BUITENLAN DSCHE EERIGTEN. BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 28 November Ó88ÓN". 279. Omtrent het berigt over de Jongh's krankzinnigheid schrijft men aan j,ei y. v. d. D. uit LeeuwardenDe JÓngh heeft zich gedurende den tijd jjt hij hier was geplaatst steeds goed gedragen; hij oefende het kleerma kersvak uit en was nimmer lastig voor zijne bewaarders, noch voor zijne medegevangenenDe vorige week was hij echter zeer in zichzclven gekeerd norsch als men iets vroeg of tegensprak. Zondag morgen, bij het gaan naar de kerk, viel hij op de trap in onmagt, en toen men hem opnam en jn Je invalidenzaal bragt, bleek hrjvgeheel krankzinnig te zijn, zoodal men bem een dwangbuis móest aandoenwat hij op het oogenblik nog aan heeft. Te Pernis is een schokker, 'die in de haven vastgemeerd lag, des nacliis verdwenen. Daar het vaartuig geen zeilen aan boord had, vermoedt Ben, dat het met eenc stoomboot of zeilschip is weggesleept. In den Alexander-polder onder Capelle aan den IJssel zijn eergisteren avond eene schuur en twee hooibergen cene prooi der vlammen geworden. De nabij gelegen bouwmanswoning bleef gelukkig gespaard. Door mevr. C. E. Cuntz, wed. van den heer J. Hartman Bein, onlangs ie Bloemendaal overleden, is éen legaat, groot ƒ14000, besproken aan het Oranje-weeshuis te Huizen. De voordragt. van reetor van het stedelijk gymnasium te Amsterdam bestaat uit de lih. dr. van den Es, rector te Utrecht, en dr. Nassau Noorde wier, te Delft. Te Alkmaar is eene dienstbode in den nacht van 17 op 18 November len huize van haar meester heimelijk bevallen. Toen men het kind vond, la» het dood onder het hoofdkussen. De justitie onderzoekt de zaak. De moeder wordt in het gasthuis verpleegd. Te Harderwijk werd een militair, bestemd naar 0. I. en uit België afkomstig'vermist. Hij werd spoedig aangehouden, en wel op de volgende wijze. In den eersten trein van den centraal-spoorweg bevond zich de com missaris van politie uit Zwolle. Aan het station Nijkerk kwam in dezelfde coupé 2e kl. een vreemd manspersoon, die in eene nieuwe burgerkleeding was gestoken en terstond de aandacht van den commissaris trok, waarom deze, aan het station Amersfoort gekomen, den aldaar dienstdoenden politie agent bedoelden persoon aanwees. Dadelijk werden nu in de coupé diens papieren onderzocht, en weldra bleek het, dat hij vati het koloniaal werf depot was gedeserteerd. Men meldt uit Zwolle: Onzen stadgenootenden hh. D. J. II. van Tus senbroek Jr. en P. H van Meurs, beiden surnumerairs op het postkantoor alhier, dezer dagen door Z. M. benoemd tot commies 4' kl., zijn respectie velijk Tiel en 's Hage tot standplaats aangewezen. Door eene elders gevestigde maatschappij zal alhier eene broodfabriek worden opgerigt. Het is te wenschen, dat deze onderneming zoowel voor 4eeigen exploitatie, als de bakkers in het algemeen een prikkel worde, om voor behoorlijken prijs zuiver brood te verkoopen. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond eergisteren teregt J. A. G. laatstelijk brievengaarder te Baardbeschuldigd van 4 misdaden van het als openbaar bewaarhouder aan hunne bestemming onttrekken van aan bijzon dere personen behoorende penningen, welke uithoofde van zijn post in zijne handen waren gesteld en uitmaken de geheele in bewaring gegeven som. Bescli. heeft namelijk de volgende sommen, welke hem gegeven waren om per postwissel te verzenden, ten eigen bate aangewend: op 30 Julij jl. ƒ26.15op 31 Julij jl. ƒ60, op 1 Aug. i33, en op 12 Aug. ƒ14.05. Besch. bekende volledig en had den 26tn Aug. alles terugbetaald aan den directeur van hel postkantoor te Leeuwarden. Hierin zag de adv.