthervorming. De hh. Vermeulen en van der Hoop achtten kiesregthervorming dringend noodig, in het belang der minderheden. De heer van Baar wees cp den immorelen acluelen politieken toestand en deelde het gevoelen, dat de financiële toestand^ niet zorgwekkend is. De heer lleydenrjjck vroeg nadere inlichtingen omtrent belastingplannen. Morgen voortzetting. Heden heeft in het hotel Paulez het diner plaats, door den voorzitter van de eerste kamer. jhr. van Eysinga. aan een gedeelte der leden van dit staats-ligchaam aangeboden. Buiten dezen waren nog aan den disch genoo- digd de ministers van binncnl. zaken eu financiën. De voorwaarden voor den verkoop van het badhnis te Scheveningen zijn reeds ter goedkeuring aan den gemeenteraad ingediend en zullen aanst. Donderdag in behandeling worden genomen. j Een petroleumbrandgisteren avond omstreeks hall zes ure in eene woning in de Tuliinghstrant ontslaan, had voor eene vrouw, die eene po ging deed om de vlam uil te dooven, een zeer trenrigen afloop. Op het oogenblik toch. dat zij hel dreigend gevaar trachtte af te wenden, bevond zjj zich wel niet alleen doch geheel hulpeloos in het vertrekdaar hare vriendin, wier huishouding zij bestierde, op het kraambed lag. Op het noodgeschrei der vrouwen snelden eeuige buren toe, die er in slaagden de vlam te blusschendoch overigens de liidclijke huishoudster met verbrande kleederen vonden en het ligchaam reeds bedekt met gevaarlijke brandwon den. De ongelukkige, in het gasthuis opgenomen, is kort daarna aan bekomen brandwonden bezweken. De kraamvrouw verkeert in bedenkelii ken toestand. BUI TE NLANDSCHE B E RIG TE N.~ ENGELAKD, LONDEN. 28 November. Op de Noord-Britsche spoorbaan, niet ver van Dundee, Kwam Vrijda, een van Edinburgh komende personentrein zoo hevig in botsing met e«n kolentrein, dat verscheiden wagens geheel vernield, 3 personen op de p| gedood en 8 andere meer of min ernstig gekwetst weiden. Naar men verneemt zou te Sheerness groote verontwaardiging heerschen omdat de mailboot van Zeeland op Engeland een op de kust gestrand schil voorbijvoer, waarop een achttal mensehen op hel tuig zigtbaar waren zonder hnlp te verleenen. Uit New-York meldt men, dat Guitcau, bij de voortzetting van z| proces, verlof heeft gekregen om een stuk voor te lezen, waarin hij zjjBl zaak op de volgende wijze toelichtte. Ik vertrouw dat de jury en liet lui de feiten wel zullen overwegen. Daarbij ben ik mijn advocaat en de j(. tuigen telkens in de rede gevallen, wanneer zij zich vergisten. Ik wil v8|. strekt niet onbeleefd zijn. maar eenige voorvallen in mijn leven zjju vu groot gewigt, omdat er uit blijkt of ik dau wel God het schol heeft gelost Daarom moet mijne persoonlijke overtuiging in zake de staatkunde en <|f godsdienst uitvoerig worden ontwikkeld. Ik vraag het hof, de pers en hg publiek om mijn geheelen levensloop na te gaan. Ik verlang de striksic regtvaardigheid en zal in dit proces geen knoeijerijen toelaten. In de vorist lente voeren eenige bladen heftig legen den president uit, omdat hij j( republikeiusche partij op onedele wijze wilde te gronde rigtcn, en ik deel toen wat die bladen zeiden, dat gedaan moest worden. Sinds den aansla hebben zij den president fergood. Ik verlang dat ook hen en de genees loeren, die den president toch eigenlijk hebbèn gedood, een deel van des haat ireftè, dien ik nu alleen moet verdragen. Ondanks de couranten m ik uit eigen beweging toch nooit op Garfield geschoten hebben, wanne# God mij niet tot die daad had aangespoord. Voor den dood beu ik volstrekt niet bang. Altijd ben ik een vroom man en een ijverig werkman in it dienst des Heeren geweest. Een moordenaar ben ik in geen geval, lit Heer dreef mij tot die daad. evenals in bet geval van Abraham en anderen waarover in den Bijbel wordt gesproken. Guiieau besloot zijn betoog ®i eene waarschuwing voor alle boosdoeners om, op strafle des doods." g« aanslag op zijn leven te plegen. Daar de oogen der geheele beschaa! wereld op Item gerigt waren, was het pligt van het hof, hem ie»« alle ongelukken