LËIP8C A UT. n\ 28i. 1881. WOENSDAG SO NOVEMBER. ST ADS-BE RICHTEN. BI N\ EN LAN ÜSCHE BERIGTEN. Di Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van irt. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6J'D November 1879 {Gemeenteblad n°. 4). houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en iel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burge- ueester en Wethouders, schoorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeten lorden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leides, 22 November 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrctaiis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N". 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- nar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan H. Laubooy en zijne rechtverkrijgenden, tot hel op- richten van eene sigarendrogerij in het perceel aan de Hoogewoerd n°. 96. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 28 November 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 November. Gisteren avond hield de afdeeling Leiden van het Metalen Kruis hare gewone jaarlijksche feestviering in het Café Eigenzorg. By het binnen- lieden van de voorzaal viel het oog op eene aldaar geplaatste nette tropee, waarop van boven de jaartallen 1830 en 1831 waren aangebragt, van on deren met groen afgezet. In de achterzaal bevond zich eene uiterst smaak- tolle krijgsmanstropéeuit verschillende wapenen zamengesleld en sierlijk gerangschikt. In het midden hiervan prijkte de tamboer-majoorstok, die, eren als de zich aan het boveneinde bevindende zoogenaamde kolbak, nog aan jaar 1830 herinnerde. De daarmede een heek vormende muurzijde gaf de borstbeelden van HH. MM. Willem I, II en III, te midden van groen lover. It zien. Boven het borstbeeld van Willem I was het vaandel van Leiden's 1'sectie aangebragt, dat, met het vaandel van de2escetie, boven hetborst- beeld van Willem III geplaatst, een goed geheel vormde. Daarachter bevond zich op eene verhevenheid het crchest. Naast het bestuur had ook plaats {«nomen de lieer Wijsse, van dc Rotlerdamsche sectie, dien de voorzitter, de heer Themps, hartelijk verwelkomde. De president opende de vergadering met eene gepaste toespraak lot zijne toormalige krijgsmakkers en de genoodigden. Hij bragt in herinnering dc gebeurtenissen en den volksgeest in de jaren 1830 en 1831, en herdacht le roemrijke feiten, waardoor zich die jaren hadden gekenmerkt. Hij hoopte, naar beter gezegd, hij twijfelde er niet aan of het nageslacht zon nog door ienzelfden geest voor vaderland en vorst bezield zijn. Ten einde hierop ktt antwoord le geven, stond de heer de Boer, sergeant bij het 41< reg. infanterie, op. die in eenvoudige, maar krachtvolle woorden daarop een be- 'Wigend antwoord gaf. Vervolgens voerden nog verschillende sprekers het woord, waarbij het laluurljjk niet ontbrak aan ontboezemingen voor het heil van vaderland to het vorstelijk-huis. Later droeg de heer de Boer nog voorliet zoo kernachtige gedicht: «Gewigtige dagen", waarbij hij het vaandel in de tod hield. Hierdoor en ook op andere wijze wist de heer de Boer veel lol veraangenaming van het leest bij te dragen. Ook de voordragt van het soldatenlieddoor mrj. B., droeg daartoe veel bij. De muziek van het 41e infanterie, onder directie van den heer Grentzius, liet zich bij tosschen- Poozeu hooren, waarbij ook uitgevoerd werd: /'Het Metalen Kruis", dat donr al de aanwezigen uit volle borst werd gezongen. Door dit een en ander en ook door cenige dansen was de feestavond ras oorbijgegaan en het scheidingsuur voor menigeen te vroeg aangebroken. genoegen, daarop genoten, zal nog wel eenigen tijd bij de oud-strijders i' herinnering blijven. - Een alhier niet te huis behoorend persoon, J. v. W.vervoegde zich {Dieren avond aan het politiebureau om nachtverblijf. Daar hij zeer asth- matisch wasis hem een logement aangewezenvan waar hij heden morgen naar het akademisch ziekenhuis is gegaanom aldaar te worden opgenomen. Daar de opneming niet kon geschiedenis hij naar de stoom boot Folharding gegaan, maar onderweg in elkadr gezakt; hjj was on middellijk dood, althans werd zulks door een geneeskundige geconstateerd, toen de man aan de politiewacht gebragt was. Op Zalurdag jl. deed