-gen. mr. B. W. N. Servatius eene verzachtende omstandigheid en requireerde, dal het hof besch. zon veroordeelen tot 1 jaar celstraf en 4 geldboeten t. w. eene van ƒ5, eene van ƒ10, eene van ƒ7.50 en cene van /2.30. De verdediger bepleitte verzachtende omstandigheden en verzocht eene ligtere straf. Te Willemstad is gisteren nacht een op het Ilollandsch Diep ten anker liggend vaartuig plotseling lek geworden en gezonken. De schipper, te bed liggende, had ter naauwernood tijd zijn knecht tc wekken en met dezen in dc boot te springen, waarna zij, met achterlating van alles, in de Willcm- sladsche haven aankwamen. 'sGRAVENHAÜE, 26 November. Ingevolge magtiging des konings is jhr. mr. W. M. van Weede, ge- zanlschaps-sccretaris te Brussel, belast met de tijdelijke waarneming der aangelegenheden van Zr. H". gezantschap bij de hoven van Zweden en Noor wegengedurende de afwezigheid van den minister-resident, jhr. F. W. I'. C. graaf van Bylandt, aan wien, wegens familie-omstandigheden, een verlof van zes maanden is verleend. Tot ontvanger der registratie voor de geregtelijke en administratieve aden en der domeinen te Middelburg is benoemd de heer R. A. A. IIappel thans ontvanger der registratie te Gorinchem. Tot schoolopziener in het arrond. Zuidhorn is benoemd de heer mr. S. J. Andreae, in de plaats van den heer dr. F. G Groneman, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. De officier van administratie 1° kl. L. M. van Onselen wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Helievoetsluis. Door den minister van koloniën is de heer W. G. Tennissen, hoofd- machinist bij de stoomvaartmaatschappij Nederland' te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om tijde lijk te worden benoemd tot chef werktuigkundige bij de Bataviaschc ha venwerken. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. -■ De heer dc Vos van Steenwijk, lid der tweede kamer, heeft voorge steld op de begrooling voor justitie een meraoricpost op te nemen: verbe tering en uitbreiding der rijksveldwacht. Het amendement is een gevolg van zijne overtuiging, dat in de behoefte aan verbetering van het rijks- politietoezigt even goed. zoo niet heler, en in ieder geval voor minder kosten kan worden voorzien door uitbreiding en betere organisatie der rijksveld wacht, dan door de voorgestelde uitbreiding der maréchaussee. In de maand Augustus jl. werd uit eene afgesloten weide, gelegen in den Veenpolder te dezer stede, een bruin ruinpaard ontvreemd door zekeren J. G. II., opperman alhier. Hij werd in het bezit van het paard, nog vóór dat het in veiligheid was gebragt, door de politie aangehouden, maar hij gaf toen op, dal hij den diefstal had gepleegd op last van zekeren W.die hem had opgedragen het paard te halen. Wegens diefstal van vee in de weide vervolgd, stond besch. gisteren voor het geregtshof alhier teregt. Hij legde eene bekentenis van schuld af, doch beklaagde zich er over, dat hij de dupe was geworden van W., die thans zelf van diefstal verdacht in arrest is, en die als verrader gespeeld had. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte, niettegenstaande die verdediging, de veroordeeling van besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf. Als verdediger trad op mr. van den Brandeler. Pleiter was van meening, dat op het bewijs niets was af te dingen, doch hoopte, dat de omstandigheid, waaronder de diefstal gepleegd was, door het hof zou worden in aanmerking genomen en aanleiding zou geven lot het opleggen van eene ligte slraf. Hij laakte de houding van den hierbedoelden persoon W.die, hoewel onder toczigL der politie staande, meermalen misdrijven had uitgelokt of zeil gepleegd, maar dan later, om den schijn van zich af te leiden, bij de politie als aanbrenger fungeerde, gelijk ten deze had plaats gehad. ENGELAND. LONDEN. 