te beschermen. Hij verlangde dat het hof en de jary on zijn lol zouden beslissen, overeenkomstig de feiten en de wet. daar zij lt geheele verantwoordelijheid voor hunne uitspraak moesten dragen. FAANKRIJK. liet Joum. off. bevat een besluit, waarbij (Je lieer Tirman. lid «n den raad van state, benoemd wordt tol burzerjijk gouverneur van Algwi en het bestuur over de inboorlingen in de zoogenaamde kommandement» territoiren wordt opgedragen aan den bevelhebber van liet negentiende leze corps, generaal Saussier. Volgens de lié/i. /rang. is de heer Tirman iemand, die als administrateur zijne sporen schitterend verdiend heelt toen hij pre', feet was van het dep. der Monden van de Rhóne. De gemeenteraden in 31 departementen zjjn bijeengekomen, ota«li- een gemagtigde Ie benoemen voor de departementale kiescollegies vattin Senaat. De Parjjsche gemeenteraad heeft als zoodanig Victor Hugo gekozen, die ook voor de eerste senaatsverkiezingen de gemagtigde was van den rati De oudste Zoon van prins Jéröme Napoleon, Victor, zet thans, onto leiding van den heer Victor Duruy, minister van onderwijs onder hel keizer rijk, zijne studiën voort om zich te bekwamen voor het examen lol loeit ting op de militaire school van Saint-Cyr. In berigten uit Algerië w ordl als gerucht medegedeelddal Bou-Am«|t plotseling eene beweging heeft gemaakt in zuidelijk Oran. Iljj zou tot Teil zijn doorgedrongen. DIlTfiCHLAND. In den rijksdag heelt de eerste lezing plaats gehad van het onlwtf betreffende de tolaansluiling van Hamburg. Dat ontwerp werd door verschil lende leden, vooral op financiële gronden, bestreden. Tc midden der dis cussie trad von Bismarck de zaal in en mengde zich in de discussie. Hij verklaardedat er geen twjjfel mogelijk was of hier een rijksbelang i» bit spel was. Het geheele rijk had zeer bjjzonder belang bij het gansche han delsgebied. Over de vraag, of de rijksbijdrage le hoog ofte laag was gesteld, was verschil mogelijk. Hem was de som voor hetgeen op het spel stond niet le hoog. De rijksbijdrage was tegenover Hamburg een eerepligt. Uil gold hier de toepassing van constitutionele bepalingen waarin hij zich niet zou laten storen, ook al verhief de oppositie zich tegen hem. Zoolang bij genoopt was te werken, zou hijdoor alle geoorloofde middelen, arbeid™ aan den opbouw van het rijk. Op het oogenblik was er geen gevaar voor verwikkelingen in Europa; naar alle zjjden waren vriendschappelijke betrek kingen aangeknoopt. Daarom kon hij hel oog niet sluiten voor de binnen- landsche vraagstukken. Hij stond nu voor zulk een vraagstuk. Hjj achtte de positie der regering ten opzigte van de bevestiging der constitutie sui ker waarborg dan het parlement. Hij was verbaasd, dat Duitschers M zoo achterlijk waren in het streven naar eenheid van het rijk. Hoe was bet mogelijk, dat alle particularistische fracties nog vertegenwoordigers konden kiezen Op waardering had hij nooit gerekend. Den keizer en het leger was Duitschlands eenheid te danken. Hij had slechts de eenheid en de groot heid van het vaderland voor oosen gehad. Wie dus zeide, dat hjj dank baarheid verwachtte, die beoordeelde hem valsch. Wat du aanhangige zaak betrof, het verwijt, dat op Hamburg pressie was uitgeoefend, deed iietn leed. Het rijk kon de verantwoordelijkheid voor de onvolkomen regeling, gelijk die bij llamburgs tegenwoordigen toestand bestond, niet overnemen lk deed, zeide hij, mjjn pligt als rijkskanselier. Ik heb het verbond de fracties niet verstoord, ik heb slechts bestreden die mij aanvielen. Wanneef gij al mijne plannen en verbeteringen niet wilt, verwerpt ze dan. Maat ik wil de verantwoordelijkheid niet dragen hiervoor, dal zij niet tot stand kwamen. Te Straatsburg zal een keizerlijk paleis gebouwd worden. Op de rijks- begrooting is daarvoor uitgetrokken 71200 mark als eerste kosten; nl.5OT mark voor het terrein en 18000 mark voor het ontwerpen van bouw plannen. O «SÏE YIt IJ K. Tc Weenen heeft dezer dagen eene treurige gebeurtenis groote sensalii

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2