de publieke vrouw genaamd C. S. aangifte bjj de politie, dat zij was mishandeld door Z. P. M.legen welke laatste dan ook proces-verbaal is opgemaakt. Gisteren zijn er door een onbekende uit het corridor der school aan de Aalmarkt twee jassen van leerlingen ontvreemd. Een daarvan werd onmid dellijk verkocht by eenen uitdrager alhier. De dader, vermoedelijk een doortrekkend persoon, heeft hoogst waarschijnlijk de gemeente onmiddellijk verlaten. Voor het vervoer van bestelgoederen, geld en geldswaarden over de onder het beheer der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij staande spoorwegen in haar locaal binnen-verkeer, zal op 15 December a s. een nieuw tarief in werking treden, dat beschouwd mag worden als voorbode van de invoering van de rijks-pakkettendienst, waarvan het publiek dan reeds indirect de vruchten begint le plukken. Bij zendingen van 1, 13, 3—5, 5-7 en 7—10 kilo wordt voor alle afstanden dezelfde vracht geheven van 15, 20, 25, 30 en 35 centen. In minderen mate ook daarboven altijd over langere afstanden, als Arnhem, Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Leiden. Tegen 1 Mei 1882 zullen de volgende garnizoens-veranderingen plaats hebben: le reg. infanterie, le bat. le comp. van Assen naar Leeuwarden; 1' bal. 2' comp. van Leeuwarden naar Assen; 3' reg. infanterie, 2' bat. van Bergen-op-Zoom naar Middelburg; 5e bat. van Middelburg naar Bergen- op-Zoom; 4« reg. infanterie, 3e bat. van Leiden naar Haarlem; 4« bat. van Haarlem naar Leiden; 7e reg. infanterie, 5' bat., 4' comp. van Amsterdam naar Naarden; 3' reg. huzaren, 5' escadron van Amsterdam naar 'sGraven- hage; 2e escadron van 'sGravenhage naar Amsterdam; l'comp. van Naarden naar 'sGravenhage; 2e reg. vesting-artillerie, 8« comp. van 'sGravenhage naar Naarden; staf en hoofdadministratie, 2« en 4' comp. van Naarden naar Amsterdam; 4" reg. vesting-artillerie, 1' en 2e comp. van Willemstad naar Gorinchem; 3* cn 4' comp. van Gorinchem naar Willemstad; 5e comp. van Gorinchem naar llellevoetsluis6' comp. van Hellevoetsluis naar Gorinchem. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat met 1 January aanst., op nader overeen te komen voorwaar den, aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Middelburg te vervullen is de betrekking óf van leeraar voor geschiedenis en Neder- landsch, óf van leeraar voor elk dier vakkrn. Zij. die hiervoor in aanmer king wenschen le komen, moeten zich uiterlijk op 15 December e. k. aan melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 'sGravenhage. Acte-examens te 'sHage, middelbaar onderwijs. Afd. Nederlandsche taal- en letterkunde enz. Toegelaten voor de acte in de aardrijkskunde mej. Z. Dysselhof, van Amsterdam. Voor geschiedenis eene vrouwelijke candidaat afgewezen. Voor boekhouden één eandidaat niet opgekomen en één afgewezen. Op 24 December zal met het stoomschip Zeeland een detachement troepen naar lndiê gaan. Kommandant is de 1' luit. der genie Koolemans Beynen en medegeleider dc 2e luit. der genie Wijnhof!. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok op 27 Nov. van Suez; de Prinses Amalia vertrok 26 Nov. van Batavia; de Foorwaarts, op weg naar Amsterdam, passeerde op 27 Nov. Point de Galle. Tc Point de Galle was niets vernomen omtrent de nog vermiste booten van de Koning der Nederlanden. Te Delft kwam eergisteren avond een werkman met zijn zoon in zjjue woning op een hofje aan de Gasthttislaanen vond zijn woonvertrek tegen de verwachting in duisternis, terwijl hij op het geroep om zyne vrouw geen antwoord kreeg. Bij het licht van een inmiddels aangestoken lucifer ont waarde hij een ontzettend tooneel. In het midden van het vertrek lag de vrouw roerloos uitgestrekt, met hevige brandwonden aan keel en borst, de tafel lag gedeeltelijk over haar heen en naast haar de stukken der petroleum lamp; ook waren aan eenig huisraad de sporen van ecu. door welk toeval weet men niet, uitgedoofden brand zigthaar. In allerijl werden nu de buren geroepen, de polilie gewaarschuwd en een geneeskundige gehaald. Deze laatste kon slechts den dood der vrotnv consiaieren. terwijl de buren ver klaarden niets van het ongeval le hebben bemerkt. Waarschijnlijk heeft de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1