25 November. Tegen de bestuurders van de St. Pauls-industrieschool te Londendie op last der regering gesloten werd, omdat gebleken is, dat de kindereu er slecht gekleed en gevoed en ergerlijk mishandeld werden, zal eene regts- vervolging worden ingesteld. Te Newcastle hebben de liberale parlementsleden AshtenDilke, Burt en Pease toespraken in vergaderingen gehouden, of getracht te houden, maar de Ieren van hel district waren in grooten getale opgekomen, om hun door rumoer het spreken te beletten. Beide keeren ging de vergadering onder een geweldig leven uiteen. In de Lagg-baai, Sound of Islay, is in den jongsten stormnacht de Culzean', metende 1500 ton, van Greenock, met man en muis vergaan. De equipage telde 17 man, meerendeels afkomstig van Dundee. Aan de Daily News meldt men uit New-York, dat dc heer Judah P. Benjamin, vroeger minister van buitenlandsche zaken der voormalige gecon federeerde staten, aan een vriend te Washington schrijft, dat geene fondsen in Engeland voor rekening der confederatie zijn gedeponeerd en de obiiga- tiën (zoogenaamde geconfedereerden) geene waarde hoegenaamd hebben. Alle beweringen, hiermede in strijd, zijn niets anders dan het werk van specu lanten. Naar aanleiding van de vreesdat de Vereenigde Staten voornemens zouden zijn zich te mengen in de Chilische zaken ten gevolge van de ge vangenneming van president Calderon van Peru, zegt de New-Yorksche TribuneChili behoeft geen dreigende plannen te duchten van den kant van ons gouvernement of ons volk. De Chiliërs hebben in den krijg over wonnen omdat zij zich konden beroemen op een vast gouvernement, een gezond crediet en een goeden naam van vlijt en eerlijkheid. Zij hebben dus aanspraak op de wettige vruchten van hunne overwinning in een oorlog die hun gedwongen werd opgelegd. Ons gouvernement heelt allerminst het plan om te hunnen nadeele in de schikking tusschenbeide te komen. Uit Washington meldt men, dat de advocaat Scoville, bij het voort zetten zijner pleitrede in de zaak van Guiteau, verscheidene gebeurtenissen verhaalde, die de krankzinnigheid van den gevangene moesten bewijzen. Eens in Wisconsin, toen de zuster van Guiteau eenig hout, dal hij aan het hakken was, wilde wegnemen, dreigde hjj haar met de bijl. Guiteau riep hierbij uit: ./Dat verhaal is valsch". De heer Seoville ging verder en zeidc, dat de huisdoctor verklaard had, dat Guiteau krankzinnig was. maar niet gevaarlijk. De gevangene had zich op reis voorgesteld als een dienaar van den Heer en de heer Scoville vroeg aan de jury of een menscli, met gezond verstand begaafd, zoo gehandeld zou hebben, als Guiteau had gedaan. Hierop verklaarde laatstgenoemde //dat hij voor den Heer werkte" en hij viel ver scheidene keeren zijn raadsman in de rede om de woorden van dezen voor onwaar te verklaren. De heer Scoville herinnerde, hoe Guiteau, toen hij gevangen was, met eene vrouw had gecorrespondeerd en dat hij had voor gesteld haar te trouwen, wanneer hij op vrije voeten zou zijn gesteld. De heer Scoville voegde er bij, dat hij de brieven, door Guiteau geschreven, niet aan de vrouw had opgezonden. Hierop riep de gevangene woedend uit: Ik wist dat gij mij hadt voorgelogen". Het hof berispte hem over zijn onwellevend gedrag en de dislrictsprocureur sprak als zijue overtuiging uit, dat Guiteau couiedie speelde, waarop Guiteau met opgewonden gebaren ver klaarde, dat dit niet zoo was. De heer Scoville las daarop een aantal brieven, dooi Guiteau geschreven en die van 1858 dagteekenen. De eerste brieven toonden niets bijzonders, doch gingen alle langzamerhand in een godsdiensligen toon over; de schrijver haalde teksten aan en verzocht zijne zuster zich tot God te wenden. Sommige van Guiteau's aanmerkingen wek ten algemeen gelach. Het hof maakte vervolgens een aanvang met het verhoor der getuigen a décharge. Guiteau's geneesheer verklaarde, in het jaar 1876 den geestes toestand van zijn patiënt onderzocht en bevonden te hebben, dat hij vooral in godsdienstige zaken niet toerekenbaar was. Hij had indertijd der lamilie aanbevolenhem onder opzigt te stellen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5